Radar pre zachytenie meteorov

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Uživatelský avatar
Jiri_Polivka
Příspěvky: 45
Registrován: 19. 12. 2006, 02:16

Radar pre zachytenie meteorov

#31

Příspěvek od Jiri_Polivka »

Pro Mateje, OK1TEH:
Primo ve Vami uvadenem pramenu, www.imo.net, se pise: nejvyssi pouzitelne kmitocty jsou do 150 MHz.
Sam se pokousim uz nekolik let o zachyceni ozveny, bez uspechu. FM pasmo je v mem miste zahlceno blizkymi vysilaci a zatim jsem nenasel zadny vhodny vysilac "za horami": mel by byt podle expertu "aspon 600-900 km daleko" a hlavne, silny signal bez ruseni z okoli.
Budu zkouset dal, mozna se to jednou povede. :-))
Na FM pasmu jsem dokazal detekovat auta i letadla v okoli, jen zadne meteory ..:-((
Preji Vam uspech, a rad se dovim podrobnosti o Vasich metodach a kmitoctech.

Zdravi Jiri Polivka
Uživatelský avatar
Matej (OK1TEH)
Příspěvky: 9
Registrován: 20. 06. 2009, 22:08

Radar pre zachytenie meteorov

#32

Příspěvek od Matej (OK1TEH) »

Zkusim to napsat trochu podrobneji: IMO pouziva hlavne okopirovane informace z clanku "Radio Propagation by Reflection from Meteor Trails" by George R. Sugar a to je rok 1964. Radioamateri odrazem(/rozptylem) od meteorickych stop (zkracene MS) bezne (kazdy den) pracuji na 144,370 MHz modem FSK441, prenosova rychlost je 8820 znaku/minutu, takze se dari vyuzit k preneseni informace i underdense (cesky nenasycene) odrazy sporadickych meteoru o delce jen 40ms a navic ktere jsou jen 1dB nad sumem. V pasmech UHF, konkretne tim myslim radioamaterske pasmo 432 MHz, jdou delat spojeni take, jenom je to uz dost obtizne, protoze v souladu s praktickymi pozorovanimi, bylo zjisteno, ze vykon rozptyleny na ionizovane stope je umerny trojmoci vlnove delky ([ch955]^3) a delka trvani odrazu je umerna dvojmoci vlnove delky ([ch955]^2). Co hlavne vadi je delka odrazu, protoze napriklad rozdil v sile mezi pasmy 144 a 432 MHz je, ze vykon je 27 krat nizsi coz znamena pokles v sile signalu priblizne o 14,5 dB. To ale na 432 MHz neni moc problem, protoze na 144 MHz jsou nektere MS signaly desitky dB nad sumem. Rozdil v delce stejneho odrazu je zhruba 10x a zvysit sirku pasmu pro zrychleni prenosu neni realne.

Z vlastnich pokusu o nejvetsich rojich jsem pozoroval na 432 MHz klasicke overdense odrazy v delce do 20s a obcas i v sile az 24dB nad sumem (letadlo to byt nemohlo, protoze takove odrazy funguji maximalne do vzdalenosti 900km). Na obrazku je jeden takovy priklad behem MS spojeni s Ruskou stanici jizne od Moskvy Pouzivam k tomu antenu se ziskem 17dBd a predzesilovac se sumovym cislem kolem 0,45dB + elevaci (btw. optimalni vzdalenost pro MS vychazi kolem 1300km). Ruska stanice v tomto konkretnim pripade pouzila antenu se ziskem cca 23dBd a vykon 1kW.

Tim se konecne dostavam k tomu o co mi jde. 20 nebo spis 10s dlouhe odrazy by znamenaly, ze na dalsim radioamaterskem pasmu 1296 MHz by mohly byt odrazy stale jeste dlouhe kolem 1s. Proto by me zajimalo, jestli nekdo nezkousi na UHF "prijimat" via MS treba letecke radary nebo televizi?

(prijimat v uvozovkach, myslim tim jenom detekci signalu). Je k tomu ale potreba relativne radiovy klid (nejlepsi je proto se o neco takoveho pokouset nad ranem, kdyz uz jsou v okoli vypnute plazmy ;-), vysokoziskove & nizkosumove anteny, ktere ale maji jeste porad dostatecne siroky lalok, predzesilovace s NF pod 1dB, ve meste se hodi i dutinove filtry a kazdopadne uzkopasmove modulace. I pres co mozna nejlepsi zarizeni je to stale velmi nesnadne, takze ze vseho nejdulezitejsi je poradna davka trpelivosti.

btw. V soucastne dobe je v provozu nekolik MS radaru, takze se daji aktualni podminky sledovat primo na internetu, viz http://www.iap-kborn.de/fileadmin/user_ ... 3_flux.png nebo http://www.iap-kborn.de/fileadmin/user_ ... 2_flux.png + http://www.iap-kborn.de/OSWIN-Meteore-ATRAD.398.0.html

+Pro urceni nejlepsiho smeru na zaklade polohy radiantu taky pouzivam super stranku http://www.dl1dbc.net/Meteorscatter/
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Radar pre zachytenie meteorov

#33

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

To Matej: zajímavé stránky, ovšem křivka na http://www.iap-kborn.de/fileadmin/ se mi moc nezdá, mají to jakoby posunutý s fázovým posunem tak 3 hodiny...myslím tím variaci během noci, pokud nebudu brát denní variace jako relevantní (aktivita denních rojů)....
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Matej (OK1TEH)
Příspěvky: 9
Registrován: 20. 06. 2009, 22:08

Radar pre zachytenie meteorov

#34

Příspěvek od Matej (OK1TEH) »

Algo77: Mne se to zda +- OK, protoze Apex vrcholi kolem 6 hodiny ranni a nejniz pod obzorem je kolem seste hodiny odpoledne. Pokud tam vidis rozdil, tak je to mozna v tom, ze na http://www.iap-kborn.de/fileadmin/user_ ... 2_flux.png je cas uvadeny v UT.

btw Zajimave bylo srovnani behem Quadrantid 2009 viz http://ok1teh.nagano.cz/data/qua09_max.png vs http://www.imo.net/live/quadrantids2009/ , kdy Skiymet presne odpovidal tomu, co jsem sam na radiu pozoroval.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Radar pre zachytenie meteorov

#35

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Problém je jinde, a to v denní části, ranní křivka vrcholí kolem 3 UT, pak klesá, to by znamenalo, že aktivita sporadického pozadí převažuje nad denními roji, mrkni se na graf, co leze ze SMRSTe...je to v sekci sluneční soustava...mám tam i svrchní kulminace všech 3 denních radiantů...aktivita během činnosti denních rojů je 3-5x vyšší oproti sporadickému pozadí...mimochodem domnívám se, že apex sice vrcholí kolem 6 UT, ovšem v současném období není dominující složkou...
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Matej (OK1TEH)
Příspěvky: 9
Registrován: 20. 06. 2009, 22:08

Radar pre zachytenie meteorov

#36

Příspěvek od Matej (OK1TEH) »

Bude to asi take vliv roje Beta Taurid, protoze je zrovna blizko maxima. Taky zalezi, kam je v otocena ta ktera antena a jaky ma diagram.. BTW dej si http://www.dl1dbc.net/Meteorscatter/ a pro Vsetin plati z GPS souradnic prepocteny lokator JN89XI, pro Skiymet v Norsku JP89AG. Na Skiymet ma myslim vetsi vliv roj cervnovych Bootid, protoze je casteji ve vetsi vysce nad horizontem. Mimochodem vzdalenost mezi Vsetinem a Skiymetem je 2220km.
Uživatelský avatar
hopkins
Příspěvky: 6
Registrován: 09. 08. 2009, 14:05

Radar pre zachytenie meteorov

#37

Příspěvek od hopkins »

Jsem tu sice uplně nový a prvně, no ale... nedá mi to...
Nějakou dobu dělám do mikrovln, začal jsem u MHz a dneska se pohybuju v desítkách GHz. Takže myslím, že ten pasivní radar moc v tomto fungovat nebude .... ale dá se udělat mikrovlnný radar a skutečmně ho provozovat. Jsou totiž 3 volná pásma. Jedno je 10 GHz, druhé je někde u 24 GHz a třetí je myslím 35 GHz. Ty pásma 24 a 35 GHz jsou velmi perspektivní. Po pásmu 35 GHz prý pokukují vojáci a chtěli by ho zabrat. Má prý totiž tu vlastnost, že tam je dobrý průchod atmosférou. Nevím, zatím jsem nezkoušel, ale chystám se to změřit.
Pásmo 24 GHz je také volné. Já tam zatím dělal jedno měření a to se slunečním zářením. Co ale nevím, jak by se tvářili na ČTU, kdyby jim tam někdo předhodil žádost o vysílání v tomhle pásmu .
V každém případě, nechť ale zájemce počítá s masivními náklady na zařízení, nejen anténu, ale i vysílač, zesilovače, přijímač a podpůrná technika.
Uživatelský avatar
Jiri_Polivka
Příspěvky: 45
Registrován: 19. 12. 2006, 02:16

Radar pre zachytenie meteorov

#38

Příspěvek od Jiri_Polivka »

Pro pana Hopkinse a dalsi zajemce o meteo radar:
1. V CR a v civilizovanych zemich plati pravidla pro uzivani urcitych pasem, napr. pro amaterskou sluzbu apod. Neni jen tak mozne postavit si "nejaky radar" a rusit jine uzivatele, kteri za pouzivani svych kmitoctu museji platit. Seznamte se, prosim, s pravidly CTU, platnymi v CR!
2. Pasma 10, 24 a 35 NEJSOU "volna"! Plati v nich mj, omezeni pouziteho vykonu, naroky za stabilitu kmitoctu pod. Pasmo 35 GHz neni povoleno k pouzivani amaterske sluzbe a vojaci ho pouzivaji uz od II.svetove valky, casto prave pro radiolokaci.
3.Zatimco prispevky OK1TEH a dalsich svedci o vysoke kvalifikaci a znalostech, prosim ostatni nadsence, aby si, nez zacnou "jen tak vysilat" o radiolokaci neco precetli. CTU a vojsko maji prostredky k tomu, aby nezakonne vysilani zjistili a tvrde proti nemu zakrocili.
Prave proto zajemci o meteory pouzivaji (krome komunikace v amaterskych pasmech v souladu s povolovacimi podminkami) TV, rozhlasove a jine vysilace jako zdroj signalu, ktery po odrazu od meteorickych stop mohou prijimat.

Zdravi Jiri Polivka
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Radar pre zachytenie meteorov

#39

Příspěvek od LaBa »

Vyzera to tak, ze SMRST mam konecne nastavenu tak ako sa patri..
Relevatne data dodava od pondelka(10. 8. 2009) od cca 11h LSEC.

Musel som opustit zarusenu frekvenciu 50 MHz.Signal z Jerevanu mi rusil blizky vysielac z Ostravy; mal som tam dokonca silne interferencie signaĺu, takze je mozne, ze na blizkych frekvenciach valili bud radioamateri alebo nejaki ludia s vysielackami (hasici a tak)

Nasiel som blizsi vysielac. Je v talianskom meste Val Venosta. Vysiela prvy program talianskej televizie. Ide na frekvencii 53,749 MHz. Do vzduchu prazi az 2 MW vykonu. Pre radioamaterov uvediem aj lokator JN 56

Signal meteorov je krasny a cisty... Uz v inej casti fora som daval linky na download, dam ich aj tu http://www.hvezdarna-vsetin.cz/download.php?sekce=10

Vcera cely den a dnes rano mala vsak SMRST vypadok. Netusim preco. Vsetko bezalo tak ako ma, len soft nedetegoval meteory (pritom ich bolo pocut a aj vidiet na grafe). Po restarte software uz bezi vsetko tak ako ma. Vypadok som si nevsimol skor, bol som cely den v praci (a tam nemam net). Chcelo by to dat asi stabilnejsi operacny system (a vykaslat sa na Windows). Pocitac ma uptime cca 2 mesiace (co je na windowsy dost)  :o

Takze zhrniem predbene finalne nastavenie SMRST-e
Pracovna frekvencia je 53,7493 MHz, antena typu X-BEAM je smerovana na azimut 240°. Jej elevacia je 0°.
Prijimac a pocitac ostali nezmenene (prijimac je AOR 8000 a pocitac je starucky a spolahlivy HP OmniBook 2100)
Uživatelský avatar
hopkins
Příspěvky: 6
Registrován: 09. 08. 2009, 14:05

Radar pre zachytenie meteorov

#40

Příspěvek od hopkins »

Pro pana polivku a spol. Tak ja neznam presne ceska specifika, protoze moje zarizeni je nedaleko Aberdeenu a pokud vim, take v USA je 10GHz pasmo pouzivane amatery. Pokusy na 24 GHz jsem delal s kolegou z USA, na coz jsme se dlouho pripravovali. Zpravy o pokusech na 35 GHz mam od kolegy z Japonska, ktery pokusy tam v tomto dela. Chystam se take na neco podobneho.
Jinak si nemyslim, ze prave Ceska Policie a Ceska armada, s veskerou uctou k obema slozkam, maji prostredky na techto pasmech neco zjistit. To spis bych tipoval na ceskou akademii ved, tam mozna nejake to zarizeni a schopni lide budou, ale urcite ne u ceske policie a ceske armady mimochodem, je ta ceska armada stale jeste lidova, nebo uz neni lidova? :D
Uživatelský avatar
hopkins
Příspěvky: 6
Registrován: 09. 08. 2009, 14:05

Radar pre zachytenie meteorov

#41

Příspěvek od hopkins »

Jeste dodatek pro pana polevku - nejde tu o meteo radar, ale o radar na zachycovani meteoritu, coz je neco docela jineho. Rekl bych troufale, diametralne jineho .... Chtelo by to nejdrive si precist zacatek vlakna.
KoMar
Příspěvky: 603
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Radar pre zachytenie meteorov

#42

Příspěvek od KoMar »

Pro pana polivku a spol. Tak ja neznam presne ceska specifika, protoze moje zarizeni je nedaleko Aberdeenu a pokud vim, take v USA je 10GHz pasmo pouzivane amatery. Pokusy na 24 GHz jsem delal s kolegou z USA, na coz jsme se dlouho pripravovali.  Zpravy o pokusech na 35 GHz mam od kolegy z Japonska, ktery pokusy tam v tomto dela. Chystam se take na neco podobneho.
Jinak si nemyslim, ze prave Ceska Policie a Ceska armada, s veskerou uctou k obema slozkam, maji prostredky na techto pasmech neco zjistit. To spis bych tipoval na ceskou akademii ved, tam mozna nejake to zarizeni a schopni lide budou, ale urcite ne u ceske policie a ceske armady  :D mimochodem, je ta ceska armada stale jeste lidova, nebo uz neni lidova?  :D
U nás se tím zabývá Český telekomunikační úřad. Před několika lety jsem měl možnost navštívit jejich monitorovací stanici (kvůli rekonstrukci). Několik velkých garáží bylo doslova přeplněno prázdnými krabicemi od nových přístrojů. Nedalo se tudy ani projít. Nedovedu odhadnout cenu toho vybavení ale musí to být minimálně v desítkách milionů Kč. Na ničem se nešetřilo. Takže bych jejich možnosti rozhodně nepodceňoval. Samozřejmě gigaherzová pásma jsou trochu náročnější na vybavení, ale věřím že na pravidelné vysílání s vyšším výkonem z pevného stanoviště by přišli. Takové prkotiny jako radiosluchátka vysílající na neschváleném kmitočtu jsou schopni odhalovat běžně.
Uživatelský avatar
Jiri_Polivka
Příspěvky: 45
Registrován: 19. 12. 2006, 02:16

Radar pre zachytenie meteorov

#43

Příspěvek od Jiri_Polivka »

Dekuji panu Komarovi za potvrzeni meho prispevku v odpovedi panu Hopkinsovi.
Pan Hopkins mne pouze sokuje svou kvalifikaci; znam radioamatery i radioastronomy v UK a nektere v US; placani o "vonych" pasmech, kde si kdokoli muze uprtat radar a rusit je skutecne na urovni.
V Japonsku maji radioamateri ponekud odlisne kmitocty k pouzivani nez v EU. Nikde na svete neni radioamaterum povoleno "budovat radary". Povolovaci podminky dovoluji pouzivat amaterska pasma napr. pro EME (odraz od Mesice); mozna jako OK1TEH by takove signaly slo pouzit k detekci meteorickych stop.
Mnohem jednodussi je vyuzit existujici vysilace s vysokym vykonem, a prave tak vetsina astronomu meteory detekuje.
Zdravi Jiri Polivka
Uživatelský avatar
Matej (OK1TEH)
Příspěvky: 9
Registrován: 20. 06. 2009, 22:08

Radar pre zachytenie meteorov

#44

Příspěvek od Matej (OK1TEH) »

btw. Pro pripadne zajemce ohlednuti za Perseidami 2009 OK1TEH najdete na http://www.ok2kkw.com/per09/ms_perseidy2009_ok1teh.htm
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Radar pre zachytenie meteorov

#45

Příspěvek od LaBa »

Tak SMRST je znovu v plnej sile... Niekolko tyzdnov merala hluposti. Po vypadku elektriky (aj UPS sa vybila) sa zresetovala frekvencia prijimaca na 49,5 MHz. Znovu som nastavil spravnu frekvenciu (je o par prispevkov vyssie). Dvihol som aj elevaciu anteny na cca 10°. Pripadny dalsi vypadok elektriny som poistil vlozenim AA bateriek do prijimaca.

Trosku offtopic, ale nebudem zatial otvarat novu temu. V krajinach EU sa chysta vypinanie analogovej TV. Situacia v Taliansku je vsak totalne neprehladna. Nevie niekto zistit harmonogram vypinania analogu v Taliansku? Tam je totiz v tom totalny bordel. Pozrite tento link http://igorfuna.com/dvb-t/italy/  (a aj video) ;D
Skusal som aj radiove frekvencie z vychodnej Europy (rozhlasove vysielace v Rusku a na Ukrajine).
Tu je zoznam FM vysielacov. Pri pohlade na Ukrajinu a dalsie krajiny byvaleho ZSSR vidiet, ze oni valia na pasme 65-74 MHz (zvysok Europy uz tam nevysiela). Nemam vsak predzosilovac, tak asi preto som nebol uspesny. Zarazilo ma vsak intenzivne (podla vsetkeho lokalne) rusenie na tychto frekvenciach. Zdroj som neodhalil... Date napad co by to mohlo byt?

Man nejaky napad na zlepsenie prijmu. Jeden by bol, skusit vymenit AOR 8000 za iny prijimac s vyssou selektivitou. Dalsi by bol, zohnat YAGI ladenu na OIRT pasmo. Cize musim pobehat bazary a nieco zohnat.
A k tomu vsetkemu zohnat predzosilovac. Nic ine ma nenapada.
Odpovědět