Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#46

Příspěvek od stZ »

Je dostupny FW 2.02 viz http://lacerta-optics.com/mgen.html uz je pridelany GUI, tak neni nutne upgrade delat z prikazove radky.
Uživatelský avatar
topry
Příspěvky: 24
Registrován: 20. 08. 2012, 17:24

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#47

Příspěvek od topry »

Ahoj, nějakou dobu mám Lacertu, takže zatím sbírám venkovní zkušenosti. Chtěl jsem se zeptat ohledně kalibrace. Kalibrace se musí provádět pokaždé, když změním focený objekt? Logicky mi přijde že ne, ale stalo se mi při testech, že po úspěšné kalibraci a pointaci jsem najel na jiný objekt (řádově o několik hodin v RA), našel hvězdu, spustil guiding a lacerta začala posílat do montáže korekce jen v jednom směru, nepřetržitě a rychle, takže pointační hvězda byla za chvíli pryč z obrazovky. Když jsem pak udělal kalibraci znovu, pointovala už správně... Nevím čím to mohlo být.
Newton Celestron 203/1000, CG-5 GT Advanced, RCC koma korektor, Astronomik UHC Profi 1.25", Astronomik CLS 2", Sony A550, okuláry Celestron X-CEL 12, 9, 5mm, Hyperion 21mm, Nagler 7mm; Autoguider Lacerta MGEN, Triedr 15x70
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#48

Příspěvek od FunTomas »

Ak si sa posunul v RA rádovo o niekoľko hodín, je možné, že si prešiel montážou z východu na západ, resp. naopak. V takom prípade došlo k preklopeniu ďalekohľadu na opačnú stranu montáže. Ak bol predtým na východe, potom bol na západe. Ak nastalo toto, potom sa pointačná kamera otočila o 180° a prevrátila sa jej orientácia obrazu. Toto je dôvod, prečo prestala pointovať. Kamera sa snažila skorigovať odchýľku, ale fungovalo to presne naopak.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
topry
Příspěvky: 24
Registrován: 20. 08. 2012, 17:24

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#49

Příspěvek od topry »

Díky, pravda je, že nejdřív jsem byl na východní polovině a pak na západní, takže to tím asi bylo. tím pádem by se to mělo kalibrovat i když se posunu třeba jen o 2 hodiny a zůstanu na stejné meridiánové polovině ne? Protože i tak se mi změní náklony os získané při kalibraci...
Newton Celestron 203/1000, CG-5 GT Advanced, RCC koma korektor, Astronomik UHC Profi 1.25", Astronomik CLS 2", Sony A550, okuláry Celestron X-CEL 12, 9, 5mm, Hyperion 21mm, Nagler 7mm; Autoguider Lacerta MGEN, Triedr 15x70
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#50

Příspěvek od FunTomas »

Nie, kalibrovať by si mal len keď prejdeš cez meridián a ďalekohľad sa dostane z východnej strany na západnú, resp. naopak. Skrátka, keď preklopíš ďalekohľad na osi.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#51

Příspěvek od dablik »

pratele, jake mate zkusenosti s kombinaci Lacerta a OAG? hledam nejake reseni pointace a Lacerta se mi zda jako dobre reseni Chci ale pouzivat OAG a to hlavne na newton, ale obcas i na zkousku u mak-a. Bude to v kombinaci s DSLR.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
topry
Příspěvky: 24
Registrován: 20. 08. 2012, 17:24

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#52

Příspěvek od topry »

Lacerťáci, potřeboval bych poradit. Fotil jsem teď nějakých 20 fotek po 7 min. expozicích. Z těch 20 fotek, jsou použitelné celkem 4 (jsou na nich kulaté hvězdičky) zbytek, jsou buď protažené čárky anebo jsou tam hvězdy zdvojené a jednou to udělalo rohlík loupák - zahnutý jedna radost. Jsem zatím trpělivý, ale štve mě to. V čem to může být že některá fotka vyjde a některá ne? Bylo prakticky bezvětří a myslím že můžu i vyloučit pohyb pointeru vůči dalekohledu, ale bůhví.

Ještě se mi zdá, že Lacerta vysílá korekce nějak moc často, odhaduju po 80% času vysílá každý expoziční krok. Někdy častěji v DEC než v RA. Nepřesné ustavení nevylučuju, stát se něco mohlo, blbec jsem si to pak nezkontroloval jak jsem to balil. Ale aby to v DEC vysílalo skoro neustále, to bych to musel mít hodně mimo ne? Opravte mě pokud se pletu.

Spíš mě zajímá, jestli jsem neměl nastavené nějaké parametry špatně, které mohly vydávat ty stálé korekce a to být důsledek toho, že většina fotek je neupointovaných. Rohlíky jsou protažené ve většině případech ve směru deklinace, ale né vždy přesně stejným směrem. Nastavení jsem měl takovéto:
Exp: 1200 ms
Num: 2 - bylo 1, pak jsem zvýšil na 2, DEC dokonce na 3, ale nezlepšilo se to
Tol.: 0,5
Agr.: 70%
Mode.: 2

Nakonec otázka - má na přesnost pointace vliv velikost obrazu hvězdy na displeji při pointování? Třeba v návodu mají hvězdu cca. 10px v průměru, já jsem měl tak 5px.
Newton Celestron 203/1000, CG-5 GT Advanced, RCC koma korektor, Astronomik UHC Profi 1.25", Astronomik CLS 2", Sony A550, okuláry Celestron X-CEL 12, 9, 5mm, Hyperion 21mm, Nagler 7mm; Autoguider Lacerta MGEN, Triedr 15x70
Uživatelský avatar
ampospisil
Příspěvky: 31
Registrován: 15. 10. 2010, 14:13

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#53

Příspěvek od ampospisil »

Pokud je montáž dobře ustavena pomocí polárního hledáčku/na Polárku/ tak je to divné. Kalibrace Lacerty před focením byla provedena a s jakým výsledkem?
Triedr TS10x60, SW ED80, CG5 GoTo Adv., Lacerta MGEN, EOS1100D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#54

Příspěvek od MMys »

Zahnuté stopy (rohlík, loupák) takřka jednoznačně ukazují na to, že je špatné mechanické spojení mezi oběma dalekohledy. Prostě se hýbou vzájemně optické osy obou soustav. Jestli se hýbe optika v tubusech, nebo tubusy proti sobě, nebo je někde mizerný pružný okulárový výtah, to už musíš dohledat sám.

Každpoádně podle popisu je v tom LAcerta nejspíš nevinně, a žádné její nastavení tohle neeliminuje.

Zkus nafotit nebo popsat sosutavu dalekohledů (jejich typ, způsob spojení, montáž atd...)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#55

Příspěvek od LKamarad »

... To že Lacerta v Mode 2 furt jebe je celkem normální, ikdyž mám precizně ustavenou montáž, která udrží bodový hvězdy na rovníku i při 5min expozici na 750mm bez pointace. Už jen seeing na tu její půlku pidipixelu vyrobí asymetrii i při ohnisku 200 mm.
Já používám taky mode 2 , 0.5px, agr 60% a expozici 300 - 900 ms.
Výsledek je většinou bodová hvězda. ;)
Uživatelský avatar
topry
Příspěvky: 24
Registrován: 20. 08. 2012, 17:24

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#56

Příspěvek od topry »

Kalibrace vyšla na 98% jestli myslíš tohle.

Zahnutý rohlík vyšel jen jednou z 20 fotek, případ co psal Martin to může vysvětlovat, protože pointuju přes 50 mm hledáček (montáž CG-5 už by nějaký pointační dalekohled navíc nesnesla) a protože jsem s focením v plenkách tak prozatím v klasické setové objimce na jedné straně dva šroubky a protipružina a na druhé guma, která je ale těsná a v ruce silou tím hledáčkem v té objímce nepohnu, tak jsem si říkal že by to nemuselo vadit. Ale že tam k nějakému pohybu sem tam dochází bych uvěřil, mohl to být ten případ. V nastavení jak čtu to teda asi nebude.

Sice nejsem úplně přesvědčen, že Lacerta je v tom úplně nevinně, ale myslím, že spíš bude chyba fakt někde mezi spouští a žídlí. Ale nevím kde, pořád většina fotek jsou rovné, krátké čárky. Kdybych měl špatně ustavený dalekohled a pointace fungovala jak má, tak přece okolo pointační hvězdy budou hvězdy bodové a dál budou už mít tendenci jít po kruhu, to můj případ není. Protáhlé jsou všechny hvězdy. Jelikož pointuju přes ten hledáček, tak můžu s jistotou říct, že pointační hvězda je poblíž středu snímku. :D
Newton Celestron 203/1000, CG-5 GT Advanced, RCC koma korektor, Astronomik UHC Profi 1.25", Astronomik CLS 2", Sony A550, okuláry Celestron X-CEL 12, 9, 5mm, Hyperion 21mm, Nagler 7mm; Autoguider Lacerta MGEN, Triedr 15x70
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#57

Příspěvek od MilAN »

na tuhle sestavu je ten hledáček jako pointer skutečně málo. Sice ti zase někdo bude tvrdit, že to je precizní, ale krátké ohnisko + celá ta mechanika udělá své . Pointer bych dal určitě do 2 pevných kruhů a držel to napevno šrouby.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#58

Příspěvek od vla »

Nastavení ohniska v Lacertě, dáváte ohnisko pointačního dalekohledu, nebo ohnisko fotodalekohledu? Nějak mi není jasné proč volit to, nebo ono.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#59

Příspěvek od demonek »

Dávám tam ohnisko pointačního dalekohledu. Lacerta pointuje perfektně,tak mě ani nenapadlo,že by tam mohla chtět ohnisko fotícího dalekohledu.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#60

Příspěvek od vla »

Mě přijde, že na dlouhá fotoohniska je lépe zadat ohnisko fotosestavy. Není mi jasné, proč zadávat to či ono, když se jedná o dva nezávislé systémy, jednak velikost ohniska a pixelu lacerty a druhé je ohnisko a pixel fotokamery.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět