DSLR jako astronomicka kamera na planety?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#16

Příspěvek od LKamarad »

Při tomhle stylu focení podle hvězdy moc nezaostříš, a tak jako tak to bude vždy knedle i na zoom 5x, tudíž 10x nemá význam.
To sice "beru" ale umím si představit spousty situací kdy se hodí vidět "pixel na pixel" .... ne vždy je nutno snímat afokálně. ;)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#17

Příspěvek od Cztwerec »

EOS camera movie recorder, a ten si foťák najdeMě tu mojí pětistovku nenašel ??? Proč hergot? >:(
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Vlastimil Vojáček (máčka)
Příspěvky: 356
Registrován: 07. 04. 2005, 19:41
Kontaktovat uživatele:

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#18

Příspěvek od Vlastimil Vojáček (máčka) »

Jo ještě je potřeba vytáhnout kartu. S ní mi ten program zahlásí error.
Můj postup (teď jsem to zkoušel): vytáhnu kartu, zapnu foťák, odmítnu EOS utility, spustím EOS Camera Movie Record. Mám 550D.
NWT 256/1200, NWT114/900, Malokuk, Skymaster 15*70
http://www.vlastimilvojacek.cz
Uživatelský avatar
Vlastimil Vojáček (máčka)
Příspěvky: 356
Registrován: 07. 04. 2005, 19:41
Kontaktovat uživatele:

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#19

Příspěvek od Vlastimil Vojáček (máčka) »

10x zoom to neumí? Pokud ne tak se s tím nikdy pořádně nezaostří a zároveň se k zaostření nebudou moci využít slabší hvězdy, které ještě 10x zoom zobrazí (ale 5x už nikoliv)  :-/
Tak pořád je tu na 10x zoom EOS utility...v tom teda zaostřit pořádně a v Camera Movie Record nahrávat.
NWT 256/1200, NWT114/900, Malokuk, Skymaster 15*70
http://www.vlastimilvojacek.cz
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#20

Příspěvek od Aletel »

Ke stažení nová verze programu EOS Camera Movie Record - vylepšená o možnost nastavení délky času snímané sekvence, nebo limit max. počtu videosnímků.
beta verze 3.1
http://sourceforge.net/projects/eos-movrec/files/
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#21

Příspěvek od Jakub »

Měl bych na uživatele tohoto programu malý dotaz. Vše se mi povedlo uvést do chodu a udělat i svoje první foto jupiteru, ale mám problém s nastavení délky expozice. Ať měním hodnoty libovolně jak chci, na foťáku se mění také, ale vše je evidentně snímáno stále stejnou hodnotou. Video má stále stejnou expozici ať už je nastaveno 1/8000 či 1". Ani frekvence snímání se nezmění . Můžete mě někdo nakopnou co mohu dělat špatně? Mám EOS 40D. Mám staženu tu novější verzi a zbytek chodí jak má, včetně ostření (s objektivem), omezování délky expozic...
Předem díky za každou radu.
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Uživatelský avatar
Edmund Squirrel
Příspěvky: 161
Registrován: 29. 04. 2009, 09:44

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#22

Příspěvek od Edmund Squirrel »

Hledám možnosti využití DSLR pro fotometrii. Umožňoval by teoreticky tento postup využít i fotoaparát jako kameru pro fotometrii zákrytů hvězd planetkami?
Edmund Squirrel
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#23

Příspěvek od Cassi »

Pro fotometrii promennych hvezd neni DSLR problem. U zakrytu hvezd planetkami si nejsem uplne jist - tam je potreba velmi presneho casoveho rozliseni (desetiny ci setiny sekundy). Driftovou metodou by to s DSLR mohlo jit, ale to uz neni o fotometrii.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Edmund Squirrel
Příspěvky: 161
Registrován: 29. 04. 2009, 09:44

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#24

Příspěvek od Edmund Squirrel »

Na jednom MHV jsem poslouchal přednášku pana Mánka na toto téma. Je tam problém s tím vkládáním časového signálu. Kromě té driftové metody narhoval vložení signálu na několik pixelů oddělených od zbytku čipu. To mi ale přijde dost drastické.

Spíš jsem ale chtěl vědět, zde nejsou další omezení DSLR v tomto módu, která by vyloučila možnost takového využití, odhlédneme-li od potíží s časovým signálem.
Edmund Squirrel
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 709
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#25

Příspěvek od janek950 »

Na jednom MHV jsem poslouchal přednášku pana Mánka na toto téma. Je tam problém s tím vkládáním časového signálu. Kromě té driftové metody narhoval vložení signálu na několik pixelů oddělených od zbytku čipu. To mi ale přijde dost drastické.Marně přemýšlím, co jsem mohl říkat, že to takhle vyznělo. Určitě nejsem příznivcem fyzického dělení čipu na kousky. :)

mn
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
Edmund Squirrel
Příspěvky: 161
Registrován: 29. 04. 2009, 09:44

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#26

Příspěvek od Edmund Squirrel »

Moc se omlouvám, pokud jsem se dopustil desinterpretace, ale jsou to tak 2 roky. Přesto nějaké návrhy pro kamerový systém digitální, nikoliv analogový v ní byl. Ovšem, jen na okraj.

Jinak musím říci, že mi ta přednáška moc líbila. Pěkně názorná byla.

Tak tedy vyjma driftové metody není řešení pro DSLR a zákryty?

FW
Edmund Squirrel
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 709
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#27

Příspěvek od janek950 »

Tak tedy vyjma driftové metody není řešení pro DSLR a zákryty?Myslím že ne - alespoň pro rozumné časové rozlišení zároveň s absolutní časovou přesností.

Některé dnešní DSLR již umožňují natáčet i videa, pak by šlo vkládat čas do obrazu analogově např. optickým vláknem s jedním koncem umístěným u čipu a druhým např. u LED nějakého časového zařízení. Tam si ale zas nedělám iluze jak slabé objekty by se zaznamenaly.

Jinou možností je sekvence snímků, ale tam bude vždy problém s kadencí a zase - ten čas (časové rozlišení, mrtvé časy mezi expozicemi, absolutní čas).

Žádná DSLR neumí (pokud vím) finty, které mohou použít některé CCD kamery jako jsou např. vyčítání jen části čipu nebo postupné průběžné vyčítání jednoho sloupce.

mn
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
Tramvajak
Příspěvky: 169
Registrován: 22. 06. 2009, 11:35

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#28

Příspěvek od Tramvajak »

Dobry den,

je mozno z videa zaznamenanem EOS Cam. Mov. Rec. ziskat obraz ve vice jak 8bit?
Mam EOS 450D. Nahrane video mi Registax 5,6 neveme. Po preulozeni ve VirtualDub uz pak ano. Zpracuju normalne snimky a pak ulozim bitmapu.
Vysledek je (ImageJ):

Title: Mesic_10062012_0207_MAC_CANON.bmp
Width: 848 pixels
Height: 560 pixels
Pixel size: 1x1 pixel
ID: -2
Coordinate origin: 0,0
Bits per pixel: 32 (RGB)
No Threshold
Uncalibrated
Path: E:ZapisTempMesic_10062012_0207_MAC_CANON.bmp
No Selection

Bila na snimku ma pak hodnotu 255,255,255. To, ale odpovida 8bitum.

Prosim, muzete mi to vysvetlit? Diky. T.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#29

Příspěvek od MMys »

Nejdem.
Však je to dobře. Těch 3x8=24 bitů se u některých formátů ukládá jako 32-bitové číslo. Z důvodů rychlosti zpracování a jednoduchosti algoritmů. Je to sice trochu plýtvání místem, ale to se u BMP formátu neřeší. Velmi často se ten zbytek využívá jako tzv. alfa kanál, který definuje průhlednost pixelu. I BMP tento režim podporuje, takže to bude ono.

Větší barevnou hloubku z toho nedostaneš. Video je prostě uloženo v 8 bitech na pixel.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#30

Příspěvek od seminko3 »

Chci se zeptat uživatelů tohoto prográmku,zda má na Win7 bezproblémový chod?
Já ho zkusil jednou na XP a vše bylo v poho,ale teď budu dávat na booka W7 a nevím zda-li to bude OK.Díky za info.
Odpovědět