SOFTWARE PRO AUTOMATIZACI/ ŘÍZENÍ ASTROTECHNIKY

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

SOFTWARE PRO AUTOMATIZACI/ ŘÍZENÍ ASTROTECHNIKY

#1

Příspěvek od Oko1 »

Možná budu duplikovat nějaké téma, ale zajímal by mě názor všech, kteří používáte nějaký komplexní software pro automatickou kontrolu astrotechniky. Předkládám hodně obecnou otázku a neexistuje určitě jednoduchá a jednoznačná odpověď. Ale stačí váš subjektivní názor, klidně s komentářem o poměru cena/výkon, jak si to rozumí s jakým planetáriem atd:-)

Začněme třeba s těmito:
CCD Autopilot (a jeho doplňky)
Sequence generator Pro
Maxim DL
SIPS
... jakékoli další platfotmy.
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

SOFTWARE PRO AUTOMATIZACI/ ŘÍZENÍ ASTROTECHNIKY

#2

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

www.rts2.org - jestli chces neco skutecne komplexniho:)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

SOFTWARE PRO AUTOMATIZACI/ ŘÍZENÍ ASTROTECHNIKY

#3

Příspěvek od kolec »

Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

SOFTWARE PRO AUTOMATIZACI/ ŘÍZENÍ ASTROTECHNIKY

#4

Příspěvek od MMys »

Asi záleží, na co to chceš. Mě zatím úplně na všechno vystačil MaxIm DL. Některé ty další SW jsou na něj navázané.

Možná by bylo dobré, kdybys vyspecifikoval, co pomocí toho vlastně chceš dosáhnout. Ono to začíná mít spíš smysl až když to máš všecko napevno v pozorovatelně, a nejsi u toho. Pokud sestavu musíš stejně pokaždé sestavit, ztratíš pak zbytečně další čas rozchozením všech těch blbinek.

Mě na louce vyhovuje autonomní TVGuider (u tebe Lacerta) kterou nastavíš a už si žije vlastním životem. A pak už se věnuješ jen CCD kameře, případně občas přeostření. Na vlastní nasnímání i ostření ti musí stačit SIPS či MaxIm. nevím, co bych musel dělat, aby mi to nestačilo.

Tedy vlastně vím o jedné věci, kterou ani MaxIm ani SPPS neumí (nebo jsem nepřišel na to jak). Dělat mozaiku stylem, že fotí postupně jednotlivá pole, a když je udělá všechna, jede celý cyklus znova. To bych potřeboval kvůli tomu, abych měl všechna pole za zhruba stejných podmínek. Ne ře začne první pole zvečera, a poslední skončí nad ránem. To musím ještě nějak pořešit, ale za současného počasí to stejně nemá smysl řešit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

SOFTWARE PRO AUTOMATIZACI/ ŘÍZENÍ ASTROTECHNIKY

#5

Příspěvek od Oko1 »

Díky za tipy, mě by hlavně zajímaly vaše praktické zkušenosti co považujete za výhody a nevýhody a podobně:-) Zatím používám SIPS, víceméně mi vystačí až na dvě věci - hroutí se mi s připojeným fokuserem, a za druhé neumí (alespoň jsem na to nepřišel že by uměl) rotovat mezi úlohami v sekvenci - neumí třeba donekonečna střídat expozice po jedné od každého filtru (RGBRGBRGBRGBRGB....).

Sequence generator umí nově i mozaiky, ale nejsem si jistý zda umí rotovat mezi poli, a pro guiding umí pracovat jen s PHD.

Taky je třeba zajímavá funkce některých programů, že si nadefinuješ objekty které chceš fotit (nebo pole mozaiky), vybereš si k nim pointační hvězdy, a automat se postará o získání dat. Tohle třeba s autonomní Lacertou samozřejmě úplně nejde. Kapitola sama pro sebe je automatické ostření (které se mi třeba se SIPS vůbec nepovedlo, a primitivní Bahtinov grabber zaostří výborně bez nějakých haluzí).

Pro mě je teď zajímavá hlavně funkce snímání sekvencí, ale samozřejmě bych rád ČASEM připojil i automatické přeostření (pokud bude poskytovat dobré výsledky), propojení s planetáriem (na různou drobotinu), automatický meridian flip (to bude dobrodružné), plánování úloh a guiding, ikdyž ten zatím nechávám Lacertě bez propojení s PC, víme asi všichni uživatelé že Ascom pro Gemini je trochu zpomalený.

Kolec - určitě se na ten Maxpilote podívám, používáš ho?

Placený/neplacený/drahý/levný....to je otázka. Za některé je to skutečně pálka.
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

SOFTWARE PRO AUTOMATIZACI/ ŘÍZENÍ ASTROTECHNIKY

#6

Příspěvek od kolec »

Skusal som, ale ako vies problem je ako pises znamy. Ale inak to funguje velmi dobre. Je k tomu cela diskusia na Cloudy ..
Ale s tym uplne zadarmo to nie je uplne pravda. lebo treba dokupit do MaxDl Pinpoint. Nestaci mu ta co je zabudovana v MaxDL

Problem je trosku komplikovanejsi. Napr
-. Na zaostrovanie vyuziva MaxFocus (tiez zadarmo) a ked by si skusal program tento tak na dobre zaostrenie
potrebuje hviezdy urcitych magnitud ( ktora je rozna pre rozne filtre , pre filtre treba nastavit v MaxDl korekcie focusera ) , co prinasa problem s RBI (tyka sa iba architektury front illuminated) Pre 8300 je maly . ale to si mozes bez problemov odskusat sam. (tie hviezdy sa nachadzaju inde ako tvoj objekt)
- Samotny Max focus zaostry pomerne dobre , ale predsa len s urcitou toleranciou a obavam sa ze v tvojom pripade by si mal problem s rozostrenim. Ale treba sa s tym pohrat.
Martin ma pravdu , ma to zmysel az v pozorovatelni.

Ale ako som pisal na zaciatku ,momentalne pre mna je hlavny problem v ascom ....Takze cakam..e viaceri :'(

palo
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

SOFTWARE PRO AUTOMATIZACI/ ŘÍZENÍ ASTROTECHNIKY

#7

Příspěvek od FunTomas »

...momentalne pre mna je  hlavny problem v ascom ....Takze cakam..e viaceri  :'( :(
Ja som to vzdal. Štafetu prevzal Peter.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

SOFTWARE PRO AUTOMATIZACI/ ŘÍZENÍ ASTROTECHNIKY

#8

Příspěvek od Oko1 »

To automatické ostření je opravdu pro software velká výzva, u mojí sestavy je tolerance strašně malá, záleží kde v poli by hvězda ležela atd. Spíš jsem si myslel, že bych tento "automatizovaný" systém stavěl postupně. Pozorovatelnu sice nemám, ale vpodstatě pevné stanoviště teď na několik měsíců mít budu.

Ovšem dostal jsem dobrou zprávu od P.Cagaše - SIPS umí to co mi "scházelo" - rotovat mezi úlohami po jednom snímku jak jsem popsal dříve (aby se daly třeba čtyři hodiny pěkného počasí využít k rovnoměrnému nasnímání maxima z každého kanálu RGB v pořadí RGB RGB RGB RGB RGB.....). Takže tím pádem pro mě nějaká dramatická potřeba měnit zaběhlý software pro TEĎ odpadá. Ale je to zajímavé téma, protože těch prográmků je hodně, a je fajn se v tom zorientovat.

Koukal jsem na ten Max Pilot, vypadá velmi pěkně (ikdyž potřebuje ke správné činnosti sem tam i placený software jako je MAxim).
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
ms
Příspěvky: 205
Registrován: 06. 07. 2012, 17:48
Bydliště: Trenčín
Věk: 51

Re: SOFTWARE PRO AUTOMATIZACI/ ŘÍZENÍ ASTROTECHNIKY

#9

Příspěvek od ms »

Poradi mi niekto v akom software funguje automaticky meridian flip s astrometriou. Na googli som nasiel jedine odkazy na Sequence Generator Pro. Momentalne pouzivam APT kde goto s astrometriou funguje luxusne - bezne sa trafi na 3 pixely v 3 krokoch (aj naslepo bez zadania pribliznej polohy). O meridian flip sa postara EQMOD. Skoda ze tam tieto dve veci nefunguju spolu ako automaticka sekvencia.
Uživatelský avatar
Jindra75
Příspěvky: 33
Registrován: 20. 04. 2013, 16:49
Bydliště: Kladruby

Re: SOFTWARE PRO AUTOMATIZACI/ ŘÍZENÍ ASTROTECHNIKY

#10

Příspěvek od Jindra75 »

Ahoj,
přecházím z DSLR na focení kamerkou ASI1600 a tak řeším podobné téma.
Jelikož nemám pevnou pozorovatelnu tak je to jak píšete: používání absolutního minima. U mě to bude pointace Lacertou, vlastní snímání přes APT nebo SIPS (díky za info, že umí cyklicky střídat pozice - musím na to přijít), ostření ručně přes masku nebo pomocný tool v APT, meridián flip ručně.
Až bude pevné stanoviště (pracuji na tom), tak postupně řešit další vychytávky :lol:

Pozn. MaximDL ver.5 mi ve W10 nemůže najít kameru ani filtrkolo.
Email: jindrich(*)otcenasek(a)seznam(*)cz, Newton 800mm/f4, Scopos ED66/400mm , monáž EQ6, ASI1600 MM-C / EOS40D modif., Lacerta, APT, Pixi,...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: SOFTWARE PRO AUTOMATIZACI/ ŘÍZENÍ ASTROTECHNIKY

#11

Příspěvek od Vabra »

Ahoj,

používá tady někdo ten http://www.felopaul.com/ MaxPilot? Zvažuji náhradu DSS live na monitoring adresáře s nafocenými daty a průběžné vyhodnocování snímků, aby mne zavaroval, že se mi zhoršuje FWHM a je třeba přeostřit a podobně...

díky,

Pavel
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: SOFTWARE PRO AUTOMATIZACI/ ŘÍZENÍ ASTROTECHNIKY

#12

Příspěvek od Psion »

Ještě zde nikdo nezmínil pořádné zařízení :) http://www.projectsoft.cz/dalekohledy-observatore.php

Mimochodem, jsou distributory kamer SBIG a SW Diffraction Limited.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: SOFTWARE PRO AUTOMATIZACI/ ŘÍZENÍ ASTROTECHNIKY

#13

Příspěvek od Vabra »

Vabra píše:Ahoj,

používá tady někdo ten http://www.felopaul.com/ MaxPilot? Zvažuji náhradu DSS live na monitoring adresáře s nafocenými daty a průběžné vyhodnocování snímků, aby mne zavaroval, že se mi zhoršuje FWHM a je třeba přeostřit a podobně...

díky,

Pavel
Tak jsem zkoušel MaxSelector ze sady MaxPilot a vypadá to slibně. A minimálně FWHM to počítá konzistentně.

Ale úplně nerozumím jaký smysl mají další měřené veličiny:
- Rnd - roundness ? - lítá od 1 do 30
- Curv - vature - od 3 do 20
- Tilt - od 0 do 20
- Collim - ation - od 0 do 15
-SNR - od 3,1 do 3,6 (není vidět vliv použitého filtru což mne překvapuje)

Hodnoty (kromě SNR) lítají v jedné sadě snímků ze stejného dalekohledu podstatně více než FWHM. Doposud jsem žil v domění, že tyto hodnoty by měli být pro stejnou optiku a snímač v zásadě stejné ?!?

Umí to někdo vysvětlit?

Jinak program pro plnou analýzu jede o dost pomaleji než DSS Live (ale počítá toho více) a párkrát se mi jej podařilo zacyklit, kdy počítal první snímek pořád dokola a nechtěl skočit na další... Takže nevím jestli je zralý na náhradu za DSS Live...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: SOFTWARE PRO AUTOMATIZACI/ ŘÍZENÍ ASTROTECHNIKY

#14

Příspěvek od Bill »

Vabra píše:Takže nevím jestli je zralý na náhradu za DSS Live...
Já jsem DSS Live začal používat relativně nedávno a funguje spolehlivě. Navíc data jsou předzpracována pro DSS a tak je do DSS ještě natáhnu - podle FWHM nebo score se dají vybrat podezřelé snímky a rovnou je smazat z disku. Je to rychlejší, než je znovu testovat v PI...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: SOFTWARE PRO AUTOMATIZACI/ ŘÍZENÍ ASTROTECHNIKY

#15

Příspěvek od Vabra »

Ja data z DSS Live používám právě na přehledný monitoring 1. kvality zaostření (pomocí FWHM) 2. kvality oblohy (pozadí)...Další věci a DSS už nepoužívám. Hodnoty FWHM jsou cca dvojnásobné oproti PixI ale releativně vůči sobě snad jsou OK.

Přes WIFI si graf z DSSL posílám od počítače s kamerou na jiný do tepla boudy a můžu podřimovat, pokud jede všechno OK.
DSSL takhle funguje dobře, jen jsem si chtěl udělat přehled o alternativách.
Pavel Vabrousek
Odpovědět