Fotoobjektivy pro astrofoto

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
zorg
Příspěvky: 46
Registrován: 28. 10. 2017, 14:29

Rozdíl kvalitního supertelete a specializovaného astro refráku?

#421

Příspěvek od zorg »

Chci se zeptat, jaký bude pro astrofotografické účely rozdíl mezi dobrým dlouhým teleobjektivem a specializovaným astro refraktorem?

Namátkou třeba nová Sigma 500 mm F4:
https://www.dxomark.com/sigma-500mm-f-4 ... rp-shooter
https://www.lenstip.com/510.1-Lens_revi ... ction.html

Jestli to dobře chápu, je to skoro 5.5" vstupní průměr, stojí teda asi 150.000,-Kč, ale o to mi primárně nešlo, jen mě zajímalo absolutní porovnání kvality a jestli se dá něco vyčíst z měření na dxo a lenstipu. Za mě má velmi malou barevnou aberaci, prakticky nepotřebuje rovnat komu, špičkovou ostrost a to po celém FF snímku a dokonce už od plné díry.
Na lenstipu jde vyčíst i použití s konvertorem (u jiného objektivu, kde po přiclonění to dává slušné výsledky, pokud někdo potřebuje větší ohnisko a spokojí se s poloviční světelností).
Kupovat ho nebudu, jen mě to zajímá :)
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#422

Příspěvek od mirkovacik »

Ahojte, mám podobnú otázku:


chcel by som nieco s približne f=300mm na fotenie, vidím tieto možnosti:

A. Canon EF 200mm 1:2,8 L II USM; cca. 800e
B. TS-Optics PhotoLine 60mm f/6 FPL53 Apo; (https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -Line.html)
- doublet FPL53/lantan
- s rovnačom TSRed279 0,79x; 685e; f=284mm; f/4,7
- s rovnačom TSFlat60 1,0x; 615e; f=360mm; f/6
C. TS-Optics TSQ-65ED 65mm f/6,5 Quadruplet Apo (https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... bnung.html)
- quadruplet
- 694e; f= 420mm; f/6,5
D. TS-Optics Photoline 60-mm-f/5,5-FPL-53-Apo (https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... uszug.html)
- dublet FPL53
- s rovnačom TSRed279 0,79x; 851e; f=260mm; f/4,3

Otázky:
1. Canon má sice menej ako 300mm, ale vedel by som ho používať aj na bežné foto.
Aká je jeho kvalita obrazu (farebná chyba, astigmatizmus, ostrosť,... v centre / v strede) v porovnaní s ďalej uvedenými špecializovanými refraktormi? Je to porovnateľné? Alebo výrazne horšie? Alebo lepšie ako niektoré z nich?
Aká je najnižšia reálna clona, na ktorej sa dajú fotiť hviezdy?

2. Ten doublet B. TS-Optics PhotoLine 60mm f/6 FPL53 Apo bude výrazne horší v kvalite ako ten quadruplet C. TS-Optics TSQ-65ED 65mm f/6,5? (Ten je už troška pridlhý a tmavý.)

3. Ten doublet D. TS-Optics Photoline 60-mm-f/5,5-FPL-53-Apo bude výrazne lepši v kvalite ako to B-čko ?

Ja by som išiel asi do B možnosti, vidí sa mi dobrý pomer cena/výkon, ale:
- ak ten Canon je podobnej kvality, išiel by som doňho - dá sa využiť aj na bežné foto.
- ak je ten D. TS-Optics Photoline 60-mm-f/5,5-FPL-53-Apo výrazne lepší, išiel by doňho, zas nechcem kúpiť úplný krám.

Chcel by som fotiť nateraz DSLR a neskôr CCD.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#423

Příspěvek od Vabra »

Ty tři refraktory na tom budou asi hodně podobně, to že je jeden z nich quadruplet v podstatě znamená, že má již zabudovaný vhodný rovnač/reduktor. Tím pádem ho již, ale dále nelze redukovat. Osobně bych jej neupřednostnil i když by měl teoreticky vykreslit širší pole (ale za cenu menší světelnosti).

Problém s L objektivy Canon je, že překvapivě docela záleží kus od kusu. Plánuješ-li ale primárně použití přes den a astro je bonus, tak budeš s 200/2.8 asi spokojenější, obzvláště pokud nebudeš mít smůlu na kus. Při bazarovém nákupu bych jej bral pouze s možností vyzkoušení na noční obloze a vrácení. Nový bych koupil z e-shopu, až bude trochu jasnější obloha a v nejhorším bych jej vrátil v zákonné lhůtě...
Pavel Vabrousek
zorg
Příspěvky: 46
Registrován: 28. 10. 2017, 14:29

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#424

Příspěvek od zorg »

Tyjo, zrovna u eLek bych nečekal takovéhle kusové nekonzistence :o Neřeknu nějaká starší Sigma...
mikrovacik: moje obvyklý zdroje s celkem podrobným měřením:
https://www.dxomark.com/Lenses/Canon/Ca ... ents__1009
https://www.lenstip.com/327.1-Lens_revi ... I_USM.html
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: RE: Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#425

Příspěvek od mirkovacik »

Vabra píše:Ty tři refraktory na tom budou asi hodně podobně, to že je jeden z nich quadruplet v podstatě znamená, že má již zabudovaný vhodný rovnač/reduktor. Tím pádem ho již, ale dále nelze redukovat. Osobně bych jej neupřednostnil i když by měl teoreticky vykreslit širší pole (ale za cenu menší světelnosti).

Problém s L objektivy Canon je, že překvapivě docela záleží kus od kusu. Plánuješ-li ale primárně použití přes den a astro je bonus, tak budeš s 200/2.8 asi spokojenější, obzvláště pokud nebudeš mít smůlu na kus. Při bazarovém nákupu bych jej bral pouze s možností vyzkoušení na noční obloze a vrácení. Nový bych koupil z e-shopu, až bude trochu jasnější obloha a v nejhorším bych jej vrátil v zákonné lhůtě...
Chcel by som to primárne na astrofoto. Chápem to dobre, že v tomto prípade niektorý z tých troch refrakov?

(O tom Canone som uvažoval len ak by mal podobnú kvalitu kresby ako tie ostatné.)

Ďakujem za vsetky rady. Obrázek

Odoslané z HUAWEI VNS-L21 pomocou Tapatalku
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#426

Příspěvek od Cztwerec »

No já mohu za sebe říct, že jsem měl dobrý kus 200 2,8 L ale opravdu mi vadila jeho barevná vada (nevím jak se to jmenuje za rovinou a před rovinou ostrosti), stejně tak jako u 100 f2, nebo 85 1,8 tam byli spíše problémy s justáží optiky, kde bylo nevyrovnané pole. Řekl bych, ovšem že s výběrem objektivů pro astro je to složité a je opravdu velmi dobré si ho dobře pro daný účel vyzkoušet a nenakupovat z internetu, aby bylo možné ho vyměnit bez problémů a hlavně hned.

Pokud primárně astrofoto, raději bych koupil refraktor - méně členů v optice, větší možná přesnost justáže. Určitě bych se nebál připlatit za test optiky na optické lavici. Kdybych neměl potřebu telete které mi slouží přesně obráceně, spíš na den a astro okrajově, dávno bych koupil SW ED 80. Protože je osvědčené...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#427

Příspěvek od vla »

Taky by bylo dobré se zamyslet co s tím fotoobjektivem budeš fotit. Napadá mě jen nějaký sport. Na portréty dlouhé, na krajinu dlouhé, v místnostech dlouhé, na přírodu ( cokoli živého) zpravidla krátké. I na tem sport spíš nějaká zoom. A na astro nic super, takže za mě na astro astrodalekohled a na běžné focení rozmyslet co budu fotit a podle toho vybrat.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
zorg
Příspěvky: 46
Registrován: 28. 10. 2017, 14:29

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#428

Příspěvek od zorg »

Přesně tak to působí i na mě. Navíc tenhle konkrétní obj. je opticky prostě jen průměrný. Cokoliv delšího, lepšího ale stojí mnohonásobně víc (tisíce evri)...
Máš to aspoň k FF nebo jen crop?
Uživatelský avatar
ufonek
Příspěvky: 158
Registrován: 02. 01. 2015, 03:14
Věk: 44

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#429

Příspěvek od ufonek »

Ahoj mohl by někdo doporučit jaký objektiv by byl vhodný na astrofoto? na Nikon? max do 400mm
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#430

Příspěvek od juh »

Ak nie je cena obmedzujúcim faktorom, tak
Nikon 200 f/2 ED
Nikon 300 f/2.8 ED
Uživatelský avatar
ufonek
Příspěvky: 158
Registrován: 02. 01. 2015, 03:14
Věk: 44

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#431

Příspěvek od ufonek »

No tak to je mooc na mě :-)

na AF sem nasel

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=A ... 349314.jpg

super fotky

a Tamron 90 mm f2.8 by byl tak dobry třeba?

nebo

Nikon AF 80-200 mm F2,8 AF ED, TOKINA AT-X PRO 80-200 1:2,8 6,
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#432

Příspěvek od juh »

BTW keď budem veľký a budem mať dosť peňazí, určite si niektorý z tých mnou menovaných kúpim :lol:

Nikkor 80-200 ED ten mám. Čo mám s ním skúsenosti, začína byť použiteľný niekde od f/4.
Naproti tomu Nikkor 70-200 F/4 G je na astro nepoužiteľný, aspoň ten kúsok, čo mám ja.

Objektívy typu 70-300 sú väčšinou plastovej konštrukcie, tie by som neodporúčal. Možno sa medzi nimi výnimočne nájde aj nejaký slušný kúsok.

Tamron som nikdy nevlastnil, tam neporadím.
Sigmu mám len 24-70 a tú používam len na bežné fotenie, keď potrebujem zoom.

Zoom objektívy sa vo všeobecnosti nepovažujú za vhodné na astrofotografiu, už len kvôli svojej konštrukcii.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#433

Příspěvek od nosuh »

Ahoj, mam dotaz ohledne zacloneni předního clenu objektivu EF 200 f2.8 L II tak, aby na fotkách nebyly nehezky paprsky u jasnych hvezd. Mam vyzkouseno, ze objektiv kresli perfektne na clone 3.2-3.5
Predni člen ma prumer filtru 72mm, tzn. ze cocka ma prumer cca 68 mm. Da se nejak presne urcit, jak velky otvor by mela mit clona, kterou dam před predni cocku, aby to byla prave clona 3.5?
Nebo na to jdu uplne blbe a takove zastineni bude mit pouze efekt vetsi vignetace?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#434

Příspěvek od MilAN »

Tohle není jednoduchý astronomický objektiv, kde je clonou vlastně vstupní apertura, a tam mohu umístit libovolnou clonu a její průměr ohraničuje aperturu. U foto objektivu je ta clona mezi členy, a pokud bys chtěl kruhovou vstupní aperturu, musela by být v místě původní clony. Vpředu bude jakákoliv clona jen vinětovat. Výsledek bude jako s otevřenou clonou, jen tam přibude vinětace a v kraji ještě horší obrazy hvězd. Ale experimentování se meze nekladou, třeba se ti výsledek bude více líbit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#435

Příspěvek od nosuh »

Mno, myslel sem si to, skoda..no tak se s nima budu muset smířit no:D Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět