ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#241

Příspěvek od Dansemacabre »

Tady je ten fits v plném rozlišení, jak vypadne z integrace - dalekohled 110/770 + rovnač 0,8x (ohnisko celkem 616mm). Dost tragédie :( Prasátka to háže na všech filtrech včetně Ha, ale tam teda naštěstí méně.
https://uloz.to/!PAmiEWx4xGYx/light-fil ... ing-1-xisf
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#242

Příspěvek od MMys »

je to něco s tloušťkou 1 až 1.1mm. Průměr reflexu je někde mezi 100-105px. (je to do ztracena), což při parametrech kamery a soustavy znamená reflex velký někde kolem 0.38 až 0.4mm, čemuž odpovídá tloušťka mezi reflektujícími vrstvami těch 1-1.1mm. Jak jsou tlusté ty ZWO filtry ?

A je tam i náznak druhého reflexu, který je přesně 2x tak velký, což potvrzuje, že jde o násobný odraz na rovinné ploše. Podle mě jednoznačně filtr. Krycí sklo kamery bych z toho spíš vyloučil, s ohledem na to, že to s některým filtrem dělá a s některým ne. Sice nelze vyloučit spektrální závislost toho jevu u okénka kamery, ale vzhledem k tomu že Ha to skoro nedělá a SII hrozně, a ty spektrální čáry jsou dost blízko, jak už jsem psal, tak bych variantu okénko opravdu moc neuvažoval.

---------------------
edit:
Teď jsem zjistil, že ZWO filtry mají mít tloušťku 2mm, tedy alespoň ty stávající co mají v e-shopu. Pokud mají 2mm i ty tvoje, tak to jednoznačně není reflex na nich. To by byl 2x tak velký. Jdu se podívat na moje, jsou starší než tvoje. Ale já si vzal jen RGB, úzkopásma mám raději Baadery.

---------------------
edit2:
moje LRGB sada od ZWO je také tlustá 2mm. Takže i úzkopásma by asi byly 2mm.

Začínám mít tušení, že filtry za to nemůžou. Zkus jeden filtr vyndat, nebo to složit bez filtrkola a cvaknout něco na čistě zrcadlové soustavě (dej to na nějakého newtona, jestli máš, bez korektoru, aby se vyloučilo halo od refrakčních členů nekorigovaných pro IR oblast). A nebo do refraktoru někam zašroubuj IR blok filtr, třeba půjčený.

Ještě mě napadá jedna teorie. Možná dost pravděpodobná. AR vrstvy na okénku kamery jsou spočítané jen pro viditelnou oblast, v IR dělají reflex, což by za normálního stavu nevadilo. Jenomže ty nepovedené úzkopásmové filtry mohou mít tzv. leak v IR oblasti. Tím se na krycí sklo dostane i IR záření, pro které ty AR vrstvy nefunují dobře, a reflex vznikne až na krycím skle kamery a to má asi ten 1mm. A to, že to s některým filtrem dělá více a s některým méně, je dáno tím, jak velký leak a kde v IR oblasti ty jednotlivé S, H, O filtry mají.

K opravě tohohle průšvihu by mělo stačit buď vyměnit okénko kamery za kvalitnější. A nebo tam někam předřadit kvalitní IR blok filtr, aby se tam IR vůbec nedostalo. Jdu se podívat, jak jde vyměnit okénko kamery a jakou má velikost.
-----------------------------

edit3:
tak nic, rozebral jsem předek kamery, a tuhle teorii u mne nabourává fakt, že moje okénko kamery je tlusté 2mm, a průměr má 31.8mm (tedy standardní 1.25" unmounted clear filtr).

Tak to mi teda není jasné, kde ten reflex vzniká. Já ho tam tedy nemám, ale ty si raději zkontroluj, kde tam máš nějaký člen s tloušťkou okolo 1mm, ty kamery nemusí být identické.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#243

Příspěvek od Dansemacabre »

Martine, opravdu diky za poctivou a dukladnou analyzu, ale je tu problem, ze stejne reflexy vznikaji i pri pouziti kamery a filtru na Photoline 60/360 tripletu a u Samyangu 135/2. Na zrcadlove soustave jsem to nikdy nezkousel. Co se tyce IR vrstev - nema je na sobe IDAS LPS P2? Fotil jsem s nim i bez nej, ale bez rozdilu. Napada me uz jenom vyzkouset vymenit filtry za Baadery, ale to by mohl byt potencialne drahy spas, pokud si nejsi jisty, jestli reflexy vznikaji na filtrech (no jo, ale kde jinde, jestli mi to prasatkuje na kazde optice?). A taky by me zajimalo, jak teda soudruzi ze ZWO prisli na to, ze reflexy vyresi maska, kterou zacali rozesilat. Jeste nedorazila, takze nevim.
Nejlepsi by bylo, kdyby byl problem skutecne jen na krycim sklicku kamery, to by byla snadna a levna pomoc. Zkusim se k nemu nejak dostat a premerit ho, jakou ma tloustku.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#244

Příspěvek od MMys »

U Samyanu musí být ty reflexy ale větší co se průměru týká, ne ? Je tam vyšší světelnost.

Idas LPS P2 blokuje IR plně. Mám ho místo L filtru na 300-ce. Pokud ho stále máš, je našroubovaný na reduktoru či kde ? Tak jen vyhoď z filtrkola jeden filtr, a cvakni nějaké pole jen s IDAS LPS P2 a krycím sklem kamery. Pokud tam ty reflexy budou, dělá to buď ten LPS filtr nebo okénko. Ale teď jsem kontroloval ještě tu geometrii paprsků, a je dobře, prostě při pixelech 3.8um a téhle světelnosti je ten reflex mezi plochami vzdálenými 1mm. Teď jde o to, co má tloušťku 1mm. Doufám, že ty 2mm filtry nejsou nějaká exotika, stmelená ze dvou dílů, a nějaké vrstvy nejsou uprostřed. Mrkni na to až to budeš rozdělávat. Pak by to mohly dělat i filtry tlusté 2mm. Ale proč by si to tak komplikovali, filtry tohoto typu tmelené nebývají.

Ad clonky - podle mě tím řeší jiný typ reflexů, to bude nějak souviset s nějakými ošklivými jevy, když svazek trefí nazačerněné boky filtrů. Jinak netuším, jak by okrajové clonky měly mít vliv na reflexy mezi přední a zadní stranou filtru.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#245

Příspěvek od nosuh »

Pri foceni RGB jsem narazil na klasickou vec, ktera je tady propirana milionkrat - reflexy na filtrech. Mam sadu LRGB Astronomik CCD typ II a modrej a zlutej filtr hazi ne prilis estetickej reflex od hlavni hvezdy. Filtry mam v objimce, takze prohozeni stran nehrozi. Je tento rozsah reflexu normalni ?
Pro ukazku postnu zlutej filtr, modrej je na tom dost podobne..
light-FILTER_3_G-BINNING_1.jpg
light-FILTER_3_G-BINNING_1.jpg (354.29 KiB) Zobrazeno 1981 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#246

Příspěvek od Dansemacabre »

MMys píše:Idas LPS P2 blokuje IR plně. Mám ho místo L filtru na 300-ce. Pokud ho stále máš, je našroubovaný na reduktoru či kde ? Tak jen vyhoď z filtrkola jeden filtr, a cvakni nějaké pole jen s IDAS LPS P2 a krycím sklem kamery. Pokud tam ty reflexy budou, dělá to buď ten LPS filtr nebo okénko..
Fotil jsem úzkopásmo s LPS P2 i bez něj a nemá to na reflexy vliv - možná se posunou o magnitudu dál, ale jsou tam stejně :( Ale určitě zkusím něco cvkanout jen s idasem a kamerou bez fitru. Kdyby skutečně prasátkovalo sklíčko kamery, tak by to na reklamaci bylo (nebo možná radši jen výměnu sklíčka).

Jo a ty reflexy bočních hran filtru budou asi spíš tohle: https://www.cloudynights.com/topic/6005 ... artifacts/ - a to mi samozřejmě dělá taky :D

A ještě je zajímavá diskuze tady: https://www.astrobin.com/forum/c/group- ... mmc-halos/ - někdo tvrdí, že mu pomohla výměna filtrů, někdo zas že ne a že pomůže jedině vyměnit krycí sklíčko. Každopádně se to týká jen refraktorů. Opravdu nechápu, proč museli šetřit pár dolarů za blbou IR vrstvu na kameře za 1000 USD :(
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#247

Příspěvek od MilAN »

A mono kamera má IR filtr ? To snad ne
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#248

Příspěvek od MMys »

Sklíčko na mono kameře má jen AR vrstvy, nikoli IR blok filtr. Do jaké vlnové délky ale funují správně netuším.
Prostě budeš muset udělat ten pokus bez filtrů, jen s IR blok filtrem (od někoho si ho půjč) a pak s IDAS LPS P2. Tím jednoznačně vyloučíš, co to způsobuje.

Naaranžuj si to doma, na stole, na druhou stranu místnosti dej nějakou žárovku s krytkou a dírkou propíchnutou špendlíkem (ne LED - v té chybí IR část spektra, musí to být zdroj spojitého záření jako hvězda) a foť to tím Samyangem.

Na nějaké nesmysly jako že to dělá jen s refraktorem nevěřím. Není důvodu. Tenhle reflex v tom XISF-u co jsi mi poslal je jednoznačně od dvojice rovinných ploch, nikoli od rovnače či čehokoli jiného sférického.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#249

Příspěvek od MilAN »

Nemůže to být odraz od čipu ke krycímu sklu a zpět? Pak by dávalo smysl vyměnit ( nebo otočit ?? ) krycí sklo
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#250

Příspěvek od Bill »

MMys píše: Naaranžuj si to doma, na stole, na druhou stranu místnosti dej nějakou žárovku s krytkou a dírkou propíchnutou špendlíkem (ne LED - v té chybí IR část spektra, musí to být zdroj spojitého záření jako hvězda) a foť to tím Samyangem.
Já když jsem řešil problémy s reflexy, tak zrovna s tím Samyangem to moc nebylo vidět...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#251

Příspěvek od MMys »

Pokud Milane myslíš krycí sklo chladné komory, tak tím to určitě není, tam je vzdálenost odhadem 4-5mm, a ten reflex má velikost danou odrazem od dvou ploch které jsou od sebe milimetr. To by musel být podstatně většího průměru. Moje kamera má ale to krycí sklo tlusté 2mm, a to také nevychází.
A ZWO filtry jsou také 2mm tlusté. Tak já už vážně nevím. IDAS LPS P2 taky moc nesedí, dělá mu to bez něj, a navíc můj je 3mm tlustý.

Pokud to dělá přímo krycí sklo senzoru, ktaré má mizerné AR vsrtvy (pokud vůbec nějaké) tak je to v prd..., protože to je na tom senzoru klasicky natmelené. Jediné řešení by bylo ho ohřát až tmel povolí, a dát tam něco kvalitnějšího. Ale to je značně riskantní operace. Ten čip nemá klasické vývody, ale BGA kuličky z nízko tavitelné pájky, a to by mohlo při pokusu o sundání sklíčka ohřevem znamenat odpájení senzoru z desky.

Zvláštní je, že můj kus žádnými nezvladatelnými reflexy netrpí, sice jsem kamerou zatím nefotil OIII a SII, jen Ha na refraktoru a LRGB na Newtonu, ale chová se to mravně. A LRGB sadu mám od ZWO. Ha a OIII mám Baader, SII tam zatím nemám.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#252

Příspěvek od MilAN »

MMys píše:Pokud Milane myslíš krycí sklo chladné komory, tak tím to určitě není, tam je vzdálenost odhadem 4-5mm, a ten reflex má velikost danou odrazem od dvou ploch které jsou od sebe milimetr. .
No, jenže pokud je backfokus 6 mm, krycí sklo kameory je tlusté 2 mm , tak to musí týt těsně u krycího skla čipu. Pro větší mezeru tam místo nebude
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#253

Příspěvek od MMys »

Jo, jenomže to 2mm sklíčko je ukryté v tom 4mm vysokém vystouplém nosu se závitem:

Obrázek

asi 2mm má plech, který ho přitlačuje a 2mm má to sklíčko. Což znamená, že jeho vnitřní plocha je ve stejné rovině, jako čelní dosedcí plocha kamery. A od ní je k vlastnímu čipu 6.5mm, takže asi tak 5mm ke sklu čipu. Já to měl včera rozdělané, když jsem to krycí sklo měřil.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#254

Příspěvek od MilAN »

No, ten 1 mm se asi bude hledat těžko. Napadá mě jediné, vzhledem k tomu, že jsou neostré okraje reflexu. Kdysi měl Astronomik problém s 12nm H-alfa filtrem - dělalo to něco podobného a bylo to způsobeno nepovedenými vrstvami. Tenkrát Astronomik ty filtry vyměňoval a na nových to už nebylo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#255

Příspěvek od Dansemacabre »

Rozebral jsem kameru a změřil sklíčko - má 2mm. Pak jsem na umělou hvězdu vyfotil snímek s LPS P2 filtrem i bez něj - výsledek je identický (dvojitý reflex v úzkopásmu). Jediné, co má v celé optické soustavě onu kritickou tloušťku 1,1-1,2mm, jsou filtry. Vyfotil jsem tedy snímek bez filtru v kole, jen s LPS P2 - a na fotce žádný reflex nebyl. Dá se tedy už s jistotou tvrdit, že na vině jsou ty pos**** ZWO filtry? Pochybuju, že uznají jejich reklamaci nebo výměnu za jiné rok a půl po zakoupení :(
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Odpovědět