Autoguider Skywatcher SynGuider

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Autoguider Skywatcher SynGuider

#76

Příspěvek od Bill »

Pokud ti to nefunguje s hledáčkem, který je širokoúhlý a má okolo F4, tak s čímkoliv jiným to bude jenom horší.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Autoguider Skywatcher SynGuider

#77

Příspěvek od vla »

To je dost nesmyslné tvrzení.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Autoguider Skywatcher SynGuider

#78

Příspěvek od Bill »

To je dost nesmyslné tvrzení.
Proč myslíš? Ten hledáček má světelnost okolo 3.7 a široké pole. Nedokážu si představit, že s něčím delším a méně světelným to bude lepší. Vždy tam hvězd bude méně a slabších.

Foťák s kratším ohniskem by snad šel pointovat i nějakým záklaďákem 50/1.8.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Autoguider Skywatcher SynGuider

#79

Příspěvek od vla »

Pokud budu takhle uvažovat tak zjistím, že třeba s SC 14" uvidím méně než s 50mm hledáčkem. To asi sám uznáš, že není pravda. Dosah dalekohledu nezávisí na světelnosti, ale na průměru.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Autoguider Skywatcher SynGuider

#80

Příspěvek od Psion »

Je to tak, třeba je to k nevíře,
šaty dělaj člověka a
průměr hvězdáře.... :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Autoguider Skywatcher SynGuider

#81

Příspěvek od MilAN »

Ale pánové, otázka zněla přeci jinak - viz příspěvek č. 9.
Při použití Synguidru je k dispozici málo jasných hvězd při použití hledáčku 50/180 . Opravdu se domníváte, že při použití např. 80/400 jich bude ( při pevném připojení tohoto dalekohledu- t.j. bez možností jeho namíření ) k dispozici více ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Autoguider Skywatcher SynGuider

#82

Příspěvek od Psion »

Otázka je, zda je lepší větší množství méně jasných hvězd na který se pointační kamera nechytne, nebo je lepší menší množství jasnějších hvězd. U standardního pevně připojeného dalekohledu je základ mít posuvný přípravek, který využije celé pole dalekohledu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Autoguider Skywatcher SynGuider

#83

Příspěvek od MilAN »

No, protože jsi nesouhlasil s Billem, tak bych chtěl upozornit, že je tomu tak, jak on psal. Větší dalekohled s menší světelností je celkem kontraproduktivní, protože počet hvězd na čipu budeš mít menší. O jasnosti nemusíš mít strach, poměr jasných /slabým bude vždy zhruba stejný.
A jen tak na okraj: Hledáček 50/175 + kamera ASI 120 MM- k dispozici je vždy minimálně 20 - 30 hvězd - nikdy jsem neměl potřebu s něčím hýbat a pokud se nepletu, většina to má připevněné napevno. Doba, kdy bylo potřeba nastavovat pole a vybírat nějakou hvězdu , myslím už pominula. ¨(Nepotřeboval jsem to ani před 20 lety na CCTV kameře jako pointeru - v poli vždy byla použitelná hvězda ).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Autoguider Skywatcher SynGuider

#84

Příspěvek od Dansemacabre »

Díky všem za názory, i když to začíná směřovat trochu mimo téma vlákna... Ptal jsem se, jestli je rozumné a reálné vyrábět pointační kruhy z těžkých upínacích kruhů ke 130mm dalekohledu a jestli bude v pohodě, když budou stavěcí šrouby vyosené mimo standardní polohy. Měl jsem pocit, že při použití např. 102/500mm dalekohledu uvidí Synguider víc (v samotném manuálu k použití píšou, že chce min 80mm průměr). Výsledek tedy je, že je rozumnější při mé současné výbavě zůstat u hledáčku a ušetřit si práci s kruhy, rozumím tomu tak? Něchápu pak ale, k čemu teda pointační kruhy ještě slouží, jestli je hledáček ve všech ohledech lepší... Nebo se bavíte o hledáčku jen jako pointeru k cca 300mm objektivu a na ohnisko 1000 se stejně kruhům a delšímu pointačnímu dalekohledu (ne hledáčku) vyhnout nedá? (pak tedy návrat k původní otázce)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Autoguider Skywatcher SynGuider

#85

Příspěvek od vla »

No, budu si hájit svoji pravdu, když jsem měl problém s pointační hvězdou vyřešil jsem to dost často větším průměrem. Jistě, není to přesně takhle jednoduché, nestudoval jsem vztahy mezi jasností hvězd a jejich zastoupení v zorném poli čipu v závislosti na jeho velikosti a světelnosti dalekohledu, ale domnívám se, že větší průměr bude přínosem. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Autoguider Skywatcher SynGuider

#86

Příspěvek od MilAN »

Do ohniska 1000 až 1200 mm lze pointovat hledáčkem. Pointační kruhy jsou potřeba v okamžiku, kdy je potřeba najít nějakou jasnější hvězdu, která není v poli pointačního dalekohledu. A to pole je tím menší, čím je delší ohnisko. Takže pro Lídlskop bude pole oproti hledáčku 16x menší, zatím co se počet hvězd ( díky většímu průměru ) v jednotce ploch zvětší zhruba 2x. Takže v poli pointeru bude 8x méně hvězd než v původním hledáčku, a to se už snadno stane, že nebude k dispozic vhodná hvězda a je potřeba se posunout (právě pomocí pointačních kruhů) někam vedle. Tahle technologie je poplatná době, kdy se ještě pointovalo ručně bez kamery, a bylo potřeba vybrat vhodně jasnou hvězdu pro oko. A v obě autopointeru se to převzalo :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Autoguider Skywatcher SynGuider

#87

Příspěvek od Dansemacabre »

Ok, díky, zkusím se poprat s hledáčkem, problém byl tedy zřejmě někde jinde (možná špatné zaostření?). Jestli teoreticky funguje i prastarý SW Synguider s hledáčkem lépe než s třeba s lídlskopem, ušetřilo by mi to spoustu váhy, problémů, trápení, peněz i práce. Jestli... :-?
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Autoguider Skywatcher SynGuider

#88

Příspěvek od Psion »

No, protože jsi nesouhlasil s Billem, tak bych  chtěl upozornit, že je tomu tak, jak on psal. Větší dalekohled s menší světelností je celkem kontraproduktivní, protože  počet hvězd na čipu budeš mít menší. O jasnosti nemusíš mít strach, poměr jasných /slabým bude vždy zhruba stejný.
A jen  tak na okraj: Hledáček 50/175 + kamera ASI 120 MM- k dispozici je vždy minimálně 20 - 30 hvězd - nikdy jsem neměl potřebu s něčím hýbat a pokud se nepletu, většina to má připevněné napevno. Doba, kdy bylo  potřeba nastavovat pole a vybírat nějakou hvězdu ,  myslím už pominula. ¨(Nepotřeboval jsem to ani před 20 lety na CCTV kameře jako pointeru  - v poli vždy byla  použitelná hvězda ).
Já jsem souhlasil pouze s vla Otázka je, jak je na tom s citlivost SynGuider, asi ne moc dobře, byť čip ICX404AL není špatný. V době, kdy jsem měl starou kameru na pontování, tak jsem měl občas problém najít hvězdu i v ED80 a musel jsem koupit zmiňovaný přípravek. V době dnešních kamer, je to úplně jedno, dá se pointovat i 30mm dalekohledem.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Autoguider Skywatcher SynGuider

#89

Příspěvek od MilAN »


V době, kdy jsem měl starou kameru na pontování, tak jsem měl občas problém najít hvězdu i v ED80 a musel jsem koupit zmiňovaný přípravek.To je to , o čem jsem psal - v tom ED-ku bude na senzoru jen 1/4 hvězd co je v hledáčku. A QE současných kamer je trochu výše. A pak jde ještě o to, jak si s málo jasnou hvězdou poradí pointační soft.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Autoguider Skywatcher SynGuider

#90

Příspěvek od Psion »

Stačilo by do ED80 dát Lacertu a bylo by po problémech. Dnes pointuji přes Zeiss 60mm a v pohodě, ale před 10 lety bylo pro mě nemyslitelné pointovat takovým hledáčkem 2m ohnisko.
Odpovědět