Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#1

Příspěvek od Vabra »

Zdravim.

Tak jsem zde s malou uzivatelskou recenzi pristroje Lacerta M-GEN Autoguider.


Uvod:

Nekolik prvnich let jsem spokojene pointoval s pomoci MMys TV AG (prvni verze s oddelenym TV monitorem), ktery jsem za velmi rozumny peniz ziskal zde v bazaru. Sice nebylo vzdy jednoduche najit pointacni hvezdu (pomahal pozicioner) a trochu mne stvala rucni kalibrace smeru. Ale fungovalo to celkem vzdy spolehlive. :-/

Pak jsem posledni rok/dva pouzival v roli pointacni Atik 16IC (skvela citlivost, vzdy nasla nejakou hvezdu v zornem poli 500mm dalekohledu i pri mensim prumeru) a NTB s SW - PHD guiderem. Ale ta mi zacala v posledni dobe ruzne pozlobivat (SW?, kabelaz,...?). Nahrada/doplneni QHY5 take nevedlo snadno k cili (problemy s ovladaci do windows).  :(

Na autonomni AG od Skywatcheru, za velmi pekne penize, chodily smisene reference (jeden clen zde na foru jej spalil prvnim pripojenim na 12V...) :(

A tak uz se zdalo, ze asi zustanu u nepointovaneho Astrotracu... kdyz tu najednou se zacaly objevovat pozitivni zkusenosti s inovovanou Lacertou MGEN z Madarska. Kdyz se objevila v nabidce Supry Praha, tak jsem vyuzil duvery mnou nezaslouzene a zarizeni jsem si zapujcil na otestovani.
[ftp]http://www.supra-dalekohledy.cz/hledej.html?co=877991[/ftp]



Vlastni zkusenosti:

Prvni zkusenost byla bohuzel negativni - snimac je velikosti jen 3.6x2.7mm a zaostrit ci najit pointacni hvezdu vubec nebylo jednoduche (malem pointeru 63/500mm).

Druha zkusenost: chip je celkem hodne citlivy a podle referenci pointuje se subpixelovou presnosti i na velmi kratkych ohniscich. Hodne uzivatelu reportuje uspesnou funkci AG i pri pouziti klasickeho hledacku 9x50 na velkem SCT.

A tak, kdyz se prvni zkusenosti pomalu zacaly klonit k pozitivni strane, jsem mu poridil pointer - hledacek s parametry 60/250mm a vystupem na T2 zavit. Myslim ze v teto kombinaci se Lacerta citi ve vrcholne forme.

- Presnost chodu na Montazich CG-5ADV a Gemini42 naprosto perfektni pro foceni dalekohledem s ohniskem 500mm.
- Pointacni hvezda zatim nalezena v jakemkoliv zornem poli, bez nutnosti pouzivat stelovaci srouby nebo pozicioner.

Uzivatelke prostredi vlastniho AG na jeho displeyi je takove trochu spartanske a malinko neprehledne, ale po trose cviku celkem logicke a naprosto pouzitelne.

Pri druhe noci jsem uspesne rozchodil i unikatni funkci tohto AG - zabudovany casovac pro DSLR Canon, ktery umoznuje ve spolupraci s funkci AG pouzit dithering - v pauze mezi expozicemi nepatrne posunout kompozici, tak aby se pripadne artefakty snimace lepe eliminovaly.

Shrnuto a podtrzeno:

- Funguje to,
- Funguje to autonomne bez  PC (i kdyz se do PC daji stahnout logy , nemam to vyzkouseno)
- Funguje to velmi dobre s malym pointacnim dalekohledem,
- Se stejnym pointerem 60/250 to  nepotrebuje to kruhy/pozicioner
- Pointace je mnohem rychleji nastavena nez v pripade TV AG ci PHD guidingu
- Auto kalibrace trvala jen par sekund.
- Zadne komplikovane nastavovani.

Pokud vas neodradi ponekud vyssi zakladni cena >13.000 tak tento zpusob pointace mohu jenom doporucit, zejmena uzivatelum DSLR zn. Canon.

Hodnoceni 4.5 z 5 monznych (minus 0.5 bodu za cenu a neexisteci driveru pro Win7 pripadne malou plochu chipu)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#2

Příspěvek od Kojaro »

Ahoj Pavle, nemáš náhodou snímek toho rozsvíceného displeje?
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#3

Příspěvek od Vabra »

Vyfocene to nemam, ma to celkem neagresivni ale zelene podsviceni a pomerne male rozliseni 64x128 bodu (nebo tek nejak). Vsechny navigacni/textove informace se tam vejdou ale liveview neni moc prehledne...i kdyz se stim da zit celkem v pohode.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#4

Příspěvek od MilAN »

Vidím, že ta technika za 15 let moc neposkočila. Takhle mi fungoval nezávislý auotopointer už tehdy a tenkrát i v podstatně nižší ceně. Tehdy ovšem nebylo AF, a dlouho po jeho vzniku se tradovalo, že to nejde.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#5

Příspěvek od MartinV. »

Mám dotaz k majitelům AG Lacerta MGEN. Dnes se dostávám k prvním testům tohoto zařízení a narazil jsem na první zádrhel se kterým si moc nevím rady. Jak je to s kalibrací RA/DE os. Už se mi to automaticky kalibruje cca 5min a furt nic. Montáž mám losmandy G-11 GOTO L4.
Předem díky.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#6

Příspěvek od Vabra »

Prave rychlou a bezproblemovou kalibraci povazuji za jednu z hlavnich vyhod Lacerty. Vetsinou jede v jedne ose tak minutu.

Zkousel jsi zda pri kalibraci opravdu hyba montazi? Staci tam dat na zacatek kalibrace jednu dlouhou expozici a uvidis zda ti tam vznikne nejaka cesta jasnejsich hvezd, jak v prubehu expozice montaz prejizdi...
Pavel Vabrousek
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#7

Příspěvek od -karneades- »

mam takovy pocit, ze ta losmandy neumi zpracovat duplicitni povely jdouci v jednom okamziku do Ra a De, ale to by pri kalibraci asi nemel byt problem,,,,
Uživatelský avatar
jura
Příspěvky: 363
Registrován: 29. 04. 2010, 18:20
Bydliště: Drnovice
Věk: 53

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#8

Příspěvek od jura »

Jesli můžu vstoupit do vlákna a zeptat se Pavla,nebo Petra,mám ji objednanou u p.Zahajského,ale nevím jestli je v příslušenství zdroj.Doma jsem našel od digitálního fotorámečku 12V/1A se zakončením s konektorem o průměru 3,5mm.Bude se to dát použít,nebo mám v Supře přiobjednat?Díky za odpvěď
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#9

Příspěvek od -karneades- »

ahoj, zdroj k ni neni, ale pasuje tam tato vidlice, vlastne je uplne stejna, jako pro napajeni napr EQ6

Uživatelský avatar
jura
Příspěvky: 363
Registrován: 29. 04. 2010, 18:20
Bydliště: Drnovice
Věk: 53

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#10

Příspěvek od jura »

Jo díky,je to myslím průměr 5,5mm,takže musím sehnat redukci
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#11

Příspěvek od MartinV. »

Tou zkušební expozicí zjistím jen dvě věci a to odchylku PE a že montáž nechce brát povely z AG což lze i vidět na monitorku. Guiding si myslím, že půjde, protože, když jsem zkusil kalibraci tím způsobem, že jsem odjel s hvězdou pomocí ovladače v požadovaném směru co AG potřeboval pro kalibraci se vrátila zpět do středu. Chtělo by to Láďu Kamaráda. Že bych si odpálil port u elektroniky Gemini si taky nemyslím to by jinak nefachčil TVGuider, který jsem tu onehdá prodal.
Edit: Po každé kalibraci cca po 2-5min. mi AG vyplivne hlášku, že kalibrace se nezdařila. Ještě zkusím zjistit jestli mám správný FW (2.00).

To karneades: Losmandy dokáže někdy překvapit. Občas mě i se..e, že jsem šel do tak drahého špásu za který bych měl levnější montáž a CCD. Jinak ke tvé poznámce Losmandy s DDS neumí RA+DE, ale Gemini už jo. Druhá věc co jsem se dočet tak Lacerta by měla i s losmandy goto fungovat což potvrzuje L.K.

Kvok ... už jsem z toho cvok.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#12

Příspěvek od LKamarad »

... Jo tak je to s Gemini .....
zkontroluj si zaostření hvězdy (na "histogramu" LV) ...
zkontroluj nastavení "photo mode" na ručce ...
nastav mode 2 na Lacertě a agresivitu cca 60% .....
nastav ohnisko pointeru v setupu ...
zkus taky např. tibetskej modlitební mlejnek (otářet CCW)
poslední možností je použít lapač dementionů  ;D

Iá iáiáiáiá :P
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#13

Příspěvek od stZ »

OT: Kalibrace na me NEQ6 trva cela tak do 1min FW2.0

Jinak co jsem se docetl na webu lacerty, tak je lepsi ponechat mirne rozostreno.

Vabra: ty mas zelene podsviceni? viz #2

Ja mam oranzove...
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#14

Příspěvek od MartinV. »

To LKamarád : zaslal jsem ti e-mail.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
jura
Příspěvky: 363
Registrován: 29. 04. 2010, 18:20
Bydliště: Drnovice
Věk: 53

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#15

Příspěvek od jura »

Pro případné nové majitele Lacerty,sem vkládám odkaz na uživatelský manuál,který při nákupu nového úplně chybí,ať  už v Češtině,nebo v Angličtině
http://www.teleskop-austria.at/informat ... ne-hu/pdf/
Odpovědět