SW Star Adventurer

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: SW Star Adventurer

#106

Příspěvek od Dansemacabre »

Je to přesně jak píšeš. Nejdřív nivelace trojnožky podle vodováhy, pak natočení "hodin" do roviny (0 nahoře), pak podle programu PolarFinder zjistit, kde má být v hledáčku Polárka a dostat ji tam. Jen dávej pozor na dotahování a aretaci stavěcích šroubů, je dost jednoduché si to ustavení zase rozhodit, pokud někde zůstala vůle.
Pokud máš zapnutý pohyb montáže a netočís s ní, pak Polárka nikam neputuje, ale zůstává pořád na stejné značce v hledáčku (protože ten se točí zároveň s ní). Pokud hlavou montáže kroutíš, pak by Polárka měla správně zůstávat pořád na hraně rysky v hledáčku a nikam příliš necestovat. Mělo by to jít ustavit jednoduše i podle seřízeného číselníku, ale to jsem ještě nezkoušel.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Jirka V.
Příspěvky: 217
Registrován: 22. 05. 2016, 01:29
Bydliště: Benátky nad Jizerou

rychlosti montáže

#107

Příspěvek od Jirka V. »

Zdravím,mám Star Adventurer mini a zajímalo by mě,k čemu se dá použít dvounásobek siderické rychlosti? Volal jsem schválně do Supry a pan Zahájský mi řekl,že 0,5 krát sid. se používá na krajiny s hvězdami,když chcete mít ostré jak hvězdy,tak horizont.Musí se na to však použít nějaký vzoreček na výpočet délky expozice (snad to tak nějak řekl)
Ale o té 2krát sid. bohužel nic neví...

Sice to třeba nikdy nepoužiju,ale když to tam je,tak by mě zajímalo,na co?
OpenAstroTracker,SW Evoguide 50ED + rovnač,ASI 294 mc
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SW Star Adventurer

#108

Příspěvek od MilAN »

Když je nejhůř, je dobré se podívat do manuálu :)
Jsou to rychlosti 0,5x , 2x, 6x a 12x, použitelné pro Time -Lapse. Ta 0,5x siderická má vliv na to, že rozmazanost vlivem pohybu je podobná jak u hvězd tak i terénu. A ty ostatní tam jsou proto, že" bez pohybu by nebylo líbivé video" .Jednou použité to oživí, opakovaně to je otravné - alespoň pro někoho to je pak samoúčelné.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Jirka V.
Příspěvky: 217
Registrován: 22. 05. 2016, 01:29
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: SW Star Adventurer

#109

Příspěvek od Jirka V. »

Tak jsem to prolistoval (návod) a ač všemu nerozumím,rozuměl jsem jen tomu,že na Time-lapse se nastavuje rychlost "0".U astroTime-lapse,jsem se ničeho nedočetl (žádný údaj o nastavení rychlosti).Dokonce i v tabulce "co to umí",ani ta 2násobná není uvedena...

Sice jsem si to myslel,ale lepší je se ujistit zde ;)

Dík
OpenAstroTracker,SW Evoguide 50ED + rovnač,ASI 294 mc
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SW Star Adventurer

#110

Příspěvek od MilAN »

TADYje odkaz na manuál, tam to je
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2553
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: SW Star Adventurer

#111

Příspěvek od KpS »

Star Adventurer jsem nějakou dobu měl a pokud se pamatuji, jde o jemný pohyb. V deklinaci je manuální, v rektascenzi pomocí tlačítek ve tvaru šipek. Rychlost tohoto jemného pohybu lze nastavit, např. 2x.
Karel
Jirka V.
Příspěvky: 217
Registrován: 22. 05. 2016, 01:29
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: SW Star Adventurer

#112

Příspěvek od Jirka V. »

já mám ale verzi "mini" ...bez tlačítek.Ovládá se mobilní aplikací.

Ale i tak dík.
Sem se ptal jen tak pro sychr ;)

Milan : dík,samozřejmě že manuál mám,jen by neuškodil v cz
OpenAstroTracker,SW Evoguide 50ED + rovnač,ASI 294 mc
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: SW Star Adventurer

#113

Příspěvek od Dansemacabre »

Našel jsem galerii někoho, kdo na téhle montáži fotí přes EF 400mm na 120sec expozice (někdy 180sec) s guidingem přes Lacertu mgen II. Má to sice trošinku ujeté, ale stejně, 2-3 minuty jsou na tohle ohnisko skoro k nevíře! Co fotí přes 200mm je už úplná pecka! Každopádně dobrá inspirace, kam až se dá s trochou trpělivosti a cviku s přesným ustavováním dojít. Hádám, že obtížnost dosáhnutí podobných výsledků je asi hlavní důvod, proč teď tuhle montáž tolik lidí "po pár týdnech používání" prodává. (podle názvu stránek to vypadá skoro jako reklama výrobce, ale nemyslím si, že by tomu tak bylo)

stránky: https://www.star-watcher.ch
galerie: https://www.astrobin.com/users/star-watcher.ch/
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Petr M.
Příspěvky: 100
Registrován: 20. 01. 2015, 08:07
Bydliště: Plzeň, Česká Bříza
Kontaktovat uživatele:

Re: SW Star Adventurer

#114

Příspěvek od Petr M. »

Chci se zeptat majitelů verze MINI WIFI - jaká je maximální rychlost otáčení montáže? Jde mi o použití pro denní timelase video. V návodu jsem to nenašel, v mobilní aplikaci se nastavuje číselně počet stupňů za hodinu, ale nemaj tam uvedený povolený rozsah hodnot.
na focení: SW ED 80/600 + montáž EQ5 SynScan + Lacerta MGEN II Guider, na koukání: Dobson SW 250/1200
Jirka V.
Příspěvky: 217
Registrován: 22. 05. 2016, 01:29
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: SW Star Adventurer

#115

Příspěvek od Jirka V. »

teď jsem na to koukal a máš pravdu...nezbývá ti nic jiného,než vyzkoušet,kolik to zvládne :)
OpenAstroTracker,SW Evoguide 50ED + rovnač,ASI 294 mc
Uživatelský avatar
Petr M.
Příspěvky: 100
Registrován: 20. 01. 2015, 08:07
Bydliště: Plzeň, Česká Bříza
Kontaktovat uživatele:

Re: SW Star Adventurer

#116

Příspěvek od Petr M. »

Jirka V. píše:teď jsem na to koukal a máš pravdu...nezbývá ti nic jiného,než vyzkoušet,kolik to zvládne :)
Nevyzkouším - teprve uvažuju o nákupu a pokud to neumí víc než 2x, tak to není to co potřebuji. Starší verze bez wifi uměla rychlost až 12x (1 otáčka za 2 hodiny). Můžeš to vyzkoušet? Moc by mi to pomohlo ;-)
na focení: SW ED 80/600 + montáž EQ5 SynScan + Lacerta MGEN II Guider, na koukání: Dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
Vlastimil Vojáček (máčka)
Příspěvky: 356
Registrován: 07. 04. 2005, 19:41
Kontaktovat uživatele:

Re: SW Star Adventurer

#117

Příspěvek od Vlastimil Vojáček (máčka) »

Petr M. píše:Chci se zeptat majitelů verze MINI WIFI - jaká je maximální rychlost otáčení montáže? Jde mi o použití pro denní timelase video. V návodu jsem to nenašel, v mobilní aplikaci se nastavuje číselně počet stupňů za hodinu, ale nemaj tam uvedený povolený rozsah hodnot.
Mini Wifi mám a maximální hodnota, co se dá nastavit je 720°/hodinu.
NWT 256/1200, NWT114/900, Malokuk, Skymaster 15*70
http://www.vlastimilvojacek.cz
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

MONTÁŽ SKY-WATCHER STAR ADVENTURER MINI

#118

Příspěvek od Frenk »

Ahoj, chtěl bych se zeptat, zda někdo má a používá tuto mini montáž, jak je sní spokojen a tdd. Jde mi o focení kratším ohniskem, žádné hodinové expozice, a použítí na timelaps videa, a podobné "hraní", váha fotoaparátu cca 1,5kg.

sky-watcher
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: SW Star Adventurer

#119

Příspěvek od nosuh »

Ahoj, neresil někdo u SW SAdventureru jak jednoduse pointovat? Idealne bez propojeni s pocitacem - tzn. fotak na stativu, nekde primontovanej nejakej jednoduchej hledacek, na tom pidikamerka (predpokladam ze komercni produkt) a rovnou kabel do montaze? Jde takove reseni vůbec, nebo se musí rovnou s notasem a vsema téma propojkama.Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: SW Star Adventurer

#120

Příspěvek od martin b »

Vždy mezi tím musí být něco, co ten obraz z kamery vyhodnotí a přeloží to do nějakých povelů motorům v montáži. Kamera samotná něco takového samozřejmě neumí. Zvládne to tedy buď právě notebook vybavený příslušným SW, nebo autonomní guider - speciální krabička pro tento účel.
Odpovědět