Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#1

Příspěvek od Konihlav »

Pouziji zdejsi prostor pro zalohu bookmarku na planetarni kamerky dnes na trhu a ktere zkoumam a snad povazuji za vhodne k nakupu:

Chameleon 1.3 MP Mono USB 2.0 (1/3" ICX445) $375.00
Flea3 1.3MP Mono USB 3.0 (1/3" IMX035, IMX036) $695.00
- sehnat USB 3.0 radic pro PCIexpress neni problem
- o Grasshopperu Express uz neuvazuji, stoji hodne moc $$$
The Imaging Source DMK 41AU02.AS (1/2" ICX205AL) €490.00
The Imaging Source DMK 21AU618.AS (jen 1/4" ale ICX618) €430.00
- tady je otazkou zda USB ci FW rozhrani
QHY IMG series napr. IMG-0H za 12.680 Kč
- tady se mi libi to TEC chlazeni, ale nesnasim debilni QHY kabely ke zdroji DC-201. Cipy ICX618 jako maly a super vykonny nebo IXM035 jako velky a vykonny.
The Superstar autoguider
- je spise na pointaci nez planety

kombinace velky a vykonny je tato - Grasshopper Express 2.8 MP Mono FireWire 1394b - cena $1,995.00

:-)

tak a ted seznam muzete doplnit o dalsi, ktere jsem opomenul/nenalezl + o seznam dulezitych vlastnosti podlozenych zkusenostmi.

Ja naprikad koukam na FPS, ze by podle me stacilo kolem 15ti max dvojnasob. Zaroven je mi jasny, ze FW rozhrani bude chtit vykonne PC a radic/kartu a bude zrat proud... jinak se mi libi ze maji stativovy zavit (vetsina) a problem pripojeni optiky neni (bud C/CS nebo rovnou T2 u QHY), jen nevidim jaksi moznost jak spojit T2 kameru s C-mount objektivem bez pouziti nasili...

jo a zda mono nebo barevnou to je snad jasny - mono barevne jsou na prd ;D

----------
edit: jeste jsem si vzpomnel na Lumenera SKYnyx, ale tyto kamerky me nikdy nijak neoslovily (hlavne cenu nechapu).
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#2

Příspěvek od Cztwerec »

Po několika testech, DMK 21, 618, za tu cenu plně vyhoví, s qhy nemám zkušenosti, ale to musí říct jiní co jí mají, osobně bych jí nechtěl...

Flea 3, kvalitní, rychlá, neskutečná, ale pokud nemáš Mac Book, nebo pevné PC - stolní k naštvání!!! čekací doba dlouhá, clo, daně no prostě humus.

Když už tak bych koupil Grasshoppers Express, až by tě omrzela tak bych jí vzal!  ;) to byl vtip!

Jo a ta 41, dobrá na Slunce, Měsíc, kvůli rozlišení, taky nepospícháš s kanály na RGB, takže na planety to není úplně ono, ale nějaký ten výsledek jsem taky vydoloval... Je taky méně citlivá.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#3

Příspěvek od Vejr »

Konihlav - muzu znat duvod, proc treba u DMK vybiras 21 (rychla male rozliseni) a 41 (velke rozliseni, hodne pomala). Proc nevolis 31 jako kompromis?Pritom Flea 3 volis prave stredni?
A jeste dotaz - proc jsou u Flea 3 jine cipy u USB a FW modelu?? :-)

Jinak ja osobne urcite budu hledat jen kamery s FW, protoze s rychlosti pres USB nemam dobre zkusenosti (USB3 by uz bylo v pohode, ale to zase nemam v notebooku)
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#4

Příspěvek od Konihlav »

4rec: ony Te ty "f"tipy prejdou, neboj ;D

VyrV: vybiral jsem souhrn tech, co me nejak oslovily. Bud ucinnosti v UV nebo ucinnosti v IR (kupodivu je to vzdy bud a nebo a ne oboji, krome CMOSIS senzoru, ale tam je zas astronomicka cena), takze je na kazdem, zda chce ucinnou nizkosumovou s malo megapixelama (640x480) nebo presne naopak tady je videt, ze i planetarni kamerka ma dve tvare - bud fakt na planety nebo spise jen na Člunce a Zrůdičku (Měsíček). Takze to chce nejmin dve kamerky ;D (jako u DSO, kde optimum je 3 kusy ;D). Chocholousek vola!

Kdyz to shrnu, tak se mi stejne nejvice zamlouva ten Chameleon 1.3 viz prvni odkaz uplne nahore. Cena za vykon je vyborna.
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#5

Příspěvek od Vejr »

No prave proto jsem se ptal...  ;D Na vic kamer opravdu nemam. Proto jsem uvazoval i o strednich modelech. Jak je to s ucinnosti nevim (ale predpokladam, ze ICX205 u DMK41 a ICX204 u DMK31 budou stejne, ze se lisi jen v rozliseni a rychlosti), porovnaval jsem jen rozliseni a fps. Tech 640px mi prijde desne malo (obzvlast treba na mesic) - proto stale zvazuji DMK31 s ICX204
Jinak jeste se moc neprobira dynamicky rozsah. Jestli jsem to dobre pochopil, tak DMK je jen 8bitova, kdezto Flea ci Skynyx od Lumenery jsou nejspis 12 bitove. To by take.

Chameleon vypada zajimave, mne tam ale vadi to USB2 - pres nej mi porad vypadavaji snimky (AMCap + webkamera)
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#6

Příspěvek od Konihlav »

ICX204 a ICX205 maji stejnou QE krivku. PTG maji s 204 jen GiGE kamery a cena zacina na $745, tfuj ;D

kolik FPS myslite, vy planetarni maniaci, ze je "optimalni" ? chci slyset nejaky fundovany nazor :)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#7

Příspěvek od Cztwerec »

Optimál by bylo 60 fps, při 1/2" čipu a hlavně bez artefaktů. Ani tady neexistuje jednoznačná odpověď. Pravdou je, že stačí bohatě i 30 fps a to je dle mého zlatý střed. Flea seká i 16 bit, na 8 bitech i 120 fps, ovšem v malém rozlišení, takřka zbytečné. Ale to asi jen na Slunce. Koníhlave kup aspoň toho Chameleona, ať máme s čím srovnávat.

Rozlišení je takřka žádoucí pro Měsíc, Slunce, a pokud to je kolem 15 fps nedá se mluvit o tom, že je kamerka pomalá, podívej se na mé stránky, poslední Jupík je mono DMK 41 právě při 15 fps.

Několik kamer je základ, neexistuje optimál pro vše. Já sám mám tři a plánuji čtvrtou, a věř, že nejsem sám.

Chlapci, uvědomte si, seeing, to je oč tu běží!

P. S.: citovaná DMK 31 je optimum mezi všemi ovšem méně citlivá než 21, zato rychlejší než 41. Rozlišení uspokojivé pro univerzálnost. Měl jsem ji a mohu doporučit.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#8

Příspěvek od mitovka »

kolik FPS myslite ... ze je "optimalni" ?
Žiadnu "optimálnosť" by som nehľadal. Kúp tak citlivú a takú rýchlu kameru ako Ti peňaženka dovolí.
mitovka
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#9

Příspěvek od Maser »

Já mám praxi s QHY5T. Na víc zatím nemám. Barevnou sem chtěl hlavně kvuli Jupiteru. Při rychlosti jeho rotace pořád přehazovat filtry. Ani nevím jestli to někdo dělá bez filtrového kola a jestli je to pohodlné.
Kamerka má malé pixely, takže více rozliší obraz už pře menších zvětšeních. V ovládacím programu QGVideo5T se dá oříznou oblast vyčítání a tím zrychlit FPS. Nejvíc se mi podařilo 120fps. Kamera ale není moc citlivá, takže Uran s ní už asi moc dobře fotit nepůjde. Už i Jupiterovy měsíce jsou dost slabé.
Na Měsíc se mi osvědčila, ale musím ještě něco nafotit.

Kdybych měl víc chectáků, tak bych určitě šel do DMKčka.  ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#10

Příspěvek od Konihlav »

tak jsem dosel zaveru, ze jedine:
(i) Grasshopper Express 2.8 MP Mono FireWire 1394b Availability :In stock, $1,995.00 Add to Cart
(ii) Gazelle® (Camera Link) CMOS Camera List priced: USD $2,545
(iii) Grasshopper2 - 5.0 MP Mono GigE Availability :In stock, $2,995.00 Add to Cart (zelene tlacitko laka k nakupu ;D)

takze suma sumarum jsem dosel k zaveru, ze si zadnou planetarni kamerku vyhledove neporidim :(

leda by nekdo ze srandy sel do verze (0) Chameleon 1.3 MP Mono USB 2.0 (1/3" ICX445) $375.00 coz mi prijde jako cena/vykon zajimave na hrani :-)
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#11

Příspěvek od Kami »

....
Kdybych měl víc chectáků, tak bych určitě šel do DMKčka.  ;)
Honzo,do DMK jdi,vřele ti ho doporučuju. A nebýt Cztwerece (Martina) a naší dohody,taky bych DMK31 neměl.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#12

Příspěvek od Vejr »

Gazelle® (Camera Link) CMOS Camera List priced: USD $2,545
Ja tedy nevim, jak je ten CMOS citlivy ci jaky ma sum. Ale ten datovy tok je sileny - 2048x1088 pixelu a to 280x za sekundu???  ;D to bych nechtel ukladat, archivovat, zpracovavat... (tedy pri dnesnim vybaveni)

S tim ale souvisi dalsi vec - protlaci vubec takova data do pocitace v syrove podobe, nebo jen zprasena nejakou kompresi? Pak by to bylo k nicemu....
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#13

Příspěvek od Cztwerec »

Temer jiste kodek bez komprese.Ptal jsem se jiz drive u dealera,svuj stary zaspamovany email bych musel prohledat.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#14

Příspěvek od Vejr »

no jo, ale to je 2048 x 1088 x 280 = 595 MB/s! A to pocitam jen 8bitovy zaznam Ufff
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#15

Příspěvek od Cztwerec »

No počítáš dobře, já si nedokážu odpovědět k čemu ta kamerka vlastně je - je to pekelnej stroj, ale tu techniku na záznam bych tedy nechtěl platit. Co by to bylo za dělo?

Možná za pár let.
Lectorem iustus...
Odpovědět