Autoguider Skywatcher SynGuider

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Autoguider Skywatcher SynGuider

#121

Příspěvek od Psion »

Spousta těchto zdrojů z Číny má CE certifikaci, tedy minimálně natištěnou na výrobku, zda to ve skutečnosti je pravda, to už nikdo neřeší, před požárem to ale neochrání. Zásadně by člověk měl pro elektroniku kupovat stabilizované zdroje, pro astronomii je lepší montáž oddělit od sítě, tedy používat bateriii. Člověk se pak vyvaruje problémů s různými problémy, např. moaré v obraze apod.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Autoguider Skywatcher SynGuider

#122

Příspěvek od Bill »

No myslím si, že na to, jak je to s CE certifikaci jsi asi odpověděl sám. Máš pocit, že takový zdroj neposkytuje galvanické oddělení od sítě? To už je dost odvážné tvrzení.

Pokud má zařízení napsáno že napětí může být 6-14V, tak zcela evidentně stabilizované napětí nepožaduje. Navíc blbý spínaný zdroj je potenciálně nebezpečnější než podobný  s transformátorem! (Rušení, ochrana proti potenciálnímu přepětí ap.)

Myslím si, že by jsi neměl radit v oboru, ve kterém nemáš úplně jasno. Ostatně tvou doporučovaná baterka to dorazila - předtím to mohla být jednoudušší oprava, než teď.

Rozhodně bych to při případné opravě nepřipojoval ani na baterku a ani na obyč zdroj - doporučuju to připojit na zdroj s nastavitelným proudovým omezením a nejlépe raději někým, kdo má více zkušeností.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Autoguider Skywatcher SynGuider

#123

Příspěvek od Dansemacabre »

L12 a C76 vypadají, že mají být propojené. První výbuch odtavil tištěný spoj mezi nimi - když se součástky napojí samostatně, nic to nedělá, reagovat na měřič začnou až po spojení.
(pro vysvětlení: nehrabu do toho sám, měření a opravy provádí certifikovaný kolega v práci)

Takže:
1. pokus: vyměněna spojka a kondenzátor, zapojeno do kvalitní 9V... výbuch kondenzátoru.
2. pokus: vyměnen kondenzátor (spojka tentokrát přežila) a pro jistotu i napěťový stabilizátor LM2940 CT, co je zespodu desky pod tím kondenzátorem... znova výbuch.
3. pokus: někdo nějaké nápady? (kondenzátory zbyly ještě na dva výbuchy)

Problém bude někde úplně jinde v zařízení. Chtělo by to mít k ruce plány té elektroniky, aby se podle nich dalo zjistit, co teče odkud kam a co je teda špatně, dělat to stylem pokus-omyl nemá asi smysl a autorizovaný Skywatcher servis by vyšel dráž, než za co jsem ten guider pořídil :(
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Autoguider Skywatcher SynGuider

#124

Příspěvek od Psion »

Bill: Nikdy jsme spolu nemluvili osobně, tak asi nevíš, že jsem v roce 1982 nastoupil do výroby počítačů, následně výroby regulační a měřící techniky a mimo jiné jako spoluautor zařízení PANS, což je automatická nabíjecí stanice pro letecké akumulátory, kterými byly v 80-tých letech vybavené veškeré vojenské letiště v ČR a Polsku.

Jinak rušení ze síťových zdrojů je kapitola sama o sobě.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Autoguider Skywatcher SynGuider

#125

Příspěvek od Dansemacabre »

Můžete mi poradit, jak do budoucna podobným věcem předcházet? (tedy za předpokladu, že problém skutečně odstartovalo napájení). Kvalitní adaptér už chápu, ale co s autobaterií, případně menší 12V gelovkou? Existuje něco jako pojistka mezi baterii a napájený přístroj (montáž, guider)?
Stále si dělám naděje, že to půjde opravit, ale už by se na to musel kouknout někdo, kdo tomu rozumí.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Autoguider Skywatcher SynGuider

#126

Příspěvek od Bill »

1) jsi si jistý, že jsi neobrátil polaritu?
2) pokud má něco rozsah 7-14V tak používej spíše nižší napětí
3) s baterkou podobný problém nehrozí, za chvilku po odpojení mabíječky napětí klesne pod 13V
4) pokud jsi použil malý nestabilizovaný zdroj, tak může mít při nastavení 12V klidně i 20V. Mi se ale nezdá, že by to byla ta příčina. Ale teoreticky by mohla. Možná sním svůj klobouk, ale s kvalitním stabilizovaným zdrojem by se to nestalo.

5) ono možná už mohl mít nějaký problém dříve - těžko říci.

Pokud jsi to nepřepoloval, tak by mohlo jít opravit. Pokud odešel jenom kondenzátor a ta propojka, tak je to triviální. Ale samozřejmě mohlo odejít nejdříve cokoliv jiného. Ale stejně bych to připojil raději na zdroj s prodovým omezením, na pokusy baterka není moc dobrý nápad.

Edit - no po několika dalších pokusech s tvrdým zdrojem už šance asi moc nebude.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Autoguider Skywatcher SynGuider

#127

Příspěvek od Bill »

tak asi nevíš, že jsem v roce 1982 nastoupil do výroby počítačů,
Pak teda nerozmím některým názorům - ale ono pravda vždy není černobílá.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Autoguider Skywatcher SynGuider

#128

Příspěvek od Dansemacabre »

Mi se ale nezdá, že by to byla ta příčina. Ale teoreticky by mohla.Už se mě tři lidi ptali, jestli to nemohlo být zkondenzovanou vodou - myslím si, že mohlo, protože předchozí noc byl guider až do rána venku, ale MMys tvrdí, že ne, tak nevím.

Už jsme propískali i všechny ostatní kondenzátory a všechny možné i nemožné cesty, kudy něco někam teče, ale bez zapojovacíhp schématu je to marné. Nezbude než zkusit servis nebo začít šetřit na Lacertu. Neslavný konec levného guideru ještě před první pořádnou fotkou :(
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Autoguider Skywatcher SynGuider

#129

Příspěvek od Psion »

Já bych začal úplně triviální věcí, proč odchází kondenzátor, který je nový? Většinou ze dvou základních důvodů, první je vyšší napětí, druhý je přepolování, jiný rozumný důvod nevidím.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Autoguider Skywatcher SynGuider

#130

Příspěvek od Dansemacabre »

Já bych začal úplně triviální věcí, proč odchází kondenzátor, který je nový? Většinou ze dvou základních důvodů, první je vyšší napětí, druhý je přepolování, jiný rozumný důvod nevidím.
Jenže to se tady snažím vysvětlit: dnes se tím víc než dvě hodiny zabýval firemní technik (IT) a póly i napětí jsou zkontrolované měřákem už před zapojením na trafu i na přístroji, spoje i další součástky jsou měřákem "propískané" (zdá se že funkční), a i když jsou součástky nové (stabilizátor, kondenzátor, spojka) a připájené jak mají být (a napětí i póly JSOU 100% správně), tak to vždycky bouchne. Zkrátka nějaká sofistikovanější chyba, kterou bez znalosti toho konkrétního přístroje nedokážeme odhalit. Ale už se opakuju. Zkusím ještě servis a kdyžtak to prostě půjde někomu na náhradní díly.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Autoguider Skywatcher SynGuider

#131

Příspěvek od Psion »

Když to měl technik, tak určitě proměřil, jaké napětí je na kondenzátor? Každopádně bych se tím moc nezabýval a šetřil na pořádný guider (Lacertu nebo kameru + PHD SW přes notebook). Ta práce bude vždy neadekvátní výsledku.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Autoguider Skywatcher SynGuider

#132

Příspěvek od Bill »

Už se mě tři lidi ptali, jestli to nemohlo být zkondenzovanou vodou
Je to hrozně málo pravděpodobné. Přímo určitě ne. Teoretická možnost je, že by to mohlo ovlivnit měnič, pokud tam je - třeba otevřít spínací tranzistor a pustit plné napětí dále ...

Ale je klidně možné, že odešel některý čip - zvýší se odběr a pokud jsi to připojil na baterku, tak se to celé protaví do zkratu.

Ale nový správně zapojený kondenzátor by neměl odejít. To, že nejde změnit polarita na zdroji ještě neznamená, že to nemůže být blbě - nebo to s tím zdrojem fungovalo?

Každopádně po těch pokusech už je pravděpodobnost opravy skoro nulová.
Pokud něco nefunguje, tak je nesmysl to připojit na tvrdý zdroj a dívat se, co se stane.

Podle těch obrázků to vypadá, že na vstupu je plánovaná odrušovací tlumivka (místo ní byla ta propojka) a pak už je tam je ten kondenzátor.

Ten mohl odejít třemi způsoby:

1) přepólovaním (pořád mi to přijde nejpravděpodobnější)
2) přepětím
3) sám

V každém případě (pokud to nebylo přepólované) by shořela ta propojka, vybuchl kondenzátor, ale nic dalšího by se nestalo.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Autoguider Skywatcher SynGuider

#133

Příspěvek od MMys »

Tohle mi hlava nebere. Byl jsem ochotný připustit, že 12V nestabilizovaný zdroj, který má těch 12V při jmenovitém proudu, má naprázdno víc (klidně i dost přes těch 16V) a odnesl to (prorazil se) kondenzátor.

Teď je to ale vyměněno, a na stabilizovaném 9V zdroji odchází kondenzátor na 16V. To je dost divné.  Pokud vynechám krajně nepravděpodobný případ, že kondenzátory odešly všecky jen tak samy od sebe (vadné z výroby). Zbývají fakt už jen ty dvě varianty:

1) Napětí vyšší než 16V, ale kde by se tam vzalo ? Podívejte se , jestli tem není najký spínaný step-up měnič na vyšší napětí, jiný než ten LM2940 CT (ten to určitě není). Pokud ano, jestli není chybě nastavené napětí na něm (závada ve smyčce zpětné vazby).

2) polarita - nemá fakt ten atoguider nějak nestandardně zapojený napájecí konektor, a neděláte soustavnou chybu ?  Podle mě to tak musí být. Udělal jsem si teď pokus a zjistil, že 10u/16V tantaly přežijí i přepětí 32V (víc mi nedá laboratorní zdroj) po dobu několika minut, nic se jim nestalo, pak už jsem to vypnul, netekl jimi i při tom přepětí proud ani 1mA. Zkoušel jsem jak SMD tak klasický typ.

Hledejte přepólování, při tom vždy odejdou do pár sekund (přehřátí, var elektrolytu, roztržení).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Autoguider Skywatcher SynGuider

#134

Příspěvek od Psion »

SynGuider I i II má standardně zapojený 12V konektor. Technik to měl změřit v místě kondenzátoru a měl by jasno, ovšem je možné, že ten kdo tam dal nový kondenzátor jej dal špatně.

Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Autoguider Skywatcher SynGuider

#135

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Jestli budete chtít další fotky funkčního kusu, dejte vědět ;D
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Odpovědět