PHD guiding-problém s pointací

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: PHD guiding-problém s pointací

#181

Příspěvek od jirka.P »

Kolega Nestak se dočetl na fórech,že to přes ST4 nejede nikomu.
Zajímalo by mě,jestli tady na fóru někdo pointuje s ASI 120MM přes ten ST4 port.
Protože driver ke kameře vypadá totožný (ASI120MM_Setup.exe),tak jestli je zakopaný pes v kameře(T7M) nebo v driveru.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD guiding-problém s pointací

#182

Příspěvek od MilAN »

Kamery ASI mají svůj driver a přes ASCOM fungují naprosto bez problémů přes ST4. Je to nejjednodušší a nejspolehlivější metoda připojení prakticky všech kamer.
Nevím proč by uvedená kamera měla pouížvat drivery pro kamery ASI.
V návodu je uvedeno :

* Compatible with ASCOM protocol and WDM driver for easy connection with 3rd party astrophotography softwares
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: PHD guiding-problém s pointací

#183

Příspěvek od jirka.P »

Je to tak.V přiloženém cd jsou jenom drivery pro asi120mm viz. obr 1
Ona se tak tváří jak ve widlích a tak i stejně se připojuje třeba ve firecapture.
Tak jo,zkusím to teď přes ten ascom protokol a uvidíme.viz obr 2
Přílohy
T7M.jpg
T7M.jpg (124.86 KiB) Zobrazeno 4975 x
T7Ma.jpg
T7Ma.jpg (91.06 KiB) Zobrazeno 4975 x
Uživatelský avatar
Johny12
Příspěvky: 91
Registrován: 15. 10. 2005, 22:42
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#184

Příspěvek od Johny12 »

Ahojte, trapim sa s guidingom. Včera v noci mi niekoľko krát výrazne vyskočila chyba v RA. Vyvážené to bolo, kabeláž určite nezavadzala a do ničoho som nedrcol. Stalo sa to niekoľkokrát - na začiatku častejšie ale menšie skoky - po vypnutí PEC sa to upokojilo ale neskôr to zase skočilo niekoľko krát. Guiding bol cez SW hladáčik na montáži EQ6-R, ktorú mám len niekoľko mesiacov. Na montáži mám iba ED80 s hladáčikom. Počas noci guding bol od total RMS 0.6 a postupne k ránu sa to zhoršovalo na cca 1" - predpokladám že to bolo kvalitou oblohy ale neviem.

Stretli ste sa niekto s obdobným problémom ? Len dúfam že nejde o mechanický problém, keďže montáž je prakticky nová.
phd2.jpg
phd2.jpg (482.5 KiB) Zobrazeno 4888 x
Celý log z PHD som nahodil sem https://ufile.io/bu1ei.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#185

Příspěvek od Cztwerec »

Omylem jsem vybral stejný Via USB 3 driver na dvě kamery ZWO. Jednou pointuji na PHD a druhou fotím přes SIPS. SIPS totiž nezvládá obě současně.

Vše se rozjelo, pointace, focení a pak se mi seknul počítač, prostě černá obrazovka, pomohl jen ostrý reset.

Pak jsem nechal PHD ať si najde jen jednu připojenou kameru a to byla pointační, nicméně už nepřiřazovala zřejmě správnou knihovnu dárků protože byli vidět pruhy v obraze a po chvilce i na jasné hvězdě ztratil program hvězdu z důvodu Low SNR lost star. Co se mohlo stát? Mám vymazat celý profil pointace a udělat nové dárky? Setkal jste se s tím již někdo?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD guiding-problém s pointací

#186

Příspěvek od Bill »

Já jsem ještě nikdy nepoužil darky při pointaci a to ani se starou QHY5.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#187

Příspěvek od Cztwerec »

Tak ono i při vypnutí optimalizace - use dark library (odšktrnuté), hlásilo Low SNR a červeně problikávala obrazovka s náhledem na pointační oblast. Ta gamma co tam je je předpokládám jen pro náhled? Jak se vlastně kromě expozice vkládají parametry kameře? Gain, Offset apod. nebo si to program dělá sám?

v novém PHD jsem například ani nenašel definici ohniska pointačního dalekohledu. Nelze zadat někde ručně?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD guiding-problém s pointací

#188

Příspěvek od MilAN »

Nevím jakou máš verzi, ale ve verzi 2.6.5., což je poslední (?)
je na kartě : CAMERA camera gain
a na kartě GUIDING - Calibration : Focal lenght

A ty na displeji vidíš jasnější hvězdu a obrazovka bliká červeně, jako při ztrátě hvězdy ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#189

Příspěvek od Cztwerec »

Ano 2,6.5.

camera gain ano to jsem si nevšimnul tak to určitě prověřím a guiding focal lenght nelze nastavit, okénko je zkrátka neaktivní a nelze do něj vpisovat hodnotu ohniska.

Zkusil jsem jasnější hvězdu, protože u slabší mi to dalo hlášku SNR, star lost, ale i u jasnější ( s ne tak dobrým profilem - ostrým) ikdyž později také, jakoby se to topilo v šumu, nebo je nějaká špatná detekce pointační referenční hvězdy...

Bliká jako při ztrátě hvězdy, prostě se začalo PHD nějak podivně chovat.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD guiding-problém s pointací

#190

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše: camera gain ano to jsem si nevšimnul tak to určitě prověřím a guiding focal lenght nelze nastavit, okénko je zkrátka neaktivní a nelze do něj vpisovat hodnotu ohniska.
Okénko je neaktivní , když je připojena kamera. Když ji odpojíš, je aktivní.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#191

Příspěvek od Cztwerec »

To mě nenapadlo, opravdu diky!

Ale proč to ztratí i tu jasnou hvězdu v šumu to nevim...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: PHD guiding-problém s pointací

#192

Příspěvek od majklus »

majklus píše: ...

Druhou příčinou je asi pointace. Standardně mi běží docela dobře, takhle to vypadá po cca 30min snímání:

pointace_2.png

Mám dojem, že značně vylepšené uchycení hledáčku výrazně pomohlo, také pečlivější vedení kabeláže, ale narazil jsem na problém, který mi asi tu pointaci v DE ničí. Dělám přes PHD2 dithering, nastaveno spiral, scale 1. Dithering v RA na grafu prakticky nevidím, v DE to ale udělá strašněj skok a pak se graf strašně dlouho pomalu vrací k 0. PHD2 reportuje odchylku < 0.2 relativně rychle (mám nastaveno aby odchylka byla nižší po 30s), takže začne snímání, no ale z těch 5ti minut subexpozice je tam na 1.5 - 2 minuty tenhle zub v DE a hvězda je samozřejmě jetá. Ne tolik jako při stěhování primáru, zato je to každý druhý, třetí snímek:

poinatce_dithering.png

Neviděl už někdo tohle chování? Čím to je, vůlí v DE nebo mám blbě rozváženo? V DE mi dalekohled rozvážením táhne k severu, samozřejmě nějakou dobu po průchodu zenitem se to asi m,ůže měnit. Asi bych mohl dělat dithering jen v RA, kde to funguje dobře, ale to mi zase přidá do snímku další prouhy (kterých tam i tak mám dost), nebo se pletu?

Mám pocit, že by se na tom člověk mohl makat na plný úvazek, furt se něco děje...

EDIT: v PHD2 je jakási kompenzace vůle v DE, má smysl se s tím zabývat, vylepší to něco nebo si to akorát rozhodím víc?
Tak jsem doufám významně pokročil v řešení tohoto problému, psal jsem to sem do vlákna o stránku zpět.

Po té, co jsem tejden laboroval s nastavením přítlaku DE šneka mi došlo, že pohřbenej pes je jinde, a to mezi pastorkem deklinačního motoru a ozubeným kolem šnekové hřídele. Prostě byl pastorek moc daleko a soukolí pak trvalo strašně dlouho, než se při reverzaci chodu dostalo opět do záběru. Proto po dihteringu v PHD2 grafu velký zub jeedním směrem - PHD2 provedlo dithering v DE, ten se ale "utopil" ve vůli pastorku, tj dalekohled se fyzicky nepohl. PHD ale pohyb očekávalo, prototen velký zub na jednu stranu. Následuje dlouhý mělký zub na druhou stranu, když se PHD sadou pulsů snaží dostat hvězdu zpět na střed kříže, ale než opět "přepulsuje" vůli pastorku, tak to trvá. Výsledkem je rozjebaná deklinační křivka.

Jakékoli rozvážení na to nemohlo mít vliv, protože se přes šnek k pastorku nedostane, má vliv jenom na samotném šneku...

Třeba to někomu pomůže, mě to problém odstranilo (ťuk, ťuk). Bohužel jsem si laborováním trochu rozhodil RA, takže zábava nekončí... :-D
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: PHD guiding-problém s pointací

#193

Příspěvek od zuzi »

Jen ze zvědavosti, to je na jaké montáži, EQ6 ? Pokud něco jiného, nemáš fotku převodů?
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: PHD guiding-problém s pointací

#194

Příspěvek od majklus »

Je to NEQ6-tka. Jsou tam takový šroubky na plochej šroubovák, po jejich vyšroubování je vidět na styk soukolí pastorek - kolo šnekový hřídele a při hejbání motorama v DE ta vůle vidět je. Já jí viděl i okem, protože mezi zuby byla snad 1mm mezera. Vymezit se dá posunem DE motoru, vyndá se hlavní deska a pod ní jsou oba motory na dvou šroubech. Ty povolit a zkusit zmenšovat vůli, nesmí se to přehnat, aby se kola "nezakousávala".

Měřil jsem vůli v PHD2 přes Guiding asistant, původně mi hlásil 4200ms (!) což bylo beznadějné. Po laborování s polohou motoru se podařilo zmenšit na cca 1400 - 1500 ms. Asi by to šlo i líp, ale PHD2 si s tím už poradí předs Backlash compensation a DE mi teď jede s RMS okolo 0.6". I dithering v DE běh nerozhazoval a settle po ditheringu je pod 10 sekund.

Pokud by byl zájem, tak bych to mohl zkusit večer vyfotit...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD guiding-problém s pointací

#195

Příspěvek od Bill »

majklus píše:a DE mi teď jede s RMS okolo 0.6".
Bylo by občas dobré se zamyslet nad fyzikální podstatou. v DE se takhle nepointuje - to co vidíš je jenom seeing. Pokud by jsi měl měl dobře ustaveno, tak DE se pohybuje jenom při ditheringu...
Při reálném ustavení tam nějaké kompenzace jsou, ale neměly by být moc časté.
M:736 750 113
Odpovědět