Canon 77d +18-135mm IS USM

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pagi
Příspěvky: 93
Registrován: 06. 12. 2013, 08:17

Canon 77d +18-135mm IS USM

#1

Příspěvek od Pagi »

Zdravím po letech :) Fotí prosím někdo s touto technikou? Foťák by měl být dle recenzí cajk, hlavně ten objektiv mě zajímá. Jde dobře zaostřovat? Popř. nějaké bonusové info?

Díky
Oly OM-D E-M1 mark ii, Nikon Prostaff 3s,
MarosO
Příspěvky: 113
Registrován: 12. 09. 2016, 16:00
Bydliště: Ziar nad Hronom
Věk: 51

Re: Canon 77d +18-135mm IS USM

#2

Příspěvek od MarosO »

mam podobnu zostavu Canon 760D a 18-135 is STM.jedine co by som vytkol je mensia vydrz baterie..cca 400 fotografii obrazova kvalita je dobra,zaostruje presne a rychlo..tu niet co vytknut..
EQ2+SW 80/400,15x70,25x100 bino
Uživatelský avatar
Pagi
Příspěvky: 93
Registrován: 06. 12. 2013, 08:17

Re: Canon 77d +18-135mm IS USM

#3

Příspěvek od Pagi »

Tak tady ten USM asi bude hlavně jako univerzál na výlety, astro zkusím taky proč ne. Ale nejspíš ještě bude časem Canon EF 70-200 f/4, asi nejlevnější Lko. Viděl jsem z něj fotky a pecka, uplně by stačilo. Jestli máte někdo fotky na ukázku, ocením taky :)
Oly OM-D E-M1 mark ii, Nikon Prostaff 3s,
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Canon 77d +18-135mm IS USM

#4

Příspěvek od Bill »

Pagi píše:Zdravím po letech :) Fotí prosím někdo s touto technikou? Foťák by měl být dle recenzí cajk, hlavně ten objektiv mě zajímá. Jde dobře zaostřovat? Popř. nějaké bonusové info?

Díky
Já nerozumím dotazu. Ty máš ED dalekohled 80/480 a chceš zkoušet fotit objektivem? Navíc ultrazoomem? Proč? Kup si raději rovnač k tomu dalekohledu. Nebo má nějaký problém?
M:736 750 113
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Canon 77d +18-135mm IS USM

#5

Příspěvek od Franta62 »

No, Billova poznámka je celkem na místě. Ale pokud chceš z nějakého důvodu fotit teleobjektivem a samozřejmě ve dne ho využívat i pro standardní focení, proč ne. Spousta nás astrofotografů fotí i denní přírodu, městský cvrkot, ptactvo, letadla.... Pokud se bavíme o novém objektivu firmy Canon EF-S 18-135mm IS USM s rychlým motorovým ostřením, tak ten byl primárně vyvinut pro snímání videa fotoaparáty 77D a 80D, které jsou vybaveny tzv. duálními pixely pro rychlé ostření. Pokud jste někdo natáčel video třeba 550D nebo 700D v "živém náhledu", tedy přes zadní obrazovku, určitě jste s nelibostí zjistili, že než foťák zaostří, tak takzvaně "pumpuje", přejíždí dopředu-dozadu a to několikrát, než zaostří. Navíc i při obyčejném foto přes zadní obrazovku ve špatných světelných podmínkách probíhá zaostření poměrně pomalu. Při natáčení nebo focení přes optický hledáček tento problém odpadá a vše funguje rychle, až bleskově. Musíte však mít foťák u oka a koukat přes hledáček. Aby Canon tento problém eliminoval, vypustil na trh již zmíněné foťáky 80D a následně 77D s duálními pixely. Technologii ostření zde nebudu popisovat, ale ve finále probíhá vše stejně rychle jako by jste koukali do hledáčku, přitom však natáčíte nebo fotíte přes zadní náhledovou obrazovku. Aby podpořili toto rychlé ostření a objektiv uměl stejně rychle reagovat na rychlou odezvu hardware těla foťáku,vyvinuli v Canonu i výše uvedený teleobjektiv, tedy ultrazoom. Znovu podotýkám, že je primárně určen pro denní foto a natáčení videa s prioritou bleskurychlého ostření. O jeho vhodnosti pro astrofoto - nevím, nezkoušel jsem ho. Navíc pořizovací cena není zrovna "z nejlevnějších v kraji". Začínající astrofotografy bych chtěl upozornit ještě na jeden významný fakt. A to, že objektiv je EF-S, tedy je korigován a vyvinut pro obrazové pole APS-C čipu (cca 16x24mm). Takže na okrajích a v rozích se mohou při focení hvězd (světelných bodů) vyskytnout určité neduhy. Navíc při použití EF-S objektivů, pokud chcete použít při focení filtry, musíte je předkládat před hlavní čočku objektivu, nelze použít tzv. "clip filtry", které se vkládají do výřezu v těle aparátu. Do toho výřezu totiž zapadá u EF-S objektivů na straně bajonetu vysunutý prstenec. Je to opatření výrobce, aby nešlo omylem použít tyto EF-S objektivy na plnoformátových nebo starších filmových aparátech s políčky 24x36mm. Pole by nebylo kvalitně prokresleno a snímky by byly takto degradovány. Doporučuji tedy používat objektivy označené jako EF, jsou konstruovány a korigovány pro obrazové pole 24x36mm a tedy při vykreslení APS-C čipu 16x24mm by vesměs měly bohatě obstát i pro poměrně náročnou kvalitu vykreslování v rozích snímků při astrofoto. (možno použít i třeba bazarové kousky ze starších filmových foťáků, např Sigma, Canon nebo Tamron EF 70-300mm nebo EF 70-200mm. Myslím, že se dnes dají sehnat v rozpětí 5000 - 7000 Kč. Pokud však chceš jen speciální optický systém pro astrofoto, přikláním se k Billovi a použil bych ED refraktor s korekčním členem - rovnačem pole. Sestava vyjde i finančně podstatně levněji, tedy pokud již ED refraktor máš.
Uživatelský avatar
Pagi
Příspěvky: 93
Registrován: 06. 12. 2013, 08:17

Re: Canon 77d +18-135mm IS USM

#6

Příspěvek od Pagi »

Bill píše:Já nerozumím dotazu. Ty máš ED dalekohled 80/480 a chceš zkoušet fotit objektivem? Navíc ultrazoomem? Proč?....
Prodával jsem teď WO dalekohled, zrcadlovku D400 a ještě i Lumix FZ200 (stále k mání). Astrofocení jsem se za poslední dva roky dostal tuším 1-2x.
Zhodnotil jsem to tak, že je pro mě momentálně mnohem důležitější denní focení. Přesto jsem nový Canon 77D vybral právě díky doporučení pro astrofoto, věřím, že se k němu "brzy" zase dostanu. Zítra mi dorazí. Na ohnisko WO jsem vyfotil co jsem chtěl, pak jsem měl problém i s omezením expozice na 45s montáží. Na 50mm mi vydržely bodové hvězdy 4 min. exp. Rád si vyfotím zase jiné objekty, popř. ty samé na jiné (kratší) ohnisko. Jsem zvědavý na porovnání modivikovaný 400D vs. nový 77D bez úpravy (jen s CLS)
Franta62 píše:Pokud se bavíme o novém objektivu....
Franto díky moc za tak obsáhnlé info! Škoda, že na ten 18-135mm nenasadím CLS clip, ale asi ho i tak koupím. To hodně rychlé ostření tedy platí i pro focení, ano? Určitě využiju. Funkci crop faktoru tedy chápu tak, že mi vyřízne pole, výsledek na fotce je, jako bych nefotil s ohniskem 200mm ale 320mm. Znamená to u ustavené montáže, že zkrátka vydrží sledovat otáčení oblohy kratší dobu, jako bych měl skutečně ohnisko 320mm? (samozřejmě srandy jako pointace jdou mimo mě).
Oly OM-D E-M1 mark ii, Nikon Prostaff 3s,
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Canon 77d +18-135mm IS USM

#7

Příspěvek od Franta62 »

Nevím jakým ohniskem jsi fotil dalekohledem WO, použitím teleobjektivů budeš mít ohnisko asi podstatně kratší, takže budeš moci použít i delší expozice než 45s. A ikdyby z nějakých důvodů nešly, platí, že pro 400D jsi mohl z hlediska šumu efektivně využít tak ISO 800 - 1600. U 77D bych se nebál použít i ISO 6400 (umí totiž hardwarově až ISO 25600), takže úroveň šumu při 6400 by měla být srovnatelná s šumem při ISO 1600 u 400D. Softwarový rozšířený mód nepoužívej vůbec. Jinými slovy 45s při ISO 6400 = 180s při ISO 1600. Navíc pokud pro skládání a úpravu snímků použiješ některé z programů, které mají poměrně dobré filtrační algoritmy pro odšumění (někteří astrofotografové to sice nemají rádi), můžeš podle mne použít při expozici 45s i ISO 12800. Použitím těchto algoritmů se totiž dá exponovat třeba při ISO 6400 60s snímek i Canonem 550D. Takže přeji hodně úspěchů s novým foťákem a těším se na brzké fotky hvězných pokladů novým Canonem 77D.
Uživatelský avatar
Pagi
Příspěvky: 93
Registrován: 06. 12. 2013, 08:17

Re: Canon 77d +18-135mm IS USM

#8

Příspěvek od Pagi »

Víte někdo, jak je to s použitím obecně telekonvertoru 2x pro canon 70-200mm f/4 USM, mám na mysli výsledné f/8?
A pak konkrétně Sigma APO telekonvertor 2x EX DG, jde na něj vůbec tento 70-200 nasadit?
Oly OM-D E-M1 mark ii, Nikon Prostaff 3s,
zorg
Příspěvky: 46
Registrován: 28. 10. 2017, 14:29

Re: Canon 77d +18-135mm IS USM

#9

Příspěvek od zorg »

Po novém roce budu canoní telekonvertory testovat, ještě nevím, co všechno ve škole je k dispozici, ale asi i ta 70-200L/F4 (teď mám Sigmu 400 APO na 70D).
Pagi píše:Přesto jsem nový Canon 77D vybral právě díky doporučení pro astrofoto,
:?: A to proč zrovna tento? :shock:
Franta62 píše:platí, že pro 400D jsi mohl z hlediska šumu efektivně využít tak ISO 800 - 1600. U 77D bych se nebál použít i ISO 6400 (umí totiž hardwarově až ISO 25600), takže úroveň šumu při 6400 by měla být srovnatelná s šumem při ISO 1600 u 400D. Softwarový rozšířený mód nepoužívej vůbec.
Nevím, co přesně má 77D za senzor, ale pochybuju, že to bude o tolik lepší, než 80D, což je jejich nejlepší APS-C, co jsem našel v databázi (vychází i líp než 7Dčka). Oproti 400D je to samozřejmě nebe a dudy, ale oproti stejně drahé fullframe A7 též:
https://www.dxomark.com/Cameras/Compare ... 76_916_184
Navíc u FF vychází vždy lepší ostrost u podobné třídy objektivů. Jediné, co mi tedy na té Sonce vadí, je "star eater" plošná redukce šumu i do rawu, což zrovna na astro může být bohužel smrtící :|
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Canon 77d +18-135mm IS USM

#10

Příspěvek od Franta62 »

Pokud má někdo zájem blíže se seznámit s novým foťákem 77D od Canonu a udělat si o tomto aparátu svůj samostatný úsudek, doporučuji si přečíst kompletní a velmi obsáhlou recenzi na stránkách : https://www.megapixel.cz/canon-eos-77d- ... %2Frecenze
Ke konci recenze je uveden i porovnávací simulátor zobrazení jednotlivých scén pro různé fotoaparáty (Canon, Nikon......) a to navíc s možností nastavení různých citlivostí pro jednotlivé porovnávané aparáty. Vysvíceným obdélníkem lze vybrat libovolnou oblast testovacího obrázku, která pak slouží jako srovnávací obrázek.
Odpověď pro "zorg" : 77D má totožný senzor jako 80D, jen 77D je již vybaven novějším grafickým procesorem Digic 7 (uvedení na trh 2017), 80D má ještě starší procesor Digic 6 (uvedení na trh 2016). Šumově opravdu 77D nevychází vůbec špatně a citlivosti 3200-6400 ISO se zdají opravdu použitelné i pro cca 60s expozice s minimálním šumem. Použitelné to je i u 550D, s podstatně lepším výsledkem by to mělo jít u 77D. V simulátoru již 550D nelze nastavit, nejbližší typ pro porovnání je uveden 600D.
zorg
Příspěvky: 46
Registrován: 28. 10. 2017, 14:29

Re: Canon 77d +18-135mm IS USM

#11

Příspěvek od zorg »

To "porovnání" na megapixelu není doufám myšleno vážně :)
Dokud neuvidím měření, je to jak plácnutí do vody.
Odpovědět