Výběr DSLR

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Výběr DSLR

#31

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Nemám rád, když se při porovnávání kvality používají slova jako "válcuje.." a "mnohem lepší..". Docela by mne zajímalo, kdo tady viděl fotografie z diskutovaných těl a ještě je mohl mezi sebou porovnat.. Pod přirovnáním "válcuje konkurenci" si já představuji třeba to, že šum na ISO 1600 je stejný jako u konkurence při ISO 400. Ale nic takového, a to ani z daleka, se tady neodehrává.

Pokud si chcete porovnat velikost šumu u vybraných zrcadlovek s nosem u monitoru s metrovou zvětšeninou, pak můžete nejlépe zde :

http://www.dpreview.com/reviews/nikond5100/19

1. - nahoře si zvolte RAW nebo JPEG a ISO, toto bude pak stejné u celé čtveřice těl, které chcete porovnávat.
2. - u jednotlivých DSLR, které si samozřejmě můžete navolit ( dole ), lze citlivost měnit také individuálně
3. - obdélníčkem na foto studiové scény si můžete myší vybrat jakýkoliv detail, což vřele doporučuji, abyste viděli, jak se chová šum u různých barev, světel a stínů, na přechodech..Ale taky jak se zachovávají detaily, atd.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Výběr DSLR

#32

Příspěvek od SIRIUS_758 »

NIKON 5100 má stejný čip jako NIKON D7000 a jako můj PENTAX K-5. Je to jeden z nejlepších čipů APSC vůbec, především svou dynamikou..Ovšem kolik z vás fotí běžné denní snímky do RAWu a pak vše upravuje a např. tahá ze stínů, co to dá..?

Je potřeba se navíc dívat i na jiná hlediska - a z těch je NIKON D5100 u mne dost mizerný foťák - špatně se drží, podprůměrný hledáček, neohrabané ovládání a plasťák odpovídající low-end třídě. Začátečník si třeba zvykne, protože nic jiného v ruce nedržel..
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr DSLR

#33

Příspěvek od MilAN »

Mnozí naopak ocení živý náhled na dobrém displeji s velkým rozlišením a možností naklápět a natáčet . Navíc výborný čip, asi nejlepší ze všech možných " plasťáků" v podobné cenové hladině.
P.S. : ten plast něčemu vadí, kromě pocitu, že jsem si koupil něco "bytelného", vypadajícího jako profi - ale čeho se stejně po 3 - 4 letech zbavím a vyměním ze něco "lepšího " :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Výběr DSLR

#34

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ostatní hlediska si musí každý zhodnotit sám..Já jsem poukázal na to, že žádné dramatické rozdíly v kvalitě výstupu diskutovaných těl se tady čekat nedají. Chci-li slušný stroj na denní focení, tak konkrétně u mne je otázka držení těla a provedení hledáčku velmi důležitá..právě proto, že si kupuji zrcadlovku, ne kompakt. Nepřesvědčí mne u toho Nikona ani ten výklopný display, který je neocenitelný u kompaktu, ale tady akorát tak na makro a možná trochu na to astro..vyjma nadšenců, akčních fotografů, kteří budou fotit v davu s foťákem nad hlavou ;D Nikoní 5100ka je bohužel hodně ovlivněna marketingem - jak zmršit foťák, abych si připlatil na dražší D7000.. Ne že by to jiné firmy nedělaly.

Myslím, že dobře to někde výše napsal Honza Ebr - hodně bych se rozhodoval i podle objektivů.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Výběr DSLR

#35

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Jenom co se týče toho plastu, to já osobně považuju za největší výhodu těch nejlevěnjších těl. Jsou fakt o hodně lehčí, než ty "profesionálnější" cihly z vyšších řad. Dodnes jsem nepochopil, k čemu někomu ta "bytelnost" u foťáku je. To ho pravidelně házíte z okna? Naproti tomu nízká hmotnost se hodí z mnoha důvodů - například na lehčím foťáku udržím delší čas z ruky.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Výběr DSLR

#36

Příspěvek od vla »

Jenže to je dáno celkovou velikostí, levná těla jsou malá a proto lehká, většinou se u nich skořepina kombinuje ocel + plast. Profi jsou velká a těžká, přestože skořepina je dural atd. + plast.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Výběr DSLR

#37

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Honzo, tady neplatí to, co např. u triedrů - že u těžkého se unaví ruce. Tady je podstatné rozhýbání těla exponováním, bez ohledu, zda je, či není stabilizace obrazu..A zde je výhodou těžší tělo. Navíc levné, tedy vesměs plastové DSLR, nemají tak kvalitně odtlumené zrcátko a odhlučněnou závěrku, oboje tedy víc rozhýbávají tělo.
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 425
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Výběr DSLR

#38

Příspěvek od Jarous1 »

Zrcátko se u těchto lepších strojů dá předsklopit. Takže to pak při každé expozici nemlátí s celým foťákem.
Jinak si celkem myslím, že zrovna to plastové tělo je u astro použití spíše výhodou, ne ? Minimálně proto, že pak méně zatěžuje a nepáčí celý okulárový výtah. O výhodě v podobě působení nižší váhy na montáž snad psát nemusím.
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr DSLR

#39

Příspěvek od MilAN »

Navíc levné, tedy vesměs plastové DSLR, nemají tak kvalitně odtlumené zrcátko a odhlučněnou závěrku, oboje tedy víc rozhýbávají tělo.No jo, ale přesně takhle by to přeci mělo správně být vždycky, ne ? Za více peněz více kvality a naopak. Pokud tedy ten rozdíl v ceně je úměrný kvalitě, potom nejde laciný foťák kritizovat za to, že nemá vlastnosti jako ten drahý. Tady si každý musí určit své priority.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Výběr DSLR

#40

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Honzo, tady neplatí to, co např. u triedrů - že u těžkého se unaví ruce. Tady je podstatné rozhýbání těla exponováním, bez ohledu, zda je, či není stabilizace obrazu..A zde je výhodou těžší tělo. Navíc levné, tedy vesměs plastové DSLR, nemají tak kvalitně odtlumené zrcátko a odhlučněnou závěrku, oboje tedy víc rozhýbávají tělo.
Tak je to možná u mě taky otázka zvyku. Ale držel jsem v ruce zástupce všech hlavních řad Canonu a vždycky jsem byl docela rád, když jsem se vrátil ke svojí 1000D či později 1100D. Asi to souvisí s tim, že já mám obecně dost nestabilní ruce .... takže co nějaké rozechvění expozicí, když celá ta věc poskakuje už předtim - tam by mi samozřejmě naopak pomohla ta stabilizace, ale tu já v ničem nemám.

Nebavím se tu o dalších mechanických vlastnostech, třeba zrcátko je fakt strašně hlučné u té mojí 1100D oproti vyšším modelům a to už trochu vadí i při wildlife, ani o vlastnostech jiných - ale prostě čistě subjektivně bych jen kvůli "plastovosti" něco neodsuzoval. To je stejné jako s tím 50/1,8 - to je objektiv kompletně z plastu a pokud bych s ním fotil denní foto, asi by si to brzo odskákal, ale na astro, kde ho vytáhnu jednou za uherskej rok a celou noc jenom nehybně leží na foťáku, je to za tu cenu suverénně nejlepší sklo.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Výběr DSLR

#41

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Pánové,

- kolegovi Regulovi tady byl doporučen NIKON 5100 na běžné DENNÍ focení a já reaguji od začátku dle této skutečnosti. Takže nějaké předsklopení zrcátka, a tak sem moc nepatří..
- lehčí tělo se snáz exponováním rozhýbe a špatně odtlumené zrcátko a stejně tak závěrka to ještě zhoršuje..Tedy nekritizuji laciný foťák, že plaší zvěř v lese..jen jsem Honzovi vysvětloval zkušenosti fotografů s lehkými těly..
Uživatelský avatar
dirka
Příspěvky: 56
Registrován: 22. 04. 2011, 17:41

Výběr DSLR

#42

Příspěvek od dirka »

Dobrý den, chci se zeptat, jak je to s ukládáním snímku do RAW u zrcadlovek Sony. Nedávno se v jiném vlákně probíralo, že např. u Nikonu je to problémovější při zpracování snímků. Děkuji.
S-W UWA 5 mm,plössl 6 mm, Sony A 58
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Výběr DSLR

#43

Příspěvek od Bill »

Náhodou jsem našel kvantové účinosti DSLR:

http://www.dpreview.com/forums/thread/2750802

Pokud to tady někde je, tak klidně smazat. Jenom je třeba porovnávat snímače stejné velikosti, větší plocha zachytí více světla i když má menší účinnost.

Zajímavý je i tento článek - porovnání sensorů DSLR i některých komerčních - KAF-8300 ...

http://www.clarkvision.com/imagedetail/ ... e.summary/


Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
pitíčko
Příspěvky: 82
Registrován: 26. 01. 2013, 12:21

Výběr DSLR

#44

Příspěvek od pitíčko »

Prosím vás, doma mi leží Canon 30D, který už na denní focení nevyužiji. Poraďte mi, co s ním na astrofoto? Modifikovat, nebo prodat a pořídit něco jiného bazarového "plastového", tímpádem lehčího, třebas i s výklopným displayem, lepším snímačem...a také jej samozřejmě modifikovat.
Dobson 254/1200 | FirstScope 76/300 | Trieder MEOPTA 10x50
TeleVue Nagler 13mm, TS HR Planetary 6mm, MEADE Super Plossl 26mm MC
EQ 3-2 v rekonstrukci, Canon 30Dm, SONY NEX 5n + pár manuálních objektivů
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Výběr DSLR

#45

Příspěvek od MMys »

Já bych to snad modifikoval. Má to větší pixely, než současné mnohamegapixelové DSLR, což je spíš plus. A za cenu, za kterou to prodáš, novej, byť plasťák, nekoupíš. Kovová těla se také za provozu budou líp chladit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět