Výroba optických členů do modifikovaných DSLR

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
wivo
Příspěvky: 95
Registrován: 28. 12. 2007, 03:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Výroba optických členů do modifikovaných DSLR

#1

Příspěvek od wivo »

Ahoj všem, mám takový pro mnohé triviální dotaz. Plánuju vyjmout ze svého Nikonu D5100 ICF filtr a nahradit ho optickým sklem stejné tloušťky abych mohl aparát používat i na focení objektivem s AF. Jak ale takový stejný člen vyrobit? Napadla mě Meopta v Přerově, ta se zabývá výrobou optických částí (dokonce na stránkách píší o napařování AR vrstev což by asi nebylo k zahození), nicméně jsem se chtěl zeptat, jestli někdo z vás nemá zkušenosti s nějakým výrobcem optických členů.. Nejlépe s Meoptou, nebo někým tady z ČR.  díky moc..
SKY 254/1200 ATDobson, SKY ED 80, N130/916 a par triedru..
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výroba optických členů do modifikovaných DSLR

#2

Příspěvek od MilAN »

Opravdu chceš za to zaplatit podobný peníz , jako je současná cena tvého foťáku ?¨
------------
Edit : aby to nebylo tak pesimistické , tak tady je odkaz :
http://www.atc-astro.eu/eshop/-ccd-filt ... iltru.html
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1679
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Výroba optických členů do modifikovaných DSLR

#3

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Loni jsem chtěl nechat vyrobit dvě sklíčka u Meopty i VOD Turnov a bylo mi sděleno, že kvůli dvěma malinkým sklíčkům nebudou zasahovat do nastavené výrobní linky. Pouze pokud bych za to dal pořádnou částku, což jsem samozřejmě odmítl. Zkusil jsem i soukromníky v ČR a opět bez úspěchu. Nakonec jsem si je nechal vyrobit i s AR vrstvami a poslat z USA.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
wivo
Příspěvky: 95
Registrován: 28. 12. 2007, 03:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Výroba optických členů do modifikovaných DSLR

#4

Příspěvek od wivo »

Díky za info, bohužel jsem si myslel že cena bude hlavním důvodem proč od toho nakonec každej upustí.
SKY 254/1200 ATDobson, SKY ED 80, N130/916 a par triedru..
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1679
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Výroba optických členů do modifikovaných DSLR

#5

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Otázkou je, kolik za to chceš dát. Já jsem se s tím člověkem, který mi to vyráběl dohodl na $50 za kus + $40 bylo poštovné a DPH. Při tehdejším kurzu lehce přes 3600,- Kč. Jeden kus by asi vyšel na $75 + $20 poštovné + 500,- Kč DPH ~ asi 2750,- Kč.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Výroba optických členů do modifikovaných DSLR

#6

Příspěvek od MMys »

Lifepixel:

http://www.lifepixel.com/shop/filters/i ... iy-filters

Nikon D5100
full spectruum - clear filter

140 USD
blbá je doprava, nejlevnější 66 USD, a je to sice pidi kraička, ale při troše smůly z těch 206 USD ještě clo a DPH.

Nicméně si nemyslím, že by to někdo v jednom kuse udělal levněji.

Už jsem tam jednou objednával IR pass filtr na denní IR focení. Vyšlo to tenkrát na necelých 5k, ale nenašel jsem tehdy jiné dostatečně rychle schůdné a zaručené řešení.


Ty chceš ten Nikon na astrofoto ???  I přes všecky neduhy, kterými Nikon na astrofoto trpí ?  To bych si snad za těch 5k nebo náklady na výrobu filtru koupil bazarovej Canon, na kterým všecky Nikoní skla přes redukci zaostříš i na nekonečno (manuálně pochopitelně). Autofokus je stejně na astro skoro k ničemu.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
wivo
Příspěvky: 95
Registrován: 28. 12. 2007, 03:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Výroba optických členů do modifikovaných DSLR

#7

Příspěvek od wivo »

Ty chceš ten Nikon na astrofoto ??? I přes všecky neduhy, kterými Nikon na astrofoto trpí ? To bych si snad za těch 5k nebo náklady na výrobu filtru koupil bazarovej Canon, na kterým všecky Nikoní skla přes redukci zaostříš i na nekonečno (manuálně pochopitelně). Autofokus je stejně na astro skoro k ničemu.

ano přesně tak chci - samozřejmě že jsem přemýšlel o prodeji tohohle a koupi canona, nicméně je zde několik faktorů kvůli kterým mi to přišlo zbytečný. Prvním důvodem je koupě "zajíce v pytli" (ke svýmu Nikonu se chovám jak k dítěti). Má nafoceno málo snímků, nikdy mi neupadl apod., mám k němu relativně dost příslušenství a celkově je doslova jako "nový". Druhý důvod je focení především denní IR a teprve až poté astro - proto ta snaha o náhradu za IR Cut kvůli AF. (Dříve jsem měl kompakta a při nahrazení ICF obyčejným sklem AF fungoval skvěle - jenže v tomto případě bych mohl na astrofoto zapomenout). Ono to stejně nejspíš dopadne tak, že vyjmu filtr a tim to hasne.
SKY 254/1200 ATDobson, SKY ED 80, N130/916 a par triedru..
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výroba optických členů do modifikovaných DSLR

#8

Příspěvek od MilAN »

Tak moc tuhle úvahu nechápu:Chceš tím Nikonem fotit běžné denní foto? Nebo jen IR ? Nebo jen astro s H- alfou ? Nějak mi to nejde dohromady. Každé focení vyžaduje jinou filtraci.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
wivo
Příspěvky: 95
Registrován: 28. 12. 2007, 03:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Výroba optických členů do modifikovaných DSLR

#9

Příspěvek od wivo »

Tak moc tuhle úvahu  nechápu:Chceš tím Nikonem fotit běžné denní foto?  Nebo jen IR ? Nebo jen astro s H- alfou ?  Nějak mi to nejde dohromady. Každé focení vyžaduje jinou filtraci.

běžné foto nikoliv - na to mám jiný aparát, avšak denní IR ano. No a jako druhé použití bylo právě to astro.

Ps. na normální denní IR používám klasický IR filtr Hoya 720nm.

Ps2: Právě že mým cílem bylo nahradit IR Cut filtr něčím za rozumnou cenu (rozhodně né za 6000) aby šel aparát použít: 1. na focení IR s filtrem Hoya a za 2. na astro s použitím CLS. Pokud však selžou veškeré možnosti náhrady IR Cut filtru za rozumný peníz, pak mi nezbyde než jen filtr vyjmout a aparát používat pouze na astro.
SKY 254/1200 ATDobson, SKY ED 80, N130/916 a par triedru..
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1679
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Výroba optických členů do modifikovaných DSLR

#10

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Já jsem měl přes rok taky jen vytáhnutý filtr a nebyl jsem vůbec schopen zaostřit s jakýmkoli objektivem (kromě Sigmy 150mm). Všechno jsem musel řešit zacloněním na f/22, aby byla fotka aspoň trochu ostrá a ani to někdy nepomohlo. Potom jsem sehnal starý manuální objektiv a posunul mu optiku blíž k čipu. Šlo sice zaostřit, ale zase jsem měl jen jedno ohnisko. Teď mám ve dvou zrcadlovkách náhradní čirá skla a stejně je AF nepoužitelné a musím doostřit ručně (nebo ostřit v živém náhledu). Rozsah doladění ostření nestačí.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
wivo
Příspěvky: 95
Registrován: 28. 12. 2007, 03:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Výroba optických členů do modifikovaných DSLR

#11

Příspěvek od wivo »

Já jsem měl přes rok taky jen vytáhnutý filtr a nebyl jsem vůbec schopen zaostřit s jakýmkoli objektivem (kromě Sigmy 150mm). Všechno jsem musel řešit zacloněním na f/22, aby byla fotka aspoň trochu ostrá a ani to někdy nepomohlo. Potom jsem sehnal starý manuální objektiv a posunul mu optiku blíž k čipu. Šlo sice zaostřit, ale zase jsem měl jen jedno ohnisko. Teď mám ve dvou zrcadlovkách náhradní čirá skla a stejně je AF nepoužitelné a musím doostřit ručně (nebo ostřit v živém náhledu). Rozsah doladění ostření nestačí.

Už je to tak 8 let zpátky, to jsem si koupil za 200 starej kompakt a vyjmul z něj filtr, kterej jsem nahradil sklem z obrázku a před něj jsem dal přes sebe 2 vrstvy vyvolaného barevného negativu..tloušťka skla byla o cca 0,3mm více a AF fungoval výborně. Tady se však obávám, že když bych to udělal obdobně tj. tlustším sklem, tak by některý objektivy ostřily (mam jich dost, od pevných ohnisek po zoomy) ale na astro kvůli reflexům na nic no  :-/  asi se nakonec smířim opravdu jen s tim vyjmutím a tim to hasne.. Zas jako nebudu před každým astrofocením foťák rozebírat kvůli vyndání skla...
SKY 254/1200 ATDobson, SKY ED 80, N130/916 a par triedru..
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1679
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Výroba optických členů do modifikovaných DSLR

#12

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Zas jako nebudu před každým astrofocením foťák rozebírat kvůli vyndání skla...Problém jsem měl i jinde: rovnače pole mají pevně danou optimální vzdálenost k čipu, a když tam to sklíčko není, tak čip je mimo tuto vzdálenost a hvězdy budou lehce rozostřené. Ta vzdálenost ve většině případů odpovídá délce těla+T2 kroužku (zpravidla 55mm). Další možností je koupit takový, který má více než 55 (já mám 91.5mm) a přes variabilní nádstavce nastavit ideální délku.

TL:DR
Se sklíčkem před snímačem neřešíš problémy.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
wivo
Příspěvky: 95
Registrován: 28. 12. 2007, 03:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Výroba optických členů do modifikovaných DSLR

#13

Příspěvek od wivo »


TL:DR
Se sklíčkem před snímačem neřešíš problémy.
no jasně, jenže to nesmí bejt sklíčko z obrázku tloušťky "dle voka" a taky musí mít nějakou AR vrstvu, jinak to bude asi k ničemu...Čili lepší je alternativa bez sklíčka, nežli se špatným sklíčkem ne?
SKY 254/1200 ATDobson, SKY ED 80, N130/916 a par triedru..
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1679
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Výroba optických členů do modifikovaných DSLR

#14

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Myslel jsem to tak, že je lepší nechat vyrobit to sklíčko, než řešit jakým jiným způsobem to vykompenzuju.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výroba optických členů do modifikovaných DSLR

#15

Příspěvek od MilAN »

Nevím, v čem by měl být problém při použití rovnače: posuv v zaostření je bohatě v toleranci rovnačů- hodnota do 1/2 mm určitě nevede k deformacím.
Problém bez fitru je v jediném - nelze přes hledáček zaostřit, protože rovina čipu a rovina matnice jsou teď vzájemně rozhozeny o cca 0,4 mm ( podle tlouštky originálního filtru )- takže mám-li zaostřeno na matnici, nemám zaostřeno na čipu. Jedině možné ostření je podle snímku nebo živým náhledem. A i to může být u některých objektivů problém, protože ani o tak malý kousek nemusí mechanika objektivu pustit zaostření za původní nekonečno. Ale je možno to dotáhnou změnou polohy čipu, zrovna jako v případě, aby souhlasilo i ostření přes matnici. Jen nevím, jestli se toho dá dosáhnout na koleně. Ale jinak je to regulérní a čisté řešení
Pokud má fungovat vše, nezbývá než sklo/filtr o shodné tlouštce jako originál, a s AR vrstvami. Pokud nebude mít stejnou tlouštku, opět možno změnou polohy čipu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět