Sony NEX

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Sony NEX

#16

Příspěvek od MMys »

Tedy Nex 3N nemá B-čko ? To je docela blbý. 30 sec. prostě na slabší objekty stačit nebude.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
pitíčko
Příspěvky: 82
Registrován: 26. 01. 2013, 12:21

Sony NEX

#17

Příspěvek od pitíčko »

Tedy Nex 3N nemá B-čko ?
Nevím jak 3n, ale 5n umí v P,A,S nastavení max. 30sec., ale v manuálním režimu Bulb funguje bez problému.
Dobson 254/1200 | FirstScope 76/300 | Trieder MEOPTA 10x50
TeleVue Nagler 13mm, TS HR Planetary 6mm, MEADE Super Plossl 26mm MC
EQ 3-2 v rekonstrukci, Canon 30Dm, SONY NEX 5n + pár manuálních objektivů
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Sony NEX

#18

Příspěvek od MilAN »

Podle specifikace SONY 3N  má  B
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Sony NEX

#19

Příspěvek od Janek8 »

N3 samozrejme ma B, jde koupit i dratena spoust. Zajimalo me ale jak udelat hromadu snimku ke zpracovani automaticky.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Sony NEX

#20

Příspěvek od Bill »

Pokud má drátěnou spoušť tak určitě bude existovat externí časovač a nebo redukce ke guideru typu Lacerta ap. - Pokud se jedná o pointované fotky z montáže, tak je třeba vyřešit dithering - takže buď kabel k počítači (pokud se použije SW typu PHD, Maxim ...) nebo k HW guideru.

Ale pro začátek určitě stačí časovač za pár korun - pokud není nějaký levný k Sony, tak asi půjde udělat redukce.

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
DaveN
Příspěvky: 45
Registrován: 23. 01. 2013, 23:48

Sony NEX

#21

Příspěvek od DaveN »

Dovolím si sdílet čerstvou zkušenost, nějaké NEX majitele jsem tady už zahlédl, tak snad to není úplně mimo mísu :)
Od začátku používám můj oblíbený Sony NEX i na focení v primárním ohnisku na F4 20cm zrcadle, má povedený APC snímač a je to malý a lehký foťák.
Vždy mne ale štvalo že nelze ovládat přes kabelovou spoušť, není tam na to žádný konektor (nové řady už mají multi-terminal konektor). První řešení byla koupě infra ovladače, potom ruční digitální intervalometr, který jsem na infra ovladač přiletoval.
Nějak se s tím dalo fungovat, ale nebylo to spolehlivé. Po čase jsem chtěl začít guidovat a koupil si Lacertu.
Ta umí také ovládat expozici, přes 3,5mm jack a navíc řeší mikro posuv montáže mezi expozicemi.

Takže jsem infra zavrhl a pátral a zjistil, že nepořídím bez invazivního zákroku :)
Tedy řešení naletováním drátků přímo na spínací přepínač/ spoušť a připojení externího konektoru.
Inspirací a návodem pro mne byla videa zde - http://www.gethypoxic.com/reviews-tests ... nex-5.html

V tomto postupu je pouze verze NEX-5 (bez N na konci) a musím říct naproti tomu je NEX-5N na tuto operaci jednodušší, stačí demontovat vrchní kryt (4x šroubek) a kouká se na odhalenou spoušť
Jinak spíše nedoporučuji nikomu, kdo nemá zkušenosti s mikropájkou, ty vykukující kousky kontaktů spouště na které se drátkem dá chytit jsou hodně miniaturní. No ale konečně to funguje! Hurá!!

No a když už jsem byl v tom tak pryč s IR/UV cut-off filtrem, tady už jsem se zapotil více šroubů je hodně, jsou různě dlouhé, hodně flexi kšandiček, obzvlášť zpětná montáž LCD je záhul. Jinak IR-CUT filtr jde odstranit velmi snadno, je to nedělitelný díl spolu s třesadlem pro odstraňování prachu co na NEXech je.

Bylo by super nahradit ten IR/CUT rovnou čímsi jako CLS filtr ale což...
Chci vyzkoušet spolu s 2" CLS filtrem, který si zase odfiltruje co třeba a propustí čáry vodíku, takový byl záměr.
Dalšího NEXíka jsem pak v létě utopil, a tak jsem se na něm nutno říci nejprve natrénoval, napoprvé je tam pár ošidností, hlavně některé konektory na boardu na flexi kablíky mají tendenci se snadno poškodit, vypadne z nich taková ta dlouhá černá pojistka a těžko jí tam vracet...

Na mrtvém CMOS senzoru z toho utopence jsem pak provedl studii pro možnou budoucí přestavbu. Horkovzdušnou pistolí poměrně snadno šlo odstranit blur sklíčko které je tam jinak fest nalepené a násilím to nejde. Bayerova maska je pak oříšek, šlo jen kovovým (hodně tupým) hrotem, dřevem ani plastem nikoliv. Kus jsem schválně neoškrábal, zkusím ještě nějakou chemii...

Níže přikládám odkazy na pár fotek z přestavby a finální výsledek,
jinak vše funguje jako předím, jen na denní focení to bez externího UV-IR filtru není...což mi je ale fuk :D

https://www.dropbox.com/s/k52fpn2sfsym3 ... 1.JPG?dl=0
https://www.dropbox.com/s/hsef8hxnfjfl5 ... 2.JPG?dl=0
https://www.dropbox.com/s/eo2zwgs329347 ... 3.JPG?dl=0

Tak NEXíkům zdar!
VIXEN R200S 800mm f4;Paracorr 2;tele-extender R200S 1500mm f7,5
filtr kolo 2" ORION;Sony NEX5N moded & a6000
SY 12mm f2;135mm f2; Loxia 35mm f2
Losmandy GM8S RA OVISION
Lacerta M-Gen+ORION hledáček
SW 120mm+bino+AZ4
CANON IS 15x50
Bresser 10x50
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Sony NEX

#22

Příspěvek od Psion »

Pěkný, takhle to rozkuchat, to bych asi nedal :)
Uživatelský avatar
pitíčko
Příspěvky: 82
Registrován: 26. 01. 2013, 12:21

Sony NEX

#23

Příspěvek od pitíčko »

Pro čistě astrofoto je výstup na kabelovou spoušť super nápad...a ta rozborka je fakt šílená! :)
Dobson 254/1200 | FirstScope 76/300 | Trieder MEOPTA 10x50
TeleVue Nagler 13mm, TS HR Planetary 6mm, MEADE Super Plossl 26mm MC
EQ 3-2 v rekonstrukci, Canon 30Dm, SONY NEX 5n + pár manuálních objektivů
Uživatelský avatar
DaveN
Příspěvky: 45
Registrován: 23. 01. 2013, 23:48

Sony NEX

#24

Příspěvek od DaveN »

Ta fotka rozborky je s cvičného rozebírání utopeného kusu a je to chaos Funkční kus už jsem takto do atomu nepitval, ale i tak to vypadalo podobně, jen jsem si podrobně značil který šroubek kam patří. pak nebyl problém. Jediný na co jsem narazil je ten již zmiňovaný flexi kablík u LCD. Na konektoru z boardu mě vypadla pojistka kablíku a při vracení mi praskla, zachránilo mne vybrání tohoto dílu z utopeného kusu, jinak celkem pohodová přestavba bez nějakých záludností. Jen je to skutečně hodně hodně šroubků, v takto malém těle je vše namačané na sebe a dílů je poměrně dost, chce to zachovat klid a jde to. Vyhlížím teď počasí na otestování, zkusím sem pak dát nějakou fotku.
VIXEN R200S 800mm f4;Paracorr 2;tele-extender R200S 1500mm f7,5
filtr kolo 2" ORION;Sony NEX5N moded & a6000
SY 12mm f2;135mm f2; Loxia 35mm f2
Losmandy GM8S RA OVISION
Lacerta M-Gen+ORION hledáček
SW 120mm+bino+AZ4
CANON IS 15x50
Bresser 10x50
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

Sony NEX

#25

Příspěvek od Kyblik »

no ja si zacinam myslet, ze trapeni s modifikaci tehle minitelicek je trosku mimo misu (sam jsem modifikoval vyjmutim filtru tri NEXy), pominuli fakt, ze to jsou lehounke stroje a to, ze NEX5N ma vyjimecny cip plne srovnatelny s cipem od Canonu 5D MKII a slepsi dynamikou (mimo rozmer samozrejme), tak uz jsou zde pouze a jen same nevyhody pro pouziti na astrofotografii,,,

zasadni a nejvetsi problem vidim ten, ze nelze aplikovat starsi kalibracni sady, tyhle tela (mimochodem to delaji i tela rady Alpha A7) si samy a bez moznosti vypnuti kazdy mesic periodicky mapuji mrtve pixely na cipu, prisel jsem na to zcela nahodne, kdyz mi umrel pixel u nove Alphy A7S a technik v Sony servisu mi poradil figl se zpetnym posunem casu o mesic, telicko si udela temny snimek a namapuje senzor-jak ale pisu, pruser je ten, ze to dela i autonome bez moznosti vypnuti

dalsi velkou nevyhodou je uplna SW absence, treti strany nevyrabi naprosto nic a podpora astrosoftu je taky nulova

no a kapacita baterie, to je taky k placi, telo chcipne po hodine snimani s novou baterii mozna po hodine a ctvrt :-), nove Alphy A7 vydrzi i dve hodky-ale zatim nevim, jak obstoji v zime

............
Uživatelský avatar
DaveN
Příspěvky: 45
Registrován: 23. 01. 2013, 23:48

Sony NEX

#26

Příspěvek od DaveN »

Napájení mne také trápilo, baterie nic moc, při dlouhých expozicích se vybíjí dost rychle ale vyřešeno tímto - http://www.gme.cz/napajeci-zdroj-1a-1-5 ... 3-p767-100
a k tomu toto http://www.ebay.com/itm/AC-PW20-Power-A ... 3f3e871021
funguje to dobře, foťák teď běží z 12V externí baterie

nevím jestli si NEX-5N mapuje také mrtvé pixely jako a7, ale DF dělám stejně pokaždé
určitě pak vypínám kompenzaci dlouhé expozice či jak se ta funkce u Sony jmenuje,
DF to pak neodečítá a lze fotit jednu fotku za druhou

a prokletý SONY raw ARW formát? DSS si s ním poradí, stejně tak novější verze AdobeLightRoom (používám 5.2 a ten ARW umí jak z NEX5N , tak i s novějšího foťáku a6000),
Photoshop používám nějalou starou verzi a načítat ARW rawy neumí
Případně lze ještě použít Sony Image Data Converter, ten umí debayerizovat do tifu, ale nejlepší výsledky jsem měl zatím přímo při zpracování ARW souborů Deep Sky Stackerem, pro mne jako začátečníka se zdá být i nejjednodušší :)

Trochu nevýhodou u toho malého těla může být také zahřívání,
doporučuje se alespoň vyklopit display, případně ofukovat nějakým pidi větráčkem (prostor za vyklopeným LCD),
plocha za LCD je pak kryta samolepkou s povídáním, po odlepení se objeví mnoho otvorů = lepší odvětrání
co jsem měřil v kombinaci s větráčkem, teplota je pak hlavně po pár prvních expozicích stabilní a dál se už moc nemění
VIXEN R200S 800mm f4;Paracorr 2;tele-extender R200S 1500mm f7,5
filtr kolo 2" ORION;Sony NEX5N moded & a6000
SY 12mm f2;135mm f2; Loxia 35mm f2
Losmandy GM8S RA OVISION
Lacerta M-Gen+ORION hledáček
SW 120mm+bino+AZ4
CANON IS 15x50
Bresser 10x50
Uživatelský avatar
DaveN
Příspěvky: 45
Registrován: 23. 01. 2013, 23:48

Sony NEX

#27

Příspěvek od DaveN »

Ahoj, ještě se vrátím k té teplotě a chlazení bezrcadlovky od SONY. V létě jsem si na sebe vymyslel příšeru/ speciál na širokoúhlé focení mléčné dráhy tehdy mou novu alfou a6000. Zkoumal jsem šum a účinnost chlazení na jeho potlačení.
Testoval jsem na 5 minutových darkframech - výsledky bych tu rád sdílel, třeba to bude někomu inspirací.
Níže uvádím link na složku dropbox s výřezy z jpg (v případě zájmu mám i ARW) v plném rozlišení (střed fotky).
Celkem 4 obrázky. Testovací sestavu pak popisuji níže.

https://www.dropbox.com/sh/8xfexc64o475 ... j1p1a?dl=0
Testoval jsem doma v pokoji při teplotě 25C, nechlazené fotky jsou foceny vně boxu (foťák byl volně na stole)
1. obrázek nechlazený 1expozice
2. obrázek nechlazený 5expozice
3. obrázek nechlazený 10expozice
...Nexík se dost silně zahřívá s postupem času a šum přibývá, čidlo nalepené na zadní straně ukazovalo i přes 35C
4. obrázek je pak chlazený a6000 5expozice

Teplota uvnitř zalepeného a utěsněného boxu po 40minutách, po aktivaci Pelieru a vodního chlazení, byla +2C
Foťák byl těch 40min nutných k vymrazení boxu zapnutý ale nefotil
Po 3 expozici vylezla teplota uvnitř krabice zpět až na 6,5 stupňů a tam se již +- držela

Můj stručný závěr, je to mazec rozdíl chladit/ nechladit...
já vím, překvapivé:) Ale co si člověk sám neosahá...vždyť to znáte

Sestava se zkládá z krabice v které je Pelitierův článek (8A při 12V) osazený velkým hliníkovým chladičem s větrákem na studené straně a na teplé je stejně přilepené teplovodným lepidlem vodní chlazení původně k chlazení procesoru PC.
Výkon Peltieru je zvenku regulován poťáčkem/ proudovým regulátorem (původně LED stmívačem),
Otáčky ventilátoru uvnitř pak dalším poťáčkem (původem z ovládání ventilátoru pro PC)
Radiátor vodního chlazení je vyveden ven z krabice.
Dovnitř krabice pak vede i teplotní čidlo s multimetru pro kontrolu teploty uvnitř boxu.
Krabice je kartónový box, polepený z obou stran rozstříhanou karimatkou.
Celý Nexík je uvnitř a ven kouká pouze 12mm SAMYANG.
Tělo fotáku je uchyceno přes stativový závit k liště a ta už k montáži.

Foto sestavy z akce (Neratov) zde -
https://www.dropbox.com/s/5fg0b1m8rg4qg ... 2.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/p4tjot0559ac0 ... e.JPG?dl=0

Výsledné foto pak určitě zcela neodpovídá vynaloženému úsilí, ale zábava s tím byla velká, hlavně při konstrukci :)
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=D ... 602500.jpg
Dám to někdy brzy znovu a snad lépe, sestava tu čeká

David.
VIXEN R200S 800mm f4;Paracorr 2;tele-extender R200S 1500mm f7,5
filtr kolo 2" ORION;Sony NEX5N moded & a6000
SY 12mm f2;135mm f2; Loxia 35mm f2
Losmandy GM8S RA OVISION
Lacerta M-Gen+ORION hledáček
SW 120mm+bino+AZ4
CANON IS 15x50
Bresser 10x50
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Sony NEX

#28

Příspěvek od vla »

Nedávno zde byly snímky při 27°C, teď při 25°C, chlapi neblbněte, to je pro praxi k ničemu, takový teplota u nás v noci prakticky nejsou. Daleko efektivnější by bylo dělat testy při cca 15°C, max 20°C, které u nás v létě běžně bývají. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 537
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Sony NEX

#29

Příspěvek od altoz »

Nedávno zde byly snímky při 27°C
vla: Pokud jsi měl na mysli tenhle příspěvek:

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 4747/85#85

věř že data k němu (M57) byla pořízená nechlazeným foťákem za krásné ač teplé letní noci. I s takovým materiálem musíme pracovat a mám za to, že to není až tak úplně zcestné. :D

Pokud jsi však měl na mysli něco jiného, omlouvám se za OT a už mlčím. :-X
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
ufonek
Příspěvky: 158
Registrován: 02. 01. 2015, 03:14
Věk: 44

Sony NEX

#30

Příspěvek od ufonek »

Ahoj lidi nemate někdo nejaky Intervalometer , nebo kde by se dal koupit k Sony Nex5?
diky

uff ;)
Odpovědět