Detekcia Cygnus A a Cass A na 1420 MHz

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Detekcia Cygnus A a Cass A na 1420 MHz

#1

Příspěvek od Rudy »

Skor ako zacnem, chcem podakovat LaBa ( Laco Balint), za rychlu pomoc s obrazkami.
Po dlhsej prestavke som oprasil parabolu, porobil drobne technicke upravy a zacal som pozorovat.
Po niekolkych dnoch merania, len tak na slepo, sa ukazalo, ze zaznam v noci je ustalenejsi a tak som ako prvy vhodny objekt na meranie vybral Cygnus A. Jeho intenzita by mala byt cca 1500 Jy. Ustavenie montaze paraboly som si niekolko krat overil na Slnku a tak som mohol pristupit k samotnemu meraniu. Spustil som to niekedy pred pol nocou a dufal som, ze v tom zazname nieco najdem. Nejaky ten peak! Rano som to kontroloval a uz prvy pohlad na zaznam ma potesil.
Bolo treba este urobit nejake korekcie v nastaveni skriptu, upravit zosilenie, no a niekolko noci som to este overoval aby som mal istotu, ze sa "pozeram" na oblast ramena galaxie Cyg X.
Na prvom obrazku je vysledok mojho merania a zda sa, ze ten kopec by mohol byt Cyg A!!!
Vyska toho peak-u je od pomyslenej zakladne cca 12 tisic jednotiek a v pripade, ze by to bol Cyg A, by to bolo celkom slubne.



Druhy obrazok je moj first hydrogen light!  Peak, na ktorom je sipka je vysoky priblizne 2 dB a mohol by to byt neutralny vodik. Dopplerov posun bol v case merania 1420,519MHz, co by zodpovedalo rychlosti cca 23,1km/s




Takto povzbudeny som sa na dalsiu noc nemohol nepozriet na Cass A. Aj toto meranie bolo pozitivne.



Tu je frekvencne spektrum a dopplerov posun Cass A v case peaku.

Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Detekcia Cygnus A a Cass A na 1420 MHz

#2

Příspěvek od Rudy »

Ked som si naposledy pozeral fotogaleriu na tomto fore, uvedomil som si, ze by bolo potrebne, tak ako je to zauzivane v astrofoto, doplnit pod kazdy RA zaznam alebo detekciu, zakladne parametre pristrojoveho vybavenia, ktorym bol tento zaznam zhotoveny.

Tu su doplnujuce udaje k mojmu poslednemu pozorovaniu:

Parabola 3,2m; F/D 0,55; Helix feed; BW 4,6°; 1420 MHz; USRP ( DBS-RX daughtercard )
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Detekcia Cygnus A a Cass A na 1420 MHz

#3

Příspěvek od Rudy »

Dalsie uspesne pokracovanie  pozorovani a detekcii Cyg A za ucelom vylepsenia zaznamu. Postupne prichadzam na jednotlive priciny ovplyvnujuce kvalitu a intenzitu prijimaneho signalu radiovych zdrojov.
Na obrazku dole je vidiet stale pretrvavajuci problem s driftom, ktory do znacnej miery ovplyvnuje vysledny tvar a vysku peak-ov. V pripade Cyg A, ktory sa nachadza v tesnej blizkosti ramena galaxie, je pre detekciu a oddelenie jednotlivych zloziek od seba, rozhodujuca rozlisovacia schopnost radioteleskopu. Nakolko ma radioteleskop RudyBASE, na frekvencii 1420 MHz sirku zvazku, az cca 5°, je vysledok, ktory vidiet na zazname, podla mna velky uspech a aj ked je peak Cyg A "utopeny"  vo vacsom peak-u Cyg X, je uz jasne citatelny.
Vyska peak-u Cyg X je priblizne 25000 U a peak Cyg A dosahuje cca 15000 U. Tie hodnoty udavam zamerne, pretoze den predtym som robil kalibracne meranie intenzity ziarenia Slnka, s tou istou konfiguraciou a nastavenim jednotlivych parametrov skriptu USRP. Namerana hodnota intenzity ziarenia Slnka bola 850000 U.  Podla Learmonth Observatory http://www.ips.gov.au/Solar/3/4/2  bola, v case merania, intenzita ziarenia 54 SFU. To uz su cisla, z ktorych sa da vypocitat citlivost radioteleskopu v konkretnych jednotkach.

Screenshot zaznamu som prilozol este z jedneho dovodu. V spektralnom zazname som mal doteraz na frekvencii 1420 MHz,  8dB az 10dB vysoky peak. Podla doporuceni odbornikov  som v skripte aktivoval parameter NOTCHES. Peak by mal byt potlaceny ale v mojom pripade sa vygeneroval zaujimavy artefakt. Je to normalne?



Dalsi den som pokracoval v pozitivnom a  doplnujucom meranii Cass A. Radioteleskop na deklinacii 58°83´.  Ostatne parametre nastavene rovnako ako pri pozorovani Cyg A, tranzit cca 4:05 hod. Vyska peak-u cca 6000 U.
Cass A je silny, bodovy zdroj na pomerne chladnom radiovom pozadi, takze peak v zazname zodpoveda realnym moznostiam mojej RA sustavy.


Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Raf
Příspěvky: 65
Registrován: 20. 06. 2009, 20:41

Detekcia Cygnus A a Cass A na 1420 MHz

#4

Příspěvek od Raf »

Jsi borec. Závidím a držím palce....
Lepší koukat do okuláru, než na TV, SCT 8"
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Detekcia Cygnus A a Cass A na 1420 MHz

#5

Příspěvek od Cztwerec »

To teda koukám, trošku jsem to přehlídl, při pročítání AF. Muselo to dát práci dosáhnout takových výsledků, docela by mě zajímalo i více podrobností, ozvu se. Ať se daří. ;)
Lectorem iustus...
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Detekcia Cygnus A a Cass A na 1420 MHz

#6

Příspěvek od Rudy »

To teda koukám, trošku jsem to přehlídl, při pročítání AF. Muselo to dát práci dosáhnout takových výsledků, docela by mě zajímalo i více podrobností, ozvu se. Ať se daří. ;)
Vdaka ;).  Tak ano, urcite sa mi to nepodarilo zo dna na den. Bolo treba nazbierat urcite skusenosti a postupne vyskladat technicke vybavenie do takej podoby aby s nim bolo mozne taketo merania uskutocnit.
Ale som len na zaciatku a je stale co vylepsovat!
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Odpovědět