QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#16

Příspěvek od Konihlav »

tak budu pokracovat ve svem monologu :-) jelikozto jsem se zas dostal k Internetu a astro-foru...

toz, prvotni zklamani (zejmena z jednotlivych expozic, kde mi prijde, ze neni videt nic nez sum - jsem nejakej zmlsanej a to cim dal vic) vystridalo aktualne konstatovani, ze to jeste zkusim (uz jsem mel v planu to zas dat k prodeji komplet qhy kameru, kolo, filtry (nektere mam jeste na ceste ke me v objednavce), off axis guider, proste komplet qhy reseni, taky mam zatim nepouzitou pointacni qhy178m atp.) a s QHY uz nemit nikdy nic spolecneho (vyjednavam spojeni me osoby se ZWO), nicmene aktualne si rikam, kdyz koukam na ubohejch nekalibrovanejch 40 minut:
Obrázek
obvykleho testovaciho snimku (usa), ze ta kamera potencial ma a to zcela urcite. Jen si zvyknout na to, jak s tim zachazet a ze delat kompozici objektu ktery nevidim (coz znam :D ) budu muset s touto kamerou asi casteji (vzdy).

nejaky povidani jsem dal i na svuj blog, pocitam, ze to nekdo uz cetl :D

http://blog.astrofotky.cz/pavelpech/?p=1356
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#17

Příspěvek od alda »

komentář k blogu:
Ahoj Pavle, upřímně obdivuji Tvou trpělivost (nebo tvrdohlavost ?). Já mít jen polovinu Tvé smůly, tak jsem se na to už vy...l a jel domů :-). Jako report kamery - nic moc, ale jako report co se může přihodit při výjezdu - naprosto super. Už dlouho jsem se tady tak nenasmál. Díky :-)
(a teď to klidně smažte, ať to nezapleveluji)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#18

Příspěvek od Konihlav »

takze, decka :-) ahoj po dlouhy dobe...
nekdy koncem srpna byly dve polojasny noci, tudiz jsem zkusil H-alfu (uz mi prisla domu sada 3 NB filtru 36mm od Baaderu a novy disk do filtroveho kola, tak jsem to mohl "finalne" slozit a uvest bazmekt do pouzivani hodneho stavu).
No a tak jsem neco nafotil, asi 2 + 2 hodiny 5ti minutovejch dat behem tech dvou noci a udelal k tomu i dark framy, pochopitelne se vsim stejnym nastavenim, jako obvykle.
Vysledek je, ze mi to proste nejde zkalibrovat, viz:
Obrázek
tudiz jediny co me napada je:
1. vyhodit rovnou do popelnice a usetrit si nervy (umeni vcas opustit horici vlak)
2. zase to znova reklamovat
po prvni reklamaci (anabaze na neco kolem pul roku) se mi kamerka vratila opravena, takze uz singl snimky a singl darky nemaji takovy sileny extra sum v sobe jako predtim (predtim stddev 5ti min darku pri -15ti bylo kolem 1500 ADU, ted je kolem 250ti ADU).
Jenze me proste prijde, ze tato moje kamera je na cicu (nenormalni).
Kdo mate ZWO ASI 1600, muzete zkusit cvicne vystavit nekam jeden treba 5ti minutovej dark (singl) a jeden master dark? podle me, kdyz se od sebe odectou, mel by zustat jen "nahodny" sum a ne ten amp-glow bordel co tam mam ja furt.
P.S.: pouzivam nejnovejsi ovladac co prevedl gain/offset nastaveni z 0-63 na 0-590 (nebo tak nejak).
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#19

Příspěvek od FunTomas »

Pozri si toto:
http://www.astrosurf.com/buil/CMOSvsCCD/index.html

Mám dojem, že 5min. epozície sú na CMOS snímače asi priveľké sústo.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#20

Příspěvek od Konihlav »

diky Tomasku :D kouknu na to, ale jsem si jist, ze je tu par lidi co ma ZWO ASInu a foti (zbytecne dlouhe) 8 min expozice LRGB...

jeste, kdyby nekoho zajimaly syrove sychrave usychajici RAW snimky tak jsou zde:
light - http://astrofotky.cz/tmp/qhy/5/dsoprese ... -006Ha.fit
dark - http://astrofotky.cz/tmp/qhy/5/dsoprese ... 300sec.fit
masterdark - http://astrofotky.cz/tmp/qhy/5/dsoprese ... 300sec.fit

a to zobrazeni je to STF max v PI.

Pokud ma nekdo cas mi s tim hilfnout a hrat si, tak by me zejmena zajimalo jak vypadaji snimky kdyz se singl dark zkalibruje master darkem (odecte tak ci onak) a aplikuje max STF.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#21

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Ty snímky k sobě asi nepatří - mají jiný offset, tohle prostě zkalibrovat nejde.

Určitě jsi měl stejný offset a gain? Je to blbá otázka, ale...

Moc se mi nezdá, že by na té Ha nebylo jediné tmavé místo s úrovni aspoň trošku podobné jako je ten dark?

Dark Median value {0.01782253757534142}

Na té Ha úroveň je někde 0.06 - to je >3x více
Naposledy upravil(a) Bill dne 19. 09. 2017, 10:24, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#22

Příspěvek od Cztwerec »

Upřímně, dříve jsem obdivoval jak se zašuměnou a starší QHY 5 dokázal Roman Vaňúr fotit bezkonkurenční planety a pak i DSO. Nechápal jsem to jak ho to napadlo s tím vůbec zkoušet a dosahovat určitých výsledků. Dnes jsou ty kamery o dost lépe stavěné (hlavně se posunula elektronika) a přesto to je boj s různými problémy (banding, non uniform noise, luminiscence....a spousty jiného) přitom se pořád zapomíná, že je to v podstatě stále vytvářené jako univerzální kamera, primárně ovšem fungující na planety a to DSO je s ní spíše očistec, ikdyž se snaží prorazit s různými technologiemi a parametry s CMOS čipy na trh i pro fotografy DSO. Ovšem výše zmíněné nezachrání ani chlazení ani pokrok v architektuře čipů a elektroniky. Já osobně jsem bral s se svojí ASI 174 MM DSO opravdu jen jako bonus, ale teď vidím že i ta QHY je pořád limitní. Otázkou je co je pro nás hledisko kvality. A to ty máš Pavle hodně vysoko postavené... Což je vlastně dobře.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#23

Příspěvek od Dansemacabre »

Když koukám, co z té kamery po roce od uvedení na trh padá a je k vidění na Astrobinu, tak mi teda "úplně marná a dobrá tak na hození do popelnice" nepřijde. Ale to je jen názor amatéra, který kameru teprve vybírá a neměl v ruce. :)

https://www.astrobin.com/search/?q=qhy1 ... era_type=5

Co pročítám, tak to vypadá, že má proti ASI větší backfocus. Nevíte někdo, jestli si rozumí (tzn. jde zaostřit) s fotoobjektivy? 36mm filtry už jsou tady nutnost, nebo by to šlo i s 31mm?
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#24

Příspěvek od Bill »

Udělal jsem ještě nějaké pokusy:

1) vyřezal jsem pravý dolní roh, kde není mlhovina a je tam ten bordel. Momocí Linear Fit jsem opravil dark tak, aby seděl. Ten roh vypadal po kalibraci použitelně:
Roh7635.JPG
Roh7635.JPG (124.92 KiB) Zobrazeno 5202 x
ale funkce, kterou to vygenerovalo je nad mé vysokoškolské chápání matematiky :-(

* Linear fit functions:
y_0 = +4.897241e-02 + 9.515145e-01*x_0 ± 1.539657e-03 n_0 = 99.99% (2315716)

???

2) zkusil jsem použit matemetiku za základní školy - mediánem opraveného darku jem vydělil původní medián (vyšlo cca 3.6) a tím jsem vynásobil MasterDark - bohužel to už moc nesedí, je to v rohu překompenzované...

3) když je 3.6 moc, tak jsem ještě zkusil 3.0 - ale ani to není ono:
KoniNGC7635.JPG
KoniNGC7635.JPG (76.87 KiB) Zobrazeno 5204 x
No zkus ty darky nafotit zároveň s lighty - aspoň pár kousků. Jenom zakryj objektiv, ať je jasné, že se něco nezměnilo.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#25

Příspěvek od Bill »

Ještě jeden pokus - použil jsem Linear FIT Celý snímek -> MasterDark

Kalibrace je (skoro) OK:
KoniNGC7635_2.JPG
KoniNGC7635_2.JPG (164.25 KiB) Zobrazeno 5194 x
Pokud jsi ty darky fotil správně, tak je to na tu reklamaci (nebo popelnici :-()
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#26

Příspěvek od Konihlav »

Dansemacabre: s fotoobjektivy jo, ale bez moznosti filtroveho kola (kvuli ty 163ce jsem blbec koupil ten Vabra adapter, resp. "original" Geoptik a je to bazmekt, zlaty Vabra klon, ten ma lepsi upevneni objektivu, jsem netusil, ze orig bude takova bida a kvuli tomu koupil i 2" Ha od Baaderu za nejaky 200 (ted se mi vali a bude valet)), takze uz me ta kamerka vysla pekne draho.

a 36mm jsou jistota, mensi bych nedaval.

Zato ZWO ASI se zda byt pouzitelna i s mensimy filtry, protoze to kolo je o dost blize cipu (mnohem mensi backfocus).



Bill: diky zes na to kouknul, me je ta zalezitost jasna, jen shanim dukazi pro reklamaci (vzorky z jinejch kamer).

mam nekde od Vabry jeden dark a jeden masterdark (nekde postoval) a tam kdyz je od sebe odectu, tak vznikne paradni nahodny sum bez ampglow.



nicmene az tu mrdku vyreklamuju znova (a k tomu i jeden z baader filtru co jsem dostal v sade - ma vadu na sobe co vypada nejdrive jako smeti, ale nejde odstranit a takova cerna tecka tam uprostred tusim S2 filtru, takze i tento filtr bych mel vyreklamovat, pac to neni normalni mit kaz na vrstve).

no a pak az to bude chodit bych to rad za 50% ceny (filtry za 90% ceny pac jsou 100% nove letosni kupovane v SUPRe s fakturou) prodal jako celek (nejlip).

kdyby nekdo shanel QHY OAG-M tak jej mam doma nepouzity nevybaleny novy na prodej.
to debilni FW bych rad prodal s kamerou jako "kombo". Uz me ta mrdka stala sileny prachy. Proste potreti v zivote rikam qhshyt uz nikdy ne.

Tak jsem se ted dal na ZWO ASI :-) uz mam prvni jejich kameru doma :D
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#27

Příspěvek od Bill »

Konihlav píše:Dansemacabre: s fotoobjektivy jo, ale bez moznosti filtroveho kola
Tady je možnost, jak by to mělo jít i s kolem:

http://qhyccd.com/bbs/index.php?topic=5659.0

Díky tomu by asi mohly projít i menší filtry...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#28

Příspěvek od Konihlav »

no jo vidis, vlastne jo, ja mimochodem ten adapter mam, kdyz mi posilali zpet posledni reklamaci, tak jsem si ho priobjednal, takze mam spojenou kameru s FW (mam CFW2-M-US tj. ultra slim), takze mam cca 26mm backfocus i s kolem, takze by tam i objektiv sel, kdybych chtel.

jen me nasrali, ze na fotkach v tom vlakne co odkazujes je ten adapter se 4ma sroubkama sroubovaci a poslali mi se zavitem, coz nesnasim, protoze to jednou lehce utahnes a nikdy nepovolis... tudiz to pak chci prodat jako kombo, aby to nemusel nikdo rozebirat :D
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#29

Příspěvek od Konihlav »

tak hlasim update. Kolem Vanoc mi prisla qhshytka 163m zpet z Ciny z druhe reklamace. Kamera ma sice stejny telo (fyzicky je tam jeden skrabanecek nekde na tele a podle toho to poznam), ale vnitrek je vymeneny - je to uplne nova/jina kamera cip, elektronika...
stihl jsem zatim za ty posledni 2 mesice udelat rychlo test 10ti darku a masteru a ejhle:
muzu konstatovat, ze to je poreseny, nova kamera vykazuje stejny parametry jako nedavno mnou koupene dve ASI1600 pro kolegy z CR co jsem jim kupoval a pak u sebe doma rychlo-testoval, zda jsou OK :-)

takze ted mam dilema, zda ji mit a fotit s ni, kdyz uz konecne funguje jak ma, nebo z principu veci (qhy me sere) to zahodit na prodej pres bazar :-)

klonim se k verzi #2 :-) updatnu post, az ukazu nekdy vysledek jak funguje nova kamera...
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#30

Příspěvek od zuzi »

Ja být s tvým příjmením/reputací, tak ji vozím jako záložní kousek :). Tedy ale ono ti to stejně na současnou sestavu nebude pasovat vid. Zase je parádní že jsi to dotáhl do konce a na dálném východě ti ji dali dohromady.
Odpovědět