Foťák na astronómiu

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Foťák na astronómiu

#16

Příspěvek od MP »

Ten Pentax LX ani nepocitej - tezko ho sezenes, vzhledem ke stari nebude moc levny a kdyby se v nejakem bazaru objevil nejaky v dobrem stavu, tak ho okamzite koupim ja . Nikon FM2 nema to predsklapene zrcatko a nema vymenne hledacky, jenom matnice. Je urcite lepsi, nez nejaka Praktica a v bazarech jich je celkem dost. Ted se vyrabi Nikon FM3A, ktery je prakticky stejny, jen ma navic i casovy automat ( tzv. elektromechanicka zaverka - elektricky automat, ale manualne funguje i bez baterek - s tim prvni prisel prave ten Pentax ). Nikon F3 ma navic ty vymenne hledacky a nezavisle sklopne zrcatko, ale je drazsi ( starsi v bazaru stoji zhruba stejne, co novy FM3A ). Praktic je po bazarech spousta a levnych, chce to jen vybrat nejakou v solidnim stavu. Ale zrcatko u nich tak dobre tlumene neni a neda se sklopit predem. Vymenne hledacky maji jenom typy VLC.

Tak to je strucny vycet rozdilu. Slusne fotografovat oblohu jde se vsemi a celkem u nich plati, ze cim vetsi cena, tim vice vyhod. Takze pokud chces "nejlepsi", je to ten Nikon F3.

U stare Prakticy je dalsi vyhodou dostupnost spousty levnych objektivu se zavitem M42. U Nikonu na ne budes potrebovat redukci. Originalni Nikonovske objektivy jsou take dost drahe.


Jeste jsem si vzpomnel na jednu moznost - Nikon FM10. To je jednoducha, levna, plne mechanicka zrcadlovka, funkcne odpovidajici Praktice, ale kvalitnejsi ( lepe tlumene zrcatko apod. ). Nema zadne extra vymozenosti, ale je ze vsech manualnich Nikonu nejlevnejsi. Dela se i "elektricka" varianta FE10 s jednoduchym casovym automatem.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

Foťák na astronómiu

#17

Příspěvek od Prda »

Myzer napsal: V podstate su na vyber teda 3 tipy: Nikon FM2, Pentax LX a ta Practica.

Nezapomeňte na Olympus OM-1: plně mechanický, 490g, předsklopné zrcadlo, 13 ks vyměnitelných matnic, lehké natahování závěrky. Více na http://www.paladix.cz/rs/clanek.php?aid ... 18&hledej=. Pátral jsem po něm v bazarech, ale po cca 3 týdnech jsem to vzdal a zakoupil SR Braun 2000 (pentax K bajonet, což je výhoda), 434g!, multiexpozici umí také. Ovšem má tmavší matnici s fresnelovou čočkou a klínem a oficiálně se nevyměňuje. Taky má dost razantní závěrku, ale to řeším předsklopením zrcátka. Stálo mě to 5000Kč nové. Více na http://www.braun-phototechnik.de/E/Prod ... 2000pk.htm

Také vyhovuje Nikon FM3A, 570g, (3ks matnic), Ricoh KR-5super2 (Pentax bajonet).

Mějte se,
Prďa

Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

Foťák na astronómiu

#18

Příspěvek od Prda »

Prda napsal:
..oficiálně se nevyměňuje. Taky má dost razantní závěrku, ale to řeším předsklopením zrcátka.

Sám sebe musím opravit .. Razantní je obojí - jak sklopení zrcátka, to řeším tím předsklopením, tak závěrka - to ale jenom v porovnání např. s Canon AE. Nevadilo to ani při focení planet (expozice do jednotek vteřin), takže to určitě nevadí ani při focení deep-sky.

Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Foťák na astronómiu

#19

Příspěvek od Myzer »

MP napsal: Ten Pentax LX ani nepocitej - tezko ho sezenes, vzhledem ke stari nebude moc levny a kdyby se v nejakem bazaru objevil nejaky v dobrem stavu, tak ho okamzite koupim ja  :D . Nikon FM2 nema to predsklapene zrcatko a nema vymenne hledacky, jenom matnice. Je urcite lepsi, nez nejaka Praktica a v bazarech jich je celkem dost. Ted se vyrabi Nikon FM3A, ktery je prakticky stejny, jen ma navic i casovy automat ( tzv. elektromechanicka zaverka - elektricky automat, ale manualne funguje i bez baterek - s tim prvni prisel prave ten Pentax ). Nikon F3 ma navic ty vymenne hledacky a nezavisle sklopne zrcatko, ale je drazsi ( starsi v bazaru stoji zhruba stejne, co novy FM3A ). Praktic je po bazarech spousta a levnych, chce to jen vybrat nejakou v solidnim stavu. Ale zrcatko u nich tak dobre tlumene neni a neda se sklopit predem. Vymenne hledacky maji jenom typy VLC.

Tak to je strucny vycet rozdilu. Slusne fotografovat oblohu jde se vsemi a celkem u nich plati, ze cim vetsi cena, tim vice vyhod. Takze pokud chces "nejlepsi", je to ten Nikon F3.

U stare Prakticy je dalsi vyhodou dostupnost spousty levnych objektivu se zavitem M42. U Nikonu na ne budes potrebovat redukci. Originalni Nikonovske objektivy jsou take dost drahe.


Jeste jsem si vzpomnel na jednu moznost - Nikon FM10. To je jednoducha, levna, plne mechanicka zrcadlovka, funkcne odpovidajici Praktice, ale kvalitnejsi ( lepe tlumene zrcatko apod. ). Nema zadne extra vymozenosti, ale je ze vsech manualnich Nikonu nejlevnejsi. Dela se i "elektricka" varianta FE10 s jednoduchym casovym automatem.

Takze ak uvidim Pentax LX mam ho rychlo zobrat. :)
Dobre mi znie aj ten Nikon FM10. Tie redukcie na lacnejsie objektivy je bezne dostat? Aka je ich cca cena?
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Foťák na astronómiu

#20

Příspěvek od MP »

Prda napsal:

Nezapomeňte na Olympus OM-1:


Ten je dobry ale asi ho nesezenes, nebo bude drahy, nebo hodne "jety" ( neco jako ten Pentax LX ). A novejsi typy ( OM-3Ti a OM-4Ti s titanovymi tely ) jsou spis pro profesionaly nebo multimilionare.

Ten Braun je take dobry, koncepcne podobny starym Prakticam, ale je novy a ma vicenasobne expozice. Jen nevim, jestli bude mit stejnou vydrz ( chybi mi tam ta tradice bytelnych fotaku, jako maji ti ostatni vyrobci ). Docela rad bych si ho prohledl po nafoceni 5000 fotek v mrazu, vlhku apod. a po nekolika padech ze skaly ( to maji za sebou ty moje Prakticy i kdejaky Nikon ). Treba bude i potom skvele fungovat, ale zatim nevim.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Foťák na astronómiu

#21

Příspěvek od MP »

Myzer napsal:

Dobre mi znie aj ten Nikon FM10. Tie redukcie na lacnejsie objektivy je bezne dostat? Aka je ich cca cena?

Redukce na M42 ( stary Pentax, Praktica rady L, Zenit apod. ) se bezne delaji pro vsechny mozne fotaky a pokud nesezenes hotovou, tak ti ji v kdejakem servisu udelaji na zakazku za par stovek. Jen se pripravis o takove veci, jako zavirani clony az pri expozici nebo elektricky prenos clony - vsechno pak funguje jen v ciste manualnim rezimu.

Nikon FM10 stoji u Skody necelych 9000 i s objektivem ( FM3A 25000 bez objektivu ), ale mel by sis pospisit, protoze se uz myslim prestal vyrabet, takze se casem i prestane prodavat. Ale v bazarech jsou obcas videt za necelou polovinu. Nema to zadne vymozenosti - predsklapene zrcatko ani vymenne hledacky ani matnice. Je to jen jednoducha, solidne udelana zrcadlovka.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Foťák na astronómiu

#22

Příspěvek od FunTomas »

Co sa tyka redukcii, nespoliehal by som sa moc na ne. Raz som mal v ruke redukciu M42->Canon FD a neslo doostrit objektiv. Z toho dovodu si ju musim dat vyrobit.
Rovnaky problem mal kamos s Nikonom. Redukcia M42->Nikon neumoznila doostrit objektiv. To je vraj tym, ze Nikon ma najvacsiu vzdialenost od bajonetu po rovinu filmu. Mohol by to niekto zmerat, kto ma Nikon a niekto kto ma Prakticu. Potom by sa dalo zistit, ci je funkcna podobna redukcia aspon teoreticky.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
petrpa
Příspěvky: 32
Registrován: 23. 11. 2003, 16:44
Kontaktovat uživatele:

Foťák na astronómiu

#23

Příspěvek od petrpa »

Ahoj ve spolek

osobne si myslim, ze zminovany Pentax LX je zbytecne velkej kanon na astrofotografii. Myslim si, ze pokud clovek chce opravdu neco mechanickeho, tak hodne slusny je treba Pentax K1000, ktery se vyrabel do roku 1997 a je bezne k mani ve slusnem stavu za cca. 4kKc. Pro priznivce LX stoji za uvahu model Pentax MX coz je levna varianta LX a jeho cena se v bazarech taky pohybuje okolo 4 - 5kKc, ale neni moc k videni. Ja sam ale pouzivam bezne plne elektronicke zrcadlovy (Z1p, MZ-S a nove i *istD) a nevidim v tom zas zadnej vetsi problem. Jen je potreba mit poradne baterky :). Redukce z K bajonetu na M42 je bezne k mani za par stovek.

Petr.
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Foťák na astronómiu

#24

Příspěvek od Paaja »

Na www.grafika.cz konkretneji http://www.megaprint.cz/sluzby/bazar_pr ... index.html jsem narazil na prodej Olympusu OM-1 ze severni Moravy. Kdyby nekdo mel zajem, podivejte se. Ja se neinformoval, je to pro me dost z ruky.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
Jura_S.
Příspěvky: 59
Registrován: 09. 06. 2003, 01:33

Foťák na astronómiu

#25

Příspěvek od Jura_S. »

Včera jsem pobíhal po pražských fotobazatech (Škoda,Pazdera) a mají tam jako vždy solidní výběr použitelných zrcadlovek. Značku Olympus OM-1 tam najdete pokaždé a to několik kusů. Přístrojů OM-1 se objevuje celkem dost a ceny jsou od 3000 do 6000 podle stavu a objektivu.
ps. toto není reklama - jen tak mimochodem u Pazderu mají parádní OM-1 v černé barvě s objektivem Zuiko 50/1,8 za 4500.  ;)
http://kukdotmy.wz.cz&&MEADE LX50 10"
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Foťák na astronómiu

#26

Příspěvek od Paaja »

Prda si o neco vyse stezoval na nedostupnost OM-1. Uvazuji o klasice pouzitelne nejen na astro, ale i na bezne foto. Skoda, ze objektivy od Olympusu nejsou lehce pouzitelne u jinych znacek nebo u digitalu. Napr. Nikon i Canon napr. maji analogova i digitalni tela s jednou sadou objektivu, to u Olympusu nehrozi.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Foťák na astronómiu

#27

Příspěvek od MP »

To jsem si spis stezoval ja - uz dlouho jsem nevidel zadny v solidnim stavu, ale treba jsou, tolik to zase nesleduji.

Jenom pro uplnost : OM-1 ma predsklapene zrcatko a vymenne matnice ( ne hledacky ). Pasuji na nej objektivy Zuiko ( dost drahe, neslucitelne s jinymi systemy, ale celkem kvalitni ). Zaverka a zrcatko davaji trochu vetsi rany, nez u Nikonu, ale s predsklopenim zrcatka je to v pohode. Jinak to nema zadne extra vymozenosti - je to klasicka mechanicka zrcadlovka. Pokud neni moc opotrebovana ( hlavne zaverka ), tak za tech 4500 stoji.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Foťák na astronómiu

#28

Příspěvek od Myzer »

Este si to premyslim ???a dam potom vediet. Az tak to neponahla.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Foťák na astronómiu

#29

Příspěvek od Paaja »

Vzhledem k tomu, že mám foťák v opravě (závěrka kaput, oprava za cenu foťáku), tak se porozhlížím po analogu na astro. Narazil jsem na Nikon F3 za přijatelnou cenu, ale zatím mě odradila ta záležitost s nedoostřovatelností M42 objektivů (Rubinar prý jde, ale to je slabá útěcha). Není nějaký pokrok ve vytvoření redukce odstraňující tento neduh?
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Al

Foťák na astronómiu

#30

Příspěvek od Al »

S redukcemi je to vždy o tom, jaká je vzdálenost příruby objektivu od roviny filmu. Například klasická M42x1 má tuto vzdálenost 45,5mm, stejně je na tom Pentax K bajonet.
U systémů, kde je tato vzdálenost větší (např. Olympus OM 46mm, Nikon 46,5mm ...), brání příruba bajonetu na těle fotoaparátu v umístění objektivu M42 do správné vzdálenosti od filmu, takže pouze mechanická redukce bez optického členu neumožní zaostření objektivu na nekonečno. (Z Rubinaru se pro astronomické účely vyndavá zarážka uvnitř objektivu, proto zde zaostření možné je.) Pokud vím, někteří výrobci vyrábí pro tyto systémy speciální redukce, které pomocí optického členu tento jev obchází, ale jsou poměrně drahé a těžko sehnatelné, navíc další optický prvek degraduje optické vlastnosti objektivu.
U systémů, kde je tato vzdálenost menší, nebo stejná jako u M42 (Canon EOS 44mm, Canon FD 42mm, již zmíněný Pentax ...) , redukce běžně existují a z pohledu zaostřování fungují bez problému.
Takže - pokud se rozhodnete pro systém Nikon, nebo Olympus, budete v případě klasických objektivů odkázáni pouze na objektivy s patřičným bajonetem.
Odpovědět