Autoguider Skywatcher SynGuider

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
JIRKAZ
Příspěvky: 393
Registrován: 02. 10. 2009, 12:52

Autoguider Skywatcher SynGuider

#61

Příspěvek od JIRKAZ »

no jo ale kde na to mam vzit chlapi ;D :-[
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Autoguider Skywatcher SynGuider

#62

Příspěvek od Konihlav »

prodat ledvinu ci jiny organ (mozek)??? ;D

kdyz uz to musi byt tak teda ty pointacni kruhy, ale chce je to pouzit jen pro sladeni zorneho pole (centrovani) foto soustavy s pointacni soustavou a pak je natvrdo locknout...

moje poznatky:
- uz nikdy SBS (side by side - montaz dalekohledu vedle sebe, ani u refraku)
- pozicioner neni uplne nejlepsi reseni
- pointacni kruhy rovnez, ale ty od ADM ci kvalitnejsi hi-end jdou pouzit kdyz se jednou ustavi a pak maximalne utahnou
- lepsi je montovat pointer na zada hlavnimu dalekohledu (plati pro refraky)
- abys nikdy nemusel resit pointacni hvezdu (nalezeni a posun cehokoli), tak je nejjednodussi cestou poridit solidni (tj. citlivou) mono CCD pointacni kamerku (ja budu mit na prodej Atik 16ic, ale az tak za 2 mesice).

jinak ten 0.5x reduktor by mohl pomoci - pokud zaostris...
Uživatelský avatar
JIRKAZ
Příspěvky: 393
Registrován: 02. 10. 2009, 12:52

Autoguider Skywatcher SynGuider

#63

Příspěvek od JIRKAZ »

kdo chce ledvinu ;D

a proc ne vedle sebe?,bylo by to ani pro mne lepsi reseni?
ale k te kamere ccd je potreba notebok (ten mam )
ale nevim co pak a jak propojit
tak asi ty kruhy teda ze
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

Autoguider Skywatcher SynGuider

#64

Příspěvek od Willi »

Tak ja som už skúsil všetko ale nepohol som sa z miesta. Na display Celestron AG vidím len tú najjasnejšiu hviezdu a tá je taká veľká po lock-nutí keď to automaticky dá zoom 4 že to nie je schopné fungovať. Okrem možno 10 top jasných hviezd žiadnu ďalšiu neviem na display nájsť. Skúšal som viacero ďalekohľadov od ohniska 350 až po 1500. Podmienky boli dobré, bol som úplne mimo mesta, krásna viditeľnosť. V podstate pri resetnutí systému nevidím vôbec žiadnu, vždy musím dať šum z auto hodnoty až po hranicu 5-7 kedy sa už objavuje šum, akonáhle dám auto hodnotu ktorá je vždy rádovo vyššia nevidím nič. A aj pri preostrovaní som sa pri tej veľmi jasnej hviezde nedostal nad jasnosť cez 4. Na videách som ale videl že tam býva ďaleko vyššia hodnota a Bri 4 je veľmi nízko.

Poraďte, kde robím chybu? Alebo tu fakt platí za málo peňazí veľa muziky nečakaj? lebo takto je to úplne nepoužiteľné.......
Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Autoguider Skywatcher SynGuider

#65

Příspěvek od stZ »

Nemel jsem ho v ruce, ale podle toho co jsem na netu cetl, tak je to opravdu jak pises :/ jak tu psali ostatni a mohu se pod to podepsat i ja, lacerta proste funguje.... Tady u SWG budou jiste pointacni kruhy naprosta nutnost a i tak bych si nebyl jistej, ze vzdy najdes pouzitelnou hvezdu. Neco tu tenkrat psal i "karneades" a myslim, ze to moc lichotive nebylo :/ Na druhou stranu se mi zda opravdu divny, ze vidis jen TOP jasny hvezdy, tak spatny to zase snad neni... Ja driv lacertou pointoval na ED80 a bez pointacnich kruhu, bych "casto" hvezdu taky nenasel. Ted co mam 9x50 jsem uz nikdy problem nemel :)
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

Autoguider Skywatcher SynGuider

#66

Příspěvek od Willi »

Ja to mám teraz v rámci pokusov na 70/350 a skúšal som aj ED 80. Výsledok rovnaký. Pole je dosť široké ale tu nepomôžu ani kruhy, jediné čo by šlo mať AG na nejakej otočnej hlave, to ale začínam mať pochybnosti o stabilite, tam by už hrozil pohyb AG voči foťáku.

Keď som videl fotky z Lacerty ako na display sú hviezdy a vyberieš vhodnú, len som ticho závidel Ono pri tom SW AG sa mi zdá aj pole ktoré je zobrazované dosť malé, už pri minimálnom pohybe pointeru hviezda uteká z poľa pri zoom 1, takže pri zoom 4 po lock-nutí len počas autokalibrácie a nastavení montáže na najpomalší pohyb sa hneď stráca a nie je to schopné ani sa sklaibrovať.

Budem mať na vyskúšanie ešte jeden kus, uvidím výsledok, či nejde o nejakú SW alebo HW chybu.
Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
JIRKAZ
Příspěvky: 393
Registrován: 02. 10. 2009, 12:52

Autoguider Skywatcher SynGuider

#67

Příspěvek od JIRKAZ »

Ted co mam 9x50 jsem uz nikdy problem nemel
stZ-> TO TI VAZNE UTAHNE JEN HLEDACEK ??CO MAS ZA DALEKOHLED?UTAHLO BY TO I TEN MUJ 900MM NEWTON??

DIKY
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Autoguider Skywatcher SynGuider

#68

Příspěvek od stZ »

Moje ohnisko zredukovane na cca 500mm "WO-FLT98+reduktor" to utahne naprosto v pohode. Co jsem koukal tak tu vice lidi pointuje 9x50 hledackem a pokud jsem dobre cetl, tak i vetsi ohniska nez mam ja. Ja jsem vlastne pointoval ED80 coz bylo vetsi ohnisko, nez vysledne FLT98 s reduktorem. Po predelani na hledacek vse je min na stejne urovni. Spis jen same plusy...daleko vice hvezd na vyber pro pointaci a celou sestavu mam lehci o vic jak 10kg Ja osobne, bych se hledacku na 900mm vubec nebal :D
Uživatelský avatar
Peter Polakovic
Příspěvky: 141
Registrován: 16. 11. 2010, 14:45

Autoguider Skywatcher SynGuider

#69

Příspěvek od Peter Polakovic »

Do jedneho metra je to s hladacikom 9x50 uplne bez problemov, ale pri tych autoguideroch bude asi problem skor v citlivosti kamery a inteligencii za nou ako v dlzke ohniska pointacneho dalekohladu.
GSO RC8, Takahashi FSQ85, Borg 77ED / ATIK VS60, ATIK  One9, SX H694 / Všetko na Mac OS X, domácnosť bez Windows :)
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Autoguider Skywatcher SynGuider

#70

Příspěvek od demonek »

Hledáčkem 9x50 pointuji SW ED 80 a mohu potvrdit,že to šlape bez problémů. A jak už bylo psáno výše začni šetřit a kup Lacertu.Se SynGuiderem nemám zkušenost,ale mám zkušenost s LVI SmartGuiderem a to jak s první tak s druhou verzí.Je cca o 2000 Kč levnější,ale LVI doporučit nemůžu.Prostě pokud chceš řešit co nejméně problémů ber Lacertu.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Autoguider Skywatcher SynGuider

#71

Příspěvek od Slávek »

Willi: někde bude chyba. hodnota Bri 4 je strašně málo. Já mám i na průměrných hvězdách Bri 30-70. Pointuju buď 80mm nebo dokonce 70mm a prostě to funguje. A měl jsem i LVI smart guider II a rozhodně nemohu potvrdit, že by snímač LVI byl nějak kategoricky citlivější. O něco ano, ale ne rozdílem třídy, nebo tak něco. Spíš je SW guider víc utlumený kvůli šumu, ale jak snížím hodnotu potlačení šumu pod hranici 10, najdu zpravidla víc hvězd. Vlastně jsem se LVI guideru zbavil kvůli složitosti při zapojení. Jediné, co mi nyní bychí u SW je dithering a přiznávám, že to bude důvod proč pořídím lacertu. Ne kvůli citlivosti. Navíc s kruhama je jen otázka pohodnlí, jakou hvězdu chci, dokonce zpravidla vybírám slabší, aby byla tečka co nejmenší a tím přesnost i co nejvyšší. Sice ten SW není moc dokonalý a osobně bych doporučil nechodit na méně jak 50% pointační ohnisko, ale vlastně celkem použitelně upointuje i 2,5x menší ohnisko, jako třeba na této fotce - foceno 1000mm ohniskem, pointace 400mm ohniskem.

není to dokonalé, ale že by byl zase až tak nepoužitelný, říct nemohu, i když zrovna tady jsem se vlastně učil ten guider používat, abych z něj dostal co nejvíc. Možná máš problém jen banální, pročti si dobře návod. To co popisuješ není normální.
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

Autoguider Skywatcher SynGuider

#72

Příspěvek od Willi »

Návod v Celestron AG nebol, mám teraz SW AG a tam je. Myslím ale že som postupoval podľa neho aj pred tým. Uvidím tento druhý ako pojde. Može byť že tam je nejaká vada.

Čo a týka zaostrenia, je to pri AG blízko priloženého okulára alebo je parfokalizácia úplne mimo? (myslím o koľko je potrebné povytiahnuť okulár aby bol zaostrený pri zaostrení AG, ja som išiel od kraja po kraj pri všetkých ďalekohľadoch a už ma napadla aj myšlienka že ostrenie AG je mimo ich možností, aj keď táto šanca ja asi minimálna, lebo ED 80 tam má ešte možnosti v cm...) Už som myslel na všetko čo pripadá do úvahy.
Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

Autoguider Skywatcher SynGuider

#73

Příspěvek od Willi »

Tak som odskúšal aj druhý kus SW AG. A funguje. Takže ten Celestron ide na reklamačku, proste tam je nejaká chyba. Čo sa týka porovnania oboch takmer zhodných kúskov, soft je zhodný, telo sa líši len farbou, len obraz je u SW reverzný, čo mne viac vyhovuje. Čo sa týka parfokalizácie tak AG je oproti priloženému okuláru "utopený" cca o 11 mm, možno toto niekomu raz pomôže ak sa bude trápiť ako ja :-)
Teraz jasnejšie hviezdy vidím už pri expozícii 64 alebo 32 pri vyššom filtovaní šumu. Brightness už pri šume ukazuje vyššie hodnoty z pozadia, pri hviezdach aj pri týchto nízkych expozíciách bola hodnota 80 a viac. Takže ten Celestron má niečo asi s čipom, ten potreboval veľkú dávku svetla aby sa to pohlo (priamy zásah od slnka :-))
Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

Autoguider Skywatcher SynGuider

#74

Příspěvek od Willi »

A doplním že prebehol pokus s výmenou toho Celestronu ktorý už bol raz menený a vyjadrenie od predajcu bolo že to nie je chyba ale "povahová vlastnosť". Ak to je pravda tak čip určite nie je zhodný (alebo ďalšie smetie okolo na doske) a môj subjektívny postoj je že SkyWatcher je "hrateľnejší" :-)
Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Autoguider Skywatcher SynGuider

#75

Příspěvek od Dansemacabre »

Delam si problemy a vim to. Nemam notebook ani penize na Lacertu, cili autopointace kamerkou pres hledacek pro me nebude v nejblizsi dobe realna Muj SW Synguider se pres hledacek moc nechytne (resp chytne, ale jen na nekolik malo nejjasnejsich hvezd), tak to chci alespon vyzkouset s nejakym lidlakem nebo klidne svym 102/500. Beztak nebudu pointovat newtona (to by mi montaz uz neunesla), ale jen fotak s objektivem, cili snad s vahou nebude problem.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Odpovědět