QHY PoleMaster

Odpovědět
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

QHY PoleMaster

#1

Příspěvek od Dansemacabre »

Nechce se ho někdo zbavit?

Na třech z pěti míst, kam jezdím fotit, není výhled na celou oblohu, takže ustavování na hvězdy bývá problém a ruční hledání objektu v hledáčku docela taky. A hle, řešení! :D
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: QHY PoleMaster

#2

Příspěvek od MilAN »

Jen taková zvídavá otázka: když nevidíš na pól, respektive poblíž pólu, jak tu montáž ustavíš s tímhle ?
A jak to pomůže s hledáním objektů ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: QHY PoleMaster

#3

Příspěvek od Dansemacabre »

Na pól vidím odněkud vždy, ale je pak problém najít ustavovací hvězdy pro goto. První bývá bez problému - to zvolím tu, kterou vidím. Druhá je ale v nabídce vždy jen ta na druhé straně oblohy, kam už nevidím. Ustavit na jednu hvězdu nebo "solar system" je přesné asi jako ustavovat na sever jen podle díry v montáži... No a s Polemasterem by mi ta jedna na přesné goto ustavení stačila.
Naposledy upravil(a) Dansemacabre dne 11. 09. 2017, 13:02, celkem upraveno 1 x.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: QHY PoleMaster

#4

Příspěvek od dablik »

Dansemacabre píše:Na pól vidím odněkud vždy, ale je pak problém najít ustavovací hvězdy pro goto. První bývá bez problému - to zvolím tu, kterou vidím. Druhá je ale v nabídce vždy jen ta na druhé straně oblohy, kam už nevidím. No a s Polemasterem mi ta jedna na přesné goto ustavení stačí...
Nainstaluj si starsi SharpCap a tam mas rotacni metodu zdarma
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: QHY PoleMaster

#5

Příspěvek od Dansemacabre »

Sharpcap vyzkouším, díky
(a přiznám, že je to hodně i lenost - na kolenou pod montáží jsem už trávil tolik času, občas několikrát za noc, že mě ta vidina snadného a přesného ustavení za pár tisíc vyloženě láká...)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: QHY PoleMaster

#6

Příspěvek od MilAN »

to : Dansemacabre :
Moc ti nerozumím. Pokud dovedeš rozumně ustavit montáž na pól ručně pomocí polárního hledáčku, tak je vše O.K. a nepotřebuješ dále Pole Master. Vzhledem k tomu, že Polárka je nějakých 52´od pólu, tak seš schopen určitě odhadnout 1/5 té vzdálenosti. To je pro GoTo až zbytečně přesné. Větší přesnost je potřeba jedině u focení, aby při delších expozicích nedocházelo ke stáčení pole. Přesnější ustavení nijak nevylepší funkci GoTo, její vnitřní nepřesnost je v úrovni 5-10´ a to přesné ustavení na pól má jedině význam v okamžiku, kdy budu používat star alignment na 1 hvězdu. Jenže, pokud používáš montáž v terénu a ne na asfaltu nebo betonu, po chvíli si zatížená montáž stejně "sedne" a bude to všechno jako před tím- znovu nepřesné. Při zarovnání na 2 hvězdy ti sice montáž nabídne druhou hvězdu, ale to nemusíš akceptovat a můžeš v seznamu déle listovat a vybrat si tu, která je vidět. Tím je problém více než dostatečně vyřešen, největší nepřesnost při navádění způsobuje samotná montáž a její mechanika ( nekolmost os,kónická chyba ...)
Při zarovnání na 2 hvězdy je v podstatě jedno, s jakou přesností máš ustavenou montáž .Problém nastavá při proložení dalekohledu, ale tam jde opět hlavně o mechaniku montáže. Sice teoreticky to má řešit zarovnání na 3 hvězdy, praxe je ale jiná
-------
A jen tak na okraj.Přes 25 let používám na svém Dobsonu systém NGC mini MAX s ručním naváděním. Algoritmus výpočtu je naprosto stejný. Nejsou potřeba zeměpisné souřadnice, čas, ani ustavení na nějaký pól nebo rovinu. Dobson se postaví do libovolné polohy, nastaví se jeho výchozí poloha(mechanická) a provede se zarovnání na 2 hvězdy. A funguje to. Takže si myslím, že všichni. kdo tady píší o nutnosti např vodorovném postavení trojnožky, přesném ustavení montáže ... tohle někde vyčetli nebo si to myslí. Ale ono to funguje i bez toho - jen v době internetu nikdo nic nevyzkouší- jen cituje
Naposledy upravil(a) MilAN dne 11. 09. 2017, 13:41, celkem upraveno 2 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: QHY PoleMaster

#7

Příspěvek od dablik »

jak pise Milan, uplne ti staci na 1 hvezdu.
jeste doplnim, ze pokud potrebujes uplne presne souradnice, pak pouzivej nejake reseni na astrometrii (napr. PinPoint). Aplikace ti vypocte skutecne souradnice snimku a naslednou odchylku zohlednis pri synchronizaci na souradnice, ktere mas v planetariu nebo podle ceho jsi montaz poslal na danou polohu. Vysledek je vic nez uspokojivy :) Pouzivam to leta.
A pochopitelne usetris tisice na jine vybaveni.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: QHY PoleMaster

#8

Příspěvek od Dansemacabre »

Tak jsem buď úplně levorukej a pidlookej nýmand, nebo jsem měl úplně vadnou montáž - po ustavení na polárku zkrátka nebylo možné dostat přesné goto najíždění, dokud jsem nepoužil 2 ustavovací a k tomu kalibrační hvězdu - ani o hvězdu méně. Ustavení jen na 2 hvězdy bez kalibrační mi dalo přesnost najíždění s odchylkou 1,5° - to se pro vyhledávání příliš použít nedá. Ustavování na víc hvězd na CG5 je problematické i proto, že druhou hvězdu (nebo pak tu kalibrační) nabízí vždy pouze na druhé straně oblohy. Ustavit jen např. na Vegu+Deneb prostě nejde. Když jsem byl v normálním terénu s výhledem 360° a mohl goto ustavit na 3 nebo rovnou 4 hvězdy, najíždělo to skoro dokonale.

A chci to na focení - tedy
a) přesné ustavení montáže (okem na přesnost 30" uváděných u PoleMasteru fakt neustavím).
b) goto nastavení při omezeném rozhledu, kdy nemůžu kalibrovat na víc hvězd - kvůli tomuhle teda hlavně, protože bod a) je jen cvik
Vyzkouším SharpCap, ale ta metode zatím podle tutoriálových videí zrovna jednoduše nevypadá (plus je mnohem delší než u PoleMasteru).

Uvidím jak si povedu s novou montáží (EQ6 na cestě), ale jinak inzerát platí.
P.S. tahle diskuze už je skoro na přesun do jiného vlákna, obsahuje určitě dobré rady, které tady v bazru akorát zapadnou ;)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY PoleMaster

#9

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

Lepší jednou zkusit než stokrát vidět :) Ve středu přivezu s montáží i PoleMaster, můžu půjčit na vyzkoušení, zda to stojí za to...ale určitě neprodám, ten mi už ušetřil spoustu času :-) Stejně než dám dokupy EQ-8 se vším všudy, tento měsíc už se na zahradu asi nedostanu.

Já jsem se leknul polárního ustavení natolik, že jsem chtěl koupit StarSense, ale pan Zahajský mě "ukecal" na toto "levnější" řešení :-)
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: QHY PoleMaster

#10

Příspěvek od Dansemacabre »

Skvěle, díky moc. Vyzkoušet bude vážně nejlepší. A hlavně doufat, že tento měsíc nedopadne s počasím tak, jak předpovědi slibují...
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: QHY PoleMaster

#11

Příspěvek od Otoron »

Zdar,
Pekna diskuze v ramci "poptavky".
MilAN a ostatni maji skutecne pravdu, urcite to jde bez. To oni to maj vymakany a nauceny, takze to zameri jen tak okem a je to tam :)

Ale ja mam taky leve obe ruce a asi i nohy, neb jsem s ustanovenim valcil jako das. Pokazde to mam na jinem miste v zahrade, takze nez budu mit stacionarni sloupek, bude to boj. Pres pul oblohy mam barak a mam zahradu trochu sikmo, atd. atd.

Bez polemaster minimalne 5 stars (mnou vybranych takze jak kdy) a pak to jak-tak jelo (vetsinou 2x opacko behem ustanoveni, jsem holt levej).
Ale z polemasterem usetrim minimalne pul az hodinu, takze 10-15 minut a moje CG-5 je ready a najizdi presne na objekty i ze 3 hvezdami behem "aligmentu".
Ale jenom jedna hvezda je asi fakt malo i na polemaster, i kdyz rikaji ze to jde, presnost neni 100%.

Co chci rici, zacni setrit, jak to jednou zkusis, tak se ti to fakt zalibi.... ufff az na tu cenu :)
Jo a ja bych svuj taky neprodal ;)
If at first you don't succeed, lower your standards.
viator
Příspěvky: 287
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: QHY PoleMaster

#12

Příspěvek od viator »

Tak teda neviem, ale mne príde zložitejšie "zabávať sa" s pole masterom - totiž pri pozorovaní premenných hviezd používam aj tzv. "malú zostavu" ( refraktor 102/500 s atikom 16 IC posadený na motorizovanú ASTRO-3 GOTO ) :) - viac tu
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 36#p141136
Píšem to preto, lebo túto zostavu nemám napevno, takže pred každým pozorovaním ustavujem pomocou ( domarobeného ) polárneho hľadáčika. GOTO vždy prejde na zvolený objekt bez problémov. Polárny hľadáčik má len zámerný kríž, odhadujem že s ním ustavím s presnosťou cca. 15 obl. minút. Pole s premennou hviezdou fotím aj cez 5 hodín, samozrejme pointujem a nie je s tým problém ( veľkosť poľa so spomínanou zostavou je cca.33 x 25 obl. minút ).
Nemám ale skúsenosti s dlhšími ohniskami, možno tam je presnosť ustavenia na pól dosiahnuteľná s polemaster opodstatnená...
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: QHY PoleMaster

#13

Příspěvek od MilAN »

Otoron píše:Zdar,
Pekna diskuze v ramci "poptavky".
MilAN a ostatni maji skutecne pravdu, urcite to jde bez. To oni to maj vymakany a nauceny, takze to zameri jen tak okem a je to tam :)
Pánové, nestačím to ani číst, ale: opravdu ustavujete montáž těmi 2 šrouby déle než 3 minuty ? Co s tou montáží tu další dobu děláte ? Vždy%t je to naprosto stejná operace, jako když mám v hledáčku nebo dalekohledu hvězdu mimo střed a 2 točítky při ručně ovládané montáži ji vycentruji.
-----------
P.S : už jste někdy zkoušeli tu montáž trochu pootočit od Polárky, dát alignment na 2 hvězdy a zkusili GoTo ? Ono je to totiž té montáži jedno .:)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: QHY PoleMaster

#14

Příspěvek od dablik »

Kolegove, je to uz OT. Ustaveni podle hledacku je proste dostacujici. I na foceni. Pokud chcete presnou odchylku kvuli go-to, pak to zkuste pres astrometrii. A je to. Ale nebranim vam v uzivani ruznych udelatek :)
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Odpovědět