SID SDR

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

SID SDR

#1

Příspěvek od Pavuk_ »

V poslednych dnoch som si na pocitaci pod Linuxom rozchodil SDR gnu radio nasledne zacal experimenty.

Cielom je "postavit" softverovy SID prijmac zalozeny na gnu radio. (ako jeden z projektov)

Uplne prvym experimentom bolo (aj ked nie hned priamo v gnu radio), ze som pripojil na vstup zvukovej karty beznu ramovu antenu, dodavanu k hifiveziam. (na taky plast 15x15cm navinutych cca 20 zavitov drotu). Ziadna elektronika NIC.

Vysledok ma velmi prekvapil! Zdetekoval som ponorkovy vysielac na 23.4kHz a nakolko bol Rudy online na skype, potvrdil mi detekciu. Signal ma cca 2dB nad urovnou sumu zvuk.karty ktora ma vlastny sum -100dB (v jednotkach podla displeja). Sw som pouzil baudline.

Tu je screenshot:

Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

SID SDR

#2

Příspěvek od kaklik »

Ano, tak presne sem na jere zacinal se SW SID taky. Nakonec ale bylo treba z mnoha duvodu k antene udelat predzesilovac: http://www.mlab.cz/WebSVN/filedetails.p ... ceiver.pdf

Kdyby se to nekomu nechtelo bastlit, necht mi napiste, mam to hotove do krabicky, dvouvrstvy tistak. Dodal bych to tak prespristi tyden.

Parada ze se to snazis vyresit pres GNU Radio, asi by mi to pomohlo se spoustou SW problemu..
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

SID SDR

#3

Příspěvek od Pavuk_ »

kaklik napsal: Ano, tak presne sem na jere zacinal se SW SID taky. Nakonec ale bylo treba z mnoha duvodu k antene udelat predzesilovac: http://www.mlab.cz/WebSVN/filedetails.p ... ceiver.pdf

Kdyby se to nekomu nechtelo bastlit, necht mi napiste, mam to hotove do krabicky, dvouvrstvy tistak. Dodal bych to tak prespristi tyden.

Parada ze se to snazis vyresit pres GNU Radio, asi by mi to pomohlo se spoustou SW problemu..
Velmi ma to chytilo...musim sa ale naucit novy jazyk: python a preluskat sa cez vsetky tie moduly, moznosti atd. vcera som si nainstaloval tuto aplikaciu: GNU Radio Companion http://www.joshknows.com/?key=grc
Jednoduchym spajanim krabiciek dosiahnes rovnaky efekt ako kodovanim v pythone (na pozadi su volane moduly gnu radia tak to chapem). Na zaciatok co ako funguje je to skvele. Skusim nieco sklikat cez vikend a dam vediet ako to dopadlo.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

SID SDR

#4

Příspěvek od Pavuk_ »

Vcera v noci som zahajil skusobnu prevadzku:

http://pavuk.8mag.net/doku.php?id=proje ... ro:sdr_sid
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

SID SDR

#5

Příspěvek od kaklik »

To je uzasne. Nechtel bys nejak spolupracovat na vyvoji toho scriptu? Teba pomoci nejakeho verzovaciho systemu (Subversion).
Mohlo by s tim pracovat vice lidi...
--------------------------------------------------------------

Jinak podle tech grafu si myslim ze budto mas stejne potize jako ja s pomerem signal/sum. Nebo je intenzita signalu integrovana z prilis uzkeho frekvencniho rozsahu a do grafu to pak zanasi chyby.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

SID SDR

#6

Příspěvek od Rudy »

kaklik napsal:
Jinak podle tech grafu si myslim ze budto mas stejne potize jako ja s pomerem signal/sum.  Nebo  je intenzita signalu integrovana z prilis uzkeho frekvencniho  rozsahu a do grafu to pak zanasi chyby.
Nerozumiem, ake potiaze s pomerom signal/sum?
Ten zaznam je podla mna bez chyby a urcite porovnatelny s mojim elektronickym SID monitorom. A na to, ze tam ma integracnou konstantou 1s je tam velmi malo rusenia. Pokial viem, Pavuk byva v centre Bratislavy a tu antenu ma zavesenu len tak, na okne. To je uzasne! Klobuk dole!
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

SID SDR

#7

Příspěvek od Pavuk_ »

Dnes v skorych rannych hodinach som naprogramoval dalsiu verziu SDR SID prijmaca umoznujucu viackanalovy prijem. Od 2h rano prijmam 6 kanalov/vysielacov sucasne zaroven som zlepsil odstup S/N vid kanal 6 (23.4kHz). Data su dostupne online (sorry zatial neverejne), ale cez vikend uz budu aj na web ako graf. Mozete pokochat cerstvymi grafmi (plati pre 2008/01/24 na obed) prave manualne vypublikovanymi:
kanale 2,4,6

kanale 1 3 5

Tieto grafy v plnom rozliseni 1280x1024 + dalsie grafy + pokec najdete na mojej stranke: http://pavuk.8mag.net/doku.php?id=proje ... ro:sdr_sid

to kaklik: Neviem co si presne myslel pod nizsim S/N, tie nocne krivky su pri priblizeni nadherne sinusovky (miestami ) a svedcia o "dychu ionosfery" Napriek tomu som este zlepsil parametre prijmaca a dnesny graf na kanale 6 (rovnaka frekv ako vcera) je perfektny (hladka tenka ciara) a pritom integracna konstanta ostala nezmenena = 1s.
Moze byt ? ;)

Inak spolocnemu vyvoju sa nebranim, prave naopak uvitam ho ,pretoze sid je pre mna iba startovna stanica pre vyssie frekvencie a narocnejsie SDR aplikacie. Nemam skusenost s SVN (viem ho vyuzivat iba ako lama-user ) ale ak sa v tom vyznas napis co k tomu treba a PODME NA TO.
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

SID SDR

#8

Příspěvek od kaklik »

nemyslel jsem casovou integracni konstantu ale frekvencni sirku pasma, treba ja integruji kanal o sirce cca 500Hz. Ale to uz je asi jedno.. ty posledni grafy vypadaji mnohem lip. Ovsem az na ty spicky... Je tam nejake bezprostredni ruseni treba spinany zdroj, nebo ten teplomer na okne :)
-----------------------------------------------------------------------------
Udelal jsem pro ucely vyvoje softwaru SVN adresar: svn://svn.mlab.cz/home/svnkaklik/schemata/mereni/VLF (konkretne slozku SW)
Anonymni pristup je pouze ke cteni. Prava pro zapis dostane, kdo si o ne pozada.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

SID SDR

#9

Příspěvek od Pavuk_ »

kaklik napsal: nemyslel jsem casovou integracni konstantu ale frekvencni sirku pasma, treba ja integruji kanal o sirce cca 500Hz. Ale to uz je asi jedno.. ty posledni grafy vypadaji mnohem lip. Ovsem az na ty spicky... Je tam nejake bezprostredni ruseni treba spinany zdroj, nebo ten teplomer na okne :)
-----------------------------------------------------------------------------
Udelal jsem pro ucely vyvoje softwaru SVN adresar: svn://svn.mlab.cz/home/svnkaklik/schemata/mereni/VLF (konkretne slozku SW)
Anonymni pristup je pouze ke cteni. Prava pro zapis dostane, kdo si o ne pozada.
Ked som pisal, ze "ale ak sa v tom vyznas napis co k tomu treba a PODME NA TO" myslel som ze odporucis nejaku technologiu a vysvetlis co k tomu treba ... rozchoditelnu na beznych komercnych hostingoch, ako som pisal, som v tom lama.
Neber to v zlom, ale zatial kym sw nie je na urcitej urovni (je to este velmi preliminary beta nechci vidiet kod, python sa iba ucim) rad by som ho trochu zoptimalizoval a upratal a az potom ho uvolnil.
Mimochodom: ty vies python ?
Zaroven by som bol rad, keby web projektu ostal na 8mag.net
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

SID SDR

#10

Příspěvek od kaklik »

Jo, jenze, k rozchozeni vlastniho verzovaciho systemu se budes pravdepodobne muset domluvit s administratorem toho komercniho hostingu. Nebot je tam potreba nainstalovat daemona SVNSERVE, ktery prave umoznuje pristup do adresarove struktury.
Druha moznost je placnout to na nejaky OpenSource vyvojovy server, nebo primo nekam pod GNU Radio...
Ja pro zjednoduseni teto situace prave nabizim, hostovani na nasem serveru www.mlab.cz, dodatecne se to snad muze presunout kamkoliv jinam..
Odpovědět