SSD disky a zpracovani astrofotografii

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
zorg
Příspěvky: 46
Registrován: 28. 10. 2017, 14:29

Re: SSD disky a zpracovani astrofotografii

#46

Příspěvek od zorg »

Konihlave, nevím, jak to myslíš a proč to tak složitě řešíš, ale SSD přes USB3 je podle mě cypovina jak cyp.
Z vedlejšího vlákna - měnit M2 v notebooku snad můžeš i bez přeinstalování systému, ne? Normálně uděláš obraz disku a přehodíš na nový.
IMHO: kup prostě takové SSD, co ti bude vyhovovat. Já bral kdysi Samsung SM951 v NVME provedení, tj. ještě nevrstvené MLC. PM951 a 961 jsou TLC, 961 vrstvené nebo jak se to jmenuje. Používal bych to vždycky tak, že data bych měl válet se na klasickém a pro zpracování bych si patřičnou dávku zkopíroval na SSD a nechal zpracovat.
Já teda budu kupovat pracovní stanici i na jiné věci, 8j Zena, 32GB RAM, SSD. HDD budu mít asi jen v nasu, ještě uvidím. Jinak ad jednovláknový výkon, dneska není problém si udělat obyč. i3/Pentium na 5GHz, některé se prodávají s odemčeným násobičem :)
Kdyžtak se ptej, nebo sz ;)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: SSD disky a zpracovani astrofotografii

#47

Příspěvek od Bill »

Já bych to neviděl tak nesmyslně. Kdysi existovaly USB SSD certifikované jako systémový disk pro Windows...

Já o tom uvažuju k firemnímu noťasu.
M:736 750 113
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: SSD disky a zpracovani astrofotografii

#48

Příspěvek od zuzi »

Ssd na usb bude mit proti sata nebo m2 vyrazne prodlouzenou dobu pristupu a hlavne omezene mnozstvi konkurencnich pristupu. Pokud to je jen trochu mozne (disk neni v nerozebiratelnem ntb, nebo rovnou na desce) tak bych se tomu vyhnul.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD disky a zpracovani astrofotografii

#49

Příspěvek od MMys »

zorg píše: Používal bych to vždycky tak, že data bych měl válet se na klasickém a pro zpracování bych si patřičnou dávku zkopíroval na SSD a nechal zpracovat.
Přesně takhle to dělám na desktopu. Na SSD mám jen systém a software (protože tomu SSD disku stejně zatím nevěřím) a také pracovní adresář pro rychlé zpracováí aktuálních rozfocených objektů. Jakmile je objekt dokončený, promažu zbytečné meziprodukty, a surová data a vlastní soubory projektu putují zpět na plotnový disk.

Všechna důležitá data jsou tedy na klasických discích a změny každý den zálohované po giga ethernetu do NASu, který je na druhém konci baráku. A čas od času to ještě donesu vysypat na jiný disk v práci.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
zorg
Příspěvky: 46
Registrován: 28. 10. 2017, 14:29

Re: SSD disky a zpracovani astrofotografii

#50

Příspěvek od zorg »

Bill píše:Já bych to neviděl tak nesmyslně. Kdysi existovaly USB SSD certifikované jako systémový disk pro Windows...

Já o tom uvažuju k firemnímu noťasu.
Přesně jak píše zuzi, je to naprosto nesmyslná úvaha. Naprosto zatlučeš výhody SSD, o NVMe ani nemluvě. USB fakt není systémová sběrnice, i když se může zdát rychlejší než třeba PCI kdysi.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: SSD disky a zpracovani astrofotografii

#51

Příspěvek od Bill »

Tak on má každý trošku jiné představy. Já mám teď všechny fotky na normálním 3TB externím disku připojeným GE Ethernetem a nemám pocit, že by mě to nějak příliš omezovalo. V počítači mám 2 další "normální" disky a 16GB paměti.

Co jsem se díval při zpracování fotek, tak zpomalení zpracování díky diskovým operacím bych odhadl tak na 20-30%. Takže i kdybych do toho narval SSD RAID a data na zpracování kopíroval tam zpět (= opruz), tak bych ušetřil max těch 20-30% a to mi nestojí za to. Zbytek je CPU. (teď je tam i5/cca 3.2GHz)

Ale ono záleží na datech - mám CCD s 16bit převodníkem, takže stačí cca 20-30 snímků o velikosti 11MB. Kalibraci není třeba u Atika moc řešit - většinou jenom odečtu Bias a i to by se dalo vypustit.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD disky a zpracovani astrofotografii

#52

Příspěvek od MMys »

No u mě je při porovnání NAS připojený přes GigE vs. SSD zrychlení celé kalibrace, registrace a složení odhadem tak trojnásobné. Zrovna tak načtení projektu, tam je rozdíl snad ješět větší. Při vlastním zpracování v PixInsight už pak takový rozdíl není. Ale mám 32GB RAM, takže to asi moc neswapuje a swap pro PI mám stejně na SSD-čku. A CPU je 6-jádrový (12 vláken) I7 5820K, běžící na 4GHz. Takže u mě to drhne na I/O operacích relativně více než u tebe.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: SSD disky a zpracovani astrofotografii

#53

Příspěvek od Bill »

Jo, ukládání projektu by se určitě hodně zrychlilo a asi i integrace - když měním parametry a běží to z lokální cache, tak je první fáze řádově rychlejší...

Ale zase u NAS si můžu pustit kalibraci na jiném počítači a dělat něco jiného - no třeba to ještě zvážím jako vánoční dárek :-D

Jenomže když to zkopíruju tam a zpátky, tak to taky nějaký čas zabere.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD disky a zpracovani astrofotografii

#54

Příspěvek od MMys »

No já funguju v režimu, že to co nafotím, rovnou láduju z hvězdárny na SSD (ve hvězdárně leží záloha RAWů) a na tom SSD to taky zpracuju (prostě dokud není hotovo, mám to na SSD). Když je to hotové, všechna data projektu a RAW snímky přesunu na NAS (ten je v RAIDu) a meziprodukty co vyrobil PI pak smažu (těch je hrozná hromada).

Pokud se k projektu vracím, tak buď přežiju otevření přímo z NASu (pokud je to nějaká triviální úprava), a nebo si na SSD překopíruju jen adresář s projektem, pokud se v tom hrabu víc.

A zálohu RAW dat trvale ponechávám na stroji v kopuli. Takže pokud chce někdo parádní data na zpracování, může si pro ně sem dojet, a ani mě nemusí obtěžovat doma :D Jen asi způsobí trochu poplach a kravál sirény po vesnici.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět