Výběr DSLR

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr DSLR

#211

Příspěvek od MayJ »

Díky za typ. Mám možnost koupit Canon 300D ale ten nemá živý náhled, jak tedy se zaostřováním?
Moc díky
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr DSLR

#212

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

1.) Udělat pokusnou fotku
2.) Přeostřit
3.) Pokračuj bodem 1, dokud nebude dobře zaostřeno.

Pro delší ohniska je ideální pomůckou bachtinova maska.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Výběr DSLR

#213

Příspěvek od Bill »

MayJ píše:Díky za typ. Mám možnost koupit Canon 300D
Asi bych zvážil něco jiného. Je to už starší kousek - trpí na eletroluminscenci, pokud by jsi ho chtěl ovládat z počítače, tak nejsou drivery pro 64bitové OS...

Upravenou 40D nebo něco podobného koupíš za pár kaček...
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=21362

Vzhledem k ceně zbytku vybavení je to zanedbatelná částka.
M:736 750 113
Astronóm Samuel
Příspěvky: 52
Registrován: 07. 10. 2016, 14:31
Bydliště: Komárno, Slovensko
Věk: 17
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr DSLR

#214

Příspěvek od Astronóm Samuel »

Vedel by mi niekto odporučiť Nikon Coolpix P900? Prípadne kúpiť fotoaparát(Nikon Coolpix P900) alebo radšej ďalekohlad.
Astronóm Samuel
AD 800, Binokulár 8x30, Binokulár 10-30x60, Canon 450d, Objektív Canon EF-S 18-55mm, Montáž EQ2 s fotohlavou, EQ2 motor, Statív Hamma Traveller 163 Ball

http://my-astronomy.webnode.sk
viator
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: Výběr DSLR

#215

Příspěvek od viator »

Samo, nepíšeš k čomu by Ti mal niekto doporučiť ten fotoaparát. Skús napísať na čo ho chceš používať, čo od fotoaparátu očakávaš....
Len tak Ti môže niekto odpovedať - z tvojej otázky totiž nevyplýva čo plánuješ.... ( fotoaparát ? ďalekohľad ? )
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Astronóm Samuel
Příspěvky: 52
Registrován: 07. 10. 2016, 14:31
Bydliště: Komárno, Slovensko
Věk: 17
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr DSLR

#216

Příspěvek od Astronóm Samuel »

Pozorovanie a samozrejme fotenie deep-sky objektov.
Astronóm Samuel
AD 800, Binokulár 8x30, Binokulár 10-30x60, Canon 450d, Objektív Canon EF-S 18-55mm, Montáž EQ2 s fotohlavou, EQ2 motor, Statív Hamma Traveller 163 Ball

http://my-astronomy.webnode.sk
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Re: Výběr DSLR

#217

Příspěvek od Naburko »

A ako chceš ten coolpix pripevniť k ďalekohľadu? A akým ďalekohľadom chceš to DSO fotiť?
viator
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: Výběr DSLR

#218

Příspěvek od viator »

Na vizuálne pozorovanie deepSky objektov by bol vhodný ďalekohľad s väčším priemerom objektívu. Tu sa hodí typ newton a priemer aspoň 200mm, ktorý má vzhľadom na priemer objektívu príjemnú cenu. Na fotografovanie sa zas hodí paralaktická montáž s pohonom. Pre začiatok a kratšie ohniská objektívu fotoaparátu by isto vyhovel aj paralaktický ( pántový ) stolček - sám som takto začínal s domarobeným stolčekom a ohniskami do 200 mm. Ak by si ale chcel fotografovať deepSky objekty dlhším ohniskom ( nad cca. 300 mm ), takmer určite budeš potrebovať montáž, ktorá umožňuje pointáciu. Ako fotoaparát by som si ale rozhodne vybral zrkadlovku - aj bazárovú...

Možno by Ti pomohlo pohľadať tu na fóre témy, ktoré Ťa zaujímajú a prečítať si tam niečo. Je tu dosť užitočných informácií.

Peter
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Výběr DSLR

#219

Příspěvek od Rekmarik »

Měl bych dotaz (omlouvám se pokud je příliš stupidní, nemám až zas tak dobře pročtené astrofocení)

1. uvažuju o koupení bazarové DSLR - Canon eos600D - kolik snímků je už příliš, abych nekupoval něco příliš ojetého ? Pokud se proklamuje 10.000,- dá se s tím počítat ? To není myslím mnoho že ?
2. Krom normálního focení bych rád využil i na Měsíční krátery,mraky letadla atd ... Tady předpokládám taky nebude problém - bude možné využít např. i full hd záznam tak jako se třeba natáčí kamerka ?
A nebo se vyplatí si připlatit a jít do 60D ? (měl jsem ji pučenou, je super, ale taky už drahá)

Mým primárním cílem není astrofocení, ale mám představu, že by to snad mělo jít na jasné objekty - nedokážu zhodnotit, jestli se vyplatí připlatit obecně a jít třeba do té 60D a nebo vzít 600D a nebo to je spíš jedno ...?

Není to asi přímo dotaz do astrofora - ale vím že tu mnozí z vás mají zkušenosti s těmito řadami EOS, budu rád za nějaou zkušenost - 600D vers 60D, a množství nacvakaných snímků versus opotřebovanost - Díky !
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Výběr DSLR

#220

Příspěvek od Dansemacabre »

1) limitní množství cyklů závěrky u starších zrcadlovek je kolem 100.000, novější (Mark XY) zvládají i víc. Pokud má foťák nacvakáno kolem 10k, tak ho kupuješ "skoro nový". Osobně jsem předloni kupoval dvě těla 40D s nacvakanými 40 a 45 tisíc a myslím, že mi závěrka ještě na pár let vydrží :)
2) natáčení videí měsíce/planet použít půjde, ale nikdy se nedostaneš na tak krátké dílčí expozice jako u kamery. Delší expozice na jednotlivé framy videa = silnější vliv seeingu. Při nižším rozlišení videa se dostaneš nejlépe na 1/60 na snímek, to už se imho dá.
Na astrofocení se vyplatí modifikace, jinak jsi limitovaný na galaxie a hvězdokupy a z červených mlhovin nenafotíš skoro nic.

Side-by-side srovnání http://snapsort.com/compare/Canon-600d- ... _60D/specs - jsou skoro stejné, zásadnější rozdíly jsou v počtu ostřících bodů (60D to má řešené lépe), v životnosti baterky (60D zvládne 2,5x snímků víc než 600D) a počtu funkcí (60D má víc možností nastavení a je víc "profi").
Naposledy upravil(a) Dansemacabre dne 28. 03. 2017, 14:21, celkem upraveno 1 x.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Výběr DSLR

#221

Příspěvek od Rekmarik »

Dansemacabre píše:Na astrofocení se vyplatí modifikace, jinak jsi limitovaný na galaxie a hvězdokupy a z červených mlhovin nenafotíš skoro nic.
Díky za info, V různých forech se dá dočíst, že 60D je více odolná proti vlhkosti, ale vzhledem k tomu že nehodlám to mít přes noc na teleskopu, tak to asi není třeba řešit - na těch pár snímků co cvaknu.
A co se týká modifikace, no nevim jestli má něco takového cenu, když to chci využít u žduchacího Dobsona :)
Podle těch různých srovnání mi z toho vychází, že tyto modely jsou si velmi podobné a že pro moje účely postačí i ta nižší řada.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Výběr DSLR

#222

Příspěvek od Dansemacabre »

Jestli to máš ke žďuchací čtyřstovce, tak je to úplně jedno, protože z DSO nenafotíš rozumně nic - leda bys to dal na automatickou poncetku a i pak půjdou expozice jen tak krátké, že jich budeš potřebovat hafo hafo (třeba 1000x3 sec) a odvaříš si závěrku dřív než bys čekal. Na videa měsíce a planet tam bude pro změnu světla v primárním ohnisku až moc. Měsíc přes single snímky na nízké iso a rychlý expoziční čas půjde v pohodě, když se povede ho dobře zaostřit (a to jde blbě, pokud ujíždí ze záběru).
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Výběr DSLR

#223

Příspěvek od Rekmarik »

Dansemacabre píše:Jestli to máš ke žďuchací čtyřstovce, tak je to úplně jedno, protože z DSO nenafotíš rozumně nic - leda bys to dal na automatickou poncetku a i pak půjdou expozice jen tak krátké, že jich budeš potřebovat hafo hafo (třeba 1000x3 sec) a odvaříš si závěrku dřív než bys čekal. Na videa měsíce a planet tam bude pro změnu světla v primárním ohnisku až moc.
Takový blázen nebo "nadšenec" zase nejsem - mě jde čistě jen o ten Měsíc a jak jsem psal třeba atmosferické jevy, mraky, zdokumentovat světelné čepice na horizontu a tak ... Myslím že ta 600D bude pro mě dostačující až až - zvlášť pokud není rozdíl v čipu, v ISO, a vyklápěcím displeji, který je velmi dobrá vychytávka.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Výběr DSLR

#224

Příspěvek od Dansemacabre »

Kvalita a rozdíly se projeví víc v objektivu. S dobrým sklem a starou zrcadlovkou můžeš pořídit nádherné fotky, zatímco s blbým sklem ti ani 6D mk III nepomůže ;) Novější Canoní seťáky 18-55 nejsou zas tak strašné (i když kolegové profíci budou mít asi jiný názor) a pevnou 50/1,8 pořídíš taky za hubičku. Měsíc by mohl jít s vhodnou redukcí i afokálně za okulárem.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Výběr DSLR

#225

Příspěvek od Dansemacabre »

Rovnou to rozšířím o vlastní dotaz: jelikož CCD/CMOS kamery s filtry jsou astronomicky drahé, zvažuju teoretickou možnost upgradovat do budoucna spíš foťák (a zapomenout na úzkopásmo). Má s ohledem na poměr cena/přínos k aktuálnímu stavu smysl upgradovat z 40D na nějaký pasivně chlazený modifikovaný fullframe (6D?)? Moje možná trochu naivní představa je, že novější modely budou mít oproti 40D vyšší citlivost a výrazně menší šum i samy o sobě bez přidaného chlazení (a jo, vím, že mi fullframe bude na refráku trochu vinětovat).
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Odpovědět