QHY5 II pro deep sky foto

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

QHY5 II pro deep sky foto

#16

Příspěvek od mich1 »

No me nejvic stve ze proste nejsou nikde k sehnani nejaky vypovidajici snimky aby si clovek moh aspon trochu udelat predstavu jak to asi bude fungovat na deepsky. Protoze kdyz clovek hleda na googlu a vidi ty vysledky tak to by ho opravdu nepresvedcilo a pak si rika jestli to je kamerou nebo to je tim ze jsou to fotky od lidi co to proste neumi, pripadne to jsou planetarnici co si mysli ze 30 minut je hodne dat :)
Fakt nechapu ze lidi nemaji chut to nejak poradne zkusit, pritom velikost pixelu spolu s citlivosti tehle kamer primo vybizi k tomu aby to clovek na nejakem delsim ohnisku poradne otestoval. Jen je proste potreba to udelat poradne(kalibrace, dithering) a nafotit dostatecny mnozstvi dat.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

QHY5 II pro deep sky foto

#17

Příspěvek od mitovka »

Dost deepsky pofotil tento kamarat z Madarska:

http://asztrofoto.hu/adatlap/ttk

Tym samozrejme netvrdim ze to je v kvalite ako hladas, ale je tam sem tam aj par hodin dat v jednom snimku, s kalibraciou a ditheringom. Napr. farebna M51. Ale popozerajte aj iné, má tam toho dosť. Pekne vidno aj ako sa vyvíjal.
mitovka
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

QHY5 II pro deep sky foto

#18

Příspěvek od mich1 »

Tak jsem se konecne dokopal ke slibene pohadce o kamere. Nejdriv jeste jednou podekuji Konihlavovi za to ze mi jako spravny astronadsenec zcela nezistne nabidl kameru k vyzkouseni, Pavle diky.
O kamere jsem si myslel ze by mohla byt pouzitelna na deepsky astrofoto, ale dokud to clovek nezkusi tak je to jen nejaka teorie a marketingove reci.
Musim rict ze me kamera rozhodne nezklamala, ba naopak, uz po par snimkach jsem zacal byt dost nadseny. Pro nekoho kdo je zvykly na dslr (a neni zmlsany chlazenou ccd tj. ja ;)) to byl celkem neuveritelny rozdil. Prestoze jsem vetsinu fotek zatim udelal v Praze tak i tak muzu s klidem rict ze opravdu netusim jak se jeste donutim vytahnout dslr z krabice. Ze tam bude nejaky rozdil to mi bylo jasne, ale ze rozdil v mono snimkach a snimkach pres bayerovu masku bude co se rozliseni tyce az tak velky tak to jsem si nemyslel.
Dalsi vec je citlivost, tady kamera drti dslr taky hodne slusne. Pri podobne dlouhe celkove expozici to pro moji chlazenou 350d nedopada moc dobre.
Co se napriklad ovladani tyce a tak nejak celkove prace s kamerou je rychlejsi a pohodlnejsi, s ovladaci zadny problem a po tom jsem pochopil, ze je proste potreba pokazde kdyz clovek na zacatku kameru pripojuje nastavit 12 bitu tak uz se mi ani nestavalo ze jsem omylem fotil v8.
Kalibrace: co se dslr naucis s nechlazenou kamerou jako kdyz najdes. Chce to dithering, a zkusit se co nejlepe trefit s darky k teplote lightu, proste stejne jako s nechlazenou dslr. S kalibraci jsem problemy nemel krom zacatku kdyz jsem to podcenil a pak jednou kdyz jsem byl liny delat darky, vzal darky z predchozi noci kdy byla teplota o dost nizsi a jeste jsem to mel bez ditheringu. To pak bylo pruhovane jako tygr.
Jedine co muzu kamere vytknout jsou svetle pruhy na vrsku a spodku snimku s menici se intenzitou ktere se nedaji okalibrovat a je nutne je vyhodit (dela to asi u 5-10 % snimku u delsich expozic a vypada to, ze to je standartni vlasnost kterou bude delat kazda kamera, nejak to souvisi s kalibraci senzoru, ukazka je prilozena v obrazkach)
Na odkazu nize je par ukazek pro predstavu (m13 a m16 z Prahy a ngc7023 ze Senohrab). Od kazdeho snimku tam je nezkalibrovana expozice, k tomu dark, flat, pak ta sama zkalibrovana expozice a nakonec prumer vsech expozic kdyby mel nekdo chut si to zkusit zpracovat.
data ke stazeni zde, heslo: astro

http://ulozto.cz/xbYdtV7K/qhy5lii-testing-images-zip
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1484
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

QHY5 II pro deep sky foto

#19

Příspěvek od hokle »

Prohlidnul jsem tvoje data a moc se mě to líbí. To je také jedna z věcí, která odůvodnila můj nákup pro radost a to ASI120MM . Ale potřeboval bych vysvětlit nějaké věci, které nechápu:

-Pokud změřím ADU saturované hvězdy u tvého light snímku, tak mě vyleze hodnota cca 32000 což odpovídá 15ti bitům. Ta samá hodnota mě vyleze i u 14ti bitové IMG0H.
-Pokud udělám 12ti bitový snímek ASI120MM ve FireCapture, tak mě saturované pixely vylezou na 4000 a u 8mi bitového obrázku na 255, což pěkně sedí.
-Našel jsem ještě snímky, když jsem měl 16ti bitovou G1-300 a ta má
taky saturované hvězdy kolem 32000.

Závisí to na použitém programu nebo tomu vůbec nerozumím?  :) Popřípadě, jak jednoduše zjistit bitovou hloubku snímku?
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

QHY5 II pro deep sky foto

#20

Příspěvek od mich1 »

Kamera je 12 bitova, ale do maximu mi to doleze jako 16 bitovy snimek tj 44k na hvezde. Ono to tam nejak ty bity pridava, ale moc jsem to nestudoval, protoze to na nic nema vliv.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

QHY5 II pro deep sky foto

#21

Příspěvek od MMys »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 160184/0#0][splithere][/link][splithere_end]
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

QHY5 II pro deep sky foto

#22

Příspěvek od majklus »

Včera jsem měl na Tehově po nějaké době volný večer a alespoň průměrný seeing. Nechtělo se mi čekat na Jupiter, tak jsem se rozhodl vyzkoušet zánovního malokuka tady z fóra.
Přemýšlel jsem, kam dát výsledky, vlákno se začátečnickými snímky jsem nenašel a v Astrofoto pro začátečníky by to zapadlo. Zkoučel jsem totiž kombinaci SW 80/400 + QHY5L-II. Jedná se o moje úplně první snímky DSO, tak jsem spořádaně započal proces učení nejkratším ohniskem - proto malokuk.
Třeba někoho inspiruje fakt, že něco se na snímku ukáže i při nákladech cca 1500Kč dalekohled + 2900Kč kamerka.  :)

Dvojitá hvězdokupa chí a h - 32x38s + 22x55s + 11x113s:
Zkoušel jsem vliv délky expozice na přeexponování hvězd, výsledek nicmoc. Větší na klik.




M31 - 22x55s + 10x113s
Nepovedený snímek, asi je andromeda opravdu těžká a nad moje síly. Možná zkusím příště víc dat. Větší na klik.




M42 - 47x20s + 45x60s monochromaticky
Větší na klik.




M42 - 72x26s + 11x113s
Můj zatím nejnadějnější pokus, mám ze snímku velkou radost. Když vidím výsledky tady na fóru je to asi směšný, ale je to prvotina a dělal jsem jí svýma rukama.  :)
Větší na klik.






Všechno snímáno při gain 600 (+6dB) a nasnímáno také přes 50 darkframes různých expozic. Expozice jsou nepointované na HEQ5. Kamerka mi zatím dělá velkou radost!

Takže nakonec jsem u dalekohledu zůstal až do 4 ráno a kdybych vyrazil na Jupiter byl bych asi v posteli dřív....

EDIT: Tak jsem se zase kochal obrázky od jmenovce mich1, ta samá kamera... snad to za dva tři roky dokážu aspoň z půlky takhle!
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

QHY5 II pro deep sky foto

#23

Příspěvek od mich1 »

Hele ja myslim ze to neni vubec spatny na prvni pokus a jeste bez pointace, jen to chce zapracovat na zpracovani, ten orion je hrozne zprasenej jak je to takovy strecnuty nestrecnuty pritom kdyby to bylo nejak normalne tak to je pekny snimek. Chce to tak aby hvezdy kde uz to je preexponovany byly na max hodnotach(bila). Pak to urcite bude taky chtit nejak poradne nastavit bilou(hvezdy nejsou zeleny) a zneutralizovat pozadi.
Jinak ke snimkum krom zpracovani, bude to chtit o dost vice dat, a kazdopadne bych pouzival dithering, nebudes tam pak mit ty sikmy pruhy od nesediciho darku ve spojeni s driftem nebo pruhybem a ty slabe casti nebudou tak rozprasene. Tim ze kamera neni chlazena a clovek nedela 1 dark light atd. ale darky treba az kdyz skonci tak to pokazdy nejak trochu nesedi.
Ale jak rikam pekny zacatek a tesim se na dalsi snimky.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

QHY5 II pro deep sky foto

#24

Příspěvek od Cztwerec »

Kolegové, bavili jsme se i o tom, že lze využít kamerku ASI. Mám verzi MM, nainstalované ovladače z CD. Nevím čím to je ale čím delší je expozice, řekněme 3 sec. a víc, po chvilce se mi při používání v programu Firecapture vypne Livewiev a přestane fungovat přenos dat do počítače, kamerka zkrátka zamrzne.

Setkal jste se s tím někdo?
Lectorem iustus...
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

QHY5 II pro deep sky foto

#25

Příspěvek od Maser »

Mě se stává něco podobného s verzí MC.
Zatím sem vypozoroval, že to asi dělá, když je obraz přepálený. Prostě, když u delší expozice dojde k přepalu jasným objektem nebo plochou.
Zkus znovu navodit stejnou situaci a jestli zamrzne, zkus zakrýt objektiv a počkat, jestli Livewiev znovu naskočí. Mě to takto funguje.
Nevím co to způsobuje, že by chyba ve Firmware?  :o
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

QHY5 II pro deep sky foto

#26

Příspěvek od mitovka »

Skús reštartovať firecapture. Ak pretrvávav skús stiahnuť najnovšie verzie firecapture aj ovládača kamery.
mitovka
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

QHY5 II pro deep sky foto

#27

Příspěvek od BiF »

Prosím o potvrzení rovnice (mám z toho značení už zmatek v hlavě- QHY 5L II (HE), ALccd5L-IIm,  ALccd5L-II, ...:

QHY 5L II (HE) CCD GUIDER MONO = ALccd5L-IIm

http://www.supra-dalekohledy.cz/kamera- ... 18468.html

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... vers-.html

V Supře kameru nemají skladem, takže ji zkouším sehnat někde jinde...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

QHY5 II pro deep sky foto

#28

Příspěvek od Libcz »

A budou ji mít někdy skladem? Za tu cenu ji totiž maji bezkonkurenčně levnou, defacto jsem ji za takovou cenu viděl jen v Asii. V US jsem ji dohledal za 7k, v Evropě za 8k.
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

QHY5 II pro deep sky foto

#29

Příspěvek od BiF »

Před dvěma hodinama jsem do Supry volal, skladem by měla být koncem ledna. Tak jsem ji hned objednal. Zítra jsem si pro ni chtěl dojet do Lince, kde je za 289 Euro. Vzhledem k současnému počasí není problém ty tři týdny počkat a ušetřit tak 1500,- ...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

QHY5 II pro deep sky foto

#30

Příspěvek od Libcz »

Já si ji objednal ještě před tím, než se v supře objevila, takže ji mám holt o těch 15 stovek dráž :(
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Odpovědět