QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#1

Příspěvek od Konihlav »

viz stranka vyrobce: http://qhyccd.com/MediumCOLDMOS.html
viz pribuzne konkurencni vlakno o ZWO ASI 1600: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=27&t=20361

Ahoj decka,

stal jsem se nedavno majitelem QHY163M mono cooled cmos kamery, kterou jsem poridil s vidinou hrani (nauceni se pouzivani CMOS kamer) si a overovani vlivu cteciho sumu kolem 1 az 2e- na SNR u uzkopasmoveho foceni a pro pokusy s lucky imaging stylem foceni kratkymi expozicemi v LRGB na treba F/6 ci F/7 stroji za ucelem foceni planetarnich mlhovin... tolik na uvod.

Kamerku mam doma asi 14 dni, po silene zdrzovaci akci v Praze na celnici (poctive jsem zaplatil DPH i clo) spolu s QHY CFW 2-M-US (2" medium size color filter wheel ultra slim) s diskem pro 7 pozic 36mm filtru (on totiz 4/3" cip neni uplne maly - je to v podstate ekvivalent KAF-8300 cipu za polovinu ceny).

prozatim (jak to u me uz tak byva) mam spis a jen same negativni zkusenosti - FW se toci jen jednim smerem a ma takovy "vakl" nedrzi presne pozici, kdyz s nim trepu, tak disk se hybe snad o +-2 milimetry, coz neni znamkou (pro me) kvalitniho designu (nebo mam proste pech na kus).

Cinan mi zatim na dlouhy mail ohledne chyb neodpovedel.

budu informovat az neco zjistim vice a kameru pouziji. Zatim jsem ji testnul na Korcule dve noci, prvni jsem tam mel nove porizeny 2" baader 7nm h-alfa filtr (protoze jsem k tomu koupil ten geoptik adapter na T2 zavit pro EOS objektivy s tim, ze tam je mozne vlozit 2" filtr dovnitr a protoze jediny dalsi dalekohled krome ASy newtowna je uz jen 50mm Zeiss objektiv - vsechny ostatni kramy jsem davno rozprodal).

no a prvni noc jsem tam nevidel nic nez sum a par hvezd ze souhvezdi Orion. Druhou noc jsem tam dal Lkovy filtr (baader UV/IR cut) a uz tam bylo videt vice hvezd, ale stale pozadi bylo jeden velky sum, proste bida bidouci :-( po kalibraci to vypada lip, po slozeni 30x5min to vypada, ze tam neco je, ale neprijde mi to vubec zadny zazrak (na F/3.5).

proste zatim bida, musim otestovat jak kamera (a zda) chladi a vubec jak se chova. Mam ted asi 30 minut "opustak" od rodinnych povinnosti, tak co stihnu stihnu...

zdravim mistni komunitu :D ktera zda se mi znacne proridla po tom upgradu (downgradu?) fora na novou verzi :-/
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#2

Příspěvek od dablik »

Ahoj Pavle,
na tu kamerku se divam uz nejakou dobu a taky na ASI1600. Nahodou si ji poridil i Lukasz Socha, autor Jolo focuseru, a provedl nekolik pozorovani a mereni. Prikladam odkaz na jeho postrehy: http://astrojolo.com/gears/qhy163m-firs ... pressions/

Jeste jsem nekde cetl rozsahlou diskuzi na polskem foru, kde Lukasz sdilel o trochu vic mereni. http://www.forumastronomiczne.pl/index. ... ltra-slim/

Na cloudynights jsem taky neco nasel. At to mame kompletni :)
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#3

Příspěvek od Konihlav »

jo s Lukaszem jsem ode dnesniho vecera v kontaktu, jeho dark a bias vypadaji normalne, moje pojebane :-( uz jsem napsal do Ciny dalsi seznam drobnosti, co mi nefunguji, jak by mely (jsem nejakej narocnej). Zjistil jsem, ze kdyz mam TEC zapnutej, tak se mi stahne jen 1 snimek a 2. uz ne, zasekne se to...

sosnul jsem si novejsi drivery, tak uvidim, pripadne holt zkusim jiny PC...

jinak planuji od Cinana jeste koupit tu nejvetsi novinku a to full frame (ale barevnej) cmos cip od Sonyho co je v Nikonu D810 :-) zalezi na $$$ co si za to rekne...
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#4

Příspěvek od alda »

Ahoj Pavle, s napětím sleduji každé téma týkající se nových CMOS kamer. Vypadá to všechno strašně slibně. Nejhorší je v současné době rozhodování (když má člověk ušetřený) co vlastně zvolit, zda nepočkat.Ještě před rokem to bylo super, stačilo zvolit buď KAF8300 nebo ICX694 a bylo vyřešeno. Dneska je to mnohem složitější, "každý den" se objevují novinky a je to těžký rozhodování, zda volit ověřené, zkusit novinku nebo počkat. (Nějak mě Ti komunisti nenaučili si vybírat, bo nebylo z čeho).

Je to jen taková vsuvka, aby jsi pod dojmem, že tu je nějak mrtvo nepřestal psát své zjištěné poznatky, protože je nás jistě mnoho, co to sledují jen z povzdálí, protože se necítí být dostatečně fundovaní něco řešit. A za to Ti díky.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#5

Příspěvek od Konihlav »

tak aktualne mam poznatek, ze moje kamera je holt nejaka vadna. Ostatnim to nedela. Na CN jsem se zkontaktoval se 3ma beta testerama a vsichni maji normalni bias (to ja tedy taky) a hlavne normalni dark (ten muj je uplne zprasenej, jako light jen bez hvezd, proste roztazenej histogram). Muj dark vypada takhle nejak, viz priloha.

Upgrade vsech driveru nepomohl, jen se mi tedy neseka download obrazku. To byl dalsi problem, ze se stahnul jeden snimek a druhy uz ne, zamrzlo to. Chinan zatim neodpovida :-( ale kamera me stala mnohem min nez co stoji dnes nova ZWO :-) jen kdyby fungovala. Doma jsem nic prvne nepozoroval, proste biasy byly jako biasy a chlazeni neco delalo. Ted chlazeni sice mozna neco dela, ale nejsem to schopen poznat, protoze pri zapnutym TEC mi to jednak obcas nestahne snimek a druhak darky jsou porad zpraseny, takze pokles sumu tam vubec neni videt (naopak).

holt zas jednou pech ty vole :D
Přílohy
QHY163-test-01-singledark-gain10-offset64-crop.jpg
QHY163-test-01-singledark-gain10-offset64-crop.jpg (485.92 KiB) Zobrazeno 7890 x
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#6

Příspěvek od Konihlav »

jo a zapomnel jsem pridat par odkazu na ty stastnejsi, kterym to foti:
http://www.cloudynights.com/topic/55228 ... rst-shots/
http://www.cloudynights.com/topic/55388 ... pressions/
http://www.cloudynights.com/topic/55523 ... try7514847
http://www.cloudynights.com/topic/55563 ... rst-light/

jinak ta qhy163m samotna kamerka vyjde primo z Ciny na cca 40tis CZK vcetne DPH a cla, spis 41.000,-
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#7

Příspěvek od Konihlav »

dnes mi Cinan napsal:
After some test we have found the problem which cause the thermal noise heavy in QHY163M. We will correct this by software update. Please wait for that. It should be soon and thank you very much to find this bug.
tak uvidime, kez by se to vyresilo.
Jinak, stejne je velika pravdepodobnost, ze mi kamera dlouho nevydrzi a za par mesicu ji zas nabidnu k prodeji, tak se pak muzete pripadni zajemci hlasit :-) bude to za exkluzivni cenu a budete mit jistotu, ze vse funguje 100% perfektne, protoze to (jako vse ostatni co jsem kdy mel a pak prodal) vytunim nebo vse stihnu vyreklamovat :-)

jo, kazda cesta je dlouha...

se sam sobe divim, ze se zabyvam takovym malym cipem, kdyz vim, ze na velikosti zalezi a kdo nefoti 36x27 nebo vetsim cipem je pro me male decko ;D :D :) ;)
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#8

Příspěvek od Jarous1 »

Dnes se objevila nová verze ovladačů:

Update Date: 2016-11-18
Fixed : QHY163 temperature could not be precise controlled.
Fixed : QHY163 and QHY183 cool could not working on 100% pwm.
Added : QHY163 use a special method to readout image data.
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#9

Příspěvek od Konihlav »

Jarous1: jestli to nebude tim, ze jsem jim je cely tyden testoval, kazdy den jsem dal feedback, co maji blbe a kazdy den mi poslali novou verzi ovladacu (nekdy i dve)...

http://qhyccd.com/bbs/index.php?topic=5570.0

jinak moje aktualni zkusenosti celkove jsou popsany zde:
http://www.cloudynights.com/topic/55795 ... cfw2-m-us/

a pokus:
Obrázek

diky Vabrovi za pujceni objektivu na test. Jelikoz jsem nemel cim pointovat (qhy5l-ii sla z domu vcetne atika) a dmk kamerka co jsem zde na foru nedavno koupil je uplne k nicemu (slepa jako patrona, tak sla taky se ztratou z domu), tak jsem ani neditheroval a diky nepresne polarne ustavene montazi mi objekt driftoval presne v tom smeru, co zustaly ty artefakty...

takze krome toho, ze moje kamera ma sum vyssi nez normalni (jestli to je amp glow), tak s trochou sebezapreni by se s tim snad dalo fotit...

ted uz jen pockat, co predvede Biba75 se svoji ZWO ASI1600 :-) uz ji urcite prohani, bylo tu ted nejak jasno...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#10

Příspěvek od Konihlav »

pokud byste nekdo chtel posilat nejakou cinskou kamerku zpet do Ciny na reklamaci a poslat to co nejlevneji (tj. ceskou postou a ne-prioritne), tak vezte, ze to muze trvat docela dlouho:
12.12.2016 The consignment was posted.
14.2.2017 The consignment was delivered in the destination country.
nicmene pozitivni je, ze moje QHY163m dorazila na reklamaci v poradku...
jo a pokud byste chteli kameru opravdu pojistit na castku kterou stoji, tak vezte, ze to pres CP nejde, nebot maximalni akceptovany pojisteni je 25 tisic Kc (zjisteno pres ten jejich kalkulator na webu).
P.S.: ne-prioritne je ekonomicky cenny balik a stoji to cca 500,- zatimco prioritni cenny balik stoji cca 1.200,- a ja chtel usetrit, protoze az to pak budu (pote co bude vse perfektne chodit) prodavat zde v bazaru :D, tak aby moje ocekavana financni ztrata byla min silena... - jeste je otazka, zda k tomu poridit Baader filtry nebo Astrodony - tam je problem, ze je tu v bazaru pak zas neprodam...
jo a posledni mimochodem - kdyby nekdo chtel uplne novy, netknuty, nepouzity QHYCFW2-M-US (viz http://qhyccd.com/QHYCFW2-M.html), tak za bezkonkurencni cenu mohu prodat (nejsem spokojen s par detailama, ale vsichni ostatni na CN si to chvali jak je to super, nicmene moje paranoia a vysoka ocekavani jsou vyssi).
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#11

Příspěvek od Konihlav »

svete, zazrak, kamera se mi vcera vratila z Ciny z opravy a 5ti minutovy dark frame ma pri -15ti stupnich Celsia hodnotu StdDev celeho snimku cca 247-253 ADU misto puvodnich (bylo to rozbity) 1527 ADU. Ostatni lidi (normalni lidi) co nemaj smulu jako ja, tak maji mezi 200 a 300 ADU plus minus, takze jeden pozitivni zazrak je, ze kamera je opravena...
jen se vratila se skrabancem na tele, ktery tam urcite nebyl a s volnym konektorem pro napajeni, takze kdyz zakroutim kabelem, slysim jak vetracek se vypne... to tedy budu muset nejak na kolene poresit. Nastesti se zda, ze kamera je spojena zejmena pres USB, ktere nevypadne, jen se tim odpojenim napajeni na chvili vypne chlazeni a kamera nechladi, jinak se zda ze funguje (jsem provedl test odpojeni zdroje a pak znovu pripojeni a vse chodilo OK bez problemu, i chlazeni se pak vzpamatovalo a najelo za delsi dobu tam kde bylo).

takze tu svinskou kameru :-) zkusim uz konecne nekdy vyzkouset na obloze v realu...

jinak bych uz skoro psal inzerat na prodej (mam k tomu QHY-CFW-2-M-US a ted jsem si k tomu objednal i OAG-M ktery sice zatim nevyuziju, ale OAG se muze hodit a pak k tomu mam ted nove objednany (prislo s kamerou) ten "small screw" adapter, tj. muzu telo kamery primo namontovat na filtrove kolo a usetrim cca 10 mm z backfocusu). To se mi bude hodit na kombinaci ASA Wynne + ASA OAG a qhsht konstrukce...

jo a DHL jsou parchanti, zapocitali si 2x100kc poplatek za sklad, pritom me volali v PA co jsem to nebral pac jsem to neslysel a byl v cizine a v UT uz to dorucili...

jeste mi chybi nejaky barevny filtry, ale prozatim jsem u Honzy Zahajskeho ze Supry (protoze na Baader filtry ma nejlepsi ceny a rychle dodani) objednal alespon LRGB 36mm unmounted Baader filtry, nebot Ha OIII a SII pri 3-5ti nm od Astrodonu by staly mnohem vice nez cela sestava QHY163m+CFW-M-US+OAG-M+pointacniQHY178m...

toz decka, snad nekdy neco vyfotim timto cinskym bazmektem...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#12

Příspěvek od Konihlav »

PROSIM, drazi a mili pratele (i nemili pratele :D ), mam zde jedno velice dulezite sdeleni, ktere bych opravdu chtel rici nahlas a vsem:

prosim, nikdy nekupujte uz nic od kve ha xilofon firmy z dalneho vychodu. Je to naprosty, ale naprosty smejd, bazmekt, slendrian, neskutecny. Pote, co jsem vyreklamoval kameru (a zda se, ze fakt funguje paradne, jen se vratila s vadnym konektorem napajeni coz budu muset predelat), tak jsem vzal na milost to jejich pip kolo na barevna sklicka. Zde jsem shledal 5 naprosto zasadnich problemu toho vyrobku. Spatny sroubky, spatny diry na sroubky, vydava to divnej zvuk, blika to barevne jako diskoteka (nezkoumal jsem, zda jde kombinace preprogramovat bo lepe vypnout), stale maji chybu v driveru coz muze zapricinit vystaveni jineho filtru, nez ktery si SW mysli, ze tam je, no a v posledni rade se ta pip s vuli otaci pouze jednim smerem!!!

NIKDY nekupujte smejdy od kve ha ypsilon proste fakt nikdy! budete litovat.

koupil jsem za 10 tis Kc a myslim, ze po tomto neprodam ani za 5, ale ja to pak dam na prodej do germanie, protoze tady mam uz utrum...
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#13

Příspěvek od Kyblik »

ahoj, mam tady na testy několik kamer od QHY a všechny tak nejak +- funguji, pouze QHY290 dela při zmene ROI tyhle hnusny pruhy, namate někdo radu, jak s tim nalozit?
Capture_0001.png
Capture_0001.png (157.46 KiB) Zobrazeno 6687 x
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#14

Příspěvek od Konihlav »

Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY163M a jine "COLDMOS" QHY CMOS kamery

#15

Příspěvek od Konihlav »

tak jsem to video dnes poslal qhinanovi, tak uvidime co rekne... jako jo, workaround je proste vybirat filtr mysi a ne klavesnici, resp. ne klavesnici o vice poloh (do jine polohy, nez na kterou to aktualne jede)...

kazdopadne je to desnej bazmekt, musel jsem si u nejmenovane supra firmy v Praze se spickovou podporou (kdyz se tam zavola tydlifonem) objednat novej vnitrni disk a sehnat kratsi sroubky, abych tam mohl namontovat vsechny filtry tak jak patri...

jinak mam doma qhy5iii-178mono (nechlazenou) od asi 12.12.2016 a tesim se, az ji letos vyzkousim :D
Odpovědět