Nová ASI 174

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Nová ASI 174

#31

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Co říkáte na detaily v těchto testovacích snímcích Měsíce ?

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbt ... ost1153905
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#32

Příspěvek od Cztwerec »

Že na trabantu vyšel seeing :D

Co se týče snímků, které mě definitivně přesvědčili k tomu abych si tu kamerku pořídil, tak mě spíše uchvátil tento:

http://www.astronominsk.org/Moon/Moon20 ... 150424.htm

Nicméně se mi to nepovedlo ani smykem napodobit :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#33

Příspěvek od Psion »

Bylo by zajímavé porovnat kamery 174 a 120 v jednom okamžiku, takto je těžko říci, zda je 174 lepší pro snímání. Každopádně má větší rozlišení a rychlost, na druhou stranu generuje daleko větší soubory a potřebuje náročný HW. Kvalita obrazu bude stejně silně závislá na seeingu a zpracování.

Rád bych viděl obraz z dobsonu Mitovky vytvořený a zpracovaný novým majitelem - myslím, že to bude velký rozdíl, prostě řada snímků je v neposlední řadě "rukama".

Cztwerec: To je masakr!
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#34

Příspěvek od Cztwerec »

Tak porovnání mohu udělat, nicméně jsem přesvědčený, že každá je lepší na něco jiného a rozdíly budou v obraze již minimální. Spíš musíme sčítat ty dané výhody různých kamerek ve specifikaci.

ASI 174 MM jsem pořizoval primárně na Měsíc, Slunce, široká pole a ASI 120 na planety a DSO (nebo guiding).

Jedinou nevýhodou je jak píšeš velký objem dat u ASI 174 MM, jinak pak nastupují jen klady.

Optika je u snímání planet určitě velmi důležitá (ostatně jako všude), ale myslím, že od té koupelnové lambda 8 to nemůže být o tolik horší s kvalitou obrazu a jak píšeš, takže ano je to o primárně o hodnotě seeingu a zkušeností s následným zpracováním.

Novou technikou se k tomu dostaneme řekl bych asi tak nějak "snadněji"... :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#35

Příspěvek od KpS »

Objem dat u ASI174 by šlo označit za nevýhodu pouze v případě, kdybych byl nucen snímat vždy jen v plném rozlišení. Tak to ale není. Vždy volím ROI podle okolností.

Rozměr pixelů je ve srovnání s ASI120 v poměru 5,86/3,75=1,56 a v tomto poměru musím natáhnout ohnisko, chci-li mít stejný sampling. Ale i po tomto protažení bude plocha oblohy snímaná při plném rozlišení větší u ASI174 v poměru 1,92x. Měsíc zabere při stejném samplingu vždy stejný počet pixelů nezávisle na kameře, takže objem nasnímaných dat bude stejný. Ale s ASI174 bude na mozaiku stačit 2x méně snímků než s ASI120.

Chci-li porovnávat snímky téhož objektu z obou kamer, musím volit stejný sampling. Objem nasnímaných dat bude stejný. Jsou-li mezi oběma kamerami rozdíly, jakože určitě jsou, pak ne v objemu dat.
Karel
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#36

Příspěvek od Cztwerec »

Ano, ten sampling je přeci více než jasný... o tom se nebavme, v úvahu ho musím brát opravdu pouze tehdy, jestliže budu chtít udělat přímé srovnání obou kamer. A tam ty rozdíly budou při stejném samplingu již minimální, tak jak ukazují nejnovější snímky touto kamerou. Ale rád si ten test udělám i sám.

Nicméně proč nevyužít plné rozlišení ASI 174 při snímání Měsíce nebo Slunce? Opravdu zde vidím jen ten jediný problém a to je objem dat. Ovšem i tak asi bude jen otázkou času, kdy i "obří" x TB SSD disk vyjde za stejné a dostupné peníze i pro nás smrtelníky. Takhle jsem to myslel já...

V současné době to řeším tak, že si počkám na dobrý seeing a natočím sekvenci do určitého frame limitu, nelze to pak ve větším objemu s dostupným HW ani zpracovat, ani uchovávat.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#37

Příspěvek od Cztwerec »

Další fantastické snímky od Emila Kraaikampa s touto kamerou.



http://www.astrokraai.nl/viewimages.php?id=253

co udělá 1 vteřina expozice? je to parádní...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Nová ASI 174

#38

Příspěvek od Roman (Rick) »

Parádny výsledok :-). Inak, zaujímavá difrakcia na držiaku sekundárneho zrkadla. To je nejaký úmysel v rámci fotenia planét?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nová ASI 174

#39

Příspěvek od MilAN »


co udělá 1 vteřina expozice? je to parádní...Tak ono to je hlavně 36 minut expozice průměrem 400 mm
Tphle je také 400 :
http://www.astrofotky.cz/~Pavebo/1436104670.jpg
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#40

Příspěvek od Cztwerec »

OK, 1 vteřina jednotlivých expozic x 2200, 400 mm průměru, ovšem "planetární" kamerkou podle všeho s motorizovaným dobsonem. Není to parádní??? :)

Doporučuji shlédnout další jeho snímky na stránce....
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nová ASI 174

#41

Příspěvek od MilAN »

Můžeš mi vysvětlit, jaký je rozdíl v 1s expozice planetární a jinou kamerou ( tedy kromě chlazení, které ale u 1s expozice není až zas tak výrazně potřeba ) ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#42

Příspěvek od Cztwerec »

Právě to chlazení. Mám takový dojem že planetární kamera má svůj účel jasně dán... Takže proto to je pro mě tak udivující. Ale asi máš pravdu, že s tou 1 sec. expozicí to moc se šumem nezahýbe.

Pokud ti tedy ty jeho výsledky přijdou jako neadekvátní k tomu co použil za techniku tak už nevím čemu bych měl říkat parádní výsledek. Mě se to prostě líbí.

Také bych rád viděl srovnání kamerek určených pro DSO a pro planety při těch kratších expozicích.  :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nová ASI 174

#43

Příspěvek od MilAN »

Ale já jsem nepsal, že jeho výsledky jsou neadekvátní.Psal jsem , že při těch krátkých expozicích je skoro jedno,  jestli "planetární" nebo "DSO" kamera, prostě ten snímek odpovídá expozici 2.200s  pro 400mm dalekohled.

A pokud jde o srovnání  a nevadí ti neumělecké podání ( dělal jsem to jen pro sebe), tady je srovnání 15s expozic pro chlazenou SBIG ST 8300 ( -20°C ,  pixel 5,4 um)   s nechlazenou ASI 120 MM ( okolní teplota +12°C). Snímky nejsou nijak upravovány , popis je v záhlaví okna snímku Dosah  u obou kamer je při téhle expozici cca 16,8 mag.
V případě požadavku na skládání expozic je potřeba u nechlazené kamery jít na krátké expozice

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

Nová ASI 174

#44

Příspěvek od Kyblik »

nooo, to je je skvely porovnani na oko, nicmene zasadni je i u techto kratoulinkych expozic celkovy cteci sum kamery vcetne temnych proudu cipu-kdyz neberu v potaz to, ze pri tech tisicich subexpozic se vse krasne zprumeruje, tak u jednotlivych expozic (pri priblizne stejne kvantove ucinnosti cipu) musi byt na koni kamera s nizkym ctecim sumem a do toho chlazeni a mrazeni moc nemluvi, na tyhle techniky foceni DSO jednoznacne vedou kamery s velkym odstupem S/N a dle meho nazoru je to ohromny potencial do budoucna, kdy se blizime 100% kvantove ucinnosti snimacu
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#45

Příspěvek od Cztwerec »

Díky za diskuzi, jsem rád co mám doma za kamerku...

Milane díky za ukázku, samozřejmě, ukázaná platí. Takže v čem je rozdíl mezi kamerou "pro DSO" a "planetární kamerkou" mohl bys nám to tady osvětlit?

Nějak mě pořád nepřesvědčují ty argumenty jak jsou při krátké expozici vlastně stejné a souhlasím s Kyblíkem. Několikrát se tu ten názor objevil a já s ním souhlasím. Nejtěžší bude dle mého stejně kalibrace.
Lectorem iustus...
Odpovědět