SW Star Adventurer

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
trojanhorse
Příspěvky: 67
Registrován: 28. 07. 2015, 16:04
Bydliště: Sereď

SW Star Adventurer

#76

Příspěvek od trojanhorse »

A odpoviem si sam. Nasiel som inzerat na Rubinar 500/f5,6 za 100€. Zajtra ho beriem. Dakujem za vsetky rady a podnety.
Newton 160/1200 na Dobsonovej montáži, vyrobený p. Bradom
Rubinar 500mm
Lidlskop Bresser 70/700
Montáž EXOS-2 GoTo
Newton Bresser 150S-750
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

SW Star Adventurer

#77

Příspěvek od MMys »

Domluv si možnost vrácení kdyby to kreslilo na houby. Můj kousek zvládá s okulárem zvětšení 100x pěkně. Ty objektivy měly dost rozptyl.

Jo, a ještě jedna věc - na nekteré Canony nešly ty Rubunary nasadit bez úpravy (vadil výklopný blesk). Musel se z objektivu vyhodit kroužek zarážky na nekonečno aby to šlo přetočit kousek za nekonečno, a ke spojení koupit redukci M42-T2 dlouhou myslím alespoň 11mm.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

SW Star Adventurer

#78

Příspěvek od MilAN »

To je tak maximální cena, za jakou to je dnes prodejné.
Jen jsem nepochopil, proč kupuješ malou montáž na  fotoobjektivy a potom na to dáváš 1/2 m ohnisko a ještě celkem pochybné kvality. Tohle už bez pointace nepůjde, mohl sis to odzkoušet se svojí Sigmou -.Po zkušenostech s   objektivy MTO a Rubinar bych  spíš souhlasil s LK. Osobně bych se vyvaroval tohle někomu doporučovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 911
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

SW Star Adventurer

#79

Příspěvek od LKamarad »

..... S okulárem si (pokud budeš mít štěstí na kus (tak 1 z 10 a více) zaostříš v centru snímku +- tak, že tu 100ku zvětšení přežiješ bez náhlý nevolnosti, ale hlavní problém je ve focení se stabilitou a rovinou pole - je to celý strašně gumový a nikdy 2 rohy nezaostříš současně! Jediný řešení je to zaostřit na nekonečno, klínkama vraženejma do ostřícího závitu, se to pokusit "zparalelizovat" a pak ten závit zepředu zalejt epoxidem. Jemný doostření v desetinách mm realizovat pomocí zadního adaptéru (je pro něj ale minimum místa - dost složitý a náročný řešení). Pokud chytnul Martin vyloženě dobrej kus, tak měl z prdele štěstí, který u ruskejch (ukrajinskejch) výrobků nelze zcela vyloučit :D

p.s.
Ten Samyang je ještě o třídu větší sračka - tam je to out i pro vizuál! 8-)
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2236
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

SW Star Adventurer

#80

Příspěvek od juh »

Pri tej zostave by som zvazil aj zmysel toho Rubinaru. Co som pisal o tych 30 sec s ohniskom 200 mm, tak to bolo tak na hrane, kedy bol este akceptovatelny tvar hviezd. Ak som chcel pridat na expozicii 1EV tj. ist s casom na 60 sec, tak tam uz bolo zretelne badatelne predlzenie hviezd. Rubinar ma ohnisko 500mm, tam to pojde s casom dole v pomere odniskovych vzdialenosti 500/200=2.5 cize 30/2.5=12 sec. Sony A300 ma pixely 6.1µm oproti mojim 8.45µm a tam to pojde s casom tiez dole v pomere 8.45/6.1=1.39 cize 12/1.39=8.6 sec. Z takeho zbezneho porovnania vyjde, ze pouzitelne casy pri podobnej montazi a ustaveni s tvojou zostavou budu vychadzat cca 4x kratsie. A ako pisal Milan, na predlzenie expozicnych casov to bude chciet nejaku pointaciu, co bude stat tiez nejake €.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11585
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

SW Star Adventurer

#81

Příspěvek od Psion »

Já jsem na takové základní focení koupil objektiv Sigma APO 300/f4 a šlo to v pohodě, prodal jsem ho mám pocit za 7 tisíc.
Med
Příspěvky: 57
Registrován: 23. 09. 2013, 08:36

SW Star Adventurer

#82

Příspěvek od Med »

Ahoj, tak jste mi pánové trošku vyvrátili můj krásný sen, kdy bych koupil SA a na něj dal INED70 (420mm) s Canonem 100D a měl krásnou a lehkou cestovní sestavu. Říkám si, že ty 2kg bych vyvážil, když je maximální nosnost 5kg.
Opravdu je to tak zlý, že bych s tímhle ohniskem už nepochodil?

Viděl jsem na netu samý pochvalný recenze, jeden člověk na to dokonce posadil ED80 (600mm), ale fotku žádnou neukázal. Jediné kritické recenze jsou jako vždy tady :)

Zkoušel jste na tom někdo provozovat něco delšího?
Napadá vás nějaká montáž, která by použitelná byla?

Za každou radu budu moc rád.
SW 8" 200/1200 Dobson, SW 80 ED Pro, NEQ-6 SynTrek, Triedr 10x50 Lidl.
Uživatelský avatar
Vladimir Nadvornik
Příspěvky: 82
Registrován: 11. 10. 2015, 21:47
Věk: 47

SW Star Adventurer

#83

Příspěvek od Vladimir Nadvornik »

Tak jsem otestoval SA na jižní polokouli.

S Canonem 7D, objektivem 400mm/5.6L, pointací přes webkameru s objektivem Canon 100mm/2.8, vlastním software pro pointaci, navigaci, polární ustavení a zaostřování na Orange PI PC vypadají výsledky takhle:

jpg
raw

Expozice 3 minuty, odpad asi 50%. Až doladím algoritmus pro pointaci, tak by to mohlo být lepší.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11585
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

SW Star Adventurer

#84

Příspěvek od Psion »

Asi by bylo lepší se zaměřit místo SW na pointaci (kterých je spousta) na kvalitní zpracování a pořízení fotografií.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

SW Star Adventurer

#85

Příspěvek od Vabra »

Tady bych se s Psionem shodnul. Eta Carina, je tak jasný objekt, že na SA bys i bez pointace měl zmíněnou sestavou pořídit o třídu lepší snímek. Jen bych pro začátek fotil s tou 100/2.8 a na 400mm přešel až to trochu zvládnu. V okolí je toho sposta fotogenického...

PS: Není jasné odkud si ji fotil. Pokud se ti ploužila několik stupňů nad obzorem, chtělo to zaměřit se na jiný objekt.

PS2: Jinak ale kdo si hraji nezlobí a pokud focení je pouze vedlejší efekt tvého HW/SW kutění, tak proč ne... ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vladimir Nadvornik
Příspěvky: 82
Registrován: 11. 10. 2015, 21:47
Věk: 47

SW Star Adventurer

#86

Příspěvek od Vladimir Nadvornik »

Jen bych pro začátek fotil s tou 100/2.8 a na 400mm přešel až to trochu zvládnu. V okolí je toho sposta fotogenického...
To jsem samozřejmě zkusil taky.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

SW Star Adventurer

#87

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 625889/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Smazal jsem příspěvek mimo téma diskuse. Pro uživatele Naburko: je fajn, že budeš mít novou montáž, ale AF není chat, tak prosím tě piš jen příspěvky alespoň trochu k tématu.
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 246
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

SW Star Adventurer

#88

Příspěvek od Naburko »

Tak montáž asi pred týždňom dorazila. Včera sa naskytla prvá príležitosť montáž ostestovať. Po zapnutí a odfotení 25 sekundovej expozície som zistil že hviezdy sú rovnaké čiarky ako aj bez montáže. Motor je počuť že funguje. Mal niekto podobný problém a podarilo sa mu to vyriešiť doma alebo to rovno poslať na reklamáciu?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

SW Star Adventurer

#89

Příspěvek od MilAN »

Prvotní je správné  ustavení montáže, potom kontrola správně nastavené rychlosti a kontrola utažení aretace RA pohybu. No a potom stačí  připevnit si tam malý dalekohled nebo foťák a sledovat, co to dělá.  A pak na 99% zjistíš, že chyba je jinde než v montáži :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 246
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

SW Star Adventurer

#90

Příspěvek od Naburko »

chyba nebude v montáži podľa mňa nakoľko som ju celú noc nechal bežať a ráno bola rovnako natočená ako večer keď som ju púšťal. Čo sa toho utiahnutia aretácie RA týka tak to bolo dotiahnuté "na fest". Aj by som ju rozobral ale bojím sa že by potom nemuseli uznať reklamáciu.
Odpovědět