ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#256

Příspěvek od MilAN »

To ale celé mění situaci - tady se stále bavíme o tom, že filtry mají 2mm tlouštku.
Proč bys to neměl reklamovat ? Je to sice problém, ale s kamerou by byl větší.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#257

Příspěvek od Bill »

Já reklamaci moc šancí nedávám - ale třeba by ti dali aspoň výraznou slevu na fitry 2. generace...
Pokud se ti při kombinaci ZWO a fitry nedělá špatně.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#258

Příspěvek od MMys »

Tak to je zvláštní. Já kupoval kameru před tebou (mám ještě tu první, ty už asi tu novější Pro, ne ?), a já mám ty filtry 2mm tlusté Tedy ty LRGB, úzkopásma jsem nerisknul, vědom si nároků na výrobu a tušíce průšvih. Ale pochybuju, že by v té době dělali úzkopásma na jiný substrát než LRGB ???

No to je jedno, každopádně pokud je to 1.1mm, tak to sedí naprosto přesně s realitou, a není pochyb. Nic jiného tak tlustého tam už není.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#259

Příspěvek od Aletel »

S velikým zájmem sleduji tuto informativně plodnou detektivní práci kolem problematiky filtrů.
Nikde jsem zatím nedohledal spolehlivou informaci, jaký substrát pro své filtry ZWO vlastně používá a kdo jim filtry vyrábí. Nalezl jsem jen letmou zmínku, že použitý materiál nese značku "SCHOTT" a tady mi svitlo, neb jsem ze zvědavosti nakonec šel do rizika a pořídil filtry LRGB a SHO od Optolongu, kde mají ve specifikaci uveden jako substrát plátkové, korunové sklo B270.
Ze začátku Optolong, když prorážel na trh, používal standardní substráty RG610 (RG630), stejně jako osvědčení, renomovaní výrobci. Později ( z nějakého důvodu ) přešel na B270. https://www.schott.com/advanced_optics/ ... index.html

Zajímavé informace kolem (nejen čínských filtrů) si lze vytáhnout z diskuze: https://www.cloudynights.com/topic/6021 ... ii-filter/

Jelikož snaha o zúžení pavouka pro GSO astrograf dopadl výsledkem špatně tak, jak MMys varoval, oprášil jsem prozatím legendární zebru, Carl Zeiss Jena Sonnar 180 mm f/ 2.8 s QHY9, abych vyzkoušel, jak se Optolong SHO filtry ukážou.

Překvapivě mám zcela opačný problém, než byl tady doposud řešen - OIII, SII celkem přijatelně v pořádku, H_alpha problém. V první chvíli jsem podezříval Ha filtr a protože mám z dřívějška ještě jeden, který nějak "funguje", tak jsem je ve filtrovém kole prohodil. Výsledek naprosto stejný. Takže nejspíš opakované odrazy. Jen mě dost překvapuje, že SII, který je blízko Ha, toto nedělá.

citát: "Víte, ono záleží na tom, jak se do toho třískne, ale já na to jednou přijdu."
Přílohy
Filtry_SHO.jpg
Filtry_SHO.jpg (75.31 KiB) Zobrazeno 2230 x
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#260

Příspěvek od MMys »

Ta velká kola kolem hvězd u H-alfy vypadají, jako by ten filter měl leak (pouštěl ještě někde jinde, většinou v IR oblasti). Zkus před všechno předřadit ještě IR blok filtr. Jestli to nezmizí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#261

Příspěvek od Aletel »

Martine dík, vyzkouším, jsem shodného názoru, neb ten Sonnar nemá patřičné MC vrstvy, jako pozdější verze a u čínských filtrů je propustnost v okrajových částech spektra obecně vyšší. Případně ještě zkusím posuny filtru, jak se projeví. Že se nějaký problém u těch filtrů s objektivem vyskytne, jsem pro klid nervů očekával, ale že zrovna u H-alphy, tak to mě překvapilo. Stále mi hlava nebere, že ta SII je oproti Ha v pořádku. I když, přijde mi, že mám na snímcích signálu v SII podezřele moc. Ještě to vyzkouším na jiných objektech.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#262

Příspěvek od MilAN »

Předpokládám, že jsi měl Sonnar na H-alfu dobře zaostřen. Ale i tak se to uvnitř někdy hýbalo. S MCvrstvami bych to nespojoval, tenhle Sonnar měl obrovskou diferenci pro zaostření na H-alfa. Ale ta okrajová propustnost filtru se nabízí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#263

Příspěvek od Dansemacabre »

Odpověď od ZWO na dotaz, zda mohu zaslat filtry zpět k reklamaci, když mi prasátkujou i na hvězdách 10. magnitudy:
"We made ZWO narrowband filter under our standard. To be honest, Our standard is a bit lower than famous filter manufactors and our filter is not competitive in the market. ZWO narrowband filter works well but not so well as other filter famous brand. "

Tak nevím jestli jim místo filtrů neposlat spíš koňskou hlavu :?
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#264

Příspěvek od MilAN »

Ale v každém případě bych jim ty filtry poslal, spolu s fotkami. AS tím, že to je pro jakékoliv snímání nepoužitelné a nefunkční.Že chápu, že za nižší cenu to bude mít nižší standard, ale bude to funkční.A jsem přesvědčen, že s tím něco provedou
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#265

Příspěvek od Bill »

Myslím si, že je to ztráta času a peněz. Pokud mají novou lepší řadu, tak bych je zkusil donutit k výměně - třeba s nějakým malým doplatkem...

Ještě by mohlo pomoci napsat na CloudyNights recenzi těch filtrů - české AF asi nečtou.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#266

Příspěvek od nosuh »

Dansemacabre píše:Odpověď od ZWO na dotaz, zda mohu zaslat filtry zpět k reklamaci, když mi prasátkujou i na hvězdách 10. magnitudy:
"We made ZWO narrowband filter under our standard. To be honest, Our standard is a bit lower than famous filter manufactors and our filter is not competitive in the market. ZWO narrowband filter works well but not so well as other filter famous brand. "

Tak nevím jestli jim místo filtrů neposlat spíš koňskou hlavu :?
Hod sem na ukazku nejakej z tech nepouzitelnejch snimku..at vime o cem je rec.. ja tedka resim taky reflexy s Astromikama, tak at mam nejake porovnani..diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#267

Příspěvek od Dansemacabre »

nosuh píše:Hod sem na ukazku nejakej z tech nepouzitelnejch snimku..at vime o cem je rec.. ja tedka resim taky reflexy s Astromikama, tak at mam nejake porovnani..diky
Už tu byla, ale ok, hodím znovu. Dělá to reflexy i kolem hvězd kolem 10. magnitudy:
Přílohy
ZWO_O.jpg
ZWO_O.jpg (472.72 KiB) Zobrazeno 2115 x
RGB_narrow.jpg
RGB_narrow.jpg (651.71 KiB) Zobrazeno 2115 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#268

Příspěvek od nosuh »

Hmmm, to je pekne hnusny halo :shock: To je ten astromik este dobrej
Naposledy upravil(a) nosuh dne 21. 11. 2018, 16:43, celkem upraveno 2 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#269

Příspěvek od MMys »

Reflexy kolem jasnějších hvězd dělá každý filtr (neexistují AR vrstvy které by zajistily 100% propustnost), tedy dělá je i špička v této oblasti - Astrodon :-) Jenom je u každého typu filtrů limit na průměru objektivu a době expozice, od kdy je to už detekovatelné (obvykle úměrný ceně filtru :( )

Záměrně mluvím o tom průměru. Protože ten průměr určuje světelný tok tím kuželem pro danou hvězdu. Tedy pokud například můj Baader filtr na nějakém hvězdném poli se 185mm Newtonem f/4 reflexy za nějakou dobu expozice u konkrétní hvězdy nedělal, tak na 300-ce f/4 je už prostě u stejně jasné hvězdy dělá. Aby také ne, když světelný tok tím kuželem je více než 4x vyšší. Tedy i množství světla do kruhového reflexu je 4x větší. Průšvih totiž je ten, že plocha reflexu (jeho průměr) je pro danou tloušťku filtru a světelnost konstatntní, daný geometrií svazku a na průměru objektivu je nezávislý. A tedy s průměrem zrcadla roste plošná jasnost reflexu kvadraticky. Plocha reflexu zůstává shodná, ale světelný toko roste s kvadrátem průměru.

Pokud ty ZWO filtry dělají takhle příšerné reflexy už na malém refráčku, tak použitelnost na 300mm f/4 zrcadle si už vůbec nedokážu představit.

Příklad: Astrodony Ha a OIII (nic lepšího už asi neexistuje) na 300mm f/4 zrcadle:

Obrázek

Astronomiky i Baadery jsou na tom v posledních modelech celkem slušně, do 250-300mm při f/4 celkem bezproblémové, u pár hvězd v poli se vždycky něco málo reflexů objeví, ale žádná tragédie. Akorát je třeba varovat před nákupem bazarových. V minulosti oba výrobci nějaké problémy měli, obvykle je těm, kdo se ozvali, vyřešili výměnou. Pokud to nekdo vyřešil prodejem na bazaru, a koupí nových, tak tím "dárečkem" obšťastnil někoho jiného, jednou třeba i mě. Nicméně i v tomto případě nákupu z druhé ruky to po krátké debatě a zaslání fotek Baader s ctí vyměnil.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#270

Příspěvek od nosuh »

A myslis Martine, ze ty reflexy u me (G a B) jsou prave na filtrech a nebo v te kamerce? Zase si rikam, ze kdyby to bylo to kryci sklo v kamerce, bylo by to na vsech filtrech ne a ne jen na techto dvou..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět