Fotoobjektivy pro astrofoto

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#466

Příspěvek od Roman (Rick) »

No, už vidím, čo ti na toto odpovie LKamarad :D. Ak ti nesadol Sammy, ťažko nájdeš niečo použiteľné. Možno ešte Artovu Sigmu.

Vieš čo bude najlepšie? Prejdi na m43 formát a budeš mať pokoj ;). A teraz si nerobím srandu. Týmito otázkami som si už prešiel a poskúšal veľmi veľa objektívov od lacného, ale dobrého Samyangu, cez kanoňácke "elká" a predražené Artove Sigmy, až po Zeiss objektívy. Zeiss objektívy boli jediné, ktoré robili, to, čo som od nich očakával = boli ostré v celom poli full frame zrkadlovky a to už pri otvorenej clone s minimom aberácií (ok, okrem vignetácie). A pri nich by som aj zostal. Ak chceš kvalitu na astrofoto = bodové hviezdy pri otvorenej clone, mal by si sa obzerať smerom k Zeiss objektívom. A ideálne v kombinácii s mašinkami od Sony. Alebo potom, ako som vravel, ísť do m43. Mám Olympus zrkadlovku, o ktorom si nikdy nemyslel, že bude niečo profi, ale tie objektívy od neho a od Leicy čo mám sú top = ostré a kontrastné už na otvorenej clone. Neporovnateľne lepšie a aj lacnejšie, ako všetko to harampádí od Canonu, či Sigmy ...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#467

Příspěvek od Cztwerec »

Nebo si ten Samyang sám vyrovnat a modifikovat, většinou po výběru už není problém se skly, ale podložením bajonetu.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Braun
Příspěvky: 25
Registrován: 30. 12. 2014, 13:16

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#468

Příspěvek od Braun »

Roman: já vím, tohle téma mám prochozené... je to porod :D věnuju se tomu amatérsky, a na astro se při ostatním focení dostane málokdy :( Takže pořizovat kůli tomu další systém nebudu.

Cztwerec: ehm.. nejsem zrovna zručnej a vůbec nevím, jak bych takovou věc měl provádět.. Je to něco, co bych podle nějakýho náhodu/ videa bych schopnej zvládnou, aniž bych tomu víc ublížil než pomohl?

Tady je fotka, kde je vidět ten problém, jak to je v pravý části obrázku rozostřený.. Ono to teda celý stojí za hovno, ale fotil jsem to ožralej na lyžích když se nám vyjasnilo, pro ilustraci to snad stačí... Podotýkám, že už je to po jedné záruční opravě, kde to měli spravit..
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#469

Příspěvek od LKamarad »

Pozor!
Zeiss objektivy snad s výjimkou Superachromatu 5,6/250 a ApoSonnaru 2/135 nestojej za moc - je to jen předražená bublina. I ten 2/135 je ale překonanej 4x levnějším Samyangem 2/135 (měl jsem v ruce 2 kusy - perfektní a ani nepotřebovaly vypodkládat). Ten Samyang XP 2.4/14 je ze širokejch skel zatím asi nejlepší volba - i když ten asférickej lisovanej plastovej člen se vždy 100% nepovede. Tohle sklo je nutno ostřit na "střed" zakřivení obrazového pole, mající tvar "inverzní Schmidtovy korekční desky" .....Fuckt jest že jsem měl v ruce 4 kusy a jen jeden mi jaxš taxš vyhověl (musel jsem kalibrovat bajonet).
Jinak řešení problému není "jen" vypodložení bajonetu - před tím je nutno zkontrolovat, zda lze všechny rohy (byť i zvlášť) dobře zaostřit a odhadnout, zdali jimi a středem lze proložit rovinu (byť ne kolmou k optické ose) - ale to už se tady opakuju ;)

Toť Kvok(cvok) :P
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#470

Příspěvek od Psion »

Jak hodnotíš Láďo Sigma 120-300 APO DG HSM?
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#471

Příspěvek od LKamarad »

Asi jako všechny tyhle vykopávky od Shitmy:
na krátkým konci OK od 5,6
na dlouhým OK od cca 4,5

Tudíž na Astro ..... na pipikoko ...... :lol:
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#472

Příspěvek od Psion »

Takže na ptáky dobrý, myslel jsem si to, díky.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#473

Příspěvek od Cztwerec »

Tak ono je to zase o preferencích, pokud si tady hrajeme (což je 95% zdejší ekipy) stačí i ty Sigmy. Spíš mě je na opravdu na nic z toho, že člověk zaplatí celkem vysokou částku za to že dostane křáp, který v reklamních žvástech atakuje hranice fyzikálních možností a skutečnost je úplně jiná...

Jinak jsem rád, že Samyang 135/2 existuje, už jsem málem koupil Canon stejných parametrů.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#474

Příspěvek od MilAN »

Svým způsobem ale ta reklama má pravdu. Pokud k tomu připojíme snímače s 2,5-4 um pixely a je tam nějaký pohyblivý člen ( a to u zoomu je jich víc), tak pokud by se to nemělo v ohnisku hnout nebo naklonit, tak asi s těmi členy nepůjde ani pohnout
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#475

Příspěvek od Cztwerec »

Já jsem si vybral na astro ne moc vhodný objektiv EEF 100 2,8 L Macro. Nečekám od něj zázraky (spíš nic), ikdyž je na denní foto vynikající, opravdu mě vyhovuje, jak na makro, tak na street apod.

Ale chtěl bych vědět, jak ovlivňuje obraz "pohyblivý" člen, kterým je stabilizace? Doufám, že jsem správně pochopil princip.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Braun
Příspěvky: 25
Registrován: 30. 12. 2014, 13:16

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#476

Příspěvek od Braun »

já asi zkusím ten Irix..

jsou to vypadá neprobádané vody. je za polovic, co ten samyang 2.4 na to moje focení to bude stačit - snad to bude lepší než teďka :D
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#477

Příspěvek od LKamarad »

IRIX je naštěstí "probádanej" - na hvězdy tak od clony 8 a má na rozdíl od Samyangu barevnou vadu (zvláště na okraji pole) .... :lol:
Uživatelský avatar
Vladimir Nadvornik
Příspěvky: 82
Registrován: 11. 10. 2015, 21:47
Věk: 47

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#478

Příspěvek od Vladimir Nadvornik »

Jsou už nějaké zkušenosti se Samyang AF 14mm F2.8 Canon ? Autofocus by se občas hodil...
http://www.syopt.cz/?cls=stoitem&stiid=163043
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#479

Příspěvek od LKamarad »

AF 2.8 má podobnou stavbu jako starej 2.8 (o jeden člen více) a jeho výkon na okraji pole na clonu 4 je identickej s výkonem 2.4XP na plnou díru (mluvím o vybranejch a srovnanejch kusech) navíc má více jak pětinásobnou CA oproti XP 2.4. Vzhledem k Vakl Scheiße Mechanik u těchhle širokejch Samyangů bych se bál že mi ujede fokus během delší expozice (typickej problém pro starej 2.8/14).

Mám pocit, že ten Samyang 2/135 musí vyrábět někdo úplně jinej ........ :lol:
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#480

Příspěvek od Roman (Rick) »

LKamarad: dovolím si nesúhlasiť. Ja viem, že tvoje nároky, sú niekde úplne inde ako nás obyčajných smrtelníkov, ale Samyang 135/2, Canon 400/5.6L, ako aj Zeiss 25/2, 35/2 boli top objektívy, čo som mal (lepšie aj ako artove sigmy). Sammyho 135 mám doteraz a používam ho s Olympom omd em 10 a ASInou 1600mmc. Ani Artove Sigmy nie sú dokonalé = tiež som reklamoval kus s pokriveným polom, neúspešne. Som rád, že na poli m43 tieto veci konečne neriešim. Inak mal som aj Sammyho 14/2.8 a pri f4 na full frame sa to dalo. Ono, člove proste nesmie čakať dokonalú optiku, vždy tam niečo bude, hlavne keď je to len koníček ;).
Odpovědět