ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#76

Příspěvek od MilAN »

Nevím jak je to s netem a různými softy, ale my, když jsem se chtěli dozvedět kde je dole, tak jsme si rozostřili obraz o před tubus jsme dolu vsunuli ruku. :)
Nebylo to možná tak sofistikované a nevypadalo to tak vědecky se spoustou citací z netu., ale bylo to jednoduché a bylo tak správně
Nevím , jak se dá v zorném poli orientovat, když nemám ponětí o základních směrechv v obraze :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#77

Příspěvek od ok1in »

MayJ píše:Bavím se o určení horizontu u Newtona s paralaktikou.
Nic radši sem už nebudu nic psát protože člověk sklidí jen kritiku a je tu za vola.omlouvam se že nemám takových zkušenosti jako vy a že se chci na něco zeptat nebo se s někým o tom pobavit
Pravdu díš. Taková už je dnes divná doba - místo užitečné rady k věci (každý jednou začínal), se dočkáš jen poznámek typu - "To je přece jasné!", nebo "Neumíš hledat?" atd. :evil: Přitom "Fórum" – místo v starověkém Římě kde se scházeli lidé a diskutovali. Sorry za jízlivou poznámku, ale nedalo mi to, je to totiž obecný problém...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#78

Příspěvek od MilAN »

Potom ale nevím, jak se orientujete v dalekohledu, když nevíte kde je východ, kde dole ....Asi je potřeba si ten dalekohled nejdříve vzít a zkusit s ním pozorovat ......
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#79

Příspěvek od Psion »

ok1in: ono to je složité, když autor se snaží ostatním říci, jak je dobré nastavit ADC a moc se v tom neorientuje. Stejné jako když napíšu, že jsem si koupil v Datartu radio a UHF anténu a chtěl bych realizovat poslech stanic na EME a potřebuju poradit, jak mám naklopit anténu.
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#80

Příspěvek od MayJ »

Zdravím,
ještě bych se chtěl zeptat zkušených když by chtěli ADC zapojit do sestavy Hyperion+kamera QHY ? Dát ADC před nebo za okulár?
díky moc všem
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1484
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#81

Příspěvek od hokle »

Ahoj,
Já mám ADC mezi kamerou a okulárem. Viz. přiložený obrázek. Hezký návod je zde:
http://skyinspector.co.uk/atm-dispersion-corrector--adc
Obrázek
Větší na klik
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#82

Příspěvek od ok1in »

Psion píše:ok1in: ono to je složité, když autor se snaží ostatním říci, jak je dobré nastavit ADC a moc se v tom neorientuje. Stejné jako když napíšu, že jsem si koupil v Datartu radio a UHF anténu a chtěl bych realizovat poslech stanic na EME a potřebuju poradit, jak mám naklopit anténu.
S tím se nedá než souhlasit... :idea:
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#83

Příspěvek od MayJ »

Zdravím,
našel jsem na netu tohle, je to docela inspirativní, mrkněte

http://www.astro-forum.dk/forum_posts.a ... =DESC&PN=2
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#84

Příspěvek od MayJ »

Ahoj všem,
chtěl bych se zeptat zkušenějších. K mojí nové ASI120MM jsem pořídil filtrové kolo. Hledal jsem na internetu, kam umístit kolo v závislosti na ADC a každý si to dává různě, někdo používá cestu barlow-ADC-kolo-kamera, někdo barlow-kolo-adc-kamera. Když jsem vyzkoušel první variantu(barlow-adc-kolo-kamera), která i připadá nejlogičtější, tak kdfyž jsem zaostřil, tak např. Saturna jsem měl na monitoru v podstatě dvojitě!
Když jsem pak dal variantu druhou, tak už to bylo ok, ale přijde mi divný dávat kolo před ADC a pak kameru, to pak podle mě ztrácí smysl ADC v této celé cestě. Budu rád, když někdo poradí, ještě mě napadlo, že to zdvojení může být způsobené třeba nějakou vzdáleností třeba mezi adc a kamerou, atd.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#85

Příspěvek od MMys »

Kde je filtrvé kolo je z optického hlediska úplně jedno. Ovšem musí být dodržená vzdálenost mezi ADC a senzorem tak, aby bylo možné nastavením ADC eliminovat refrakci. Pokud to bylo zdvojené, tak byla ta vzdálensot asi moc velká. Stačilo nastavit ADC na menší míru korekce. To jde nastavit až do nuly, kdy jsou klíny planparalelní.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#86

Příspěvek od MayJ »

To MMys: Díky za rychlou reakci. Tohle mě napadlo až potom, že jsem si mohl zkorigovat pacičky u ADC, případně zkrátit cestu mezi ADC a senzorem. Ve filtrovém kole mám i W47 filtr, takže teoreticky si můžu ADC srovnat přes tento filtr
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#87

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ten W47 filter je na toto ideál. Chvíľu som uvažoval, ako nastaviť ADC s mono kamerkou a bez použitia bahtinovej masky. Podobne, ako W47 mi na tento účel poslúžil CaK filter, kde pekne vidím "leak" v IR oblasti napr. pri fotení Venuše.

Inak ja mám postupnosť nasledovnú: 5x TV powermate, filtrové koleso, ADC, kamerka. Ladenie je v pohode. Niekde sa uvádzal ten barlow ako pomôcka, ale myslím, že toto je v 90% ok.
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#88

Příspěvek od MayJ »

To Rock: Super,díky za radu,sem rád,že ta myšlenka je dobrá. Ten w47 mám už ve filtroventilační kole takže to bude jednodušší.jinak Tvá Venuše bomba!
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#89

Příspěvek od MayJ »

Tak jsem včera dělal test výše zmíněného ADC a W47 jak psal Rick, a musím potvrdit, že i u mono kamery toto funguje skvěle. Není to barevný ale při vhodném nastavení Gainu a expozice se krásně vykreslí síla difrakce. Rozhodně lepší způsobem, než jsem používal do teď a to vizuálně.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#90

Příspěvek od Chef »

Zdravím ,
mám menší problém s ADC Omegon na dobsonu SW 20” : nejde mi s ADC zaostřit se žádným okularem (ani setove plossl okulary ) . Dokonce jsem našel redukci na 1.25” bez prodloužení , takže ADC je nyní cca 4mm od výtahu ale stále mi chybi asi 1-2cm do úplného zaostření, což už je ale ohnisko na hraně tubusu (věnce) dalekohledu . S paracorrem se mi to také nepodařilo ( zajímavé je , že bez ADC lze Paracorr s okularem zaostrit až když vysunu Paracorr o 5cm z výtahu , takže zde je opačný problém než u ADC, ze je ohnisko daleko od dalekohledu.).

Nemáte někdo prosím nějakou radu ?

Ještě budu ADC zkoušet doma (po víkendu ) s MAC 180 , kde to snad půjde zaostrit, ale trochu mě mrzí , ze to nejde u mého dobsona , na který jsem si zrovna vyrobil mimoosou masku , takže ukazuje planety jak 22cm APO (vtip , ještě jsem se nikdy nedíval přes 22cm apo :) ) .
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Odpovědět