Nová ASI 174

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#61

Příspěvek od Cztwerec »

Dark je z tohoto snímku:

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=C ... 648712.png

Tenkrát jsem využíval binning pro eliminaci nepřesnosti pointace a celkové zvýšení zisku, byl to jen objektiv 400 5,6 L který nemá nijak velký průměr.

A dnes, protože je krásně s nejnovějšími ASCOM ovladači ze ZWO jsem zkusil snímání jak přes SIPS tak přes USB 3 drivers ZWO přes FC. Ano rozdíl offsetu 1: 100 musí být v pozadí určitě znát.

No je vidět, že ještě tápu. Uvidím s těmi parametry a pod tmavou oblohou...

Prostě co mě opravdu nesedělo byli ty pruhy. Ty se mi tam prostě nelíbily. Říkal jsem si jestli to není rušením WIFI a špatným odstíněním, nebo něčím jiným. A DF knihovny jsem od nechlazené ASI 174 MM už dávno smazal. Jsem celkem zvědavý jak se to bude chovat po kalibraci DF a na výsledném snímku. Doufám, že zítra vyjde na noc předpověď.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#62

Příspěvek od MMys »

Jinak, když se to dobře zkalibruje, tak je to pěkně čisté.  Tohle je 20x30sec.  na AltAz půlmetru v Jičíně,  při úplňku a cirrech a senzoru na -30°  ;)  Kamera ještě zatím není v derotátoru (musíme udělat upínací redukci). 



na klik 1:1
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#63

Příspěvek od Cztwerec »

Paráda, trošku jsi mě tím snímkem uklidnil :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#64

Příspěvek od Cztwerec »

Jinak nový poznatek - s nejnovějšími drivery USB3 kamerka nereaguje na regulování chlazení ve FireCapture i po nastavení target temp, pouze v programech pro ASCOM drivery. FireCapture v 2,5 beta možná reagovat bude, na druhou stranu je zatím velmi nestabilní.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#65

Příspěvek od MMys »

Jo, na to jsem přišel taky. Ve firecapture to zůstalo nastavené, jak to bylo z ASCCOM driveru, a na změny to nereagovalo. Takže je zatím nouzové řešení připojit přes ASCOM, nastavit teplotu, a pak se připojit přes FireCaputure.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#66

Příspěvek od Cztwerec »

No právě. Ikdyž dost blbý je, že to trošku porychtuje využití RAM. V týdnu jsem byl na upgradu na 16 GB ale i tak to něco málo sežere. Takže asi pouze SIPS na snímání DSO.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#67

Příspěvek od KpS »

ASI174MMC běží v FC ve verzi 2.5.03 spolehlivě, nastavenou teplotu si hlídá. I když FC umí delší expozice, vhodnější je pro ně snímání přes ASCOM driver.
Karel
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#68

Příspěvek od Cztwerec »

Nemáte problémy se snímáním? Tato verze (2.5.03) mi několikrát spadla při snímání, nehledě na velmi pomalý běh kamerky při rozlišení 1024 x 720 (nebo to bylo něco tomu blízké), chápu, že záleží také na nastavení USB traffic... ASI 174 MM se prostě pořád chovala hodně divně. Takže jsem se vrátil k stable 2,4 vers.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#69

Příspěvek od Cztwerec »

Další srovnání snímků, pořád mi to vrtá hlavou, není to stejné, přes ascom možná horší:

http://imgup.cz/images/2016/03/06/firecapture.jpg
http://imgup.cz/images/2016/03/06/SIPS.jpg

Jen fity otevřené v DSS.

Teď mohu opravdu prohlásit - teplota stejná, offset stejný, expozice i teplota stejná, kamerka stejná.

Ještě mě napadá, že nastavení gammy může být někde hnuté? Ale kde, to nevím, v SIPS jsem to nastavení nenašel.

Předpokládám, že výstup je 12 bit (ikdyž v Irisu mi to říká toto je 16 bit fit). Jak to mám tedy chápat?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#70

Příspěvek od Psion »

V obou SW je to víceméně stejný, výstup je podobný jako z DSLR. Holt chce to hodně snímků a ten banding eliminovat, nebo zkusit vyměnit kameru. I na té M82 výše je banding lehce vidět.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#71

Příspěvek od MMys »

Už jsem to psal do SZ.

SIPS standardně každý FITS otevře jako lineární, a jako lineární ho i uloží, pokud jsi s těmi daty něco vědomně neudělal nějakou funkcí. Ten šoupák EXP u histogramu je tam pro gammu, ale jen pro vizualizaci. S daty snímku nic nedělá, ta jsou bez ohledu na jeho nastavení stále lineární, a tak se i uloží.

Naopak Gamma šoupák ve firecapture ovlivňuje výsledný uložený snímek.
rozsah je 0-100, ale kdo ví při jakém nastavení je gamma=1, tipoval bych že pro 50, ale kdo ví ?

s těmi bity, ten fits bude vždy 16-bitový. To, jak se data uloží a pak v jiném SW otevřou je mnohdy věcí obou SW. Některé SW ukládají data tak jak jsou, tedy pokud jsou 12 bitová, tak jen na 12 bitech. Jiné SW to přeškálují tak aby plný dynamický rozsah byl na těch 16-bitech.

Některý SW jen prostě nashlásí, že se jedná o 16-bitový FITS, některý se podívá do FITS hlavičky, jestli je tam uložený údaj o počtu bitů, a podle toho se pak chová. Tohle je dost individuální.

No, já bych to hlavně neřešil a fotil  ;)  Že z toho poleze uniformní bias či DF jako z KAFů od ONSemi, na to zapomeň. Banding je tam prostě i při -30° a je to vlastnost těch senzorů. Zas to ale proti zmíněným senzorům má menší čtecí šum, a jde to vyčítat rychle :-)

Fotil bych párminutové expozice, kde už fotonový šum značně převýší všechny tyhle efekty (banding, luminiscenci), normálně to zklaibroval, a to je asi tak všecko, co s tím můžeš dělat.  A stejně musíš na slušnou fotku akumulovat dostatek fotonů (u nás tedy zase skončíš spíš u jednotek hodin, fyzika - jas oblohy + jeho šum) je prostě neúprosná.  Pomůžeš si jedině úzkopásmem nebo tmavší oblohou. 
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#72

Příspěvek od Cztwerec »

Prosím Vás přátelé, já nejsem snílek, možná jen romantik - jen se mi prostě splnil sen. Na začátku mého snažení o dobrý snímek jsem chtěl do budoucna kameru jakou je právě ASI 174 MM. To DSO je jakási přidaná hodnota. To že z toho nepolezou DF jako asfalt jsem čekal.

Jediné co jsem v podstatě viděl jako problém byl ten výraznější banding než u nechlazené kamery. Na posouzení je tedy příspěvek č. 50 tohoto vlákna - jak daleko moje schýza postoupila. A to jsem chtěl ty "výsledky" veřejně odprezentovat co nejpřesněji.

Takže finálně zůstávám (už jen kvůli linearitě u SIPS) u ASCOM na DSO.

Otázkou je, proč je tedy snímek jiný, když je ve FC snímaný ve stejných hodnotách na gammu 50 (což by mělo být = 1 jak se mi potvrdilo).

No, už se v tom nebudu dále rejpat, počasí mi leze na mozek... A i tak, mám takový dojem, že ty snímky půjdou celkem slušně zkalibrovat, rozhodující bude i náhodnost bandingu. Například u ASI 120 MM bylo celkem umění vše pořádně "vyčistit".

Dalším bodem je rozchození pointace a fotografování pod mojí bohužel příměstskou oblohou.

Děkuji všem za účast v této diskuzi.

Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#73

Příspěvek od Cztwerec »

Nástupce s větším čipem. Porovnání...

ZWO jede Zdroj ZWO.



16M pixels, 4/3" format, 23fps, 1.2e read noise,  IMX159???

Ten vývoj je překotný.

Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#74

Příspěvek od Psion »

No, někdy je překotný vývoj na škodu. Co se týká ASI 120MC, funguje celkem obstojně, jediné co mi vadí je, že to je jediná kamera, která mi 1-2x za večer kousne notebook s Win7 do modré obrazovky. K té kameře s velkým čipem, má to směřovat k focení DSO?
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1484
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Nová ASI 174

#75

Příspěvek od hokle »

Když jsem instaloval poslední driver, tak jsem měl na výběr i tyto kamery: ASI290MC, ASI1600MC, ASI290MM, ASI290MC. Takže budou asi brzo.
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Odpovědět