SSD disky a zpracovani astrofotografii

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#1

Příspěvek od Vabra »

Protoze porad vetsinu svych snimku zpracovavam (kalibruji, skladam) na svem cestovnim laptopu Intel i3 4GB RAM a uz jsem zaplnil jeho 500GB disk zacinam se poohlizet po necem vetsim a/nebo rychlejsim.

Jako zajimava alternativa mne napada prejit na SSD (predpokladam ze diskove operace jsou pomerne caste pri hromadnem zpracovani desitek az stovek snimku).

Musel bych samozrejme trochu zvysit disciplinu zalohovani, nebot SSD disk bych zvazoval o velkosti 120-240GB...

Mate nekdo zkusenost s upgradem bezneho (notebookoveho) disku na SSD a prislusny vliv na hromadne zpracovani snimku?

Maji jiz dnes vyresene problemy s zivotnosti pri castem prepisu?

diky,
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#2

Příspěvek od Karell »

Ano! Tak Pavle zní moje odpověď na tvoje otázky. Zhruba před měsícem jsem si pořídil nový NB Acer a jeho původní SATA disk 750 GB jsem doplnil SSD diskem ADATA S511 240GB. Z něj jsem udělal systémový, na ten druhý ukládám data. Důležité je , že firmware toho disku podporuje funkci TRIM a tedy odstranění jediného původního neduhu SSD disků spojeného se zápisem dat. A práce s ním? Řeknu jediné. Zkusíš a už nechceš jinak. Pro příklad, od zapnutí do náběhu systému včetně zadání hesla do WIN7 to trvá 13 sekund. ;)
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#3

Příspěvek od stZ »

Budu trosku oponovat Kolega v praci se nechal "nalakat" taky, ale po cca pul roce se mu uz o nekolik desitek procent disk zpomalil i pri funkci TRIM. Samozrejme porad je rychlejsi nez klasicky HDD, ikdyz pokud mate v NTB 7200 otacek, tak to uz skoro zadny rozdil neni. Nechci nikomu kazit radost, ale tahle technologie ac je na trhu pomerne dlouho je teprv v "plenkach"... Ja bych si nikdy do sveho notasu momentalne SSD nedal, jelikoz mam velice spatne zkusenosti se vsemi jinymi zaznamovymi medii vcetne DiskOnChip, flash atd... Ohledne SSD nevidim moc velky pokrok pokud pominu start WIN7 ja si klidne pockam o 10 sec dele a pri dostatecne pameti RAM to v systemu ani nepoznas. Dalsi vyhoda je ta, ze z HDD jsou z vic jak 90% data dostat i z poruseneho HDD coz si u SSD nejsem vubec jistej.

Nechci tady zakladat nejakou prestrelku SSD je lepsi nez HDD... Asi bude rychlejsi, ale taky nekolikanasobne drazsi a bezny uzivatel to opravdu pozna jen pri nabehu systemu Ja mam uz nekolik let Apple a samozrejme WIN a nabeh systemu je cca 2sec, protoze Apple ma u svych notasu bravurne vyresen system spanku! Vyndam z tasky zvednu viko a WIN7 jsou behem at nezeru 5sec k pouziti.

Jinak zivotnost opravdu SSD uz z principu vyresenou nemaji, ale pro bezneho uzivatele je pocet prepisu vic nez dostatecny.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#4

Příspěvek od Karell »

Budu trosku oponovat.....
Čekal jsem podobné reakce, tato témata je rozpoutávají, ale případně od někoho, kdo má reálnou zkušenost. Náběh systému jsem dával jen jako příklad, jinak skutečné rozdíly ve čtení/zápis se dají leckde u posyktovatelů benchmarků najít. Jako třeba tady: Passmark Při pohledu do té tabulky je jasno hned. Srovnávat disk, i když ten se 7200rpm s diskem SSD je, jak to jen slušně napsat...nesmysl. Rychlosti jsou úplně jinde. A znova opakuji, funkci TRIM musí podporovat přímo ten SSD disk svým firmware, s tím už jsem ho kupoval, pokud to nepodporuje, je mu fakt, že to umí WIN7, k ničemu. Zrovna tak nesmyslné je tvrzení, že mimo startu Win to jinde uživatel nepozná. Právě při zpracování astrofotek je to setsakramentsky znát. Můj NB v uvedené konfiguraci je zhruba 3x rychlejší při zpracování než Martinův (Marat) "netuctový" herní desktop s disky zapojenými do RAID 0., s přetaktovaným výkonným procesorem Intel C2D a 8GB RAM paměti opět v té nejrychlejší variantě. Ten disk prostě posune celý počítač do úplně jiné kategorie.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#5

Příspěvek od Vabra »

Pokud tedy konkretneji, tak se mi podle parametru a ceny zamlouva tento Samsung:http://www.czc.cz/samsung-ssd-830-serie ... 9=r250-499. TRIM to ma
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#6

Příspěvek od LKamarad »

Jo - ty SSD jsou stále jaksi na py.u ..... nejlepší řešení je velká ramka a v ní vytvořit ramdisk, do kterého se potom nasměruje rutina, která by jinak vrtěla diskem a zdržovala ...

Kvok :P
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#7

Příspěvek od stZ »

Karel: ja se hadat nechci a ani nebudu nikomu nic dokazovat benchmarky z netu.... Ja samozrejme vim ze R/W benchmark vyhodi tyhle numera, ale skutecnost je jina No nic kdo ho chce si ho stejne poridi a pokud nekomu nevadi, ze za podobny vykon da 3x vetsi cenu tak s chuti do toho Ja jsem velky fanda technologii a s problematikou HW pracuji uz mnoho let, ale tohle me po vlastnich zkusenostech vubec neoslovilo. Jak rikam, pokud dam beznemu uzivateli slusny NTB a bude tam SSD nebo 7200 HDD nepozna vubec nic Pokud bude hrnout GB tam a zpet kazdy den, tak asi par vterin usetris.....

Nic uz mlcim a nebudem se tu dohadovat, vabra je stejne rozhodnuty pro SSD :)

LK: naprosto trefne a vystizne!

Pri praci s grafikou te rozhodne nebude limitovat rychlost HDD pokud tedy nemas uplnyho sneka...ale hlavne pamet RAM, CPU a programove vybaveni, ktere tu RAM a nekolik jader CPU dokaze vubec vyuzit. Znam lidi co si nacpou do 32bit systemu 8GB RAM a pak se divi :D
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#8

Příspěvek od Karell »

Karel: ja se hadat nechci a ani nebudu nikomu nic dokazovat benchmarky z netu.... Ja samozrejme vim ze R/W benchmark vyhodi tyhle numera, ale skutecnost je jina No nic kdo ho chce si ho stejne poridi a pokud nekomu nevadi, ze za podobny vykon da 3x vetsi cenu tak s chuti do toho Ja jsem velky fanda technologii a s problematikou HW pracuji uz mnoho let, ale tohle me po vlastnich zkusenostech vubec neoslovilo. Jak rikam, pokud dam beznemu uzivateli slusny NTB a bude tam SSD nebo 7200 HDD nepozna vubec nic Pokud bude hrnout GB tam a zpet kazdy den, tak asi par vterin usetris.....

Nic uz mlcim a nebudem se tu dohadovat, vabra je stejne rozhodnuty pro SSD :)

LK: naprosto trefne a vystizne!
Nezlob se, ale jsi naprosto mimo mísu. Zkušenost s SSD diskem žádnou nemáš, nedělej tudíž tak kategorické závěry. ;)
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#9

Příspěvek od stZ »

Karell: ja to nikomu vymlouvat nebudu...pokud jsi "hltacem" benchmarku uz vubec ne

Ja se bavim o praktickem vyuziti a ver, ze HW znam od A do Z....je to jaksi moje prace :D

Ja nedelam kategoricke zavery! Ja jen poukazoval na skutecnost, ze vynalozene penize nestoji za tech par vterin slavy....

Rikam ANO pokud mlatis notasem o stul a vyslovene touzis utratit penize, za neco co usetri nekolik vterin tveho casu.

O tom kdo je mimo misu se radsi ani rozepisovat nebudu, jelikoz nekdo kdo doporucuje ADATA jako kvalitu, nemuze mit zkusenosti v oblasti HW ;)

Tim koncim nebo se to tu zvrhne....
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#10

Příspěvek od Karell »

No to zase je plodná diskuse. Asi byla Pavlova otázka "Mate nekdo zkusenost s upgradem bezneho (notebookoveho) disku na SSD a prislusny vliv na hromadne zpracovani snimku? " nějak hůře pochopitelná. Nejsem žádný hltač benchmarků, samozřejmě ale po seznámení se se  způsobem tvorby toho kterého se dají mnohé výsledky jako vypovídající použít. Podruhé opakuješ, že HW znáš, o SSD discích toho ale moc nevíš. Sám jsi na začátku přiznal, že jen z doslechu od kolegy. Jinak bys taky pořád nemohl opakovat ten nesmysl se šetřením vteřin času a nepatrným nárůstem výkonu. Nemám peníze jiné, než které si tvrdě vydělám, zrovna tak přemýšlím o tom, než je vydám. Situaci okolo SSD disků poctivě mapuji už více než 3 roky, rozhodnutí si ho pořídit bylo provedené po velmi racionální úvaze. A tvoje zkreslení mého výroku o discích ADATA už vůbec nechápu, čti laskavě pečlivěji.
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#11

Příspěvek od stZ »

Tak naposledy...adata byla ironie na benchmarky "pokud je ctes, nemuzes doporucovat".

Neznamena, ze kdyz SSD nemam tak o nem nic nevim ;)

Ty ho proste doporucujes a ja to vidim jako vyhozene penize, to je asi normalni, ze lide maji rozdilne nazory.

Karle cti poradne pokud ho muj kolega v praci ma pul roku, tak to opravdu neni z doslechu....prestan slovickarit a zbytecne si tady dokazovat, ze mas pravdu. Mas proste svuj nazor a ja mam jinej,,,,

Ja si stojim za tim, ze v realnem pouziti bude na stejnych ntb narust vykonu nepatrny. Pokud ovsem zkusis nesmyslne synteticke benchmarky, ktere nemaji realne vyuziti tak jasne vede SSD. Nemusim vlastnit SSD, abych vedel jaky narust vykonu muze mit zrychleni HDD/SSD na realny chod celeho systemu.

Asi jsem natvrdlej, ale muzes vysvetlit co jineho nez par usetrenych vterin koupi SSD dosahnes? Pokud pominu to, ze je mechanicky odolnejsi, ma asi mensi spotrebu, mensi vydaj tepla, v pripade kolapsu mensi nadeji na zachranu dat,  tak uz me vubec nic nenapada. Treba mi konecne reknes ten argument co me presvedci si ho jit zitra do sveho MB koupit :)

PS: Hlavne klid ;)


Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#12

Příspěvek od Vabra »

Panove,

poprosil bych trochu mene emoci a vice konstruktivnich dat/zkusenosti.

Ja osobne zpracovam surova data z CCD nejcasteji na malem laptopu s I3 procesorem v SW Nebulosity2. Tam kazdy krok uklada mezivysledny fit do noveho souboru. Jinymi slovy predpokladam, ze na dlouhych minutach zpracovani se podili I/O disku velmi podstatnym zpusobem (disk sviti temer neustale).

Podobne, kdyz jsem v posledni dobe mel malo volneho mista na disku, tak se ukazalo, ze nektere narocnejsi operace v PS pri praci ve vicce vrstvach koncily s errorovou hlaskou o nedostatku mista na disku (jinymi slovy i PS pracuje na pozadi velmi intenzivne s diskem).

Zda budou widle startovat za 30 nebo 13 sekund mne nijak moc nevzrusuje (stejne je casto jen hibernuji). Ale jestli se mi typicka kalibrace serie CCD snimku udela za 1 minutu misto 3, jestli mi aplikace nejakeho filtru v PS bude trvat 20s misto minuty...
to jsou duvody ke zvazeni teto vyssi investice.

Snizeni spotreby a pripadna vyssi odolnost vuci narazum jsou plus ; nijak extremni pouziti notebooku neocekavam, ale uz byl treba v Atacama desert. Pripadnou mensi kapacitu a "bezpecnost" bych musel resit zalohovanim na externi disky...coz delam stejne i u magnetickeho disku (jen by mne ta nizsi kapacita nutila delat to casteji).

Nedelam si iluze o vypovidajici hodnote syntetickych ci jinych benchmarku. Ale pravdou je, ze ze zadnych diskusi neznam nazor - sel jsem do SSD a ted toho lituji. 90% lidi co slo do SSD mluvi o jine kvalite a tom, ze uz by nikdy nechteli klasicky disk (byt mohu i chapat ze po vetsi financni investici nemusi byt objektivni).

Osobne jsem pred lety upgradoval 32GB SSD disk na malickem 7" atomovem Asus EEE 901 za rychlejsi a bylo to opravdu obrovske zrychleni prace s timto netbookem (z prakticky nepouzitelne detske hracky to najednou zacalo fungovat). Byt tady to pricitam spise pomalosti puvodniho SSD disku nez velke rychlosti toho noveho ;).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#13

Příspěvek od Vabra »

Jeste drobnost,

ani ja si penize netisknu a investici zvazuji dlouhodobe. Takze uplne obecne porovnani HDD/SSD si umim najit na prislusnych serverech typu PCTunning nebo Zive...pripadne i na hodnotnejsich zahranicnich serverech.

Co mne zajima je specialne zkusenost se zpracovanim astronomickych dat a pripadne prace v grafickem editoru. Ostatni ukoly mi notebook s i3 procesorem a 4GB RAM zvlada dostatecne rychle... ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#14

Příspěvek od Karell »

Pavle, možná to tak nevypadá, věř ale, že mně nechávají podobné "diskuse" už dávno emočně naprosto neutrálním... K věci. Úspěšně jsem na původní disk doinstaloval Win7 64bit a prokousal se všemi aktualizacemi, protože jsem je vlastně nepoužil a byly v původním, nedoinstalovaném stavu. Po té na ně nainstaloval Maxim DL 5 a z archivu rozbalil Regim. Na obou discích jsem použil stejnou dávku zkalibrovaných dat, 97 souborů tif, každý po 57,6MB. Ty jsem nechal v Maximu složit a v Regimu zregistrovat, vždy byly použity stejné metody s identickým nastavením proměnných hodnot. Dva procesy časově asi pro můj NB nejnáročnější. Výsledek: systém WIN7 64bit, Intel i5 2430M, 4GB DDR3, SSD ADATA 240GB dosáhl času v Maxim DL 9m45,3s, v Regimu 23m28,1s. Ten samý systém jen s použitím HDD 750GB SATA (5400rpm) dosáhl v Maxim DL času 17m14,6s, v Regimu potom 26m51,3s. Měřeno ručně na digitálních stopkách. Potvrdilo se, že pokud se jedná o proces, který neutále provádí operace čtení/zápis, jako tomu je u programu Maxim DL, je nárůst výkonu značný. Pokud je program, což platí v případě Regimu, optimalizován především pro využití všech jader procesoru a operační paměti se zápisem vzniklého souboru na disk, potom se zdá, že ten nárůst není tak výrazný. Ovšem opět se neobejdu bez malé poznámky. Po půl dne práce se SATA diskem říkám, děkuji, mám-li na výběr, už nechci.  :)
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

SSD disky a zpracovani astrofotografii

#15

Příspěvek od LKamarad »

No vidíš Karle - a kdybys pořídil NTB s 16 G RAM, 4 nechal na system a z 12ti vyrobil RAMDISK a na něj přesunul operace Maxima, tak bys byl ještě možná někde na půlce toho, co hodí SSD :P
Odpovědět