Fotoobjektivy pro astrofoto

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#286

Příspěvek od Cztwerec »

Jojo, ten Samyang je "šmejd". Ale za tu cenu je to prostě špičková alternativa k ostatním FF vykreslujícím a širokoúhlým objektivům. A ty vady jsou jak říkáš při tomto ohnisku skoro normální... Já ho mám jen na meteory nebo krajinky a architekturu a do chřtánu Canonu za širokáč už nedám ani korunu :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#287

Příspěvek od juh »

Cztwerec píše: ,,, Ale za tu cenu je to prostě špičková alternativa k ostatním FF vykreslujícím a širokoúhlým objektivům...
Napriklad som si robil porovnanie Nikonich 50mm objektivov, pretoze som niekde na dxo mark nasiel, ze stary N 50/1.4 D ma v porovnani s inymi objektivmi "super" kvalitu. Tak som si ho na FF porovnal s novym N 50/1.4 G. Po ich porovnani som musel skonstatovat, ze sa stary objektiv na malych clonovych cislach v porovnani s novym na astrofoto nechyta ani nahodou a pouzitelny zacina byt az niekde od clonoveho cisla 4. Ak porovnam jeho kresbu v rohoch so 14 mm Samyangom, tak su pri nastaveni tejto clony na tom podobne, teda ak neberiem do uvahy nesymetricke skreslenie Samyangu, vinetaciu a CA. Stary N 50/1.4 D ma v rohoch nejaku silnu komu (alebo co to je?) a ta v tychto miestach dost degraduje jeho kresbu.
Fugas_13
Příspěvky: 44
Registrován: 25. 09. 2016, 18:03
Bydliště: Nitra
Věk: 30

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#288

Příspěvek od Fugas_13 »

Prosím vás neviete. Kde zoženiem redukciu na 1,25" vytah pre canon eos 1200d ?
Canon EOS 1200D + 18-55mm 4,5f
Sky-Watcher BK 609 EQ1
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#289

Příspěvek od Bill »

Pokud to nutně potřebuješ, tak musíš pořídit 1.25" nos s T2 závitem a T2 kroužek Canon.
http://www.supra-dalekohledy.cz/t2-baad ... -4971.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/tkrouze ... -4478.html

Ale díra je malá, bude to vinětovat. Lepší je 2" -> T2 a T2 kroužek. (Pokud máš 2" výtah)
http://www.supra-dalekohledy.cz/t2-baad ... -4974.html

Bill

Pokud opravdu potřebuješ 1.25 - možná bych mohl mít navíc 1.25/T2 redukci ...
M:736 750 113
Fugas_13
Příspěvky: 44
Registrován: 25. 09. 2016, 18:03
Bydliště: Nitra
Věk: 30

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#290

Příspěvek od Fugas_13 »

Aha takže budem potrebovať krúžok na foták s T2 závitom na ktorý sa potom našrobuje nos 1,25"

Vznikne tma vinetácia ale tá sa dá orezať za cenu kvality :/

Ďakujem za radu
Canon EOS 1200D + 18-55mm 4,5f
Sky-Watcher BK 609 EQ1
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Objektiv pro Vixen Polarie - pevne ohnisko

#291

Příspěvek od zbignieww »

Blizi se Vanoce, Mikulas, stromecek....prodejci optiky taky budou lakat ! Nic proti, na splatky bez navyseni dal bych se premluvit, ale
nemam dost ujasnene, ktery objektiv bych chtel... Bajonet Sony E, ale vyrobce nemusi byt SONY...
Mel by byt velmi svetelny, ohnisko od 100 do 135 mm, nemusi mit zbytecne vymozenosti - coz by znamenalo, ze cena mela by byt prizniva !
Proc strop 135 mm ? Protoze na teto hodnote je ten : https://www.fotoskoda.cz/samyang-135-mm ... ro-sony-e/

Tak poradte, nebo pokud nekdo ma zbytecny - at proda !
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Pentacon MC 135mm f/2.8

#292

Příspěvek od mirkovacik »

Ahojte,

akú máte skúsenosť s Pentacon MC 135mm f/2.8 pre astrofoto?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pentacon MC 135mm f/2.8

#293

Příspěvek od MilAN »

I na film to byl hodně měkký objektiv.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#294

Příspěvek od Bill »

Asi každý ví, že zaostřit světelný objektiv není jednoduché a pokud je zaostření ještě (prudce) závislé na teplotě, tak je z toho nerovný boj. Nicméně jsem zjistil, že se toho dá i využít.

Mám topení namotané na konci kovové části objektivu a zdá se, že se tím dá úspěšně rozostření způsobené změnou teploty korigovat.

Poslední průběh:
FWHM.PNG
FWHM.PNG (19.82 KiB) Zobrazeno 2385 x
Podařilo se mi zaostřit na FWHM 2.5, což mi přišlo jako docela úspěch, nicméně s ochlazením se to zhoršovalo až na 2.7. Pak jsem zapnul po sedmém snímku topení a FWHM spadlo na 2.44. Už si to přesně nepamatuju dál, ale asi jsem to překorigoval, nicméně s dalším ochlazováním a spolupráci přírody (seeing, výška nad obzorem ap.) to dolezlo až na 2.3!

Třeba to někoho inspiruje a pomůže mu to k lepší psychické pohodě při focení :-)

Samozřejmě to je pouze pro trpělivé fotiče, trend člověk pozná až po několika snímcích - ale my, co fotíme každý objekt několik let, tak máme čas :D
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#295

Příspěvek od nosuh »

Ahoj na foru. Mam dotaz ohledne prakticke zkusenosti s objektivama Samyang 24 f1.4 na FF telech. Fotim timelapsy, ale cim dal tim casteji zjistuji, ze je takřka nemozne presne zaostrit tak, aby byly ostre obrazy po cele plose snimku. Když zaostrim na hvezdy v leve casti snimku, ty v prave jsou lehce neostre a naopak. Je fakt, ze fotim prevazne na f1,4 - f2, nicmene necekal bych rozostreni tak vyrazne. Ma někdo podobnou zkušenost s timto konkretnim objektivem? Objektiv je v zaruce, takze potrebuju akorat vedet, jestli ma smysl to resit přes reklamace nebo jestli to tak maj všechny kusy z vyroby a je potřeba se s tim naucit pracovat. DIky
ukazkove snímky:
https://www.dropbox.com/s/we4ghjmhwedqj ... g.rar?dl=0
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#296

Příspěvek od LKamarad »

Všechny Samyangy tohle dělají - psal jsem o to už mockrát.
Nezbývá než výběr, kterej určí zda jsou rohy vůbec ostrý (ikdaž každej se bude ostřit jinak) a poté danej kus
kuchnout - sundat bajinet (zbrousit tak o 0,2mm a tak dlouho vypodkládat rohy až se rovina srovná ....... :lol:
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#297

Příspěvek od Cztwerec »

Abych řekl pravdu měl jsem podobné nervy i s Canonem 135 f2. Po té co mi "zřejmě vhodně" spadl na zem do trávy a roh který zlobil, byl najednou úplně v pohodě. Stejně jsem pak vzal Canon 100 f2, jednoduše byl kratší... Těžko říct jak jsou na tom tedy obecně všechny objektivy, když se jedná v podstatě pokaždé o krám, který je určen primárně pro denní focení.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#298

Příspěvek od nosuh »

to LKamarad: No vzhledem k tomu , ze je v zaruce asi zkusim nejdriv vymenit, pokud ještě bude, ale když to nedopadne, co konkretne si myslel obrousit/vypodložit uvnitř toho objektivu? Je nekde na youtubu nebo jinde na netu nejaky video, kde je ta oprava ukazana? Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#299

Příspěvek od MilAN »

Netuším ale, co budeš u daného objektivu chtít reklamovat. Pokud je po mechanické stránce plně funkční, tak to, že laciný objektiv nemá pro astropoužití 100 % kresbu v krajích, asi nebude ten správný důvod. On tu kresbu v krajích nemá asi ani žádný, sebedražší objektiv. A navíc na plnou díru - na to není nikdy objektiv ani počítán. Tohle je laciný objektiv pro běžné požívání - s asi předpokládatelným výsledkem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#300

Příspěvek od nosuh »

To ze je laciny z hlediska profesionálního uziti, me jako spotrebitele nemusi celkem zajímat. Mechanicky je sice v poradku, ale po opticke strance je evidentne mirne vadny. A na druhou stranu objektiv za skoro 15k ( kupoval jsem novy), me neprijde zas az tak laciny na to, abych to nechal jen tak lezet s tim, ze to je holt blbej kus..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět