ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#91

Příspěvek od Dansemacabre »

Máte někdo tuhle kameru i s jejich (ZWO) narrowband filtry? Má smysl jít do celého setu (finančně to vyjde dost výhodně), nebo radši objednat LRGB+HaOIISIII zvlášť třeba od Baadera? "

Rozdíl, který jsem vygooglil: "ZWO filters 80% light transmission, Baader/Astronomic 90% transmission"
- stojí těch 10% za cca 10.000,- navíc, nebo je pes zakopaný i jinde?
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#92

Příspěvek od Dansemacabre »

Tak už jsem taky v ASI klubu! :)
Jedna věc mi ale není příliš jasná - mají LRGB unmounted filtry strany? U úzkopásmových je to jasné, u nich jedna strana dává dvojitý odraz, ale u těch LRGB ať koukám z jakého chci úhlu, vypadají stejně.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#93

Příspěvek od Dansemacabre »

Omlouvám se, že tady zase spamuju, ale mám s tou kamerkou trochu trápení...

Jde o to, že mám na noťasu jen dvě USB 2.0 díry a že prostě nemůžu zprovoznit snímání přes ASI1600 + pointaci přes ASI120 skrz USB hub na kameře (EFW naštěstí funguje). Jakmile jsou připojené obě kamery a rozběhne se pointace, přestane ASI1600 stahovat fotky a dočkám se jen věčného "busy" statusu v APT. USB traffic už jsem nastavil na nejnižší hodnotu 40 - nepomoho (když zůstane na default 80, tak to rovnou při pokusu o stažení fotky souběžně s pointací shodí celé Windowsy). Jediná možnost je odpojit pointační kameru od hubu v hlavní kameře a zapojit ji do druhé USB díry v noťasu, rozchodit pointaci, vypnout a zapnout hlavní kameru a pak teprve můžu pointovat i fotit zároveň (naopak, tedy že připojím nejprve ASI1600 a až potom pointační, to neběhá). Jenže v tu chvíli zase nejde dithering - po skončení expozice, kdy se má stahovat fotka a souběžně poslat požadavek na dithering dp PHD2, opět hlavní kamera skončí v "busy" modu a už se z něj neprobere. Když jsem to řešil minulý měsíc s montáží+foťákem+pointací, tak mi někdo radil pořídit aktivní USB hub, ale vzhledem k tomu, že tady nekomunikují ani dvě rozdílné USB periferie spolu, to nebude řešení.
Napadá vás něco? (nový noťas ani Lacertu zatím kupovat nechci :))

Jo a co se týče filtrů, tak LRGB+Ha+SII jsou parfokální, OIII se musí ostřit zvlášť. A fakt jsem koukal jak puk, co z té kamerky leze na cvičné expozice 60sec expozice na gain 139, bin 2x2 přes Idas+L z kraje Prahy. Ta minutovka je co se týče dat srovnatená s pětiminutovkou ze zrcadlovky ze tmy :)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#94

Příspěvek od Bill »

Já bych čekal spíše SW problém s drivery tím, že jsou obě kamery ASI ...

Začal bych aktualizací driverů pro obě kamery. Pokud nepomůže, tak se můžeš zeptat výrobce - to je zase výhoda, že jsou obě od ASI. Určitě bych nutil výrobce, ať ti to pomůže rozchodit s interním HUBem - na to tam je.

Pokud používáš ASCOM, tak bych ho zkusil použit spíše pro obě kamery.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#95

Příspěvek od MilAN »

Dansemacabre píše: U úzkopásmových je to jasné, u nich jedna strana dává dvojitý odraz, .
Tohle je fakt, nebo si to jen myslíš ? Kdysi jsem na DSLR na jednom objektivu musel dávat H-alfa filtr obráceně, a nijak se to neprojevovalo. Teď to nemám ale jak odzkoušet.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#96

Příspěvek od MMys »

Tohle je Milane popisováno u Baaderu, jejich úzkopásmové filtry mají preferovanou stranu, kterou mají být k objektivu. A je to ta strana, kde je napařená ta více průhledná AR vrstva, vlastní interferenční vrstva pak má být směrem k senzoru. A ze strany té více průhledné vrstvay je pak vidět dvojitý odraz. A směr k objektivu je na hraně unmounted filtrů označený u současných Baaderů šipkou.

Ale u jiných výrobců to může být jinak.

Rozdíl u Baaderů je, ale velmi malý. Když se to dá obráceně, produkuje to trošku výranější reflexy. Oveřeno. A píší že je to i závislé na typu soustavy.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#97

Příspěvek od Dansemacabre »

Než jsem zprovoznil obě kamery alespoň tak, aby byly naráz vidět po Widlema, musel jsem kompletně reinstalovat ASCOM i všechny drivery, takže mám zaručeně nejnovější ovladače pro všechno. (Nejnovější ascom driver totiž vyžadoval smazání driveru pro ASI120, která tím přestala fungovat a musela se pak instalovat znova zvlášť)

Zahraniční fóra jsou toho plná, prostě jim ten hub úplně nefunguje, resp. nejsou na něj dobré ovladače (a blbé je, že to s dvěma kamerama nefunguje ani do jiné USB díry). Ještě zkusím nahradit ten jejich 3.0 kabel "obyčejným" 2.0
Bill píše:Pokud používáš ASCOM, tak bych ho zkusil použit spíše pro obě kamery.
- tohle moc nechápu. Jak jsi to prosím tě myslel?
MilAN píše:Tohle je fakt, nebo si to jen myslíš ?
http://www.365astronomy.com/zwo-31mm-oi ... unted.html - tady je k tomu i obrázek, opravdu to tak funguje. Bohužel jen pro ty úzkopásmové, LRGB se tváří, že mají obě strany stejné, nebo alespoň já nejsem schopný poznat nějaký rozdíl.
Každopádně brzo nahradím ZWO úzkopásmové filtry Baaderáckýma.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#98

Příspěvek od MilAN »

Dansemacabre píše:
MilAN píše:Tohle je fakt, nebo si to jen myslíš ?
http://www.365astronomy.com/zwo-31mm-oi ... unted.html - tady je k tomu i obrázek, opravdu to tak funguje.
Jenže oni si to taky jenom myslí ....
It is a tricky question as we asked various manufacturers and most of these manufacturers think that it doesn't matter, however the manufacturer of ZWO filters advises that ......
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#99

Příspěvek od Bill »

Dansemacabre píše:tohle moc nechápu. Jak jsi to prosím tě myslel?
No já jenom aby jsi neměl na hlavní kameru Ascom driver a na pointační Windows driver... Ale třeba by to naopak mohla být taky cesta - pokud by se drivery od těch kamer nesnášely. Ale pokud to je nějaký známý problém, tak to asi půjde najít.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#100

Příspěvek od Dansemacabre »

Trable pokračují...

Musím dát za pravdu Milanovi, že to s tou orientací filtrů asi nebude tak zásadní. Při pokusném snímání přes L+R+G+B+Ha+SII+OII (jednou s předsazeným IDAS filtrem před rovnačem, potom bez něj) jsem narazil na zvláštnost - reflexy na středně jasných hvězdách háže ze všech filtrů jen a pouze síra. Na jasné hvězdy (mag 3+) se nedá použít žádný z těch filtrů, z hvězdy se vždy stane obří zormázlý ovál (ano, ovál). Průměrné hvězdy ve hvězdokupách nemají s reflexy problém nikde, až na tu zpropadenou SII, která vytvoří kolečka kolem každé hvězdy s mag 7+. Po tomto pokusu jsem rozmontoval filtr kolo a zkusil dát SII a k tomu ještě pokusně Ha obráceně - bez rozdílu. Ha reflexy neháže a SII je háže stejně, ať jsou orientace filtru jakékoli.

Další zásadní zjištění: parfokální jsou na mé optice plus mínus (se zanedbatelným rozdílem) nakonec všechny ty ZWO filtry, co přijdou v setu - jak jsem psal, že OII byla mimo, tak byl jen povolený filtr v kole a po dotažení Ha, SII i OIII ostří stejně :roll:

A co se týče kompatibility ovladačů: pointaci i dithering lze rozchodit pouze pokud jsou kamery na rozdílných USB dírách v PC a za předpokladu, že ASI1600 připojím první a pokaždé znovu po startu snímacího programu resetuji nastavení a znovu snížím USB traffic na 40 a až potom připojím pointační kameru a rozjedu i v PHD2. Pokud nechám nastavení z minula, nefunguje dithering a nestahují se fotky. Problém s připojením pointační kamery přes USB hub na ASI1600 se reinstalací ovladačů nevyřeší a neřeší to ani jiné kabely (zkoušel jsem všemožné kombinace portů a USB2.0 i 3.0 kabelů) -výsledek je vždy pád Windowsů do "blue screen of death" po pár vteřinách od připojení pointace v PHD2.
Naposledy upravil(a) Dansemacabre dne 17. 10. 2017, 14:32, celkem upraveno 1 x.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#101

Příspěvek od dablik »

pridam jeste svuj postreh k ASI1600, ktery jsem s Jakubem resil. Je (alespon muj kus) hodne citliva na vzdalenost cipu a rovnace. I posun o 0,1 mm je znat. Ano, je to moje prakticka zkusenost a stalo se, ze jsem stravil nastavovanim a kontrolou rohu snimku kompletne jednu noc.

Dalsi poznatek se tyka roviny cipu. Pravdepodobne budu muset nejak vyresit lehkou nekolmost cipu, protoze mam hvezdy v jednom z rohu pravidelne ovalne. Mam nejake podezreni, ale to je spis na technickou konzultaci k me sestave, nez na sireni jako obecne vlastnosti kamery.

USB hub provozuju na kamere uplne v pohode a slape to v poradku.

Vcera se ovsem zasekla vrtulka vetracku, co jsem zjistil az po case, kdyz jsem pozoroval problem s chlazenim. Podezreni pada na velkou vlhkost, ktera se dostala as do vetracku a protoze jsem pak nechal celou sestavu pres den venku, tak to mozna nejak "zaschlo".
Naposledy upravil(a) dablik dne 17. 10. 2017, 15:01, celkem upraveno 1 x.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#102

Příspěvek od MMys »

Citlivost na vzdálenost od rovnače není přeci záležitost kamery, nýbrž tolerance optického návrhu toho rovnače. Ale posun senzoru vůči rovnači 0.1mm je nesmysl, to znát být nemůže. Nemyslel jsi náhodou posun v zaostření 0.1mm ? To samozřejmě ano. Ta kamera má 3.8um pixely, takže jakákoli nekolmost senzoru vůči optické ose je vidět. Kor u světelného přístroje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#103

Příspěvek od dablik »

Martine, ja vim, ze by to nemelo mit vliv, ale popsal jsem osobni zkusenost :)
Pridavanim a ubiranim distancnich krouzku jsem se dostal na relativne normalni vysledek (zacal jsem mit po ruce i supleru)
Mam jedno podezreni, ale to je na offline konverzaci.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#104

Příspěvek od MMys »

Právě jsem sundal z 300-ky G3-16200 a narouboval tam ASI1600 s OAG-em. Není za 3" Wynne, ale za 2" ES-HR komakorektorem, tedy na ohnisku okolo 1260mm (pixel scale 0.6"/pixel). Tak jsem zvědavý, co to předvede. Očekávám, že rohy budou křivé, nemaje zatím na míru udělanou reducki z 3" na 2". Mám to strčené pouze v obyčejné GSO redukci co byla k dalekohledu, s přítlačným páskem. To asi na 100% kresbu nebude. No uvidíme.

V OAGu je pointační SX Lodestar. zatím zvlášť kabelem, ale zkusím ho šoupnout i do toho ASI HUBu, co to provede.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#105

Příspěvek od MMys »

Tak jsem do ASI 1600 hubu zapojil SX Lodestar, a vše funguje úplně normálně, ani jsem nesahal na USB trafic. V PC ve hvězdárně Mám Win7 32-bit, a připojeno je přes USB2.0.

Seeing je zatím příšerný, takže nemá smysl cokoli podnikat. Musí to všecko vychladnout...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět