EOS 350D

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Alien
Příspěvky: 223
Registrován: 06. 02. 2003, 19:52

EOS 350D

#1

Příspěvek od Alien »

Založím nové téma, protože příspěvky k tomuto fotoaparátu se jistě budou množit.

Objevil jsem tento zajímavý článek o novém čipu v EOS 350D: http://www.letsgodigital.org/en/news/ar ... _2588.html , hlavně mě zaujala tato část:

Canon's solution is to fit its cameras with a three-layer, low-pass filter that combats moiré and false colour noise patterns by ordering the incoming light to suit exactly its sampling abilities.

The first part of this new filter is an infrared cut-off filter that stops the sensor recording wavelengths beyond the normal visible spectrum. This controls the sensor’s response to reds in general, ensuring they don't 'overexpose' and burn out.

The next layers are a sandwich of a polarizer and single crystal substrates that combine to provide an accurate vertical and horizontal light wave layout to fit the characteristics of the sensor's resolution. This filter organises the light that passes through the lens into a form the high-resolution sensor can take most advantage from, creating the potential for sharper, more detailed images, while at the same time providing clear and defined subject edges that are not influenced by surrounding colours.

Takže by mě zajímalo jestli bude vůbec možné u tohoto fotoaparátu odstranit filtr před čipem, který není čistě jen IR filtr, aniž by to vedlo k jiným optickým problémům.
wolfy

EOS 350D

#2

Příspěvek od wolfy »

Mno pokud chces videt fotky timhle fotakem s fitrem tak http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Index.htm astrofotigraphy ma tam fotky komety a zajimave je ze to ani nema poskladane z moc snimku
Alien
Příspěvky: 223
Registrován: 06. 02. 2003, 19:52

EOS 350D

#3

Příspěvek od Alien »

To jsou fotky z 300D a ne z 350D. Ta 350D ještě snad ani není na trhu.
wolfy

EOS 350D

#4

Příspěvek od wolfy »

Jo sorry sem se trochu sek sem si to blbe precet
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

EOS 350D

#5

Příspěvek od MMys »

Alien napsal: ...This filter organises the light that passes through the lens into a form the high-resolution sensor can take most advantage from, creating the potential for sharper, more detailed images, while at the same time providing clear and defined subject edges that are not influenced by surrounding colours.

Takže by mě zajímalo jestli bude vůbec možné u tohoto fotoaparátu odstranit filtr před čipem, který není čistě jen IR filtr, aniž by to vedlo k jiným optickým problémům.
Já jsem filtr vyjmul, a žádné problémy jsem nepozoroval, kresba je dokonale ostrá (řekl bych, že ještě ostřejší než s filtrem) Cosi takového, včetně schématického obrázku je přímo na stránkách Canonu http://www.canon.com/technology/detail/ ... lo_filter/
Podle mne to funguje tak, že tam jsou dvě vrstvy fungující jako low-pass filtr, který zlikviduje v obraze detaily menší než zabírá čtveřice RGGB pixelů. Jeden filtr "rozmazává" ve vertikálním a druhý v horizontálním směru. Proč je mezi nimi fázová destička , která mění lineární polarizaci na kruhovou, to nevím. Asi je důsledkem low-pass filtru i polarizace světla, což je nežádoucí před průchodem druhým low-pass filtrem ??? Možná to osvětlí někdo z optiků a fyziků, co vy nato Zdeňku, Marku ?

Každopádně hvězdy jsou i bez filtru excelentně ostré a bez duhových okrajů:



Výřez ze snímku Borgem 77ED, zvětšeno na 300%, jeden pixel je 7um. Nejmenší hvězdy padnou do čtveřice zhruba stejně jasných pixelů, nebo do jednoho jasnějšího a 8 slabších okolo. To záleží na tom, jak se to trefí do rastru senzoru a jak vyjde interpolace.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Alien
Příspěvky: 223
Registrován: 06. 02. 2003, 19:52

EOS 350D

#6

Příspěvek od Alien »

Já jsem si myslel, že to je nějaký nový druh filtru vyvinutý speciálně pro nový čip té 350D, která má vyšší rozlišení. Pokud by to byl stejný filtr jako je u té 300D, tak to problém nebude, ten se běžně vyndavá. Na tom odkazu píší, že ten IR cut low pass filtr byl vyvinutý pro CMOS sensory s vyšším rozlišením. Tak tím asi myslí zrcadlovky, včetně 300D od 6 Mpix výše.
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

EOS 350D

#7

Příspěvek od HonzaS »

Pro dokresleni situace pridam jednu fotografii z 10D kde je misto original filtru Baader UV/IR. Oproti fotoaparatu "uplne naheho" je subjektivni ostrost jeste o trochu vetsi - zpusobena vyrazne vyssim kontrastem. Take dost vyrazne stoupne barevny kontrast.

Informace o obrazku:
okoli hvezdy epsilon ori, ohnisko 200mm (sigma 70-200-f/2.8), f/4, 120sekund, ISO400. Zvetseno na 300% nejblizsi soused (stejne jako MMys), pro posouzeni ostrosti fotoobjektivu.



dodatek: barevny nadech do zelenomodra je zpusoben CLS filtrem, ktery do objektivu sigma 70-200 lze umistit pomerne snadno.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Alien
Příspěvky: 223
Registrován: 06. 02. 2003, 19:52

EOS 350D

#8

Příspěvek od Alien »

Opravdu to není u té 350D žádný nový filtr, ptal jsem se na to ještě v Hutechu. Tato sendvičová struktura byla použita již u EOS 10D, takže by to nemělo způsobit žádný další optický problém při odstranění.
Uživatelský avatar
cyboff
Příspěvky: 34
Registrován: 17. 11. 2004, 01:52

EOS 350D

#9

Příspěvek od cyboff »

zda se ze ode dneska uz je 350D v prodeji za pomerne slusne ceny:) nemate uz ji nekdo? je opravdu takova jak se o ni basni?
Alien
Příspěvky: 223
Registrován: 06. 02. 2003, 19:52

EOS 350D

#10

Příspěvek od Alien »

Konečně podrobná recenze na DPreview: http://www.dpreview.com/reviews/canoneos350d, test úrovně šumu mě docela zklamal, vypadá to, že 300D na tom je lépe, takže je otázka, jestli má vůbec smysl investovat ty peníze navíc do 350D.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

EOS 350D

#11

Příspěvek od MP »

Alien napsal: vypadá to, že 300D na tom je lépe, takže je otázka, jestli má vůbec smysl investovat ty peníze navíc do 350D.To je dane mensimi pixely - o 2 MPx vic na stejne plose. 20D take pri nizsich ISO sumi vic, nez 10D a pri vyssich ISO je to naopak - tam se uplatni filtry v senzoru nove generace. Ale ty rozdily jsou tak male, ze bych se tim moc nevzrusoval.

Pro "klasicke" astrofoto asi 350D proti 300D zadne velke vyhody neprinese. Rozdil je hlavne v novem procesoru, shodnem s 1D MarkII a 20D, vcetne rychle komunikace s pocitacem ( USB 2.0 hi-speed ) apod. Napr. je mozne obrazky rychle stahovat primo do pripojeneho notebooku, misto zapisu na kartu. A novy firmware obraz lepe zpracovava ( to je znat hlavne pri foceni do JPEGu, na "holem" RAWu se to neprojevi ).

Vyhody 350D se tedy projevi hlavne pri normalnim dennim foceni, kde je casto dulezita rychlost a kvalita JPEGu a v noci pri foceni jasnych objektu ( ostreni pres notebook, velke serie kratsich expozic ), kdy muze fotak s novym procesorem fungovat skoro jako takova webkamera s rozlisenim 8MPx :)

Jenom mi porad ten 350D i 300D pripadaji takove forove, bakelitove, to snad i muj stary kompakt je bytelnejsi. Asi skoncim u 20D. Kdyz nedrzim v ruce aspon tri ctvrte kila, tak nemam pocit, ze drzim zrcadlovku :)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Alien
Příspěvky: 223
Registrován: 06. 02. 2003, 19:52

EOS 350D

#12

Příspěvek od Alien »

MP napsal:
To je dane mensimi pixely - o 2 MPx vic na stejne plose. 20D take pri nizsich ISO sumi vic, nez 10D a pri vyssich ISO je to naopak - tam se uplatni filtry v senzoru nove generace. Ale ty rozdily jsou tak male, ze bych se tim moc nevzrusoval.

Pro "klasicke" astrofoto asi 350D proti 300D zadne velke vyhody neprinese. Rozdil je hlavne v novem procesoru, shodnem s 1D MarkII a 20D, vcetne rychle komunikace s pocitacem ( USB 2.0 hi-speed ) apod. Napr. je mozne obrazky rychle stahovat primo do pripojeneho notebooku, misto zapisu na kartu.



Při ISO 800, které mě asi zajímá nejvíc, podle grafu není moc rozdíl mezi 20D a 300D, ale 350D na tom je zrovna trochu hůř.

Jinak co se týká stahování fotek do notebooku po každé expozici, to doufám jde i u 300D, jen si eventuelně dám delší prodlevu mezi jednotlivými expozicemi aby se to stihlo stáhnout ? Nebo se to musí nejdříve všechno uložit na kartu a pak stáhnout z karty ?
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

EOS 350D

#13

Příspěvek od MP »

To snad jde, ale se starsim procesorem a s USB 1.1 to zdaleka nebude tak operativni ( cca 40x nizsi rychlost prenosu ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

EOS 350D

#14

Příspěvek od HonzaS »

Alien napsal:

Při ISO 800, které mě asi zajímá nejvíc, podle grafu není moc rozdíl mezi 20D a 300D, ale 350D na tom je zrovna trochu hůř.

?

Otazkou je metodika mereni, nebot aparaty 10D/300D/20D/350D pouzivaji jiny algoritmus pro ukladani JPG, pricemz je obecne znamo, ze default nastaveni na 300D poskytuje obrazky vice zaostrene nez 10D, toto se pri mereni sumu samozrejme projevi. Udelat nejake presne mereni (rawu bez interpolace) samozrejme lze, ale je k tomu zapotrebi mereny aparat 10D/300D/350D/20D, prip. i D70. Pri stejne teplote. Toto mereni bych i rad udelal - na surovem snimku bez interpolace. Ovsem chybi mi pristroje (10D mam, D70 a 300D si mohu vypujcit) Kdyby nekdo z Lbc a okoli mel 20D, nebo 350D, tak by bylo dobre udelat mereni na vsech aparatech soucasne, jinak mereni nema smysl - kvuli teplote. Astronomicke vyuziti pristroju je ponekud jine, nez bezne, tak si myslim, ze testy na sum jsou jen orientacni.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

EOS 350D

#15

Příspěvek od HonzaS »

MP napsal: To snad jde, ale se starsim procesorem a s USB 1.1 to zdaleka nebude tak operativni ( cca 40x nizsi rychlost prenosu ).


Rekl bych, ze novejsi rozhrani bude mit za nasledek zvyseni rychlosti asi tak 4x.
Canon 10D ma prumernou rychlost prenosu kolem 600kb/s po 1.1 (60% vyuziti prenosoveho pasma), jestli ma 20D 2.5Mb/s, tak je to hodne dobry (jeste jsem nevidel zadne zarizeni, ktere umi vyuzit plnou rychlost 2.0) - Rychlost by mohl zmerit treba MMys, jelikoz 20D ma. Jakym zklamanim bylo u nikonu D70 rychlost kolem 1MB/s, i kdyz ma USB 2.0.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Odpovědět