PHD guiding-problém s pointací

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#151

Příspěvek od nosuh »

No prave ze na primej kabel teprve cekam, tohle je zapojeny pres rucku a na ni musim mit nastaveny DirectPC mod
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: PHD guiding-problém s pointací

#152

Příspěvek od juh »

Takže PHD2 neriadi montáž cez pointačnú kemeru a ST4 port?
Ak je RO napriamo (PC Direct) a CdC a PHD2 riadia montáž cez jeden kábel, tak som aj takúto konfiguráciu ako jednu z možností popisoval vo vlákne HEQ5 SynTrek+EQMod+Ascom od #121
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD guiding-problém s pointací

#153

Příspěvek od MilAN »

Problém je v tom, že už jsem se s tímhle problémem setkal -někomu tohle zapojení nefunguje. Netuším, zda-li jde o nefunkčnost některé verze SW v ručce či je problém jinde. Vždy to bylo v případě připojení přes PC direct.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#154

Příspěvek od nosuh »

No myslel sem si ze je to tim, jinak najizdela presne, ale pro foceni je to nepouzitelny, tak pockam na ten direct kabel a budu doufat, ze to bude fachat lip..
Diky, vlakno proctu!
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#155

Příspěvek od nosuh »

juh píše:Takže PHD2 neriadi montáž cez pointačnú kemeru a ST4 port?
Montaz je pripojena pres kamerku do Autoguider portu. CDC pres ASCOM, ale jeste zkusim to nastaveni v PHD 2 na ten Porth Hub, to vypada nadejne.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: PHD guiding-problém s pointací

#156

Příspěvek od juh »

Ak PHD2 riadi montáž cez ST4 (autoguider) port a CdC riadi montáž cez RS232 (kábel do RO, prípadne priamy do RJ45 / 9 pin D-Sub ), tak v takom prípade nie je potrebný SW hub. Pri takej konfigurácii používajú bežace SW (PHD2, CdC, ...) rôzne ovládače pre ovládanie montáže a nemalo by dochádzať k ich vzájomnej kolízii.
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#157

Příspěvek od John2y92 »

Ahoj,
už delší dobu mi zlobí montáž, je to stařičká Celestron CG5 Advanced GT. Všechno začalo zlobit, když jsem ji převezl z chalupy do města. Najednou jako by nebyla schopná udržet RA osu, ať ji vyvážím sebe líp. Řešil jsem to tak, že jsem ji záměrně mírně nevyvážil a PHD2 ji drželo ve stabilní pozici pomocí konstantních pulsů. Graf vypadal příšerně, protože pulsy byly opravdu nepřetržité v obou osách, ale k mému překvapení to fungovalo a já měl i po 5ti minutách kulaté hvězdy. Bohužel včera se to zhoršilo ještě víc. Fotil jsem mlhovinu srdce a všechno běželo jak mělo, pak přišel mrak a vypadla mi pointace, když po 15 minutách přešel, dal jsem v SGP znovu vycentrovat objekt a pak spustil pointaci a zjistil, že PHD2 nedokáže udržet montáž sebedelšími pulsy. Montáž jsem odpojil od PC, vypnul, zkontroloval jestli je vyvážená, zapnul, zaměřil, restartoval PHD2, připojil montáž, najel na objekt a to stejné. V PHD2 jsem ji dal znova zkalibroval na pointační hvězdu a ani to nepomohlo. Jsem si jistý, že se montáž nezasekla o žádný kabel, to bylo první, na co jsem koukal. Moc mě nenapadá jak tohle řešit.

Díky za případné návrhy.

Honza

graf.JPG
graf.JPG (24.06 KiB) Zobrazeno 5001 x
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
milo
Příspěvky: 189
Registrován: 03. 12. 2006, 19:10
Bydliště: Dvůr Králové-Vítězná
Věk: 66

Re: PHD guiding-problém s pointací

#158

Příspěvek od milo »

tak to jsem zvědav na odpovědi,vyvstal mě stejný problém pár dní nazad..
Mont.HEQ6PRO,newton gs600 200/800,Mak 125/1500,can.450d.can.40D mod.sky wather 70/700,domeček 2,5*4.5m.Tady:

http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele/mplihal
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD guiding-problém s pointací

#159

Příspěvek od MilAN »

Já bych to ale neviděl v tom prvém případě vůbec jako problém s pointací. Kdyby montáž nepointovala, tak normálně ustavená montáž neujede během několika sekund takhle rychle pryč- a hlavně ne v obou osách . Jak jde montáž bez zapnutí pointace? Ujíždí někam? Proč bys tomu měl pomáhat rukou, ta montáž musí udržet chod v RA alespoň 2 minuty, aniž by utekla z grafu. O deklinaci vůbec nemluvě- ta nemá vůbec důvod nikam cestovat, natož takhle rychle. Takže- co to dělá bez zapnutí pointace ? A jak probíhá kalibrace ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#160

Příspěvek od John2y92 »

Tak už mi to funguje, na původ problému jsem nepřišel, respektive asi byla montáž špatně ustavená, ale nechápu, jak mohla před tím bez problému jet. Rukou jsem tomu nepomáhal, nikde jsem to nepsal :D . Musím na ustavení používat funkci od celestronu, protože asi o 10cm z balkónu nevidím polárku no a ten polar align od celestronu si občas dělá co chce (o drift alignu v PHD2 vím, ale trvá to mnohem déle a tím, že jsem na balkóně, tak se nesmím vůbec hýbat kvůli vibracím, proto to nepoužívám), ale včera se mi to pak podařilo hodně dobře ustavit a bylo po problému, stejně by mě ale zajímalo proč to udělala. Důvod proč jsem myslel, že bylo původcem PHD bylo, že kalibrace proběhla v pohodě a na tom grafu co jsem sem dával je vidět, že to chvilku pointovalo, než to ujelo. To byl už asi 4 pokus, před tím do vydrželo pointovat i třeba minutu bez nějakých obřích pulsů než to takhle ujelo. Každopádně díky za odpověď a snad to vydrží do příštího roku, kdy pořídím novou :)
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD guiding-problém s pointací

#161

Příspěvek od Bill »

milo píše:tak to jsem zvědav na odpovědi,vyvstal mě stejný problém pár dní nazad..
"už delší dobu mi zlobí montáž, je to stařičká Celestron CG5 Advanced GT"

Já jsem u CG5 ADV GT jednou nebo 2x musel dělat reset do továrního nastavení - montáž se prostě chovala divně...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#162

Příspěvek od nosuh »

Pri testovani se mi vyskytl problem, se kterym jsem se prozatim jeste nesetkal..
po standarsnim ustaveni a zarovnani na 3hv ( chyby v RA a DE v radech minut), mi po kalibraci phd2 vyhodil tuhle hlasku.
Pointace i tak fungovala, ale zajimalo by me cim to muze byt zpusobene? Napada mi, ze v tom stredu ztratil hvezdu (prechod oblacnosti apod).
Je to mozne?
hlaska_kalibrace.jpg
hlaska_kalibrace.jpg (107.14 KiB) Zobrazeno 4793 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD guiding-problém s pointací

#163

Příspěvek od MilAN »

Podle mne je to způsobeno vůlemi v osách dalekohledu a malou vůlí ve šneku. Šnek začne zabírat v DEC a dříve než se otočí osa ( kde je zřejmě větší odpor,¨) trochu se bočně pohne
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#164

Příspěvek od nosuh »

no musim rict, ze sestava je mirne nevyvazena - spodni stranu dalekohledu by to chtelo necim vic zatizit, ale zatim sem neprisel na to jak, vytah mam nalepenej uz skoro na listu..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: PHD guiding-problém s pointací

#165

Příspěvek od majklus »

Tak jsem včera trochu pokročil při pátrání po příčině oválných hvězd.

Asi je dílem cestování primáru při pořechodu meridiánu blízko zenitu - jsou hodně jeté 4 - 5 5ti minutovek než se to zase samo srovná. To je nemilé, půlhodina v řiti, ale řešení je momentálně mimo moje technické (jde ten primár vůbec technicky uložit tak, aby necestoval?) či finanční (na OAG teď nemám a čuchám z toho spoustu dalších problému a komplikací). Takže se s tím musím naučit žít.

Druhou příčinou je asi pointace. Standardně mi běží docela dobře, takhle to vypadá po cca 30min snímání:
pointace_2.png
pointace_2.png (211.57 KiB) Zobrazeno 4661 x
Mám dojem, že značně vylepšené uchycení hledáčku výrazně pomohlo, také pečlivější vedení kabeláže, ale narazil jsem na problém, který mi asi tu pointaci v DE ničí. Dělám přes PHD2 dithering, nastaveno spiral, scale 1. Dithering v RA na grafu prakticky nevidím, v DE to ale udělá strašněj skok a pak se graf strašně dlouho pomalu vrací k 0. PHD2 reportuje odchylku < 0.2 relativně rychle (mám nastaveno aby odchylka byla nižší po 30s), takže začne snímání, no ale z těch 5ti minut subexpozice je tam na 1.5 - 2 minuty tenhle zub v DE a hvězda je samozřejmě jetá. Ne tolik jako při stěhování primáru, zato je to každý druhý, třetí snímek:
poinatce_dithering.png
poinatce_dithering.png (207.13 KiB) Zobrazeno 4661 x
Neviděl už někdo tohle chování? Čím to je, vůlí v DE nebo mám blbě rozváženo? V DE mi dalekohled rozvážením táhne k severu, samozřejmě nějakou dobu po průchodu zenitem se to asi m,ůže měnit. Asi bych mohl dělat dithering jen v RA, kde to funguje dobře, ale to mi zase přidá do snímku další prouhy (kterých tam i tak mám dost), nebo se pletu?

Mám pocit, že by se na tom člověk mohl makat na plný úvazek, furt se něco děje...

EDIT: v PHD2 je jakási kompenzace vůle v DE, má smysl se s tím zabývat, vylepší to něco nebo si to akorát rozhodím víc?
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Odpovědět