SW Star Adventurer

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 246
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

SW Star Adventurer

#91

Příspěvek od Naburko »

Montáž som rozobral a skutočne je problém v nej.
Chýba prostredné ozubené koliesko. Zasielam na reklamáciu.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

SW Star Adventurer

#92

Příspěvek od Dansemacabre »

Vím, že kombinace 400mm ohniska a Star Adventurer se už řešila (Rick psal o max 30 sec expozic), ale řešila se bez pointace, čili si chci ověřit: je tato montáž schopná s pointací utáhnout přes EF 400/5,6L a DSLR i několik minut, nebo je takové ohnisko už moc?
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 246
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

SW Star Adventurer

#93

Příspěvek od Naburko »

mylsím si že táto montáž je toho s poriadnym autoguiderom a s kvalitným ustanovením na polárku schopná. Podľa tohto príspevku je schopná dať dokonca 100 sekundové expozícíe
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

SW Star Adventurer

#94

Příspěvek od Dansemacabre »

No nevím, přijde mi to docela hnuté Ale i kdyby to dalo "jen" 60 sec na 400mm bez guidingu, tak bych čekal, že 3 minuty s pointací (přes mininoťas) to zvládne.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

SW Star Adventurer

#95

Příspěvek od Dansemacabre »

Má tuto montáž někdo v okolí Prahy? V bazaru ji asi neseženu, ale rád bych si ji na jednu noc vyzkoušel a osahal, než (jestli) ji objednám z Německa.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

SW Star Adventurer

#96

Příspěvek od KpS »

SZ
Karel
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

SW Star Adventurer

#97

Příspěvek od Dansemacabre »

Tak jsem včera testoval a musím říct, že je to pecka! Hlavně ten pocit, že se montáž i fotovybavení vleze do fotobáglu na záda, stativ do ruky a hurá na pole! (cg5 jsem tam táhnul bez auta jednou a nikdy víc!) Po dlouhém štelování se povedlo ustavit tak, že to zvládlo 4minuty na 200mm ohnisko bez pointace!

První postřehy: sice je to "cestovní" montáž, ale potřebuje spíš "necestovní" stativ. I na masivním fotostativu s nosností 12kg po ustavení na polárku stačí lehce drcnout a celé ustavení se může opakovat. Při míření hlavy s foťákem na focený objekt jsem radši ani nedýchal, zase stačilo zabrat trochu víc a celé se to rozhodilo - s tím je spojený docela nepříjemný odpor, který po aretaci klade otáčecí upnutí foťáku - když se nezaaretuje, foťák plave, když se zaaretuje, tak po pak nejde uvolnit bez trochy síly (a tudíž potenciálního rozhození ustavení). Zkusím to ještě posadit na nohy od AZ3, třeba to bude lepší.

Nosnost: pro srandu jsem naložil dva foťáky (poměrně těžké 40D): jeden do uchycení hlavy (200mm)  a druhý na kulovou hlavu (135mm), každý namířil jinam a zkusil to cvičně na 3 minuty. A ono to funguje! Fotit z této monžáže dvěma foťáky naráz sice neplánuju, ale jsem příjemně překvapený z toho, že by to šlo.

Pointace: v PHD2 guiding softu jsem nastavil "pointaci jen v RA", ale výsledek je v podstatě stejný jako bez ní, jen to začne ujíždět jiným směrem A přijde mi, že kdybych to ustavil úplně přesně na polárku tak, aby pointace neujížděla v DA, tak si moc nepomůžu, protože delší expozice jak 5 minut stejně nemá z mé lokality smysl dělat, a ty by to nejspíš zvládlo i bez guideru.

Tolik první dojmy, po neděli ji vyzkouším snad už "naostro".
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Jirka V.
Příspěvky: 218
Registrován: 22. 05. 2016, 01:29
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: SW Star Adventurer

#98

Příspěvek od Jirka V. »

Vcera jsem objednal verzi Mini Wifi...ma to nekdo? S astrofoto teprve zacinam a chtel sem si sestavit malou poncetku,ale jelikoz nejsem technicky typ,rozhodl jsem se pro tuto investici.
OpenAstroTracker,SW Evoguide 50ED + rovnač,ASI 294 mc
Uživatelský avatar
Tomáš Lehocký
Příspěvky: 152
Registrován: 17. 08. 2011, 22:36
Bydliště: Bratislava

Re: SW Star Adventurer

#99

Příspěvek od Tomáš Lehocký »

Dobry den

Zvazujem kupu tejto montaze. Chcem sa spytat ci sa hodi k mojmu existujucemu vybaveniu a ci je vhodna na nasledujuce pouzitie:

Vybavenie:

Stativ: Manfrotto 055 XPRO3, nosnost 9kg
Hlava: Videohlava Manfrotto MVH 502 AH, nosnost 7kg, vaha 1,6kg
Dalekohlad: Celestron Ultima 80mm, zoom 20-60x, s reddot hladacikom, vaha cca 2,1kg
Fotak: Sony RX 100

Pouzitie:
Tuto zostavu pouzivam ako prenosne riesenie na astropozorovania v terene bez auta. S videohlavou mam plynuly a pomali pohyb po oblohe. Mozem lahko vyhladavat objekty, sledovat satelity a tak.
S kompaktom fotim len tak dokumentacne. Urobil som par zberov oblohy a chcel by som skusit par lepsich fotiek.
Viem ze dosah tejto aparatury nieje velky ale zatial nemam vysie ambicie. Momentalne mi ide o to aby som to vedel zbalit do 40L batohu.

Technicka stranka:
Star Adventurer chcem osadit na statyv. Na Adventurer by som chcel osadit tu vydeohlavu.

Pouzitie:
S videohlavov najdem objekt, zaretujem a pustim pohon. Objekt mi ostatne v zornom poli dalekohladu. Teda nemusim to furt presteluvavat. Hlavne pri verejnych pozorovaniach, kde sa strieda viac ludi nebudem musiet stale posuvat. Keby to vedelo trekovat Slnko a mesiac bolo by to super.
Tiez to chcem pouzit so spomenutym fotakom na dokumentacne fotenie mliecnej cesty, suhvezdi, plejad, andromedy a takych lahsich veci.
Na spomenuty dalekohlad sa da nacvaknut aj zrkadlovka. Takze by som chcel v buducnosti skusit z bliska cvaknut andromedu, hmlovinu v orine a par dalsich lahsich cielov.

Je mozne Star Adventurer takto pouzit?
Dakujem
--
Tomáš Lehocký
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: SW Star Adventurer

#100

Příspěvek od Dansemacabre »

Na dotaz "Je mozne Star Adventurer takto pouzit?" je odpověď ano, je to možné.

Pokud byste ovšem chtěl nějaké doporučení ohledně astropozorování nebo focení, tak by Vám myslím většina lidí tady poradila spíš investici do optiky. Se stávajícím Celestron Ultima toho na obloze moc nevykoukáte, na focení bych s ním radši zapomněl. Za cenu S.A. ke svému tripodu a hlavě pořídíte už lecos. Pokud byste rád nějaké univerzální (vizuál i foto) a zároveň lehce přenosné řešení, pak S.A. je dobrá volba, jenže stejně budete časem potřebovat nějaký lepší malý dalekohled s nepříliš dlouhým ohniskem nebo objektiv, jenže na vizuál to zas nebude nic moc.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SW Star Adventurer

#101

Příspěvek od MilAN »

Tomáš Lehocký píše: Keby to vedelo trekovat Slnko a mesiac bolo by to super.
Montáž má nastavení na rychlost pohybu pro Slunce a Měsíc, ale pro takový to dalekohled je to naprostá zbytečnost
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: SW Star Adventurer

#102

Příspěvek od Dansemacabre »

Dansemacabre píše: Po dlouhém štelování se povedlo ustavit tak, že to zvládlo 4minuty na 200mm ohnisko bez pointace!
Rád bych se zpětně opravil, respektive upřesnil. Ty 4 minuty bez pointace na 200mm to zvládne na pevném stativu za úplného bezvětří a u fotek určených ke zmenšení a nahrání na internet. Pro plné rozlišení a bodové hvězdy je těch 200mm spíš na 2minuty při dobrém ustavení, aby nebylo moc odpadu (s lehčím cestovním tripodem je to max 90sec)
Pokusně jsem na něm zkusil i 400mm, ale tam je to bez pointace max na 20 sec a i tak je hodně expozic na vyhození. Pointaci jsem stále nezkoušel.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Tomáš Lehocký
Příspěvky: 152
Registrován: 17. 08. 2011, 22:36
Bydliště: Bratislava

Re: SW Star Adventurer

#103

Příspěvek od Tomáš Lehocký »

Dansemacabre píše:Pokud byste rád nějaké univerzální (vizuál i foto) a zároveň lehce přenosné řešení, pak S.A. je dobrá volba, jenže stejně budete časem potřebovat nějaký lepší malý dalekohled s nepříliš dlouhým ohniskem nebo objektiv, jenže na vizuál to zas nebude nic moc.
Dakujem za odpoved.
O teleobjektyv neuvazujem lebo niesom primarne fotograf. Novy dalekohlad zvazujem pravidelne kazdy rok. A pri zisteny ceny ma vzdy prejde chut.
Poziadavky mam asi taketo: apochromat ed, dlzka max 75cm, vytah s jemnym dvojstupnovim ostrenim, okulare odpovedajuce priblizne 15x sirokouhly, 30x, 70x a 100x zveceniu odpovedajucej kvality k zvolenemu tubusu. Okulare vhodne na pouzitie s okuliarmi.
Mate nejaky typ do 400e s dph aj s povedzme dvomi okularmi bez montaze?
Dakujem
--
Tomáš Lehocký
Uživatelský avatar
Duponte
Příspěvky: 63
Registrován: 05. 05. 2008, 19:31
Bydliště: Parndorf

Re: SW Star Adventurer

#104

Příspěvek od Duponte »

Skús tu http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=21331 ak sa uz náhodou nedohodli.
Ale pri tej cene to chalan už určite kúpil.... sleduj bazár, ED80 sa tam v poslednej dobre často objavuje.
SW ED80, N130/1070
Jirka V.
Příspěvky: 218
Registrován: 22. 05. 2016, 01:29
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: SW Star Adventurer

#105

Příspěvek od Jirka V. »

Zdravím,potřeboval bych si něco upřesnit.
K přesnému ustavení montáže je potřeba ji přesně seřídit v horizontální rovině,že? (myslím tím ten paralaktický klín,který nese montáž) Pak by už mělo jen stačit ustavit na Polárku (použití polárního hledáčku je vcelku snadné,ale asi je též potřeba ho správně natočit,aby ukazoval jako hodiny...pomyslná přímka mezi 0 a 6 musí být nejlépe absolutně kolmá k horizontální rovině,že) ?
a tím by se mělo dosáhnout toho,že bude Polárka putovat po "značce v hledáčku,že?
OpenAstroTracker,SW Evoguide 50ED + rovnač,ASI 294 mc
Odpovědět