Fotoobjektivy pro astrofoto

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#361

Příspěvek od LKamarad »

Taxemse těšil na tu novou Sigmu 1.8/14, že by z toho mohlo bejt něco použitelnýho, ale mám pocit, že to bude jen další skok do žumpy:
http://www.jackfusco.com/Blog/Sigma-14m ... rst-Images
Ty rohy jsou naprosto tragický i při šestinásobným zmenšení - nechápu, proč na to ten čulibrk pěje takový ódy ...... ?!? :cry:

Kvok(cvok)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#362

Příspěvek od Psion »

Na APS-C to bude asi dobrý....
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#363

Příspěvek od Roman (Rick) »

Normálne som rád, že som rozpredal svoju fototechniku. Jeden z hlavných dôvodov bol aj tento. Proste nech som kúpil čokolvek, akúkoľvek značku (či už "eLkový" Canon, alebo Artovú Sigmu), nikdy ten obraz nebol bez chyby, nech bol objektív akokoľvek drahý, akokoľvek vychválený a recenziami podložený. Na túto Sigmu som bol veľmi zvedavý a vzhľadom na jej cenovku som čakal, že to bude lepšie, ako f2.8 predchodca. Opak je pravdou :(. (O tom ako Canon zaspal dobu ani nehovorím. Príde mi to ako výsmech ten Canon 6D Mk II). Jediné objektívy, ktoré stáli za tú cenu boli asi Zeiss Distagon.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#364

Příspěvek od vla »

Otázkou je, jestli se amatér mající astrofoto jako zábavu má za každou cenu honit za výbavou 100% kvality. LKamarád je profi fotograf tam to chápu, ale většina nás ostatních? Prošel jsem si 100% obdobím, z těch opravdu drahých věcí už nemám nic a nijak mi nechybí. Časem jsem zjistil, že astrovýbavu vlastně tahám jen proto, že když už jsem pod nádhernou hvězdnou oblohou mohu pomocí ní zážitek znásobit a dost často si beru jen malý dalekohled i když mám i velký atd. Možná to trochu nesouvisí s tématem, ale reaguji na toto: ........................ Normálne som rád, že som rozpredal svoju fototechniku. Jeden z hlavných dôvodov bol aj tento. Proste nech som kúpil čokolvek, akúkoľvek značku (či už "eLkový" Canon, alebo Artovú Sigmu), nikdy ten obraz nebol bez chyby, nech bol objektív akokoľvek drahý, akokoľvek vychválený a recenziami podložený. .................. Zábava astronomie se nám změnila v honbu za kvalitou a to opravdu není totéž a už vůbec ne zábava či koníček. :(
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#365

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ale ja som nehovoril o astrofote. K astrofoteniu som sa práveže vrátil po dlhej dobe a plánujem sa mu venovať ako koníčku, relaxu. Ja som vravel o "dennom" fotení, ktoré ma kedysi živilo. A to bol aj dôvod, prečo som techniku rozpredal - keďže som to mal už len ako koníček, tak mi tie drahé objektívy za to nestáli. Mne ale šlo o tú pointu, že keď už som si kúpil drahý objektív (povedzme za 1000-1500 Eur, nie Zeiss Otus), tak som od neho čakal aj adekvátny výstup. To sa bohužial nekonalo, hlavne u známych značiek. Výnimkou bol napr. Samyang 135/2, ktorý bol perfektý a za polovicu ceny nejakej Artovej Sigmy. Čo sa týka denného fotenia, s tým som nadobro skončil, lebo ťahať so sebou niekde na hory 17kg fotobatoh s technikou za niekoľko tisíc ma už nejak prešlo :D. Radšej si nejakú tú túru vychutnám bez nejakých starostí o správne svetlo :). Teda som na tom podobne, ako ty vravíš, že si radšej vyjdeš pod hviezdnu oblohu s malým ďalekohľadom a taktiež si to vychutnáš.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#366

Příspěvek od Psion »

Se standardním objektivem pro DSLR to nebude nikdy ono, na druhou stranu pokud člověk není perfekcionista, tak se s tím fotit slušně dá, holt APO 2,8 nebo dokonce 1,8 s váhou v řádu stovek gramů prostě na trhu není.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#367

Příspěvek od Roman (Rick) »

Psion: veď práve toto. Mám dslr, tak chcem na ňu aj objektív, ktorý vie vykresliť daný čip/pole aj kvalitne. Už som uvažoval aj nad objektívmi pre stredoformát, ale to mi už prišlo trochu uletené. To fakt nevedia tí výrobcovia urobiť dobrý objektív na mašiny čo sami vyrábaju?? To musím fakt siahnuť po tých stredoformátových? (Prípadne tilt-shift). Ok, už tu nebudem tropit off topic hlúposti :-).
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#368

Příspěvek od Psion »

Výrobce nezajímá výroba astroobjektivů a ty L-kové objektivy na Canon na běžnou fotografii stačí. Hvězdy jsou extrémní objety a to dokáže kvalitně zobrazit pár objektivů a člověk se je musí ještě poladit.
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 497
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: RE: Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#369

Příspěvek od peto »

Roman (Rick) píše:Psion: veď práve toto. Mám dslr, tak chcem na ňu aj objektív, ktorý vie vykresliť daný čip/pole aj kvalitne. Už som uvažoval aj nad objektívmi pre stredoformát, ale to mi už prišlo trochu uletené. To fakt nevedia tí výrobcovia urobiť dobrý objektív na mašiny čo sami vyrábaju?? To musím fakt siahnuť po tých stredoformátových? (Prípadne tilt-shift). Ok, už tu nebudem tropit off topic hlúposti :-).
No chlape, ine Ti nezostava... http://www.stern-fan.de/Seiten/frameset.htm

Ja som zase kupil fsq106ed a teraz cakam na vhodny novy senzor...;-)

Odoslané z D5803 pomocou Tapatalku
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#370

Příspěvek od LKamarad »

Roman (Rick) píše:Psion: veď práve toto. Mám dslr, tak chcem na ňu aj objektív, ktorý vie vykresliť daný čip/pole aj kvalitne. Už som uvažoval aj nad objektívmi pre stredoformát, ale to mi už prišlo trochu uletené. To fakt nevedia tí výrobcovia urobiť dobrý objektív na mašiny čo sami vyrábaju?? To musím fakt siahnuť po tých stredoformátových? (Prípadne tilt-shift). Ok, už tu nebudem tropit off topic hlúposti :-).
Sáhnout po středoformátu sice můžeš, ale vem si na to gumový rukavice ........ :lol:
Co jsem testoval, tak pokud to neutáhneš aspoň na 5.6, tak to dobře nevykreslí ani těch 24x36.
Snad nejlepší na co jsem narazil, byl Superachromat 5.6/250 a Zeiss Distagon CFE 4/40 IF (oboje pro Hajzlblad).
Ten Distagon řeže hvězdy dokonale ale musí se utáhnout zase na 5.6 ......

Kvok

p.s
Ani Otus není zázrak - na plnou díru to hvězdy nezvládá a po zaclonění se to zlepšuje jen minimálně - na hvězdy to řeže dokonale opět na 5,6+

Jo a ulovil jsem první reference o 6DmkII - je to horší jak stará dobrá 6D (horší DR - asi o 1/3 clony při ISO 100 - čekal jsem, že to bude mít identickej DR jako 5mkIV (jako 5mkIII a 6D) ale hovno ..... to to po 5 letech vývoje dost těžce posrali - hňupi (bojej se aby to tolik nekanibalizovalo 5DIV) - dosáhnou jen toho, že jim většina lidí uteče k Nikonu nebo Sony, který maj ISO100 DR o více jak 4EV lepší ..... by se jeden z nich posral ..... :x
V pondělí si testnu u Škody 5min DF při 800 (maj tam předváděčku) ..... ale na očekávanej výsledek si pro jistotu beru opět gumový rukavice :lol:
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 497
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#371

Příspěvek od peto »

Tak kvoli tymto presnym LKamarad-ovym komentarom milujem astro-forum... ;-) nadherne....gumove rukavice... ja bych k tomu pridal radsi aj bryle...az by to melo sprcnout do voci...:-) :-) :-)....

Odoslané z D5803 pomocou Tapatalku
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#372

Příspěvek od LKamarad »

Taxem ke Škodovi šel zbytečně - "předváděčku" 6DmkII tam sice měli, ale bylo to pouze vymývání dutých hlav snobských tupounů v kravatách, čumících s otevřenou tlamou na projekční plátno a žeroucích PR bláboly, který na ně postupně vydávili 2 mladí šulíni přiškrcení ještě naškrobenějšíma kravatama, než obecenstvo v sále ........
Když sem se k jednomu z nich probojoval v atmosféře cca 35 st.C. horkejch hustejch výparů rozkládajícího se potu z navoněnejch obézních špekbuřtů, smíchanejch s tajně vypouštěnými pšouky, tak jsem byl vykázán z oné žumpy za moji nevídanou drzost, že jsem si chtěl s jedním předváděným vzorkem cvakonut 4min darkframe ....... :roll:
Rychle jsem dal zpátečku a opustil tento, smradem a dementiony promořený prostor v obavě, abych jim tam nenechal kung pao, co jsem zblajz v číně hodinu před tím ......... :shock:

HOWK
domluvil jsem

Zvoslen až na věky.
AMEN
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#373

Příspěvek od Bill »

Roman (Rick) píše:Samyang 135/2, ktorý bol perfektý
Je to fakt zázrak. Na kamerce jsem měl jeden roh horší a tak jsem to zkoušel s 5D II - s "červenou umělou hvězdou" jsem nenašel rozdíl mezi středem a všemi (!) rohy...

Je to sice v podstatě úzkopásmo, ale i tak tohle jsem ještě neviděl. Takhle fungují všechny, nebo to byl nějaký "výběr z hroznů"? Seřizoval jsi ho, nebo se to takhle fakt prodává?
Škoda, že takových skel není více :cry:
M:736 750 113
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#374

Příspěvek od LKamarad »

2/135 a delší se občas povedou (např. Zeiss APO Sonnar má výbornejch 90% kusů) - ale jinak, zvláště širokáče jsou obecně problém
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#375

Příspěvek od Psion »

LKamarad píše:Taxem ke Škodovi šel zbytečně - "předváděčku" 6DmkII tam sice měli, ale bylo to pouze vymývání dutých hlav snobských tupounů v kravatách, čumících s otevřenou tlamou na projekční plátno a žeroucích PR bláboly, který na ně postupně vydávili 2 mladí šulíni přiškrcení ještě naškrobenějšíma kravatama, než obecenstvo v sále ........
Když sem se k jednomu z nich probojoval v atmosféře cca 35 st.C. horkejch hustejch výparů rozkládajícího se potu z navoněnejch obézních špekbuřtů, smíchanejch s tajně vypouštěnými pšouky, tak jsem byl vykázán z oné žumpy za moji nevídanou drzost, že jsem si chtěl s jedním předváděným vzorkem cvakonut 4min darkframe ....... :roll:
Rychle jsem dal zpátečku a opustil tento, smradem a dementiony promořený prostor v obavě, abych jim tam nenechal kung pao, co jsem zblajz v číně hodinu před tím ......... :shock:

HOWK
domluvil jsem

Zvoslen až na věky.
AMEN
Ty wole Láďo, Ty by ses měl živit fejetonama na nějaký technickým serveru, super !!
1339_tearsofjoy-200x200.jpg
1339_tearsofjoy-200x200.jpg (8.73 KiB) Zobrazeno 3104 x
Odpovědět