Fotoobjektivy pro astrofoto

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#451

Příspěvek od Bill »

Dansemacabre píše:Jde mi v první řadě o delší ohnisko. Ten lacinější delší objektiv bude mít pravděpodobně při stejné světelnosti horší kresbu než natažený Samyang.
No ještě si můžeš zpátky koupit ten Canon 400/5.6 - klidně ti prodám zpátky ten držák, ještě jsem ho nepoužil :-D
Ale to na ty malé pixely moc není.

Ono principiálně vůbec je zázrak najít libovolný objektiv, který je na astrofoto aspoň nějak použitelný...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#452

Příspěvek od Dansemacabre »

Dal by se nějak teoreticky porovnat výkon (kresba) těchto dvou papírově dost podobných optických soustav? Píšu teoreticky, protože nevím, jak místé/nemístné je porovnávat 2x protažený objektiv s refraktorem. Každopádně kdyby to alespoň zhruba srovnatelné bylo, šel bych spíš do lehčího a snáze transportovatelného objektivu, jinak asi nemá smysl vymýšlet další variace a vyhraje minirefrák. Cenově to vychází také plus mínus stejně (a na ohnisku cca 250-300mm docela trvám).

Samyang 135/2 protažený telekonvertorem 2x na výsledné parametry 270mm a f/4
TS-Optics Photoline 60/330 f/5,5 APO (FPL53), s rovnačem 0,8x výsledek 260mm a f/4.3

záložní plán: FD 200/2,8 (a priclonit). Vyjde zdaleka nejlevněji, ale byl by to asi dost velký ústupek kresbě
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#453

Příspěvek od MMys »

To TS-ko na 99 procent vyhraje.
-----------
Ten Samyang na f/2 nebude mít nijak zázračný spot, a i ideálním telekonvertorem ho se všemi vadami zvětšíš 2x. A telekonvertor nebude navíc bez vad, takže to bude ještě horší. Kdysi jsem zkoušel mezi Newtona s ohniskem 610+Paracorr strčit TC APO 2x od Sigmy, a bída. A to i na 6um pixelech. S 3.8um pixely na ASI 1600 to považuji za předem ztracený boj.

U toho TS-ka si spot naopak reduktorem/rovnačem ještě zmenšíš.

Fakt myslím, že tady není moc o čem spekulovat.

A navíc toho skla v Samyangu + TC. Těch elementů tam bude hromada. U toho dalekohledu to je dublet a korektor, tady pravděpodbně pouze 4 optické členy. To bude mít podstatně vyšší kontrast.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#454

Příspěvek od Bill »

MMys píše: A navíc toho skla v Samyangu + TC. Těch elementů tam bude hromada. U toho dalekohledu to je dublet a korektor, tady pravděpodbně pouze 4 optické členy. To bude mít podstatně vyšší kontrast.
Martine, ten objektiv má T=2.2! Asi by jsi neměl v tomto případě hodnotit jenom tak "od stolu".

Běžné objektivy mají T někdy skoro o jedno clonové horší než F. Je to opravdu takové zjevení. Horšího přenosu kontrastu bych se opravdu nebál.

Asi jsem prozatím nic nefotil L/RGB, ale Ha je s Atikem 460 tak ostrá, že musím dělat drizzle, jinak jsou hvězdy jako Tetris (pro mladší - jsou kostičkované). S ASI1600 není zapotřebí vůbec telekonvertor - stačí udělat jenom výřez. I tak bude podle mne rozlišení lepší, než u "běžného" objektivu a světelnost zůstane ...

Počkáme, až LK zkusí TC 1.4 - pokud si sednou, tak to nemusí být až tak nesmyslná kombinace. Věřím tomu, že to bude pořád lepší než Canon 200/2.8. Ale spíše na větší čip.

Ale TC 2x bych ani nezkoušel - to už bude určitě lepší ten refrák. Kvůli takové "špatné" světelnosti nemá smysl objektiv vůbec pořizovat. Ale světelnost 2.0 s refrákem nedosáhneš.
=========
Edit:na ohnisku cca 250-300mm docela trvám

Tak to asi opravdu raději ten refrák...
Ještě je FD300/2.8 a FD 400/2.8. Tu 300 mám - ale to by sis musel vyzkoušet, je to přece jen starší objektiv. Ale za reflexy na mých fotkách pravděpodobně nemůže objektiv, ale Baaderovský O3 filtr (a to už je druhý kousek(!), proč každou sestavu oživuju aspoň 2 roky :-( ). Ale ten FD nebude mít nějaký úžasný přenos kontrastu (na rozdíl od toho Samyangu).

Pokud se mi podaří vyreklamovat filtry, tak zkusím nějaké další pokusy

Canon 400/2.8 FD nemá v názvu L a je jich docela málo po bazarech. Takže těžko říct, jak fotí. Taky už za něj chtějí nějaké peníze - je to takový sběratelský kousek.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#455

Příspěvek od MMys »

Já vím, že je ten teleobjektiiv výborný, už mi ho LK chválil, a druhej má tady kousek ode mě Miloš Hroch. Takže až sudám po jaru ASI-nu z 300-ky, můžu udělat nějaké testy. Přesto si ale trvám na tom, že to na LRGB s telekonvertorem 2x bude určitě horší, než to ED-čko. Taky asi dost bude záviset na kvalitě telekonvertru, to tady bude zásadní. Ale prodlužování ohniska velmi světelné soustavy je většinou cesta do pekel.

Ta transmise 2.2 je ale úžasná, to bych nečekal.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#456

Příspěvek od Bill »

Jo, TC 2x je asi blbost. Na tom objektivu je úžasná hlavně tak kvalita při světelnosti F2/T2.2. Ale s TC 1.4x si myslím, že by to mohlo více než úspěšně konkurovat 200/2.8 FD i klasickém EF 200/2.8 L. Ale to by se muselo vyzkoušet.
M:736 750 113
zorg
Příspěvky: 46
Registrován: 28. 10. 2017, 14:29

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#457

Příspěvek od zorg »

Co za optické problémy tam naopak vnese rovnač/reduktor k tomu refráku?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#458

Příspěvek od MMys »

Pokud je dobře navržený a určený k tomu refraktoru, tak obvykle žádné. Obraz výrazně zlepší, srovná zklenutí pole a kresbu v kraji pole, a zvedne světelnost. Bez rovnač je ten refraktor použitelný jen na maličké senzory.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#460

Příspěvek od MMys »

No to chci vidět :-) Patentovat se dá kdeco, ale myslím že ZATÍM je to mimo reálné výrobní možnosti současné technologie v masovém měřítku. Byť prototypy už existují. Ale vlastnosti asi nebudou zatím kdovíjaké.

Navíc, elastický senzor upnutý do obdélníku či čtverce nedělá plynulé zakřivení. Musel by být vyrobený na kruhové struktuře upnuté po obvodě. Pak možná ano. Ale to je ještě běh na dlouhou trať. Že by návrat k prohnutým kolečkům z filmu jako třeba v Maksutovově fotokomoře, ale v digitální podobě :D
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#461

Příspěvek od Dansemacabre »

[quote="Bill"]Na tom objektivu je úžasná hlavně tak kvalita při světelnosti F2/T2.2. Ale s TC 1.4x si myslím, že by to mohlo více než úspěšně konkurovat 200/2.8 FD[/quote]
V tom pripade to vazne nema ani cenu zkouset. Kupovat objektiv za 15k a konvertor za 3k, abych mohl konkurovat objektivu za 4k, nedava prilis smysl :)
Mit mensi cip, tak neni o cem premyslet, ale pro ASI 1600 je tech 135mm proste malo a delat male vyrezy se mi prilis nechce, cili zkusim nejdriv lacinou FD dvoustovku a casem refracek, i kdyz vaha sestavy tim naroste o dve kila.

Diky vsem za nazory.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#462

Příspěvek od MilAN »

Dansemacabre píše: proste delat male vyrezy se mi prilis nechce,.
Ono to má různě možné pohledy na výřez , plné rozlišení, plný formát
1/ plný formát, plné rozlišení : nevejde se to na většinu monitorů a ne každý je nadšen, když nevidí celý snímek u musí s ním posouvat
2/ plný formát , zmenšení rozlišení : některé detaily zanikají nebo začínají být nezřetelné. Dtto i při binningu
3/ výřez, plné rozlišení : vejde se na monitor, nezanikají podrobnosti - ale není to celý snímek
4/ plné rozlišení : vyniknou i veškeré nedostatky a pointace a seeing u delších ohnisek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#463

Příspěvek od Dansemacabre »

Proti orezu nic nemam. Ale jde mi konkretne o pouziti s malymi pixely v kombinaci s nepointovanym Star Adventurer. Tam to na plne rozliseni moc nevidim a po zbinovani a orezu krivych rohu (vzdycky je alespon jeden) uz neni tolik prostoru pro dalsi orez na detail. Proto radsi rovnou delsi ohnisko a mene orezavani.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#464

Příspěvek od MMys »

No já ti nevím, s dvoustovkou budeš na rozlišení necelé 4" pixel. Ty yž máš ten Adventurer ? Tvůj valstní kus ?

Co jsem tak pohledal, tak typicky se PE pohybuje někde mezi okolo 30", ale i 50" p-p. průběhy se zas tak moc neliší, ale v nejstrmější části průběhu to může být chyba o velikosti až 16"/min. To už není s ASI-nou moc použitelné bez pointace ani na 200mm ohnisku. Budeš zase odsouzený k hromadám sotva minutových expozice.

Na druhou stranu, našly se i kousky s PE pouze 8-10". Takže je to sázka do loterie.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Braun
Příspěvky: 25
Registrován: 30. 12. 2014, 13:16

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#465

Příspěvek od Braun »

Zdravím všechny..
Hledám něco širokého pro focení oblohy. Mám Sam 14/2.8 - bohužel jsem natrefil na špatný kus a je to..nahovno :( Při záruční opravě mi ho měli spravit, ale je to furt k ničemu. Takže se ho chystám poslat do světa a chci vybrat něco podobného.
Z toho na co jsem koukal a aspoň papírově by mohlo bejt vhodný...

Sam 14mm f/2.4 - předpokládám, že s kontrolou kvality to bude obdobný..
Sigma Art 20mm f/1.4 - četl jsem tu od LK, že na plnou díru taky nic moc :/
Irix 15mm f/2.4 - hledal jsem, četl nějaký recenze a nevypadá to zle - podle všeho to teda taky dělá samyang..

Co byste vybrali? Nebo je něco jiného (v cenové relaci odpovídající těm třem)? Je vůbec reálný něco jen něco naslepo koupit po netu, nebo se mám smířit s tím, že cokoli z výše jmenovaných na astro jen po výběru z více kusů?

Díky za rady a postřehy.
Odpovědět