ZWO ASIAIR

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2228
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#46

Příspěvek od juh »

Zaujímalo by ma, či niekto skúšal celú tú konfiguráciu v reále trebárs na Raspberry? Ako to chodí? Hlavne s nejakou väčšou kamerou napríklad ASI 1600.

Konfigurácia napríklad (distribuované aplikácie na dvoch zariadeniach typu klient-server ma nezaujímajú, podmienka je, že všetko musí bežať na Raspberry/ASiair - ak padne konektivita, tak všetko musí zostať bežať ďalej):
  • 1. USB - hlavná kamera + pointačná kamera + filtové koleso + pointácia cez ST4
  • 2. USB - USB/RS232 prevodník a ovládanie montáže
  • 3. USB - USB kľúč alebo extrný disk pre ukladanie dát z kamery (nie na SD kartu)
  • 4. USB - na ktoré je zavesené nejaké ďalšie zariadenie (napríklad motorfocus, gamepad, meteostanica, ...)
  • + komunikácia s NB/tabletom/smartfonom buď cez WiFi, alebo cez ethernet + ovládanie cez vzdialenú plochu
  • + súbežne bežiace moduly INDI, alebo nejaké iné programy pre kameru, pointáciu, ovládanie montáže, prípadne nejaké to planetárium, Ekos, alebo aj niečo iné ...
Stíha to vôbec?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#47

Příspěvek od MilAN »

Jak to bude spolupracovat s tabletem, běžícím pod WIN a s programy, např. PS planetárii pod WIN ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#48

Příspěvek od hades »

Mě by se to líbilo, kdyby to fungovalo následovně:
zcela autonomní krabička, která má 4 USB porty pro připojení následujících zařízení:
1) pointační kamera
2) montáž (přes ručku)
3) Arduino fokusér
4) DSLR/kamera
Autonomní by to bylo do té míry, že by si to samo řešilo pointaci, expozice a ostření. Dalo by se k tomu připojit přes Wifi bez nutnosti mít router. Mělo by to aplikaci jak na Android telefon/tablet, tak i na Windows. Taže když by mi došla baterie v noťasu, tak se k tomu připojím tabletem nebo telefonem.
Je to moc velké scifi?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2228
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#49

Příspěvek od juh »

Čo sa týka konektivity z Windows na Raspbian, tak to spoľahlivo chodí cez windowsácky Remote Desktop. Doma mám na Raspberry postavený jeden server a pri ňom používam tento typ vzdialeného pripojenia.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#50

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Na RPi3 provozuje celou sestavu biker.fm - montáž AZEQ-6, hlavní kamera ASI1600MM (předtím MII-8300), filtrové kolo ASI EFW přes HUB na kameře, pointační kameru (teď nevím jakou má (MII G0-0300?)) taky přes HUB na kameře, Arduino fokusér a ještě zprovozní rotátor. Připojuje se přes VNC (z mobilu, tabletu, Windows, Linux, klidně i víc zařízení najednou) přes LAN či WiFi.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2228
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#51

Příspěvek od juh »

Že to takto ide nakonfigurovať, to si viem predstaviť. Ale pokiaľ viem, tak celá komunikácia na Raspberry ide cez jeden USB hub, tak ma zaujíma, ako to stíha odbavovať, ak tam beží komunikácia v "reálnom čase" a k tomu ešte čítanie z kamery, ukladanie na pamäťové médium a vzdialené ovládanie? A čo s tým všetkým spraví nejaké bežiace planetrárium, ktoré zaťaží procesor výpočtami, pretože tiež musí prepočítavať a zobrazovať grafiku v reálmom čase? Ide to vôbec takto prevádzkovať, alebo kde je hranica, čo ešte dokáže taká jednoduchá doska odbaviť?
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#52

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Výkonově to zázrak není, když se však zamyslíte nad průběhem samotného focení, tak jediná zatěžující činnost je vyčítání dat z pointační kamery a vyhodnocení pointace (jednou vteřinu, dvě...). VNC si taky něco vezme, ale žádná tragédie to není - maximálně se na čtvrt vteřiny "zasekne" obraz. Vyčtení snímku z hlavní kamery jednou za jednu, pět, deset, patnáct minut je irelevantní.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#53

Příspěvek od Aletel »

Co se týče ZWO ASIAIR, je to v podstatě poupravený a okopírovaný (nechci tvrdit, že ukradený) projekt INDI.

Dceřinný výstup projektu INDI je v současnosti "komerčně"nabízený formou Stellarmate a Raspberry Pi 3B, prakticky za nejnižší možnou rozumnou cenu tak, aby alespoň částečně pokrýval náklady za čas tvůrcům (knro - Jasem Mutlaq a další), kteří se aktivně podílejí na vývoji, odlaďování, testování, nákupu zařízení pro testy, atd. a zároveň motivovalo, s narůstajícím počtem uživatelů, aktivně pokračovat dál.
StellarMate má relativně krátce uznán patent a ochrannou známku, právě z důvodu ochrany proti vykrádání a porušování stanovených podmínek volného projektu INDI, a zneužívání ke komerčnímu prodeji.

V tomto směru je INDI projekt (Stellarmate) určitou zárukou, že problémy, které se uživatelům vyskytnou, jsou v brzké době řešeny a vyřešeny. Jak to bude s podporou ZWO ASIAIR?
https://www.indilib.org/forum/ekos/3629 ... t=12#29003

Sám za sebe završuji zkušenostmi a používáním INDI projektu druhý rok a jsem jeho možnostmi stále nadšen i když prvním rokem a začátkem letošního roku se vyskytovalo ještě dosti chyb. Prakticky od dubnové verze již KStars, EKOS, INDI netrpí závažnými chybami a směřuje dalšími verzemi ke stabilitě.
http://knro.blogspot.com/
Posledního půl roku jsem měl jiné starosti změnou zaměstnání, přesto již provozuji malou astro-boudu některé noci v důvěře zcela bez dohledu v automatickém režimu s pomocí plánovače, případně dálkově kontroluji průběh přes TeamViewer, pokud se vyskytne problém.
Za celé dva roky jsem dosud nebyl schopen vyzkoušet všechny nabízené možnosti, které projekt INDI ve spojení s planetáriem KStars nabízí i když jsem nezahálel a pokud podmínky dovolily, využíval každou, použitelnou noc.

Rozhodně trvám na svém názoru, že o tomto počinu budeme do budoucna slyšet stále častěji a uživatelů bude přibývat.

V současnosti už je funkční převážná většina používaného astro-zařízení - pokud jsou výrobci ochotni uvolnit zdrojové kódy, pro možnost vytvoření Indi ovladačů. Raspberry s INDI projektem (Linux Mint Mate pro rpi) jako vzdálený server stačí jen zapnout a připojovat se na něj různými způsoby (LAN, Wifi, Bluetooth) v současnosti pomocí notebooku, tabletu, PC, mobilu (Linux, Mac, Windows).

Co se týče výkonu RPi, je to samozřejmě diskutabilní, ale kupodivu funkční, neb jsou ošetřeny komunikační protokoly a přenosy dat tak, aby nedocházelo ke kolizím (např. opožděné reakce pointace). Problémy mohou nastat logicky u nových kamer s velkými čipy a délkou vyčítání. Je i ošetřen přenos videa ve formátu .ser. V případě problémů je možnost přidat další RPi pouze pro kameru a přerozdělit méně využívaná zařízení (ostření). Sám mám takto na dvě RPI rozděleny kamery QHY pro jejich vzájemnou nesnášenlivost na jednom zařízení (stále problémy s podporou a stálými sliby, kdy více času věnují tvorbě nového webu, než požadavkům uživatelů). Takže v případě potřeby jdou RPi řetězit a tím z nich udělat "výkonné" PC - komunikace takto rozvětvených zařízení je bezproblémová. Měl jsem obavy ohledně používaní SD kart a hlášek, že na RPi odchází - za ty dva roky v tomto směru žádný problém - přitom jedno Rpi běží trvale, připraveno v pohotovosti.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2228
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#54

Příspěvek od juh »

Vďaka za rozsiahle info. Pýtam sa preto, že ma to dosť zaujíma a keď tu už bol spomenutý biker.fm, tak som zachytil, že to tu dosť propagoval vo vlákne o Raspbbery Pi. Lenže neskôr som práve od neho zachytil aj ďalšie info vo vlákne #80 Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku.
Tak by som rád poznal skúsenosti aj od iných užívateľov tejto malej krabičky, ak sa tu takí nájdu.
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#55

Příspěvek od Aletel »

Abych byl upřímný, zatím bych rozhodně nedoporučoval úplným začátečníkům v astrofotografii, aby s projektem INDI, EKOS, planetáriem KStars začínaly své krůčky. Je potřeba mít už dostatek nasbíraných zkušeností. KStars s EKOS splňují už dostatek vymožeností i očekávání pro náročné astrofotografy a obeznámení s funkcemi, ovládáním, orientace, kde co a jak, ze začátku zaměstnává hodně mozkové závity ...
Takže jak říkám, mohl by to být další level pro ty, co už mají dostatek zkušeností, ví co přesně potřebují a kam se posunout, dovybavit stávající sestavu o další "fičurinu", která může usnadnit a zpříjemnit život astrofotiče. ...
__________
pozn.
Samozřejmě, že někdy může být opak pravdou, když se věci vymknou kontrole a začnou dělat věci dosud nevídané a hlavně nečekané.

Přednostně je tento systém asi více vhodný pro pevné stanoviště, ale odvaha a odhodlání biker.fm nechyběla a vrhnul se s tímto projektem i do terénu, čímž prošlápl cestu i tímto směrem užití.
__________

... Aby se toto usnadnilo, má zaimplementováno ve výběru ovladačů zařízení - Indi Driver - tzv. simulátory pro každé zařízení (CCD, Focuser, Mount, GuideCamera, atd.). Po výběru simulátorů si pak lze užívat simulace chování planetária tak, jak kdyby bylo zcela v reálných podmínkách. Lze se tak snadněji naučit v jakoukoliv denní, noční dobu, ovládat celou aplikaci a vysledovat, jak by se zařízení mělo zhruba chovat v reálných podmínkách.

Určitým průvodítkem by mělo být i shlédnutí aktuálnějších videí na stránkách StellarMate a návodů v "Support".
https://www.stellarmate.com/support/ekos/setup.html

Samotné stránky https://indilib.org/ se staly za dobu trvání trošku nepřehledné a mohou působit chaoticky. Každopádně stále platí, že hlavně tam, lze nalézt odpovědi na otázky.

Projekt INDI začal vznikat s prvním uvedením Raspberry na trh a zaměřením na využití poskytovaných možností RPi pro astro-amatéry, jako laciná cesta k začátkům astro-fotografování. S postupem času nápady a nároky na požadavky dalších funkcí stoupaly, až k snovým představám možností plné robotizace (to vše postupně lze). RPi 3B byl dalším impulsem pro začleňování funkcí a rozšiřování možností. Bohužel, či vlastně bohudík, současné kamery potřebují rychlejší datové přenosy přes USB3 a tady už RPI3 v podobě USB2 má své slabiny a limity, které někomu stále vyhovují, jinému už ne.
Je ověřeno a používáno jiným uživatelem zdejšího fóra, že s kamerou ASI 1600MMC, pointační kamerou, ostřením, řízením montáže, dálkovým ovládáním a přenosem dat po LAN / Wifi síti přes VNC na jednom RPI 3B funguje.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4142
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#56

Příspěvek od biker.fm »

juh píše:Vďaka za rozsiahle info. Pýtam sa preto, že ma to dosť zaujíma a keď tu už bol spomenutý biker.fm, tak som zachytil, že to tu dosť propagoval vo vlákne o Raspbbery Pi. Lenže neskôr som práve od neho zachytil aj ďalšie info vo vlákne #80 Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku.
Tak by som rád poznal skúsenosti aj od iných užívateľov tejto malej krabičky, ak sa tu takí nájdu.
Kdyz uz jsem byl tady vzpomenuty RPI INDI ... Na RPI mi vse funguje a pokazde ho mam sebou v zaloze kdyby se neco pokazilo na INTEL NUC. Velikostne to je v podstate mala krabicka, je pripevnen na hlave montaze. Vymenu za RPI jsem udelal ze 2 duvodu, USB 3 a mam v nem HDD z duvodu kde na nej vleze vice dat nez na SD kartu. Navic je to vlastne plnokrevny pocitac a na nem je klasicka desktop verze linuxu. A proc jsem chtel USB 3 ? Je to jednoduche, nechtelo se mi cekat na vycteni dat z kamery na USB 2. Pointuji kamerou G1x2000 (tam USB 2 je v pohode s rychlosti) a u ASI1600 jsem hold muse trosicku pockat. Ale neni to zadna tragedie, ASI kamera ma buffer a tak neni casove omezeni v podstate zadne neb kriticke. Co se tyce pameti Ram, ac je to s podivem (tedy vlastne u Linuxe ne, ten neni nenazrany jak Windows), 1GB je bez problemu. Nekteri uz ted pouzili NanoPC-T4, ten ma USB3 a i vetsi Ram pamet. Jeste se vratim k RPI a co vse na nem jsem mel pripojene. Do RPI ASI1600, GPS, Arduino pro ovladani ostreni a USB HUB. Z kamery mam pripojene filtrove kolo. Z USB HUB mam EQDirect do montaze a testuji ovladani rotatoru. Dale bude mereni venkovni teploty a vlhkosti. Tim snad mam uz kompletni seznam celeho astro cirkusu a jeho zarizeni. Kdyz jsem se nedavno podival co vse mam na tom pripojene, smele to konkuruje serverovne u mne v praci kolik tam mam tech kabliku a zarizeni :-) Co se tyce odberu proudu, nedostal jsem se na 0.5A pri plnem zatizeni procesoru.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4142
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#57

Příspěvek od biker.fm »

Dansemacabre píše:Koukám na to horem spodem... Existuje důvod, proč by to mělo být lepší než obyčejný notebook, vyjma snadnějšího napájení?
Jde o jeden z duvodu a to je to napajeni. Kdyz ses v terenu bez 230V (coz v Beskydech nemam k dispozici a jini fotici kdekoliv v terenu vlastne ne) tak setris z akumulatoru kazdy mA navic. Napajeni NB vezme podstatne vice nez RPI (v mem pripade ted aktualne NUC). Navic dalsi vyhoda, pres NB nastavim kalibraci, ustaveni, pointaci a foceni. Pak nekde kousek dale pozoruji dobsonem a nemusim odbihat k montazi kde by jsem mel NB, pres mobil kratce jen zkontroluji na dalku pres WiFi jak se veci maji v prubehu foceni. Dalsi vyhoda, zadne kabely od montaze mi nikde nelezi na zemi k NB a nemam vlastne o co zakopavat pri pohybu kolem montaze. Jak nekdy vidim kolegy co foti a porad resi aby se jim USB kabel od NB nekde nezamotal ... Hold sila svobody a pohybu je neocenitelna :D
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#58

Příspěvek od hades »

Pro mě, až si to jednou pořídím, bude velká výhoda právě ta bezdrátovost směrem k notebooku nebo tabletu. Prostě to někde poskládám, kór teď v zimě zalezu do auta, a jenom budu na dálku kontrolovat. Navíc tablet mi vydrží 10+ hodin, kdežto noťas max 5 hodin venku
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#59

Příspěvek od Bill »

biker.fm píše: Napajeni NB vezme podstatne vice nez RPI (v mem pripade ted aktualne NUC).
Jenomže tady je hodně lidí, kterým noťas vydrží fotit a pointovat > 10h na interní baterku. Navíc noťas má člověk v autě a není problém ho v zimě nabít z nastartovaného auta...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#60

Příspěvek od Bill »

hades píše:Pro mě, až si to jednou pořídím, bude velká výhoda právě ta bezdrátovost směrem k notebooku nebo tabletu. Prostě to někde poskládám, kór teď v zimě zalezu do auta, a jenom budu na dálku kontrolovat. Navíc tablet mi vydrží 10+ hodin, kdežto noťas max 5 hodin venku
A proč si ten noťas nedáš do auta? To je přece blbost provozovat venku noťas v -15st nebo když na všem kondenzuje voda...
M:736 750 113
Odpovědět