Hvězdársky dalekohled pro 9lete dite - koupim

Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Hvězdársky dalekohled pro 9lete dite - koupim

#31

Příspěvek od Bill »

Je to o 35% větší plocha... Rozdíl by měl jít poznat. Na velikosti záleží rozlišení (maximální zvětšení) a jas slabších objektů. Příslušenství je stejné.

Bohužel cena roste mnohem rychleji než průměr čoček. Zase na druhé straně - pokud ho to opravdu chytna, tak to bude chtít za pár let mnohem větší dalekohled...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4142
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Hvězdársky dalekohled pro 9lete dite - koupim

#32

Příspěvek od biker.fm »

U tak malych prumeru je otazka zda vubec resit 60 vs 70mm. Tim prumerem toho moc neuvidi (detaily v pozorovanych objektech), spravna hitparada zacina az od 200mm :-) Pri tomto prumeru se ale uz musime bavit o jinych financich nez 2 nebo 4 tisice. Tak to je, hold astronomie je i o "astronomickych" castkach za techniku (pokud se bavime o nakupu noveho astronomickeho kukatka). Mame zde i bazar, tam se casem objevuji zajimave dalekohledy za dobrou cenu.

Doporucovany TrvaleScope 70/400, ten je asi nejzajimavejsi s ohledem na cenu kdyz to ma byt dalekohled na stativu. Do vanoc se to nestihne koupit, je aspon inspirace na darek k narozeninam :-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Hvězdársky dalekohled pro 9lete dite - koupim

#33

Příspěvek od Franta62 »

Myslím, že jste vybrala dobře. Ten průměr bych opravdu neřešil (60 nebo 70mm) to je v podstatě co se týče rozlišení a jasu objektů totéž. Oba dalekohledy jsou totožné, stejné vybavení (batoh/stativ/dalekohled/okuláry). Pro začátek ideální. Navíc pokud má tovární dalekohled průměr 60 nebo 70 mm, opravdu soustřeďuje světlo z tohoto průměru. My starší pánové, vzpomeňme si na naše začátky, kdy jsme sestavovali naše první dalekohledy z papírových tubusů (futrálů na diplomy nebo futrálů, které nám zbyly po obrázkových tapetách a z čoček koupených v oční optice). Naše průměry byly sice také 50-60mm, ale museli jsme je clonit na 30-40mm, abychom kvůli optickým vadám těchto našich udělátek vůbec něco viděli. A koukali jsme téměř do půlnoci, než nás rodiče nahnali zpět domů !! Pokud to kluka fakt baví, myslím, že bude spokojený. Když mu k tomu ještě k narozeninám (pokud Vám vyjde dalekohled ještě k vánocům) pořídíte za cca 500 Kč foliový filtr pro pozorování Slunce a Slunečních skvrn, myslím, že bude nadšen. Pokud bude dalekohled až k narozeninám, máte již dopředu jasno, co pořídit jako první doplněk. Nevím, beru to podle sebe a podle toho, když se vžiju do svých dětských let. Doba je už sice jiná, ale dětská radost a nadšení pro věc je doufám stále stejné. Navíc kluk dostane dalekohled tovární výroby s kvalitním obrazem, ne jako tomu bylo u našich papírových udělátek. Tak ještě jednou - šťastné a veselé Vánoce.
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Hvězdársky dalekohled pro 9lete dite - koupim

#34

Příspěvek od Franta62 »

Ještě malou poznámku. Pokud kluk vyroste a udrží si zájem, určitě bude chtít i větší dalekohled, to je již teď jisté. Myslím si však, že pokud nebude muset, tak tento "malý" dalekohled určitě neprodá. Ke každému velkému dalekohledu totiž potřebuje tzv. "hledáček" nebo pokud bude chtít větším dalekohledem i v budoucnu fotit, potřebuje tzv. "pointační" dalekohled. Tedy přístroj, který se uchytí na ten větší dalekohled a pomocí webkamery navádí tím malým celou sestavu za hvězdami. Pro tyto účely je tento přístroj ideální, malý lehký, dobrý průměr. Spousta nás astrofotografů si právě takovéto přístroje právě pro tyto účely pořizuje. Jinak, pokud budete potřebovat, jsem z Ostravy, "Biker" z Frýdku-Místku myslím, že nějakou tu radu taky asi v budoucnu neodmítne. Jinak doporučuji navštívit ostravskou Hvězdárnu a planetárium s krásnými pořady o hvězdách a o všem, co se vesmíru a vůbec fyziky týče (krásné nové experimentárium) včetně kvalifikovaných průvodců a lektorů. Fungují i mezi Vánocemi - tedy ideální čas pro návštěvu.
Program na stránkách : http://planetariumostrava.cz/
Takže ještě jednou - šťastné a veselé Vánoce.
Matrinka
Příspěvky: 11
Registrován: 19. 12. 2017, 17:03

Re: Hvězdársky dalekohled pro 9lete dite - koupim

#35

Příspěvek od Matrinka »

Děkuji moc moc za rady.. mám vybrán ten 70mm zitra mi přijde, tak jsem zvědavá, jak to dopadne.. Není to lehké neco kloudného vybrat ;) Ale věřím, ze to s nim syn zvládne a naučí se a splni si sen.. ;)
Upřímně.. sama se těším, až s nim to toho budu čučet.. :lol:
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4142
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Hvězdársky dalekohled pro 9lete dite - koupim

#36

Příspěvek od biker.fm »

Dobra volba s vyberem. Na hvezdarne by mohl nacerpat informace co a jak pozorovat a jak ovladat dalekohled, muze pozorovat jak v noci tak i pres den, tim se lepe seznami s dalekohledem a v noci ziskane vedomosti zuroci.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Matrinka
Příspěvky: 11
Registrován: 19. 12. 2017, 17:03

Re: Hvězdársky dalekohled pro 9lete dite - koupim

#37

Příspěvek od Matrinka »

Jeste jednou dekuji za ochotu vsech mi pomoci při výběru.. :) Jeziska bude mit letos syn vice nez bohatsiho :D
Teď se ještě rozkoukam, co mu k tomu bude fajn dokoupit, aby věděl, co muze vubec sledovat, literaturu či mapky a filtr aby mohl sledovat ten mesic, eventuelne i slunce ap. Snad na něj bude i držák na mobil či foťák:)
To uz ale na narozeniny.. Do toho planetaria taky zajedeme.. já sama jsem tam jeste uvnitr nebyla.. :/
Třeba sledováním oblohy najdecsvoje hrdiny ze Star Wars :D :mrgreen:
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Hvězdársky dalekohled pro 9lete dite - koupim

#38

Příspěvek od Franta62 »

Základní literaturu a mapky oblohy i Měsíce prodávají přímo ve vestibulu na recepci Planetária, kde se kupují vstupenky. Poptejte se přímo tam, určitě Vám ochotně a dobře poradí a můžete si je před koupí samozřejmě i prohlédnout a prolistovat.
Uživatelský avatar
vorech
Příspěvky: 198
Registrován: 14. 08. 2015, 13:56
Bydliště: Blatná
Věk: 47

Re: Hvězdársky dalekohled pro 9lete dite - koupim

#39

Příspěvek od vorech »

Mám osobní zkušenost s tím firstscope dobsonem a rozhodně nebrat ! Nic horšího jsem neviděl a můj názor je, že asi jakýkoliv triedr by ukázal víc.
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Hvězdársky dalekohled pro 9lete dite - koupim

#40

Příspěvek od Sajri »

S firstscope dobsonem mám taky osobní zkušenost a taky pár astro přátel, kteří ho vyzkoušeli. Shodli jsme se na tom, že dalekohled jako takový je ok (v mezích parametrů, které má). Co je ale příšerné, jsou okuláry k tomu dodávané (což taky stlačuje dolů jeho cenu). Výměna okuláru za cokoliv lepšího, byť to bude i seťák z jiného dalekohledu, z toho udělá použitelný přístroj.
JP157
Příspěvky: 12
Registrován: 15. 02. 2017, 14:31

Re: Hvězdársky dalekohled pro 9lete dite - koupim

#41

Příspěvek od JP157 »

Mám, mimo jiné, několik menších (malých) hvězdářských teleskopů (čočkových) - nevyužívaných, které by byly vhodné. Máte-li ještě zájem ozvěte se mi na tel. 608 358 357.
JP157
Příspěvky: 12
Registrován: 15. 02. 2017, 14:31

Re: Hvězdársky dalekohled pro 9lete dite - koupim

#42

Příspěvek od JP157 »

Mám, mimo jiné, několik menších (malých) hvězdářských teleskopů (čočkových) - nevyužívaných, které by byly vhodné. Máte-li ještě zájem ozvěte se mi na tel. 608 358 357.
Odpovědět