Fotoobjektivy pro astrofoto

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#541

Příspěvek od Dansemacabre »

Za poslední dvě noci jsem ten za*@!**? Samyang (doplň dle libosti) rozdělával a dával dohromady celkem dvacet dvakrát, podkládal v různých místech různými tloušťkami alu od úplně mikro (záchranářská thermofolie) až po alobal od čokolády a nedobral se výsledku... Skoro mám pocit, že na začátku to bylo lepší než potom, co jsem se to pokoušel podložit. Jestli ho rozdělám ještě jednou, tak mi už fakt regulérně jebne... Nebyl by někdo, kdo už to předtím zkoušel, ochotný to za úplatu udělat? Kdyžtak prosím do pošty.
Začínám vážně litovat, že jsem chtěl ušetřit čtyři litry a objednal ho u Poláků :(
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#542

Příspěvek od Bill »

A to je ještě 75% pravděpodobnost, že sis roz..dal špičkově seřízený objektiv jenom proto, že máš křivě čip v kameře...

Já jsem si dříve taky myslel, že můj starý Canon 300/2.8 FD má spoustu různých problémů - kresba se opravila seřízením redukce ke kamerce a reflexy výměnou filtrů...

Já jsem měl redukci, která se dala naklápět a i tak mi to trvalo několik let, než jsem se dobral k rozumnému výsledku.
Když jsem to chtěl "přehodit" na někoho jiného, tak jsem neuspěl - jemom jsem dostal pár dobrých rad.

MMys mi poradil, že SIPS umí zobrazovat čtyři rohy a střed snímku a Zdeněk Řehoř, že na umělou hvězdu mám malý barák...

Takže jsem nakonec musel použít "opravdické" hvězdy, SIPS a seřídit redukci. Po přechodu na filtrové kolo jsem přeměřil naklopení redukce (kupodivu digitální šuplera, co máme doma, tak má opakovatelnou přesnost 0.01mm) a podložil redukci na EF bajonet stejným způsobem. Na Canon 300/2.8 to prošlo, Samyanga jsem ještě nezkoušel...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#543

Příspěvek od Psion »

Dansemacabre píše:Za poslední dvě noci jsem ten za*@!**? Samyang (doplň dle libosti) rozdělával a dával dohromady celkem dvacet dvakrát, podkládal v různých místech různými tloušťkami alu od úplně mikro (záchranářská thermofolie) až po alobal od čokolády a nedobral se výsledku... :(
Stačí podkládat místo, které určuje na fotografii horní pravý roh, tedy spodní pravý šroub na objektivu, když je červený bod na 12 hodině.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#544

Příspěvek od Dansemacabre »

Psion píše: Stačí podkládat místo, které určuje na fotografii horní pravý roh, tedy spodní pravý šroub na objektivu, když je červený bod na 12 hodině.
Díky. Jenže jak to je přes redukci a T2 závit s podložkou, tak je ten objektiv pravděpodobně orientovaný trochu jinak (tzn červená tečka posunutá proti pozici, kde by byla u DSLR. Podkládat jsem už ze zoufalství zkoušel všechny strany. Blbé je, že i když to teď nechám bez podložení a dotáhnu šroubky co to jde, tak je to stejně rozhozenější než na začátku. Jak je to možné, když je to pořád stejný plast a stejné kovové kolo bajonetu, které tam přesně pasuje?
Bill píše:A to je ještě 75% pravděpodobnost, že sis roz..dal špičkově seřízený objektiv jenom proto, že máš křivě čip v kameře...
ta samá kamera na refráku s rovnačem dává rovné fotky v celém poli, takže to tím spíš nebude. A naklopitelná redukce nevyjde vzhledem k tomu, že už teď mi v backfocusu zbývá tak maximálně milimetr.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#545

Příspěvek od Bill »

Dansemacabre píše:ta samá kamera na refráku s rovnačem dává rovné fotky v celém poli, takže to tím spíš nebude.
Jenomže můj Atik taky fotí se vším "normálně". Dokonce původní majitel tvrdil, že na rozdíl od jiných kamer má tahle opravdu kolmý senzor...

První problémy se objevily u objektivu 300/2.8 a pořádné až se světelnosti 2.0...
Dansemacabre píše:A naklopitelná redukce nevyjde vzhledem k tomu, že už teď mi v backfocusu zbývá tak maximálně milimetr.
Pokud ti někdo neporadí přímočařejší řešení, mohl by jsi ji zkusit někde půjčit, seřídit to bez kola, změřit a výslek naprasit podložkami pod kameru nebo pod EF redukci. Mi vyšla milosrdně jedna docela tlustá podložka (kterou jsem prozatím vystřihl z nějakého plastu) - předpokládám, že tohle dočasné řešení mi vydrží spoustu let...

Každopádně bych zkusil řešení VK - odhadnout tloušťku potřebné podložky z posunu ostřícího prstence a tu narvat mezi kameru a kolo. (Nebo redukci a kolo)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#546

Příspěvek od Psion »

Dansemacabre píše: Díky. Jenže jak to je přes redukci a T2 závit s podložkou, tak je ten objektiv pravděpodobně orientovaný trochu jinak (tzn červená tečka posunutá proti pozici, kde by byla u DSLR. .
Nejdříve bych seřídil objektiv na vyzkoušené DSLR, která kreslí správně, pak bych teprve řešil redukce. Ten objektiv vykreslí rovné pole na 5D Pokud máš na kameře menší čip než formát APS-C, tak je tam něco hodně špatně.

Ještě dodám, že fotit na F5 a na F2 je obrovský rozdíl, tady je 0,05mm velká odchylka.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#547

Příspěvek od Konihlav »

no a nez jsi se v tom zacal vrtat, vyzkousel jsi zasadni vec a to, zda jsi vubec schopny ty vsechny 4 rohy zaostrit zvlast? :-) pokud nejsi schopen zaostrit vsechny rohy v jiny pozici kam se da dostat, tak veskera snaha o rovnani tiltu je zbytecna...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#548

Příspěvek od Bill »

Dansemacabre píše:Blbé je, že i když to teď nechám bez podložení a dotáhnu šroubky co to jde, tak je to stejně rozhozenější než na začátku.
Jsi moc mladý, asi neznáš známé karburátorové věty?

1. věta karburátorová: jakýkoliv zásah do nastavení karburátoru vede ke snížení výkonu a zvýšení spotřeby a kouřivosti motoru.
2. věta karburátorová: uvedení do výchozího stavu jest zásahem ve smyslu 1. věty karburátorové.

:-(

Prostě začít ničit objektiv bez vyzkoušení na FF zrcadlovce mi přijde jako ehm nerozum. Zvlášť když si přečteš tohle vlákno. Krom jediného kousku byly všechny ostatní z fabriky přesně seřízeny a křivé bylo vše okolo (včetně levnějších Canon těl).
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#549

Příspěvek od MilAN »

Dansemacabre píše:podkládal v různých místech různými tloušťkami alu od úplně mikro (záchranářská thermofolie) až po alobal od čokolády a nedobral se výsledku...
Podkládat to plasetem, kde záleží na každém dotažení, nedává moc smysl. Ani jedno z toho, co píšeš. není kov !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#550

Příspěvek od Dansemacabre »

Zvlášť to ostřit šlo, jen ten pravý vrchní měl lehkou komu - protažení hvězd, jako na obrázku o něco níž.
Zkusím to vrátit do původního stavu a nějak se s tím smířit.. Ale fotit na f5, když jsem ten objektiv kupoval kvůli f2, opravdu neplánuji. Ještě je možnost, že i ta termofolie je pořád moc tlustá.
Bill píše:Prostě začít ničit objektiv bez vyzkoušení na FF zrcadlovce mi přijde jako ehm nerozum.
NIČIT objektiv? Asi desetkrát jsem se ujišťoval, jestli je to opravdu jen povolení šroubků a nandání a vyndání kovového kousku bajonetu a že je to vratný nedestruktivní proces. Ze čtení tohodle vlákna jsem získal pocit, že to zas taková věda není, tak jaké proboha ničení? Nestraš, prosím tě. :roll:
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#551

Příspěvek od Bill »

Dansemacabre píše:Ještě je možnost, že i ta termofolie je pořád moc tlustá.
Já bych čekal, že spíše všechno bylo moc tenké - u mne to dělá okolo 0.1mm na průměru T2. Ale samozřejmě každý případ může být úplně jiný.

Každopádně mikrometrická LK metoda mi přijde geniální - nechápu, proč to prostě nezměříš. Pokud nejsi schopen změřit fólie, tak stačí několikrát přeložit, změřit a pak vydělit...
Naposledy upravil(a) Bill dne 10. 07. 2018, 12:17, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#552

Příspěvek od Psion »

Dansemacabre píše:Ale fotit na f5, když jsem ten objektiv kupoval kvůli f2, opravdu neplánuji.
Tak jsem to nemyslel, Myslel jsem F5 na jiném dalekohledu, F5 na Samyangu ti nepomůže. Ta coma vypovídá že to je hnutý hodně, dalo by se to změřit pomocí SW od ccdware. Nejdřív to otestuj na nějaké lepší zrcadlovce a uvidíš, jak to vypadá a pak teprve seřizuj.
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#553

Příspěvek od LKamarad »

Když to tady čtu, tak mám problém se smíchy udržet na židli ........ :lol:
Snad jsem to tu popsal zcela jasně a "neprůstřelně": Objektiv buď vyloučit jako nekolimovatelný nebo kolimovatelný a srovnat ho zcela jasným a logickým postupem "podkládáním bajonetu tam, kde musíme daný roh ostřit k nekonečnu (zkracovat) (platí u DSLR), je otázka tak max. 5 iterací a hodiny (pro začátečníka 2 hodin času za podmínky že není totální manták) .......?!?
Zrepasovat primárně neostrý (tak že ani zvlášť zaostřené rohy nejsou ostré, nebo není ostrý ani střed) objektiv tak, že z něj (případně z více neostrých) udělám ostrý, je již poněkud "vyšší dívčí" škola .... :D
Ale i to se mi docela daří - i když vyrobit perfektní a mechanicky stabilní Rubinar 10/1000, kreslící v celé ploše na difrakčním limitu soustavy, mi zabere průměrně 80 - 100 hodin času. A po dokončení se cítím jako po opici (nebo po návratu z osmitisícovky bez kyslíku) a minimálně tejden to pak vydejchávám ..... :roll:

Kvok(cvok)

p.s.
Po dvacátým utažení šroubku (zvláště "vší" silou (pokud tím nemyslím sílu jednoho exempláře hmyzu "veš dětská")) do plastu považuju za zázrak, že tam ještě vůbec drží ....... :lol:
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#554

Příspěvek od LKamarad »

Jen tak pro srandu k tomu Rubinaru 10/1000:
Takhle nějak kreslil když jsem ho koupil na JeBaji:
http://www.horolezec.cz/uschovna/Rubina ... nt_cut.jpg
A takhle (pro zvýšení "obtížnosti" s nasazeným TC Kenko 1.4X) - levý dolní roh snímku 100%
http://www.horolezec.cz/uschovna/Rubina ... rocent.jpg

Kvok
8-)

p.s.
Taky sem justoval 2 Edžiky HD 8inčů - po centrování na hvězdu byl jeden jaxš taxš, druhej (novější) zcela mimo .... teprve po mý čurymuryfuck justáži (na značku vzdálenýho auta) jsem oba dostal do optimálního stavu - prví byl asi 1/5 otočky šroubu od hvězdocentru, druhej téměř 3/4 otočky .....
..... Chce to ňákej divnej druh intuice, najít cestu v tolika stupních volnosti ....... ;)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#555

Příspěvek od Cztwerec »

No každopádně hodně lidí, fotografů i pozorovatelů se dívá špatně zjustovanými objektivy (kolikrát stačí tedy i špatná kolimace) a pocit že mají doma střep je neoprávněný... Připomíná mi to jednu vtipnou příhodu kdy někdo nadával na špatný obraz newtona při pozorování z vyhřátého bytu z okna v zimě.
Lectorem iustus...
Odpovědět