SSD disky a zpracovani astrofotografii

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
weszter
Příspěvky: 163
Registrován: 15. 02. 2013, 21:51
Bydliště: Pardubice
Věk: 47

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#31

Příspěvek od weszter »

dle mých zkušeností je SSD mírně spolehlivější než klasický otáčivý.
Nutno ovšem upozornit na technologicky omezenou životnost SSD disků, obzvláště potom MLC. Technologicky mají limitní počet zápisů, které lze provést. Dlužno dodat, že prakticky i při náročném použití by měl SSD disk vydržet déle než zbytek notebooku...
Obnovovat data z poškozených disků je peklo a hodně to stojí, proto: zálohovat, zálohovat a zase zálohovat
Explore Scientific 12" UltraLight Dobson, Celestron ED80, iOptron CEM40, Classic Cassegrain 8"
Uživatelský avatar
Fieldy-cz
Příspěvky: 336
Registrován: 22. 04. 2012, 10:28

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#32

Příspěvek od Fieldy-cz »

Tohle je pro mě nová informace, o té spolehlivosti. Na druhou stranu, pokud by byla alespoň srovnatelná s HDD tak myslím, že není so řešit. A vzhlefm k tomu co slyším od známých a občas i čtu, dnešní elektronika je opravdu spotřební a to včetně NTB. Pro SSD by snad neměl být problém jej v životnosti trumfnout :-)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#33

Příspěvek od Bill »

Na druhou stranu, pokud by byla alespoň srovnatelná s HDDAle při náročnějším použití rozhodně není! Prostě technologie má na rozdíl od otáčivého disku omezený počet zápisů a pak je konec. :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 424
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#34

Příspěvek od Jarous1 »

Nechci se vám do toho moc motat, ale ono to není asi zas tak žhavé.
Viz tento ultradlouhý článek na pokračování.
Asi to nebude pravidlem u všech výrobců, ale jako přibližné vodítko by to mohlo stačit... Určitě bych se ale vyvaroval těch nejlevnějších kusů, ona ta nízká cena má jistě nějaký důvod. A ne vždy si ji můžeme vysvětlit pouze rychlostí čtení/zápisu takového disku.

Každopádně pravidelné zálohování důležitých dat je samozřejmě základem  ;)
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 245
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#35

Příspěvek od Rudohor »

Mne sa osvedcil opacny pristup. Data na velkom externom magnetickom disku. Rychly, maly a preto relativne lacny ssd na operacny system (linuxi kernel + systemd + X + KDE nabehnu pod 10 sekund, ked nepocitam 3 sekundy pauzu na bootloader, cokolvek potom bezi prakticky v realnom case vratane mamutov ako libreoffice, nepotrebujem ani prelink), takmer sa na neho nezapisuje, iba malicke konfiguraky. Zarovnavanie a skladanie astrofotiek je na hodiny, ale to mi nevadi, mozem za ten cas robit cokolvek ine a nemusim byt pri pc. Potom na finalnu rucnu pracu s poskladanymi fotkami, kde na rychlosti zalezi najviac, tmpfs v ramke. Ale uz nepotrebujem 16 giga, stacia 4.
Vo svojich vlastnych programoch v poslednych rokoch uz vobec nepouzivam docasne subory, pri 3-4 vlaknach na kazdom jadre cpu zvladne swap na magnetickom disku bez spomalenia prakticky cokolvek. Jednovlaknovy program obcas chvilkami zadrhne, ked sa nieco hlupo odswapuje, ale kto dnes spracuva velke data v jednom vlakne...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#36

Příspěvek od MMys »

Bohužel, z těch astro SW pro zpracování snímků je z historických důvodů bez multithreadingu většina (MaxIm DL, Registar, Iris, AstroArt). Vyjímkou jsou až ty z poslední doby (DSS, PI, novější verze Registaxu). Snad se postupně dočkáme novějších, z gruntu přepsaných verzí.

Při velkém počtu snímků DSO objektů je kritickou operací jejich skládání.  Nějaký tuning jednoho výsledného snímku v libovolném SW je s oheldem na současné velikosti RAM prkotina.

Jde o to, že při skládání zregistrovaných snímků jakoukoli jinou metodou, než čistý průměr, je potřeba mít v RAM všechny snímky, respektive vždy kompletní sloupec (stack) pixelů pro konkrétní pixel přes všechny zregistrované snímky. A pak je na programátorovi konkrétního SW, jak se s tím vypořádá.  Buď to neřeší, a sází na to, že když RAM nedá, začne systém swapovat (typicky třeba SW Registar), což pak vede ke značnému zpomalení.

A nebo alokuje z každého snímku do RAM vždy nějaký pás pixelů, zpracuje je, a pak zase další, podle volné RAM. Nicméně i tohle vede k častějším diskovým operacím, naštěstí podstatně více sekvenčním, protože se vždy bude číst souvislý blok dat, a je větší šance na využití HW cache disku. Takhle to má třeba PixInsight, dle pocitu asi i DSS zdá se intenzivně využívá disk celkem inteligentně, místo swapování RAM na disk.

Sám SSD nemám a ještě si asi chvíli počkám, na základě zkušeností pár kolegů, co měli či mají SSD a určitě v nadpolovičním počtu případů jim odešel podstatně dříve, než notebook. I když je otázkou, jak kvalitní SSD dává výrobce do průměrných notebooků.

Rozhodně bych na SSD při současné spolehlivosti (ať si výrobci tvrdí, co chtějí - vím jaká je realita) nedal data. Dokážu si představit dát na SSD systém, a data ukládat zásadně jinam (což už ostatně dělám i teď).

Ale o čem vážne uvažuju, je, pořídit rozumně velký SSD, a na něj nasměrovat swapfile systému, dále swap od PixInsight, Photoshopu, a taky na něj vždy nakopírovat aktuálně zpracovávaná data. Rozhodně je tam ale neskladovat.

Pokud se k tomu odhodlám, jsem ale zvědavý, jak dlouho to ten disk vydrží, protože "průtok" dat bude značný.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#37

Příspěvek od Psion »

Já jsem pořídil jako pracovní disk SSD Samsung EVO 840 s kapacitou 500GB. Počítač je násobně rychlejší a je to opravdu hodně znát. Celý SSD je každý den přírůstkově zálohován na 4TB HDD (OSX Time Machine). Jakmile se SSD začne blížit svému konci (pozná se to v S.M.A.R.T.) tak si stačí připravit nový SSD a během 8 hodin je počítač ve stejném stavu jako byl před výměnou, takže obava o data je prakticky nulová.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#38

Příspěvek od Karell »

K těm pochybnostem o životnosti SSD uvedu následující výpis programu SSDLife a jeho utility S.M.A.R.T. Jak jsem psal na počátku tohoto vlákna před více než dvěma roky, vybíral jsem pečlivě, nekupoval jsem zajíce v pytli v podobě disku již nainstalovaného do notebooku a moje tehdejší zjištění odpovídají tomuto výsledku. I můj Martin má stejným způsobem dokoupený SSD do svého NB a úplně stejnou zkušenost.



Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#39

Příspěvek od Vabra »

Tak já budu patřit k té mlčící většině kterým SSD také neodešlo, i při poměrně velkém průtoku dat.

Po iniciální diskusi v tomto vlákně jsem přešel ve dvou noteboocích na SSD only a nemohu si to vynachválit (samozřejmě s ohledem na omezenou kapacitu, a nutnost odlévat archivní data častěji na externí/síťové disky). Měření jsou níže v diskusi a na žádné problémy jsem nenarazil v průběhu více než dvou let provozu.

NTB ve specifikaci ultrabook je kapitola take sama o sobě (prakticky instantní restart... atd.). Jediným ale PODSTATNÝM MÍNUSEM je praktická nerozšiřitelnost (RAM natvrdo připájená k desce), ale kvůli tomu je tu jiné vlákno...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#40

Příspěvek od alda »

No já zatím SSD diskům moc nevěří ikdyž jejich rychlosti nezpochybňuji, odešly mi 2 ze tří serverových a to bylo celkem nepříjemné :-)
weszter
Příspěvky: 163
Registrován: 15. 02. 2013, 21:51
Bydliště: Pardubice
Věk: 47

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#41

Příspěvek od weszter »

no mně zatím drží všechny tři SSD disky, a to ten první je již pět let starý. Všechny levné MLC :)
v serveru je to blbý, tam by měly být SLC disky a ty by měly vydržet výrazně déle a stát násobně tolik co MLC. to bych asi hodně plakal... a možná i křičel...
Explore Scientific 12" UltraLight Dobson, Celestron ED80, iOptron CEM40, Classic Cassegrain 8"
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#42

Příspěvek od alda »

no mně zatím drží všechny tři SSD disky, a to ten první je již pět let starý. Všechny levné MLC :)
v serveru je to blbý, tam by měly být SLC disky a ty by měly vydržet výrazně déle a stát násobně tolik co MLC. to bych asi hodně plakal... a možná i křičel...
Taky byly a stejně šly do kytek Ale rychlost to zase byla pekelná, windows server 2012 startoval za nějakých 40s
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#43

Příspěvek od Psion »

Lepší je životnost hodnotit, dle nějaké rozumné statistiky. Před 2 lety uveřejnili studii na Tom's Hardware a už tehdejšími mizernými SSD to vycházelo takto.

Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#44

Příspěvek od Karell »

První část obsáhlejšího testu SSD, pokud by někdo stál před rozhodnutím, jestli je nebo není dobré ho použít...měřili i jejich spotřebu energie, která má třeba u NB tak zásadní vliv na výdrž chodu z baterie.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD disky a zpracovani astrofotografii

#45

Příspěvek od Konihlav »

mame zde, koukam, vlakno o SSD discich, problematice podobny "problem" prave ted resim, viz zde:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 81#p370981
pokud by nekdo mel tip na nejaky SSD disk co i pres limitovane USB 3.0 pripojeni by vykazoval nejakou rozumnou rychlost, sem s tim, ale myslim si, ze to je asi uplna blbost :D
Odpovědět