Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#166

Příspěvek od pedrosanchez »

Koukám na ten tvůj Jupiter, je to krása. Čili astrokamerkou sis udělal expozici 35 sekund a post proccessing v praxi znamenalo pohrát si s tím ve čtyřech software? Autostaker, registax....ten druhý jmenovaný jsem si jednou stáhl a nestačil jsem se divit jak to působí komplikovaně. Druhá věc je, Howking z mizerného snímku vykřesá fotku jako z Hubble teleskopu...mám s tím trochu problém, nevím jestli bych chtěl umět takto kouzlit ve photoshopu :)
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#167

Příspěvek od pedrosanchez »

PS Já nevím, jestli nemám tu kamerku pustit do světa a pořídit si místo ní ZWO ASI 120 MC. Zatím doufám, že to jenom neumím.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2553
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#168

Příspěvek od KpS »

Časem na novou kameru taky dojde, ale pro začátek je mnohem důležitější seznámit se s tím, jak všechny ty fotky prezentované tady nebo na astrofotkách, vznikají. Očekávat zázrak jen díky nové kameře je nereálné. Ve své době vznikaly pěkné snímky i s kamerou, kterou máte.
Karel
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#169

Příspěvek od Howking »

pedrosanchez píše:Druhá věc je, Howking z mizerného snímku vykřesá fotku jako z Hubble teleskopu...mám s tím trochu problém, nevím jestli bych chtěl umět takto kouzlit ve photoshopu :)
- tak tomu se prostě nevyhneš. Takhle do dělají všichni (dokonce chodí k mistru kouzel Martinu Myslivcovi na školení, aby byli lepší jak ostatní). S tím se smiř, že i ta nejlepší technika je sotva půlka výsledku. Že je velmi podstatné i to co se děje mezi židlí a klávesnicí. A to jak pro planety, tak pro DSO. Jestli nechceš digitálně kouzlit, tak se na focení vykašli a zařaď se mezi vizualisty a kreslíře.

PS: A do Hubble teleskopu mám k****** daleko ;-D
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#170

Příspěvek od pedrosanchez »

Howking píše:
pedrosanchez píše:Druhá věc je, Howking z mizerného snímku vykřesá fotku jako z Hubble teleskopu...mám s tím trochu problém, nevím jestli bych chtěl umět takto kouzlit ve photoshopu :)
- tak tomu se prostě nevyhneš. Takhle do dělají všichni (dokonce chodí k mistru kouzel Martinu Myslivcovi na školení, aby byli lepší jak ostatní). S tím se smiř, že i ta nejlepší technika je sotva půlka výsledku. Že je velmi podstatné i to co se děje mezi židlí a klávesnicí. A to jak pro planety, tak pro DSO. Jestli nechceš digitálně kouzlit, tak se na focení vykašli a zařaď se mezi vizualisty a kreslíře.

PS: A do Hubble teleskopu mám k****** daleko ;-D
Nevím, proč bych se měl řadit mezi nějaké kreslíře. Photoshop je pro mě prostě poloviční podvod, jako když si modelky shazují kila nebo celebrity nafukují svaly :) Podobné je to se saturnem, který si tam člověk nádherně "vyrobí". Fér by mi přišlo docílit toho, aby byl na snímku stejný jako je vidět v okuláru. To, co jsem viděl, abych v té podobě zvěčnil. Ne v lepší ani v horší. Jasně, budeš namítat, že realita je krásná, že to tak vypadá, ale moje oko to nevidí (a pak díky dalekohledu, podmínkám atd.), protože je méně citlivé na barvičky spektra XY než čipy v kameře nebo DLSR, to jsem schopen pochopit, zejména u DSO, ale nic se nemá přehánět a občas ty post proccesingem vymazlené planety vypadají hrozně umelě, přebarveně, nepřirozeně, právě jako nakreslené :-) Je to ale můj pohled na tato kouzla.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
schoking
Příspěvky: 31
Registrován: 20. 09. 2015, 20:48
Bydliště: Bašky City
Věk: 43

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#171

Příspěvek od schoking »

Zdravím, abych nezakládal nové téma tak jsem to přidal sem . Mám omezený rozpočet a uvažuji nad pointační (na planety) kamerkou ve výběru mi zůstaly tyhle ZWO ASI 290 MC COLOR A ZWO ASI 224 MC. Protože čím víc o tom různě čtu tak jsem ztracenější ještě ve výběru byla QHY 5 III 224C ale tu už skoro nikde nemají.Vím že jsou lepší kamery ,ale mám omezený rozpočet a do začátku na naučení mi to bude stačit.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#172

Příspěvek od Roman (Rick) »

Kúp tú, na ktorú máš a foť ;). Ja som fotil vždy s tým, čo bolo, aj s kompaktom. Ono to aj tak častokrát pokazí skôr ten seeing. A lepšiu kamerku, ak ťa to bude baviť si, aj tak kúpiš časom :D.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1471
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#173

Příspěvek od Yarkho »

Nástupcom spomínaných kamier je ZWO ASI462MC a k nej ekvivalentná QHY 5 III 462C, zváž, či nekúpiť radšej tú.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#174

Příspěvek od MayJ »

Hoši máte už někdo nějaký bližší info k té nové ASI 462?
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#175

Příspěvek od Cztwerec »

Ta nová kamerka je zajímavá v tom, že má vyřešen jednoznačně jeden "problém" těch předchozích a to je vyšší citlivost v IR. Papírově má nižší vyčítací šum. Trošku mi vadí, že je barevná, počkám si ještě nějakou tu generaci dál, chtěl bych to podobné v mono a s pixelem tak 1,9 :D

Ke všemu když si uvědomím své používání kamer a jejich výměny... používat budu to, co mám. Pořád jsem hovado co nevyužije potenciál sestav ani z desetiny a už měním za reklamní kecy za novou dál a dál. Tahle hra stojí peníze a není efektivní.
QE.png
QE.png (273.63 KiB) Zobrazeno 1529 x
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#176

Příspěvek od Roman (Rick) »

MayJ: ja čakám na recenziu od Chrisa Go, ten ju už má a chce ju hlavne na Jupiter v čiare Metánu. Som na to celkom zvedavý.

Cztwerec: to som rád, že si to uvedomuješ. Vždy bude nejaká novšia, lepšia technika, ale vždy sa bude dať niečo pekné nafotiť aj nie zrovna najdokonalejšou technikou ;).
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#177

Příspěvek od Cztwerec »

No tak ono na to člověk přijde časem... že to není jen o kameře, vše totiž spolehlivě maže seeing. A pak je skoro jedno čím fotíš když to vyjde. Důležité je se naučit a osvojit hlavně techniku snímání a potom i zpracování. Ale to zase když jsou podmínky. Tohle se ničím moc "ojebat" nedá.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1831
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#178

Příspěvek od aquarius »

QHY5III462 je planetární kamera, na kterou čekám už roky. S vlastnostmi barevné ve VIS a černobílé v NIR.
Konečně hrubá síla, která pohne na 900nm se seeingem. ;)
Bude to chtít ale alespoň 16" zrcadlo, rozlišení 0,4" je v planetární fotografii už standardem.
Spolu se SEEINGMONITOREM bude na Měsíci nepřekonatelná. :D
Naposledy upravil(a) aquarius dne 07. 07. 2020, 11:53, celkem upraveno 2 x.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#179

Příspěvek od MayJ »

To Aquarius: Tohle mě docela zajímá:-)
Uživatelský avatar
schoking
Příspěvky: 31
Registrován: 20. 09. 2015, 20:48
Bydliště: Bašky City
Věk: 43

Re: Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

#180

Příspěvek od schoking »

oki kouknu na tu QHY 5 III 462C
Odpovědět