DSLR jako astronomicka kamera na planety?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#31

Příspěvek od alda »

No ja ho provozuji na win7 64bit a no problem.
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#32

Příspěvek od TH »

Zdravím všechny! Zatím používám k focení planet a Měsíce kompakt Canon PS A720, který má jen VGA video 640x480. Plánuju nákup zrcadlovky Canon EOS 600 D, která umí točit video v HD kvalitě. Má někdo z vás zkušenost s tímto foťákem na focení planet? Případně s nějakým jiným DSLR Canonem, který umí natáčet HD video? Kamerku žádnou pořizovat nechci. Díky předem za info.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
Dobycz1
Příspěvky: 545
Registrován: 01. 08. 2012, 15:57

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#33

Příspěvek od Dobycz1 »

Ahoj,

já mám canon 650D a jsem snim spokojený, ale je to kompromis mezi denním focením, planetami a DSO. Jeho hlavní výhoda je ta, že sním můžeš fotit vše a pokud se sním naučíš budou to super výsledky. Každopádně pro planety uvažuji o zakoupení speciální kamerky, protože (zvlášt u videa) je to horor sním neco pořádně nasnímat. Buděš řešit několik problémů 1. upevnění DSLR na skop (zakoupíš pár věcí a máš to), Dále DSLR je docela těžká a né každa montáž to zkousne, 3. Problém s připevněném barlow (bud barlow se závitem a nebo další redukce), 4. špatné nastavování videa ( můžeš max přidat ISO a změnit rozlišení, ale nemůžeš nastavit délku expozice jednotlivých snímků u videa), a pod. Ale když se přes toto překoušeš a tak i s DSLR jdou udělat pěkné fotky

tady máš moji galerku s canonem:
http://www.astrofotky.cz/~Doby/

Jinak na focení DSO jsem snim vcelku spokojený. Jak řikám pokud nechceš investovat do kamerky jen na planety, tak je to asi nej volba.
SW 250/1200, Celestron 6 SE, C11, EQ6
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#34

Příspěvek od Bill »

Případně s nějakým jiným DSLR Canonem, který umí natáčet HD video?
Asi nejsem ten správný planetárník - ale když se neozývají, tak aspoň já:

Podle mne HD určitě nevyužiješ, max na Měsíc a to je asi lepší rovnou dělat fotky. Podívej se, kolik pixelů mají typické fotky Jupiteru, Saturnu ap.

Atmosféra je sviňa, ale zase se bez ní špatně dýchá :-(

Jinak mám pocit, že u 5D II jde normálně expozice ve video režimu nastavit, přijde mi divné, že by to u jiných zrcadlovek nešlo?


Bill




M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dobycz1
Příspěvky: 545
Registrován: 01. 08. 2012, 15:57

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#35

Příspěvek od Dobycz1 »

Haled, taky jsem si řikal, že čim větší rozlišení tím lepší... není to tak, podívej se na planetarní kamerky jaké maji rozlišení, jak veliké pixely maji a jaké znich maji lidi výsledky... viz
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1374466971
tak že jak jsem psal... DSLR je kompromis pro všecko a tomu odpovídá i kvalita :)
SW 250/1200, Celestron 6 SE, C11, EQ6
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#36

Příspěvek od Bill »

ale nemůžeš nastavit délku expozice jednotlivých snímků u videa
Problém už je asi vyřešen:
No nene  :D ono to je na kolečku  :D to me nenapadlo  :D
M:736 750 113
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#37

Příspěvek od TH »

Co se týká různých redukcí pro připojení k dalekohledu, tak to je v pohodě. Mám i soustruh, na kterém si spoustu věcí udělám.

Dnes jsem našel na netu návod pro Canon 600D a tam je uvedeno, že pro snímání videa lze ručně nastavit hodnoty ISO (100 - 6400) a rychlost závěrky (1/4000 - 1/30 s). Frekvence snímání videa lze nastavit v HD režimu 30 a 60 sn/s. S těmito kombinacemi nastavení ISO a časů bych snad mohl dosáhnout lepších výsledků, než s video snímky z kompaktu (VGA 640x480, 30 sn./s., ISO auto). Otázkou ovšem je, jak se na kvalitě videa podepíše konverze z formátu MOV na AVI? Máte s tím zkušenosti?
Díky!!
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
Jamie
Příspěvky: 49
Registrován: 02. 01. 2014, 20:46

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#38

Příspěvek od Jamie »

Zdravím všechny :)
Včera jsem měl možnost na chvilku vytáhnout ven svůj dalekohled a s nadějí že něco vyfotím jsem bral i foťák. Mou první snahou byl měsíc. Hned po zaměření mi bylo jasné, že seeing je dost na nic ale i tak z těch fotek registax něco vyplivnul ačkoliv to nebyla žádná sláva. Pak jsem chtěl zkusit jupiter. Z toho jsem byl celkem zklamaný. neočekával jsem žádné zázraky, ale to co z toho vyplynulo vypadalo jako zvláštní neforemná koule bez jediného detailu.
Bylo mi jasné, že na pěknou fotku je potřeba natočit krátké video a jednotlivé snímky videa potom složit, takže jsem jedno kratší natočit zkusil. Nehledě na to, že jsem se trápil s kompresí z mov. do avi aby mi to registax byl vůbec ochotný otevřít, tak ani tenhle geniální program s tím nic neudělal Proto by mě zajímalo, jestli za takhle hrozný výsledek může seeing, nebo jsem něco zvrtal (čemu bych se ani nedivil). Nemáte tedy prosím někdo nějakou radu jak fotit planety ? Neočekávám nijak extra super detailní záběry, ale doufal jsem, že na jupiteru zachytím alespoň ty dva největší oblačné pásy...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#39

Příspěvek od MMys »

A jak ti na tohle máme odpovědět ???

Musíš napsat jakým dalekohledem, jakým okulárem, jakým foťákem v jaké konfiguraci (afokálně kompaktem ? projekcí na senzor DSLR ?). A ukázat buď jednotlivé snímky, nebo kousek videa, a výsledek. Pak se dá pordit, co je blbě.

Takhle se dá říci jen že je NĚCO blbě, ale to asi víš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jamie
Příspěvky: 49
Registrován: 02. 01. 2014, 20:46

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#40

Příspěvek od Jamie »

Sakra. Hlavně že jsem si říkal, že nesmím zapomenout napsat vše důležité. To je tak, když se člověk rozepíše odběhne od monitoru a když se vrátí začne psát jen tak po paměti. Ale je pravda, že jsem si to po sobě měl přečíst. Omlouvám se. :-[

Fotil jsem DSLR canon eos 1100d projekci za 4mm okulárem v dalekohledu 127/1000.

Tady je zmiňovaná fotka měsíce po složení v registaxu. http://www.imagehosting.cz/?v=img0009.bmp
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#41

Příspěvek od Bill »

Pokud chceš vyfotit Měsíc, tak se pro začátek vykašli na projekci, videa, konverze ...

Zkus nejdříve Měsíc v primárním ohnisku - nafoť tak 100 snímků. Já to dělám tak po deseti kusech, většinou mezi nima ještě doostřuju ap.

Pak docela obyčejně vyber nejlepší (stačí seřadit podle velikosti a zkontrolovat 5 největších)

Výsledný snímek něžně doostři v nějaké vhodném SW. Já používám demo FocusMagic - trial zvládne zpracovat 10 snímků, což je při tomto počasí tak na rok :-(

Nebo můžeš natáhnout jeden snímek do Registaxu a on skočí rovnou na Waveletové doostření.

Takhle vypadá výsledek z mého dalekohledu. Mám sice delší ohnisko, ale je to už ovlivněno seeingem, takže by jsi se mohl k něčemu takovému přiblížit:



Pokud chceš použít jeden snímek, tak musíš fotit na rozumné ISO a krátkým časem (u mého snímku jsou parametry).


M:736 750 113
Uživatelský avatar
Jamie
Příspěvky: 49
Registrován: 02. 01. 2014, 20:46

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#42

Příspěvek od Jamie »

Jo měsíc zkouším podobně jak jsi popsal (ale ne s tak hezkým výsledkem). Jedna z mých fotek měsíce je zde http://www.imagehosting.cz/images/moon2jsj.jpg

Mě spíše šlo o ten jupiter. Jak už jsem psal. Mě nejde o nějaké dokonalé snímky. Jde mi o to, aby se na fotce dalo aspoň poznat, co na ní je.

Jinak na takové běžné úpravy používám Zoner photo studio.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#43

Příspěvek od Bill »

v dalekohledu 127/1000.
A jaký to je konkrétně dalekohled? Na jaké montáži ho máš?

Ukaž raději nějaký neupravený snímek.

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Jamie
Příspěvky: 49
Registrován: 02. 01. 2014, 20:46

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#44

Příspěvek od Jamie »

Konkrétně je to celestron power seeker (teď už vím, že to nebyla nejlepší volba) a mám ho na montáži cg-4.

S původními snímky je problém. Počítač trochu zlobí a před nedávnem mi spadl úplně a já přišel o vše co jsem v něm měl. Fotky co tu zveřejňuji jsem měl na externím HDD, ale tam jsem si dával pouze hotové upravené snímky, protože v něm není moc místa, a neupravených fotek bylo až moc tak jsem je tam nedával.

Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

DSLR jako astronomicka kamera na planety?

#45

Příspěvek od Bill »

Konkrétně je to celestron power seeker  
To se asi budeš muset poradit s někým, kdo ho taky má. Ale obávám se, že maximum je to, co je na fotkách výrobce:
http://www.celestron.com/astronomy/cele ... 127eq.html

Bohužel tenhle kousek na větší zvětšení opravdu není - kulové zrcadlo + integrovaný korektor ve výtahu :-(

Před vánocemi jsem ho studoval, abych od něj mohl lépe odrazovat - podle některých recenzí jsou dost špatné i ty okuláry, takže na vizuál by to mohlo být lepší s jinými okuláry. Ten Měsíc si fotil v primárním ohnisku, nebo přes okulár?



M:736 750 113
Odpovědět