SkyScan skoleni/workshop Praha a okolí

Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: SkyScan skoleni/workshop Praha a okolí

#16

Příspěvek od nosuh »

Uz to není anit ak inzerce:D
Mozna by stalo za to vlakno presunout do slozky AZ-EQ6 nebo ustaveni nebo tak.
Ve stredu jsem jako vetsina vytah opet dalekohled a vyzkousel vse znovu. Je fakt, ze jsem vse delal po tme, takze jsem se s tim moc neparal.
Po ustaveni podle polarniho hledacku a cca z vychozi pozice montaz pri prvni hvezde najela par stupnu od ni (Capella). Dorovnal jsem a najela na druhou hvezdu (Pocyon), taky celkem blizko, cca jedno zorne pole dalekohledu mimo. Dorovnal jsem a pri treti hvezde (Deneb v Cyg) uz ale odchylka byla v radek nekolika stupnu. Kdyz jsem tedy dorovnal a potvrdil, odchylky Mel a Maz byly v radech stupnu. Na M42 nebo M1 jsem pak musel prejet v podstate zorne pole dalekohledu, aby tam byly.
Otazka: Konkretne u te AZ-EQ6 je v utillities funkce Home position. Dalekohled se skutecne srovna do eto polohy. JE to ale poloha defaultne nastavena od vyroby, nebo je to poloha, ve ktere jsem montaz spustil a je tedy mnou nastavena pri prvnim spusteni pred pozorovanim.
Jak by se dala zlepsit presnost ustaveni? Na co si davat nejvetsi pozor?
Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SkyScan skoleni/workshop Praha a okolí

#17

Příspěvek od MilAN »

Home position je poloha, s kterou je počítáno ( od něčeho musí montáž začít počítat). Deklinace 90°a dalekohled v horní úvrati. Po alignmentu na 2 hvězdy a zadání Home position si do této pozice dalekohled najede sám. ˇPo opakovaném spuštění je přesnost najetí na 1. hvězdu lepší.
Myslím, že pokud se to přesune do vlákna ustavení montáže, tak to původní vlákno zase více zaplevelíme. Navíc vše, na co se tady ptáš a co se tu píše, je tam několikrát a zevrubně popsáno.
Můj osobní dojem z montáže AZ-EQ6 je ten, že ty enkodéry sice umožňují uvolnit aretace a pracovat bez motorického ovládání, ale celkově, i s motorickým ovládáním se ta montáž při GoTo oproti kasické EQ6 spíš zhoršila a najíždí s menší přesností. A to ji mám na pevném místě v kopuli, bez jakéhokoliv hýbání .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: SkyScan skoleni/workshop Praha a okolí

#18

Příspěvek od nosuh »

Ok, diky za osvetu..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: SkyScan skoleni/workshop Praha a okolí

#19

Příspěvek od juh »

nosuh píše: ... Po ustaveni podle polarniho hledacku a cca z vychozi pozice montaz pri prvni hvezde najela par stupnu od ni (Capella). Dorovnal jsem a najela na druhou hvezdu (Pocyon), taky celkem blizko, cca jedno zorne pole dalekohledu mimo. Dorovnal jsem a pri treti hvezde (Deneb v Cyg) uz ale odchylka byla v radek nekolika stupnu. ...
Ďalekohľad prenášam a pred každým pozorovaním nanovo ustavujem. Podobný problém som mal ešte v dobách, keď som nemal správne zosúosené osi všetkých ďalekohľadov (polárny hľadáčik, hlavný ďalekohľad, hľadáčik hlavného ďalekohľadu) s polárnou osou montáže. Od doby, keď som to zosúosil, už tento problém nemám. Po ustavení montáže nájdem prvú hviezdu v hľadáčiku hlavného ďalekohľadu a zostávajúce hviezdy sa už potom dajú nájsť v zornom poli hlavného ďalekohľadu pri zväčšení 100x. Presnosť ustavenia býva už po prvom zarovnaní do ±5' (mel, maz), čo mi v pohode postačuje.
Odporúčam si to skontrolovať.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SkyScan skoleni/workshop Praha a okolí

#20

Příspěvek od MilAN »

juh píše: Podobný problém som mal ešte v dobách, keď som nemal správne zosúosené osi všetkých ďalekohľadov (polárny hľadáčik, hlavný ďalekohľad, hľadáčik hlavného ďalekohľadu) s polárnou osou montáže. .
Už tady těch podmínek píšeš nějak moc. Seřízený polární hledáček s montáží berme jako samozřejmost, pokud ho tedy chceme používat na ustavení montáže.
Hlavní dalekohled seřídit s hledáčkem by měla být také samozřejmost, pokud ho chci používat. Na alignment to ale nemá žádný vliv.To se stejně dělá hlavním dalekohledem v rozumně velkém zvětšení. A sesouosit polární hledáček a dalekohled s polární osou.- to tedy nevím, jak toho chceš dosáhnout . Můžeš maximálně eliminovat kónickou chybu - to lze kontrolovat a seřídit. Ale namířit dalekohled do Home Position mohu udělat pouze odhadem ( maximáně si mohu pomoci značkami na montáži- těmi co tam jsou nebo si je udělat sám), ale nemohu na tom nic seřizovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: SkyScan skoleni/workshop Praha a okolí

#21

Příspěvek od juh »

Áno, pri tom hlavnom ďalekohľade mi ide o elimináciu kónickej chyby. Potom pri tom zosúosení hľadáčika hlavného ďalekohľadu s hlavným ďalekohľadom mi ide o to, že pomocou hľadáčika ( resp. umiestnenia polárky v zornom poli hľadáčika ) viem dosť presne nasmerovať hlavný ďalekohľad do východiskovej polohy ( závažie mieri k zemi a ďalekohľad k pólu ) a následne viem aj bez akýchkoľvek problémov zarovnať na prvú hviezdu. Druhá, prípadne tretia hviezda je už len otázkou chvíľky, vždy ju nájdem v zornom poli hlavného ďalekohľadu, teda aj nespravím chybu niekde inde.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: SkyScan skoleni/workshop Praha a okolí

#22

Příspěvek od nosuh »

To Milan: Takze chápu to tak, ze ta Home pozice co je v nastaveni UTility je tedy prave ta, ve které to zapnu. Tzn. ze prave nez to zapnu, musim presne podle znacek co nejpresneji zajistit Home pozition, ze které on pak vyhazi a do které pak zaparkuje vyvolanim přes utility..
Souosost hledacku s hlavnim dalekohledem je jasna..ale je dobry to zminit..Kazdopadne zrovna u tech zminenych tak jasnych hvezd (Capella, Procyon, Deneb) je spatna identifikace v dalekohledu skoro nemozna..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SkyScan skoleni/workshop Praha a okolí

#23

Příspěvek od MilAN »

Musiš to mít na značkách a pak zapnout . To je pro ten algoritmus definovaná Home position.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: SkyScan skoleni/workshop Praha a okolí

#24

Příspěvek od nosuh »

Ok,diky!
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět