ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#106

Příspěvek od KpS »

MMys píše:A nebylo by lepší řešení naklonit šachtu s kamerou/okulárem za ADC ?
Jak vlastně velká je ta odchylka, nechce se mi to počítat.
Existují ADC, u kterých je pro zvolenou vlnovou délku výstupní paprsek rovnoběžný se vstupním, ale jsou drahé. Naklonění by zřejmě bylo nejlepším řešením. Když jsem vzal orientačně optické vlastnosti vzduchu a skla BK7, vychází mi pro zalomení paprsku v přiblížení malých úhlů vzorec:

u = 0,72 x (F/d) x R

kde 'F' je ohnisko dalekohledu, 'd' vzdálenost ohniska od středu ADC a 'R' je hodnota refrakce. Koeficient je poměr Abbeových čísel pro sklo a vzduch. Např. 10° nad obzorem je refrakce R = 5,6', takže u = 4,0' x (F/d). Pro F = 4000 mm, d = 80 mm vychází úhel u = 3°20'. Pro pootočení dalekohledu, které vrátí hvězdu do středu zorného pole, platí stejný vzorec, ale bez zlomku F/d. V uvedeném příkladu to jsou 4'.

Aby bylo řešení pro náklon dostatečně univerzální, je potřeba počítat s náklonem větším než jaký je v příkladu.
Karel
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#107

Příspěvek od Psion »

KpS píše:ADC od ZWO, Pierro Astro, nebo ASH, mají tu nepříjemnou vlastnost, že zalomí optickou osu. Naklonění ohniskové roviny u malého objektu příliš nevadí. Horší je, že objekt, který je níže na obzorem, vyjede z malého zorného pole. Až jej vrátíme, máme optickou osu, na kterou nebylo kolimováno.

V tomto ohledu je mnohem lepší lineární ADC. Hranoly se vůči sobě nepootáčejí, ale je mezi nimi měnitelný rozestup. Výstupní optická osa je sice bočně posunuta, ale co je podstatné, zůstává rovnoběžná s tou původní. Kdybych ADC neměl, zvažoval bych tuto variantu.
http://www.deep-sky.co.uk/telescopemaking/ADC2014.htm
Hranoly lze koupit např. tady:
http://www.thorlabs.de/newgrouppage9.cf ... oup_id=147
Dívím se Karle, že do dneška tohle nikdo nevyrábí, přitom to je celkem levné elegantní řešení.
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#108

Příspěvek od KpS »

Myslím si Pepo, že právě v ceně by byl největší problém. Aby to k něčemu vypadalo, muselo by to být zakrytované a se dvěma bezvůlovými a jednoduše zvenku nastavitelnými lineárními posuvy.
Karel
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#109

Příspěvek od Psion »

Takový MMys by to asi lehce zvládnul, nejen na tu mechaniku je dobrý.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#110

Příspěvek od MMys »

Nojo, ale pořád to bude mechanicky složitější, než ten otočný, a hlavně to vychází pro malé výšky nad obzorem dost dlouhé. To už mi přijde že by mohl být jednodušší ten otočný s naklápěcí šachtou na výstupu.

Dokážu si představit, že bych to vyráběl jako jednu komponentu už vhodně spojenou i s tím Barlow členem bez šachty, s členy hned za tím, a krátkým výstupem na kameru, pak by to bylo asi docela kompaktní.

Pepo, naklonuj mě, a funkční prototyp máte za chvíli :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#111

Příspěvek od MayJ »

Zdravím všechny příznivce ADC. Zajímal by mě Vas názor jestli ADC od Pierro - astro je o tolik lepší než ADC od ZWO...
Diky Tomáš
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#112

Příspěvek od Cztwerec »

Tohle ADC používám, přijde mi, že je trošku méně chatrné než ZWO, prostě má lepší mechanické zpracování. Potom má lepší propustnost v modré pro snímání Venuše. Taky trošku lepší optiku. Jediný co mě štve, že je v něm hned prach. Chce to zvážit, jestli ty maličké plusy k něčemu jsou. Jinak jsem viděl ještě jedno ADC přímo v akci a je to diametrálně odlišné kvality, takovej sen... Ale ta cena je prostě příšerná. Nejlepší ADC bude, až budou planety výše.

https://www.apm-telescopes.de/en/optica ... or-compact

Taže suma sumárum to ZWO vlastně bohatě na ten účel stačí.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#113

Příspěvek od MayJ »

Díky moc za info. Ta cena je fakt brutální. Přikoupit ke svému zwo adc "bublinu" pro lepší nastavení a hotovo.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#114

Příspěvek od pedrosanchez »

Dobrý den, dovolím si jen stručný dotaz. Když chci lépe fotit planety, asi bych si měl ADC pořídit, že? Jsou níž nad obzorem a obraz je znehodnocen atmosférou. Zatím mám před kamerkou jen barlow. Dalekohled mám newton 200/1000. A v cenové relaci kolem 3-4 tisíc je to v pohodě?
Zatím mám obraz planet mizerný, ale mám rezervy při samotném snímání a zřejmě i v post procesu.


(Pokud jde o DSO, tam si neumím představit strkat mezi DSLR a dalekohled ještě cokoliv dalšího, kromě toho to snad bude ok, když fotím objekty vysoko nad horinzontem...)
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#115

Příspěvek od Psion »

Při současné výšce planet je ADC nezbytný (nepomůže RGB Align), samozřejmě čím dražší tím lepší, tedy mám namysli základ je do 5 tis., lepší jsou za 10-150 tis.

http://skyinspector.co.uk/atm-dispersion-corrector--adc
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#116

Příspěvek od PetrK »

Jupiter už je tak nízko, že to ADC už nezachrání. Možná by pomohla kvalitní svěcená voda.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#117

Příspěvek od pedrosanchez »

Takže je už marnost snímat Jupiter i Saturn? Na jak dlouho? Vždyť sem Pavel Prokop sype aktuální (a parádní) fotky těchto planet.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#118

Příspěvek od Psion »

Neboj, bude to trvat jen pár let :lol:
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#119

Příspěvek od pedrosanchez »

No to snad ne! :)
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ADC (Atmospheric Dispersion Corrector)

#120

Příspěvek od MMys »

No tak se podívej, v které části ekliptiky Jupiter a Saturn je, a jak rychle se pohybující za 1 rok. Nasimuluj si to v nejakem PC planetáriu.

U Jupitera to ještě jde, tam si počkáme tak řekněme 4 roky, než to zase začne být trochu lépe použitelné.

U Saturnu to bude ještě podstatně déle.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět