Nová ASI 174

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#76

Příspěvek od Cztwerec »

Asi budou brzy to je fakt. Ale já jsem se zařekl, že chlazená ASI 174 MM bude na dlouhou dobu moje primární. Spíš si počkám co bude dál. Když jsem nedávno viděl jedny opravdu zdařilé snímky Jupitera s ASI 120 MM (USB2), tak si člověk moc nepomůže. Seeing, to je oč tu běží...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Nová ASI 174

#77

Příspěvek od KpS »

Několik dalších údajů:

Karel
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: Nová ASI 174

#78

Příspěvek od planescape »

Chtěl bych použít ASI 174 jako guidovací kameru na hledáček. Jediný hledáček, který mám, je od Skywatcheru (http://www.supra-dalekohledy.cz/hledace ... -4317.html). Problém je, že, abych měl zaostřeno, musím kameru dát o pár mm dovnitř nebo naopak dát pryč ten aretační kroužek a zašroubovat objektiv téměř na doraz, což je na prd, protože je objektiv volný (dá se s ním volně točit). Není na to nějaká vhodná redukce nebo nějaké jiné vhodnější řešení (jiný hledáček)?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 174

#79

Příspěvek od MMys »

Z levných hledáčků na koukání jsou takhle dlouhé asi všecky. Vždycky jsem to řešil tak, že jsem odšrouboval ten okulárový konec, tubus hledáčku upíchnul v soustruhu o těch pár chybějících milimetrů (pokud pak nestačila délka vnitřního závitu, což se stalo asi jen jednou, tak jsem kousek dořízl) a zase to celé složil. Objektiv zůstal s aretačním kroužkem, byť skoro na nejkratším konci.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Nová ASI 174

#80

Příspěvek od Bill »

To je divné. Já mám QHY5 a ASI120 a obě vyjdou bez úprav ...

Hledáček je klasický S-W

Edit:
No ono to tak bohužel je. ASI120 a QHY5 mají backfocus cca 13mm a ASI174 má 17.5mm - tohle asi bez úprav neklapne.

http://www.zwoptical.com/eng/Cameras/AS ... atures.asp

Další možnost je úhlový hledáček, ale ten by se zase musel prodloužit ...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: Nová ASI 174

#81

Příspěvek od planescape »

Díky. Zatím ten hledáček zkracovat nebudu, mám jej hlavně jako hledáček na vizuál. Takže zkusím jen nějak zafixovat ten otočný objektiv, prozatím na pokusy to snad bude stačit.
Tím backfocusem kamery se myslí, jak je vlastně čip "utopený" v těle kamery, je to tak?

Ještě jsem našel guidovací hledáček přímo od ZWO (http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... id=8250#cs), který by tedy měl pokrýt všechny jejich kamery. Ale zkušenosti s ním jsem zatím nehledal.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Nová ASI 174

#82

Příspěvek od Bill »

planescape píše:Tím backfocusem kamery se myslí, jak je vlastně čip "utopený" v těle kamery, je to tak?
No vlastně si ani nejsem jistý, zda se to u kamery správně nazývá backfocus - backfocus se používá u objektivů jak daleko musí být čip od konce objektivu. Ale je to tak - u ASI120 je čip 12.5mm hluboko a u ASI174 je to těch 17.5mm.
planescape píše:Ještě jsem našel guidovací hledáček přímo od ZWO (http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... id=8250#cs), který by tedy měl pokrýt všechny jejich kamery. Ale zkušenosti s ním jsem zatím nehledal.
No zvaž to - klasický hledáček je lehčí, při ostření se neotáčí kamera ....
Ale zase se musí upravit.
Hledáček koupíš starší za cca 800Kč.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Nová ASI 174

#83

Příspěvek od juh »

Ono sa vyrazy frontfocus a backfokus pouzivaju skor na oznacenie toho, kde je zaostrena obrazova rovina pri pouzitu autofocusu, teda ci je to pred, alebo az za rovinou senzoru.
Na oznacenie vzdialenosti dosadacej plochy/priruby bajonetu/zavitu od roviny senzoru by sa mal spravnejsie pouzivat termin Flange focal distance
Neviem z akeho dovodu, ale pri astro kamerach pouzivaju pre tuto vzdialenost termin backfocus.
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

Re: Nová ASI 174

#84

Příspěvek od Kyblik »

nazdarek, jen tak pro ilustraci, co dokaze hnusny cmos na svetelnem objektivu, mam tady pujcenou QHY 174 nechlazenou, tak jsem ji posadil na pevny stativ, nasadil objektiv Meostigmat 70/f1, nastavil cas kolem 128ms a gain 20, mrknete na zive video, to se dejou veci :-) ,,, jinak je to bez IR filtru, proto ty sileny kolace kolem jasnych hvezd, traverzoval jsem po obloze jako ozralej, ale to byl umysl, dat tom sirsi objektiv, tak z toho bude skvela celooblohovka,, jo a je dobry si to video sosnout, ta nahledova kvalita je uboha

https://www.dropbox.com/s/3a5qbdxjv857t ... 6.avi?dl=0
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2002
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 174

#85

Příspěvek od Beda »

Petr "Kyblík" am 2.3.2017 wrote:
" nazdarek, jen tak pro ilustraci, co dokaze hnusny cmos na svetelnem objektivu, mam tady pujcenou QHY 174 nechlazenou, tak jsem ji posadil na pevny stativ, nasadil objektiv Meostigmat 70/f1, nastavil cas kolem 128ms a gain 20, mrknete na zive video, to se dejou veci :-) ,,, jinak je to bez IR filtru, proto ty sileny kolace kolem jasnych hvezd, traverzoval jsem po obloze jako ozralej, ale to byl umysl"....

Jako techniky cmos snímačů neznalý tuším, že jako asi hodně dobrá známka pro tuto kamerku (v zimě je chlazení zadara) ! Video také dává tušit její možnosti na větších aperturách.
Ale nebyly by okolnosti záznamu lépe vystižené, kdyby bylo vynecháno to slovíčko "jako" ? :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nová ASI 174

#86

Příspěvek od MilAN »

Měl bych dotaz na majitele nechlazené verze ASI 174. Jaký je skutečný back fucus téhle kamery.? Myslel jsem si , že najdu přesnou odpověď ne u prodejců, ale v manuálu /technikém listě od výrobce. Jenže tam je v tabulce specifikací údaj, že nechlazená má back focus 12,5 mm a chlazená 17,5 mm, a v následujích nákresech jsou kóty u obou typů kamer stejné a to 17 mm.
Díky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nová ASI 174

#87

Příspěvek od MilAN »

Podle všeho je tedy chyba v té tabulce. Jednak jsem našel zprávu o tom, že nefunguje s cs , ale jen s objektivy s c mount, jednak jsem našel údaj pro redukci foto objektivů na tuto kameru. Takže zřejmě platí to, co je na výkresu - tedy 17,5 mm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 174

#88

Příspěvek od Cztwerec »

Mohu potvrdit 17, 5 mm backfocus. Už jsem to tady jednou řešil kvůli rovnači.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
radek.888
Příspěvky: 15
Registrován: 11. 02. 2010, 19:36

Re: Nová ASI 174

#89

Příspěvek od radek.888 »

Potřeboval bych připojit k PC tři ASI174MM současně a najednou snímat Slunce v WL, H-alpha a Call-K. Používám Firecapture a když k němu připojím najednou tři různé kamery, můžu ten program spustit třikrát vedle sebe a každý mi nabídne výběr kamery. Na každý spuštěný program připojím jednu kameru a snímám. Když tam dám tři stejné kamery tak mi to dává na výběr pouze jednu. Nemáte někdo zkušenost jak to zprovoznit?
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

Re: Nová ASI 174

#90

Příspěvek od Kyblik »

obavam se, ze budes muset zprovoznit vicenasobnou virtualni masinu a spustit 3 nezavisle widle vedle sebe, nebo vymenit kamery za QHY,ted jsem to zkousel taky, mam tady 2 x QHY290 1 x QHY174 a 1 x QHY 224 a chova se to naprosto korektne, predpokladam, ze i treti QHY290 by chodila
Odpovědět