Radar pre zachytenie meteorov

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Uživatelský avatar
Styros
Příspěvky: 2
Registrován: 15. 01. 2008, 06:45

Radar pre zachytenie meteorov

#1

Příspěvek od Styros »

Ahoj mam taku otazku.
Da sa v CR/SR zohnat radiolokator na pozorovanie meteorov,
prip.(ale podla mna to bude nad sily amatera) vyrobit si doma ?
Hlavne ma zaujima cena tovarenskeho vyrobku ;D.

Raz som dostal taky napad, ze pouzit zdroj mikrovln v mikrovlnnej rure-magnetron a k tomu dorobit zvysok-prijmac + parabola. Lenze to padlo lebo:
1.Sice vykon tohoto magnetronu moze byt az 1kW, ale
tie mikrovlny su silne pohlcovane vodnou parou-nizky dosah.
2. Na vysielanie treba povolenie
3. Mozne rusenie mobilnych GSM sieti
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

Radar pre zachytenie meteorov

#2

Příspěvek od kaklik »

Osobne si myslim, ze na aktivni radar muzes zapomenout, prave diky tomu ze pravdepodobne nemas povoleni vysilat a uz vubec ne 1kW.

Jako reseni bych videl neco podobneho, cim se zabyva vlakno o detekci blesku. Tedy pasivni radar.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Radar pre zachytenie meteorov

#3

Příspěvek od Pavuk_ »

Styros napsal: Ahoj mam taku otazku.
Da sa v CR/SR zohnat radiolokator na pozorovanie meteorov,
prip.(ale podla mna to bude nad sily amatera) vyrobit si doma ?
Hlavne ma zaujima cena tovarenskeho vyrobku ;D.

Raz som dostal taky napad, ze pouzit zdroj mikrovln v mikrovlnnej rure-magnetron a k tomu dorobit zvysok-prijmac + parabola. Lenze to padlo lebo:
1.Sice vykon tohoto magnetronu moze byt az 1kW, ale
tie mikrovlny su silne pohlcovane vodnou parou-nizky dosah.
2. Na vysielanie treba povolenie
3. Mozne rusenie mobilnych GSM sieti

Prepac ale to co popisujes je CISTY NEZMYSEL. Navyse si koledujes o poriadny pruser lebo:
1) je to protizakonne, - na vysielanie potrebujes povolenie, ktore na tento ucel nedostanes s vykonom ktory ziadas,
2) je to ZIVOTU NEBEZPECNE, koledujes si o poriadne popaleniny mikrovlnnou energiou a oziarenie, a to nehovorim o soku vysokym napatim,
3) tvoje "mozne rusenie" by dopadlo ako zasah policie u vas doma a nasledny sud
4) napokon vobec nechapem ako to co vyziaris chces prijmat a vyhodnocovat, podla toho co pises nemas ponatia ako funguje meteoricky radar.

Myslim ze sa nic take "tovarenske" kupit neda.

Uživatelský avatar
Styros
Příspěvky: 2
Registrován: 15. 01. 2008, 06:45

Radar pre zachytenie meteorov

#4

Příspěvek od Styros »

Prepac ale to co popisujes je CISTY NEZMYSEL. Navyse si koledujes o poriadny pruser lebo:
1) je to protizakonne, - na vysielanie potrebujes povolenie, ktore na tento ucel nedostanes s vykonom ktory ziadas,
2) je to ZIVOTU NEBEZPECNE, koledujes si o poriadne popaleniny mikrovlnnou energiou a oziarenie, a to nehovorim o soku vysokym napatim,
3) tvoje "mozne rusenie" by dopadlo ako zasah policie u vas doma a nasledny sud
4) napokon vobec nechapem ako to co vyziaris chces prijmat a vyhodnocovat, podla toho co pises nemas ponatia ako funguje meteoricky radar.

Myslim ze sa nic take "tovarenske" kupit neda.

Uz som to raz napisal ! Asi po mne necitas.

1. Ta frekvencia je 2450 MHz a
je silne pohlcovana molekulami vody, takze by to kvoli absorpcii mikrovlnnej energie vodnymi parami aj tak nemalo velky dosah.

2. Nic neni nebezpecne, ked vies co mas robit a dodrzujes pritom bezpecnost prace

3. Uz som pisal vyssie, ze to moze rusit GSM a to na pruser bohate postacuje.

4. Myslel som tzv. Aktivny radar(vysielac a prijmac sa striedavo pripaja k 1 antene ktora sluzi ako vysielac a zaroven ako prijmac. Najprv sa antena pripoji k vysielacu a vysle sa signal, potom sa prepne na prijmac a prijme sa odrazena vlna)

Okrem ineho neviem preco tu tak vystrajas nikde som nepisal, ze sa do toho chcem pustit bol to len napad a otvorene mozem povedat ze blby napad. To snad som tu neni jediny, koho obcas nenapadne nejaka sprostost ? Ale 1 vec je ked toho niekoho napadne a 2 vec, ked sa do toho naozaj pusti.

Dalsia vec: Meteoricky radar vysiela na tusim vlnovej dlzke 4 az 12 m co je pokial sa nemylim frekvencia 75 MHz až 25 MHz a tieto frekvencie nepatria medzi mikrovlny, takze dalsi dovod preco 2,45 GHz je zbytocne pouzit.

To ze sa to ako tovarensky vyrobok zohnat neda, som predpokladal :)ale chcel som si to predsa len overit.

Teda pasivny radar: Vysielac stale vysiela 1 frekvenciu a je hodne vzdialeny od prijmaca z antenou a prijmac registruje odrazeny signal z vysielaca od predmetu, ktory sa nachadza medzi nimi. Teraz som si spomenul, ze toto skusali uz v anglicku pred 2. sv. vojnou. Chceli dokazat, ze dojde k zmene signalu ak medzi antenou prijmaca a vysielaca preleti lietadlo. Z toho potom vyvinuli radar k zachyteniu lietadiel luftwaffe.

No kazdopadne zhodneme sa v tom, ze piratske vysielanie je trestne. Ano to je pravda. A aj ked by som chcel vysielat treba povolenie(t.j. money) a okrem ineho vysielac potrebuje napajat(elektrina neni zadara)
Takze dam prednost tomu pasivnemu radaru.


3J

Radar pre zachytenie meteorov

#5

Příspěvek od 3J »

No čistě spekulativně o pasivním radaru
také jsem o tom párkrát hloubal

1)Pokud jako vysílač využijěš nějaký komerční vysílač ( stejně jako SID ) s vhodnou frekvencí ,
2)najdeš ještě alespoň dva šílence co do toho půjdou s tebou ( samo čím víc , tím líp )
3)a vaše přijímače budou tvořit veliký rovnostranný trojuhelník ( nebo síť, tedy ne souseda)
4)a přijímaná data budete synchronizovat s dostatečnou přesností (třeba pomocí GPS)
5)a dokážete data softwarově zpracovat ( to už dělalo SS při hledání vysílaček )
6)a poskytnout na tom správném místě (např. Ondřejov)

;D

tak, asi, možná, teoreticky,
vytvoříte radiovou obdobu bolidové sítě ::) , která nebude závislá na počasí a na denní době ;D

Pokud by to bylo reálně funkční , asi bych nebyl sám , co by do toho šel také ;D

Něco takového byl sen V.K. ;D tady by pak byl vědecký přínos jasný.

Ale mám podezření, že kdyby to bylo tak snadné, už by to někdo dělal
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Radar pre zachytenie meteorov

#6

Příspěvek od ivanmsk »

No čistě spekulativně o pasivním radaru
také jsem o tom párkrát hloubal

1)Pokud jako vysílač využijěš nějaký komerční vysílač ( stejně jako SID ) s vhodnou frekvencí ,
2)najdeš ještě alespoň dva šílence co do toho půjdou s tebou ( samo čím víc , tím líp )
3)a vaše přijímače budou tvořit veliký rovnostranný trojuhelník ( nebo síť, tedy ne souseda)
4)a přijímaná data budete synchronizovat s dostatečnou přesností (třeba pomocí GPS)
5)a dokážete data softwarově zpracovat ( to už dělalo SS při hledání vysílaček )
6)a poskytnout na tom správném místě (např. Ondřejov)

;D

tak, asi, možná, teoreticky,
vytvoříte radiovou obdobu bolidové sítě ::) , která nebude závislá na počasí a na denní době ;D

Pokud by to bylo reálně funkční , asi bych nebyl sám , co by do toho šel také ;D

Něco takového byl sen V.K. ;D tady by pak byl vědecký přínos jasný.

Ale mám podezření, že kdyby to bylo tak snadné, už by to někdo dělal
Pre inspiraciu jedna linka, uz som ju sem dal vo vlakne Leonidy2002. Mozno by sa s tym dalo nieco robit...
http://www.szaa.sk/pozorovania/leo2002/leonidy_yu.htm
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

Radar pre zachytenie meteorov

#7

Příspěvek od kaklik »

Tak problem je to jiste zajimavy, ale resenim je urcite "pasivni radar" a to nejlepe v provedeni SDR. Kvuli pravdepodobnzm problemum s rusivymi vlivy ruzneho typu.

Chtelo by tedy zjistit, jestli existuji nejake vhodne vysilace..

A jaky antenni system by byl nejvodnejsi.

Pokud by se podarilo tyto problemy nejak rozumne prekonat, tak bych byl urcite dalsi ktery se do toho pusti.
--------------------------------------------------------------------------------------------

Uplne jinou kapitolou je zpracovani dat.

Co vsechno dokazeme timto zpusobem o meteorech zjistit?
Urcite cetnost, priblizne mozna velikost a rychlost, ale co smer dopadu?


Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Radar pre zachytenie meteorov

#8

Příspěvek od Pavuk_ »

SDR by bol na to velmi vhodny, to ano.

Ja som sa vydesil toho prispevku s mikrovlnkou, uz som to videl ako nejaky teenager sa vrta doma v maminej mikrovlne v domneni ze z toho zacnu lietat meteory :D
Toto mi nerobte ;)
3J

Radar pre zachytenie meteorov

#9

Příspěvek od 3J »

kaklik napsal:
Uplne jinou kapitolou je zpracovani dat.

Co vsechno dokazeme timto zpusobem o meteorech zjistit?
Urcite cetnost, priblizne mozna velikost a rychlost, ale co smer dopadu?


V principu by to mělo pracovat jako slavná Tamara
tedy při minimálně třech stanicích.
Pak by měla jít určit prostorová poloha a pokud bude dostatečné vzorkování v čase tak vlastně i pohyb a teoretické místo dopadu. Podobně jako u bolidové sítě.

Tak mě tak napadá že právě tvůrci Tamary by byli ti praví jako zdroj pomoci a informací.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Radar pre zachytenie meteorov

#10

Příspěvek od MilAN »

Jenže přijímáš sice pasívně, ale rádiové vlny z pozemních vysílačů a navíc odrazy ne od vlastního bolidu, ale někde od jeho ionizované stopy. Takže to určení parametrů a pod. bude velmi nepřesné Ani Tamara, ani Viera ...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

Radar pre zachytenie meteorov

#11

Příspěvek od kaklik »

MilAN napsal: Jenže přijímáš sice pasívně, ale rádiové vlny z pozemních vysílačů a navíc odrazy ne od vlastního bolidu, ale někde od jeho ionizované stopy. Takže to určení parametrů a pod. bude velmi nepřesné Ani Tamara, ani Viera ...
Myslím, že ta "nepřesnost" je dost relativní pojem. Nevidím důvod, proč by se touto metodou nedalo dostat na stejnou přesnost jako u "optické bolidové sítě" Stačí mít dostatek stanic, správné algoritmy, dostatečný výpočetní výkon a zvolit vhodné kmitočtové pásmo..
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Radar pre zachytenie meteorov

#12

Příspěvek od MilAN »

To vše ale za předpokladu, že se vlny budou odrážet ve stejném čase od stejného místa ionizované stopy. A to nelze asi zaručit. Navíc, stopa není bod, ale jakási úseečka, k ionizaci nemusí docházet rovnoměrně...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

Radar pre zachytenie meteorov

#13

Příspěvek od kaklik »

To je pravda, proto by vlnová délka měla být přiměřená k parametrům stopy..
Jsem pro to to vyzkoušet... Těch problémů tam bude určitě víc..
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Radar pre zachytenie meteorov

#14

Příspěvek od MilAN »

Nejpodstatnější asi bude, že na dráze vzniknou vlivem výbuchů výraznější až dominantní ionizované body, které ihned po svém vzniku budou již mít jinou rychlost i směr pohybu, než vlastní bolid.

Určitě to stojí za pokusničení, mohlo by to být velmi zajímavé.
Jen jsem reagoval na příspěvek č.8, protože si myslím, že to není tak triviální záležitost, jak by možná z příspěvku vyplývalo. Navíc k Tamaře či Viere to má velmi daleko. Tady se neposlouchá bolid, ale TV nebo radiovysílač.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Radar pre zachytenie meteorov

#15

Příspěvek od Rudy »

kaklik napsal:

Myslím, že ta "nepřesnost" je dost relativní pojem.  Nevidím důvod, proč by se touto metodou nedalo dostat na stejnou přesnost jako u "optické bolidové sítě" Stačí mít dostatek stanic, správné algoritmy, dostatečný výpočetní výkon a zvolit vhodné kmitočtové pásmo.. Ano, myslim, ze by to islo. Ved na podobnom principe chodi aj ten detektor bleskov. Nie?
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Odpovědět